GoPro Hero 7 Black

Test: gripy Renthal - různé tvrdosti, směsi, ale všechny výtečný

Autor: Čert, kategorie: Test, vydáno: 4.9.2017

Dříve pouze MX firmu Renthal zná většina z nás hlavně díky neobvykle barevným řídítkům, které vozí půl světa. Renthal nejsou ale jenom řídítka a představce. Ale i gripy. Relativní novinky jsou gripy v provedení Traction. Prostě lock-on gripy, které mají po svém povrchu rozmístěné drážky pro lepší úchop v horších podmínkách.

A my nevyzkoušeli jedny, ale hned tři varianty!
Renthal si totiž zakládá na tom, že všechny jejich gripy si můžete pořídit v pěti variantách. Od „tvrdé směsi“ s označením Medium, přes Soft, měkčí Super Comfort až po nejměkčí Ultra Tacky. A specialitou jdou gripy Kevlar, které kombinují vlastnosti verze Soft, ovšem přidávají výrazně větší životnost.

My otestovali variantu Medium, Kevlar a Ultra Tacky.

Renthal Traction Medium

Já bych si dal taky jedno to médium. Tyhle gripy jsou tím nejtvrdším, co Renthal nabízí a i tak mě dostaly tím, jak drží. Díky speciálnímu vzorku, který se vám „zakousne“ do prstů a znemožní tím jakékoli pootočení a zároveň drážky na protější straně neumožní dlani, aby se jakkoli pohla při brždění nebo řazení. Tvrdší směs sice není úplně můj šálek piva ale i tak se bavíme o super gripech, které dobře drží a opravdu hodně vydrží. A je fakt, že díky nim máte opravdu výbornou odezvu od kola a pořád víte co se děje. Půl rok trailového ježdění je téměř nepoznamenal a pro fanoušky tvrdších gripů a úspor (opravdu je nemusíte kupovat často) jsou jasná volba. Samozřejmě, stejně jako ostatní Traction gripy jsou směrové, tzn. jeden je levý a druhý pravý a jsou na nich šipky, kudy patří dopředu. A dokonce i označení doporučené horní pozice.

Kevlar

Kevlarové gripy jsou super. Jsou tak super, že mě naučily jezdit bez rukavic. Měkoučké gripy, které výborně pohlcují vibrace, skvěle se drží a i když máte zpocenou ruku, pořád nekloužou. Navíc, po asi 5 závodech vypadají pořád stejně! Zmizely jenom nápisy označující směr z horních okrajů gripů. Jinak nic. Skvělé měkké gripy, které zároveň nemusíte měnit každou druhou vyjížďku. Výborné jak na holou ruku, tak s rukavicema. Kombinace Traction vzorku a takhle měkké směsi navíc umožňuje nedržet řídítka takovou silou, takže i na dlouhých RZ endura, si dokážu najít místa, kde trochu orazit rukám. Kevlary jsou super a pro mě osobně jasná volba.

Ultra Tacky

Ale to nejšílenější si nechávám na konec. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké by bylo mít gripy zapatlané lepidlem, aby vám chytly ruku a nepustily? Směs Ultra tacky, je naprostá šílenost, pro mě v dobrém. Názory na ní jsou jenom dva. Buď tyhle gripy nesnášíte, nebo nechcete nic jiného. Pokud na ně položíte ruku, regulérně vás přilepí. To samé platí o rukavicích. Prostě vám přilepí ruce na řídítka a je úplně jedno, jestli je máte od potu, bahna, prachu nebo zamaštěné od sekané z občerstvovačky. Je až škoda vozit na tyhle gripy rukavice, protože ten pocit že jste ke kolu nalepení je nepopsatelný. Kouzle je hlavně v tom, jak máte pocit že není potřeba řídítka vůbec pevně držet. Spíš se jenom tak přidržujete a trakce se postará o zbytek. Samozřejmě, po pár jízdách tyhle gripy mizí před očima. Ale ve chvíli, kdy je zase chytnete do ruky, je vám to úplně jedno. Prostě to strašně drží. Jelikož jsou gripy spolu s pedály jeden ze dvou bodů, které vás s kolem spojují, pokud se v jakémkoli počasí nemusíte bát, že by vás pustily, dost to zpříjemní vyjížďku. O tom, jak jsou pohodlné při dlouhé jízdě je zbytečné mluvit. Dokonalá úchylnost, dokonalé gripy!

Ke gripům jako takovým si dovolím jenom jedinou výtku a to vůči zámkům. Jednak jsou pevně spojené s gripem, takže pokud se vám zničí zámek, musíte pořizovat nové gripy. A pak šroubky. Z nějakého důvodu (asi váha) používá Renthal šroubky na 1,5 imbus s docela mělkou hlavou, takže pokud se zapovídáte, docela lehko se může stát, že si zničíte šroubek tím, jak se vám do něj zakousne… a zkuste sehnat „jedničku“ šroubek na imbus.

Pokud si dáváte pozor a dotahujete jak člověk, nic se nemůže stát. A Traction gripy jsou asi nejlepší vzorek gripů, na kterém kdy spočinuly moje pazoury. Kevlar je nejlepší kombinací komfortu, výdrže a trakce a tím pádem nejrozumnější volbou. A Ultra tacky jsou ty nejlepivější a nejskvělejší gripy co jsem kdy držel a chci jezdit už jenom na nich!

Gripy, ale nejen to, vše od Renthalu do České republiky dováží Krab Cycles, na kompletní nabídku se podívej zde.

Podobné články

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace

anonymní uživatel Balanc 5.9.2017 v 19:41

"Skvělé měkké gripy, které zároveň nemusíte měnit každou druhou vyjížďku." Si děláš prdel ne?!

anonymní uživatel tiborski (tiborski [zavinac] seznam.cz) 4.9.2017 v 20:05

... a jak se chovají ultra tacky v zimě? Lehce zatuhnou, nebo ne?

anonymní uživatel michal 4.9.2017 v 16:12

nevim, v čem je dobrá pro ostatní, ale mě osobně rukavice prostě nevyhovujou, sebelepší rukavice se mi na dlani krabatí a vadí mi to, mám radši ten bezprostřední kontakt s gripem, rukavice maximálně v mrazu... kromě toho rukavice například překáží, když neustále taháš foťák

anonymní uživatel proč (proc [zavinac] jakto.com) 4.9.2017 v 10:38

V čem je dobrá jízda bez rukavic??

profilová fotka Filip 4.9.2017 v 9:39

Prima test, sám vozím kevlary, ty klasický a nedám ně dopustit.