První Superenduro Pro pro Clementze

Autor: Keli, vydáno: 16.4.2013

ikonaV severoitalském Sestri Levante na pobřeží Ligurské riviéry se o víkendu odehrálo letošní první kolo enduro série Superenduro Pro. Zúčastnilo se jej téměř pět stovek startujících včetně italských a francouzských enduro hvězd, na všechny pak čekala přes 40 kilometrů dlouhá trať a nastoupat něco okolo 1500 metrů převýšení.

Hvězdou největší a to nejen na papíře byl elitní Francouz Jerome Clementz, který si první místo vyjel s poměrně zásadním náskokem. Na druhého Davide Sottocornola si v součtu všech měřených úseků získal náskok více jak 33 sekund, třetí místo o fous získal Manuel Ducci.

Jerome nebude mít doma jen jednu trofej z tohoto závodu, ale dokonce dvě, v ženská kategorii vyhrála Jeromeho přítelkyně Pauline Dieffenthaler.
Jey Clementz a Pauline DieffenthalerNa startu byla i čtveřice českých zástupců, trojnásobný mistr světa ve fourcrosse Michal Prokop zde zahájil boj na světových enduro kolbištích, druhým Čechem v cíli byl Milan Smetaník. Další dva Milanovi souputníci z Gigantic Racing Team se do cíle kvůli technickému problému a zranění nepodívali.

Michalovi se dařilo lépe a na sprintera si vedl poměrně dobře, 48. místo. Milan pak dojíždí na 203. místě.
Gigantic Racing Team ve složení Milan Smetaník, David Mestek a Tomáš Hradeckýd:key: Milana Smetaníka jsme se zeptali na jeho dojmy
Smety: No, co se týče organizace, tak jsem zatím lepší nezažil. Všechno běží jak má a pokud nestihneš velice náročný přejezd mezi jednotlivýma etapama, tak jakmile dojedeš nahoru, okamžitě tě všichni pouští, abys hned vystartoval.

d:key: Co bylo na celém závodě nejnáročnější?
Smety: Pro nás bylo asi nejnáročnější z města dojet na start první etapy a to samé znovu na start třetí etapy. Na další dvě etapy se naštěstí vyjížděla „pouze“ půlka kopce.

d:key: Můžeš nám v krátkosti popsat jednotlivé eRZety?
Smety: První – vyloženě bahnitý downhill, na kterým by se u nás mohl jet mistrák ve sjezdu a stejně by někteří jedinci říkali, že je to nebezpečný. Druhá a čtvrtá byly dost šlapavý ze začátku a pak se dostaneš do rychlých pasáží a super technických trailů. Trojka je taky sjezd a nějaký ten výšlap, ale dost v mokrým lese. Každopádně ti každá etapa sebere pořádnou dávku sil a do toho ty brutální výšlapy. Na začátek naší sezóny po dlouhý zimě dost náročný, ale nezapomenutelný…


Za pořadatele zhodnotil první letošní superenduro Enrico Guala

Volné AM/EM/XC kraťasy s odnímatelnou vložkou Maňana Wear
Michal Prokop do Itálie vyrazil sbírat zkušenostiMichalovi Prokopovi, který právě vyráží za oceán na Sea Otter Classic, jsme také položili několik otázek o jeho působení na prvním Superenduro Pro.

d:key: Jak se ti závodilo při tvém prvním velkém enduro závodě v Sestri Levante?
MP: Do Itálie jsem jel hlavně pro zkušenosti. Neměl jsem vůbec ponětí jak závod tak velkého formátu funguje. Pro mě to bylo extrémně náročné a byl jsem spokojený, že jsem dojel do cíle. Na startu bylo snad 500 závodníků. Dopustil jsem se mnoha začátečnických chyb, ale vlastně proto jsem tam jel.

d:key: Tvůj odstup od prvního Jey Clementze na jezdce tvého kalibru až nečekaně velký, v čem spatřuješ hlavní příčinu. Je to o technice, fyzičce nebo zkušenostech?
MP: SuperEnduro je zaprvé o sjezdu a já sjezdař nejsem a za druhé o tvrdém XC a crossař taky nejsem, takže když dáš tento mix dohromady k tomu dva pády, tak to mohlo být ještě o dost horší.
SuperEnduro je o ohromné technice ve sjezdech srovnatelné se SP DH a fyzičce Jardy Kulhavého.

d:key: Jak se dá skloubit sprinterský trénink s vytrvalostním? Není to trochu schizofrenní míchat fourcross a podobné disciplíny s na vytrvalost náročným endurem?
MP: Nedá, ale pokouším se o to.

d:key: V italském SuperEnduro musí mít jezdec v závodě neustále helmu na hlavě i v přejezdových pasážích. Stoupat v integrálce, která je povinná je měřené úseky je docela nepříjemné, jak jsi to řešil. Měl jsi dvě helmy (XC a fullface) a měnil je?
MP: Já osobně jsem měl dvě helmy, jednu dáš na batoh a pohoda. Většina top jezdců jede vše v integrálce.

d:key: Na jakém dalším enduro závodě tě můžeme potkat v budoucnu?
MP: Za 14 dní Specialized-Sram enduro v Německu.Foto: SRAM, Matt Wragg / Pinkbike

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace