Report: Horsefeathers MTB Slopestyle 2011

Autor: P. Palík, P. Mercell, Fullface Prod., kategorie: Report, vydáno: 2.9.2011

Koncem srpna se za tropických teplot uskutečnil v Horsefeathers bikeparku Fajtův kopec ve Velkém Meziříčí již druhý ročník slopestyle závodů Horsefeathers MTB slopestyle 2011. Závod byl z původně plánovaného data 8.8. 2011, kvůli nepřízni počasí, přesunut na sobotu 20. srpna a ten den mu přálo konečně trochu toho štěstíčka a tak teploty byly vysoké a na obloze ani mrak.

Již na parkovišti bylo znát, že úroveň závodu bude vysoká. Na parkovišti stál dodávko-karavan Láďi Klauze z Rakovníka s jeho party stanem. Poté jsme zbystřili před restaurací auto rodiny Lišků z Turnova, kteří přijeli na třetí pokus zajezdit s Radkem i Danem. Z Prahy přijel urvat flek Tomáš Marek společně s Mlaďákem, který se bohužel ale v tréninku zranil a nemohl se tak závodu zúčastnit. Nechyběl zde ani Kuba Kalina z Brna, který hodně zabil na závodech Bástr Bastards a samozřejmě obhájce titulu v profi kategorii, Martin Voříšek z Třebíče, hájící stáj Horsefeathers board shopu. Kdo nám ale chyběl na startu, byl Tomáš Zejda, který má stále pacičky v léčení a Honza Netro Netrval, který si jel urvat první flek na závody do Chorvatska. Gratulujeme.

Jak jsme již naznačili, závod byl vypsán na dvě kategorie hobby a profi. Hobíků se nám sjelo stejně jako profíků a můžeme zmínit třeba Tomáše Urbánka, který se účastnil i Horsefeathers MTB campu a bylo poznat, že se jeho jezdecké schopnosti posunuly o pěkný kus nahoru.

Trénink závodu byl naplánován od 10:00, kdy se riders mohli seznamovat s překážkami na trati a vychytávali své triky do závodu. Jezdci po registraci do závodu obdrželi nejenom kartičku na celodenní vlek, ale také Monster energy dring a poukaz na oběd zdarma v restauraci na Fajtově kopci.

Pro lepší hec a výkony, ale také lepší rozhled diváků a fotografů, jsme zvolili netradiční systém závodu. Trať byla rozdělena na tři sekce a každá z nich se jela na tři jízdy, aby si rozhodčí mohli udělat obrázek o úrovni závodníků. V poslední dirt sekci se pak jel 20 minutový jam.

První sekce obsahovala big drop, transfer dirt, dirt a bednu aka „velblouda“. V druhé sekci se bodoval step up na sjezdovku, little drop, big table, wall ride, gap, big dirt a bedna za tunelem. V třetí sekci se jel již zmíněný jam na dirtech.

Jako první šla na start kategorie hobby. Jízdy hobby jezdců byly velice vyrovnané a padali triky jako x-up na dropu, table na dirtech, no foot can can, barspin na step-up, 360 na step-up nebo třeba x-up z bedny či barspin na bednu. V závěrečném dirt jamu si kluci začali jistit své pozice na bedně a všem muselo být jasné, jak to v hobby kategorii dopadne. Na třetí flek to dotáhl Radek Liška, druhé místo si svými 360 triky zajistil Tomáš Urbánek a první místo bral nakonec Adam Lorenc z Klatov, který dával například tailwhip a backflip na dirtech .

Po hobíkách začali dropovat profíci. Hned při prvních jízdách bylo jasné, že tito riders jezdí hodně vysoký level a divákům se jejich výkony velice líbili a řev ukazoval jejich spokojenost. Čím více se tleskalo, tím více se jezdci pro diváky zabíjeli a nikdo nemohl tušit, co si riders schovávají v rukávu na poslední jízdu dané sekce. V první sekci hodně zandal Kuba Kalina, který poslal backflip na velblouda nebo Láďa Klauz, který odjel tailwhip. V druhé sekci, kde byl i velký step-up, se jezdci snažili ze sebe vydat maximum, protože tento skok je sice velký, ale zároveň bezpečný. Zde nejvíc zabil Martin Voříšek, který vyslal frontflip. Diváci křičeli a stupně vítězů byly tak pro obhájce z loňska na dosah. Ovšem bylo vidět, že prize money jsou lákavé, a tak nikdo nechtěl nic podcenit. A tak Kuba Kalina, který chtěl taky na bednu, vyslal polet na 9 metrový gap po kterém vyslal na obřím dirtu backflip table! Mega masakr.. Na to ale ihned odpověděl Martin a poslal sérku 360 z bedny, polet přes devítkový gap a následný backflip na velkém dirtu. Bylo hned jasné, že o první dvě pozice tihle dva rideři svedou nelítostný boj!

