Report: Downhill Contest Wisla

Autor: Milan Suchomel, kategorie: Report, vydáno: 29.4.2013

ikonaV uplynulém víkendu 27. – 28.4.2013 se zúčastnili čeští sjezdaři úvodního závodu Polského poháru ve sjezdu Downhill Contest ve Wisle Stožek. Kandidáti reprezentace měli tento závod jako nominační pro ME, MS a Světový pohár ve Val Di Sole.

Trať ve Wisle je velice solidní a po pátečním a sobotním tréninku na suchu závodníky přivítal nedělní noční déšť a hlavně mlha. Během dne déšť sice ustal ale brutální mlha a lehké mžení panovali celý den závodu. Trať byla někde suchá někde mokrá, takže záleželo poměrně dost na volbě pneumatik. Po dešti zůstalo na trati desítky hodně jedovatých kořenů o čemž se mnozí přesvědčili (např. ve finále jinak nechybující Vlasta Hynčica).

Pořadatelé okořenili trať na sjezdovce opravdu masivním dvojákem v délce určitě přes 10 metrů. V mlze údajně nebylo na odrazu vidět dopad a varianta nedoskočit tento skok znamenala odvoz do špitálu. Klasikou prvních závodů je množství závodníků (přes 320, z toho 120 zahraničních, převážně českých a slovenských jezdců) a proto elita dojela kvalifikaci až ve 14.50 hodin. Následně pořadatelé zkorigovali počet jezdců v kategorii hobby a proto finále už proběhlo poměrně rychle.

Kategorii elita vyhrála „kometa z vesmíru“, jak uvedl promotér, Polák Lukašík před Slovákem Knapcem a Polákem Jodkem. Z českých zástupců potvrdil svoji solidní výkonnost Mondraker sedlající Lukáš „Rico“ Šplíchal 6. místem (v kvalifikaci dokonce 3.). Loňský junior Standa Sehnal (CharvatBrosBanshee Bikes) i s pochroumaným kolenem byl na 7. místě, jeho týmový kolega Matěj Charvát zajíždí 9. místo, Honza Uruba (Specialized) 11. místo a Honza Čepelák (Krabcycles Specialized) 13. místo.

Kategorii ženy ovládla s přehledem česká stálice Jana Bártová (BIKEPLAC).
Kategorii Junior ovládl s obrovskou převahou Martin Lébl (Krabcycles Specialized) s neskutečným časem, který by ho zařadil na 4. místo v elitě. V desítce byl ještě na šestce Petr Čech (Mondraker661) a dalším českým zástupcem t TOP 10 na 9. místě byl Petr Inderbitzin (Krabcycles Specialized). Kategorii Masters I vyhrál loňský český vicemistr elity Rosťa Štencel (BIKEPLAC) před Slovákem Peterem Drábikem a Polákem Kucborou.
Kategorii Masters II vyhrál Milan Suchomel z DH Brutal teamu.

Kompletní výsledky najdete na webu seriálu Downhill Contest.