V poslední sekci na dirtech závodníci sázeli triky jak přišli na řadu a jak jim síly stačily. Rozhodčí to zde měli nejtěžší, ale porvali se s tím na výbornou a tak po čtvrté hodině se již jen čekalo, než soudcové Tomáš Zejda, Pavel Strnad a David Palán sečtou stovky bodů a určí konečné pořadí.

Výsledný verdikt byl:

Profi:
1. Martin Voříšek (Horsefeathers board shop)
2. Kuba Kalina (Meatfly)
3. Ladislav Klauz (Horsefeathers, Kona, Fox, Electric)
4. Josef Brych
5. Dan Liška (Horsefeathers, Kali, A Gang, Spoke.cz)

Hobby:
1. Adam Lorenc
2. Tomáš Urbánek
3. Radek Liška
4. Pavel Hospodka
5. Daniel Pekárna

Na závěr je potřeba poděkovat divákům, kteří se sjeli v hojném počtu a podpořili všechny jezdce a samozřejmě také hlavně jezdcům za super výkony! Zapomenout nemůžeme ani na sponzory a ski areál Fajtův kopec a tak všem posíláme jedno velké DÍKY!

Závěrem bychom vás ještě rádi pozvali na další bike závod na Vysočině, kterým bude Cyklopeklo 6, které proběhne 17. září v bikeparku Třebíč.

Mějte se fajn a za rok se těšíme na Fajťáku opět ahoj!

 


Text: Petr Palík
Foto: Peter Mercell
Video: Fullface Productions

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace

anonymní uživatel Pól Bulva 6.9.2011 v 1:39

bylo to fajn, díky :)

anonymní uživatel Tomas Koudela (tomaskoudela [zavinac] stigma.cz) 5.9.2011 v 7:19

To: cthulhu
Hoj Jacku, nikdo ti nec nesmazal, tvuj komentar je dole jako druhý, nevím proc by to kdo dělal. Tvuj nazor je tvuj nazor a zavody na Fajtaku nemaji prozatim ambice byt jako Kozzy, je to nový-mladý areál, který se snaží dělat věci dobře, aby si jezdci pobyt i trať užili. A počet diváků, no bylo jich cca. 100 a to je myslím na tento typ zavodu a vzhledem k delce trati docela prijemny. Mej se.

anonymní uživatel cthulhu (jack.aqarko [zavinac] seznam.cz) 3.9.2011 v 15:01

Nelibi se vam ze jsem napsal, ze tam bylo malo lidi podle fotek a ze Kozzy byly zlaty? Tak to muzete smazat znova...

anonymní uživatel vyschlej belmondo 2.9.2011 v 21:55

kalina měl vyhrát

anonymní uživatel PoP 2.9.2011 v 21:53

Video i fotky skvělý! :) Jenom mě mrzí, že video místy vypadá spíš jak profil tří jezdců než záběry ze závodu kterýho se účastní spousta lidí. Nebylo by špatný dát do záběru taky jiný jezdce..

anonymní uživatel loda 2.9.2011 v 15:47

supr podívaná a porotě jsem nezáviděl rozhodování :-) a na žvásty použijem bidet :-))) good job !

anonymní uživatel blabla (blabla [zavinac] seznam.cz) 2.9.2011 v 14:05

zkuste si zorganizovat závody a pak sem mužete psát takové komenty!

anonymní uživatel ... 2.9.2011 v 13:54

kluci vzpomente si na druhej rocnik kozzy stylu, tohle byl taky druhej rocnik , navic prelozenej na nahradni termin kvuli pocasi...kdybyste misto sezeni u pocitace prijeli podpořit, bud jako divaci nebo zavodnici, udelali by ste mnohem lip...

anonymní uživatel ladush (lsnizkova [zavinac] seznam.cz) 2.9.2011 v 13:44

Moooooc hezky a skvěěěěěělý,, těším se na příští rok.......

anonymní uživatel peepa 2.9.2011 v 10:43

nebyl sem tam, ale podle fotek a videa si taky říkám zlatý kozzy

anonymní uživatel cthulhu (jack.aqarko [zavinac] seznam.cz) 2.9.2011 v 10:19

Jako fotky pěkný, ale byli tam i nějaký lidi, nebo těch tak 30 nejezdců jak to vypadá z foto? Zlatý Kozzy....

anonymní uživatel žán (gt.jan(Z)email.cz) 2.9.2011 v 6:29

moc pěkné !!