Pomož nám najít nejlepší nástroj trailbuildera
Autor: Keli, vydáno: 15.2.2017
Každý z nás to zná, bez trailů by nebylo ježdění a samozřejmě se traily samy nepostaví. Je třeba lidské práce a potřebné nářadí. Ale které je to nejlepší? Pomož nám ho najít.
Námět na tento článek jsem měl v hlavě již delší dobu, kvůli mnoha dalším věcem jsem ho ale odložil a až nyní, když Michal Prokop dal na svůj Facebook příspěvek na podobné téma, jsem se rozhodl jej realizovat.
Stejně jako většina z vás i já kopu traily a pokaždé řeším jak nářadí dopravit na místo, kolik ho vzít a hlavně co. Na výběr je toho tolik, že bych do lesa musel jezdit traktorem s vlečkou, abych to vše dovezl. Ale já se tam chci ideálně dostat na kole, popřípadě pěšky. Protože nosnost Kelíka je omezená a nelze vzít všechno, co se nabízí.
McLeod fire tool
Michal ve svém příspěvku hledal výrobce nářadí, které znají všichni bikeři, možná ne osobně, ale z amerických bajkových filmů a nebo třeba z Rampage – McLeod fire tool, nářadí, které v roce 1905 vymyslel lesní správce Malcolm McLeod k udržování stezek a potlačování lesních požárů. Jedná se o masivní variantu hrabí, které mají z jedné strany zuby a na straně druhé ostrou hranu, kterou lze sekat. U nás se jedná o nedostupné nářadí, které snad není ani volně v prodeji, ale v zámoří je velmi rozšířené. Já ho neznám, tak pokud s ním máš osobní zkušenost a víš v čem jsou jeho výhody či nevýhody, dej nám zprávu do komentářů.
Moji favorité
Já jsem se po letech kopání jsem se dostal do stavu, že si nejčastěji vystačím se třemi nástroji – ruční pilkou, hráběmi a sekeromotykou. S touto trojicí jsem schopen makat na trailu od A až do Z. Samozřejmě nekopu traily pro masy lidí, jen pro známé a kámoše, spíš na takové to domácí ježdění.
Pila
Ruční pilka, k té není co dodávat, tu by měl vozit v batohu každý
trailbuilder neustále, nejlepší je skládací (s otevíráním jako má
kapesní nožík) a co nejdelší, i ta úplně nejlevnější udělá dobrou
službu.
Samozřejmě, když narazíš na padlý strom větších rozměrů, tak
s ruční pilou neuspěješ, je třeba sáhnout po motorovce, moje
oldschoolová jednoruční prořezávací pila stačí i na hodně tlusté
kmeny, jen to chce zvolit dobrou taktiku řezu, když ji nezvolíš, máš
problém a o zábavu postaráno.
Hrábě
I hrábě nepřekvapí, každý z nás je zná, avšak je třeba se mít na pozoru při jejich výběru. Hrábě vyrobené z plechu jsou dobré maximálně na zahrádku. Do lesa, to je bez diskuze, potřebuješ pořádné kované a co nejširší. Velká šířka ti usnadní práci, pokud máš i hodně dlouhou násadu, tak jde hrabání trailů hodně rychle. A proč festovní a kované, protože v lese je spousta kořínků, těch malých potvůrek, které ti neustále tahají za zuby hrabítek a snaží se ti hrabání všemožně znepříjemnit, s plechovými hráběmi toho pak moc nenahrabeš, spíš pořád jen rovnáš zuby. Zkušenost říká, že těžší hrábě jsou lepší, mají větší setrvačnost a snadněji si poradí právě s kořínky. Já jsem si hrábě vytunil svářečkou a zbytkem roxoru, který jsem na ně navařil. Váha se sice zvedla skoro dvojnásobně, ale „švuňk“, který jsem díky hmotnosti navíc získal za to určitě stojí. Za povšimnutí taky stojí samořezný vrut držící hrábě a násadu, když je to daleko na jízdu s dlouhými hráběmi, tak násadu necháš doma, hrábě dáš na batoh a místě pak stačí jen najít vhodný klacek, hrábě přišroubovat šroubováčkem a můžeš hrabat (modifikace se šroubem a křídlovou matičkou je v plánu, již asi rok …).
Sekeromotyka
Jako kluk z města jsem tento geniální nástroj objevil až loni a naprosto si ho zamiloval. Oproti klasické motyce je masivnější, má delší násadu a navíc ostří na sekání. Téměř žádný kořen či větev není problém, sekeromotyka s nimi snadno poradí. Sekeromotyka nahradí sekyru, motyku a částečně i krumpáč, prostě zázračný kus vercajku, který nezastaví ani kameny. Na letošní sezónu plánuji upravit sklon ostří sekyry tak, aby se s ní lépe sekalo, bude to však jen chvíle s bruskou.
Rýč
Pokud je třeba postavit skok, nezbývá než sáhnout po rýči, dlouhá léta jsem používal klasický zahradnický s dřevěnou násadou, ale jakmile jednou vyzkoušíš celokovový, tak se k dřevěné násadě už nevrátíš. A když celokovový, tak ten od Fiskarsu je asi nejlepší, jen je třeba dobře vybírat, s ostrou špičkou je lepší než ten s tupou.
Univerzální nástroj existuje?
Osobně vidím v univerzálnosti základní výhodu i nevýhodu, co je univerzální, to funguje všude a přitom nefunguje pořádně nikde. Nicméně na trhu jsou univerzální nástroje, které v sobě spojují jak hrábě, motyku, rýč pilku, McLeodův firetool a kdo ví co ještě – jedna násada (ať již skládací či teleskopická) a výměnné nástroje. Podobný nástroj si udělal i kamarád Bolek, který vládne karbonu, takže karbonový trail tool, to je oč tu běží. Já důvěřuji klasice, jeden univerzální nástroj nemám, máš-li zkušenost, poděl se s ní.
Co používáš ty?
Vybrat správný nástroj není jednoduché, víc hlav samozřejmě víc ví a proto chceme znát tvůj názor. Čím kopeš traily ty? Máš nějakou vychytávku? Co se ti osvědčilo a naopak? Diskuze je otevřena a těšíme se na tvoje tipy a zkušenosti.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- Koli 15.2.2017 v 8:56
Tak to já vozím takovou klasiku - kýbl, rýč a hrábě. Pokud je třeba někde hodně házet lopatou, tak vezmu klasickou srdcovku. S trailhráběma (ty masivní) jsem párkrát dělal a nějak mě to moc neoslovilo, asi jsme to vzali na špatnej trail :)) Jinak sekeromotyka je taky super věc!
- michal 15.2.2017 v 8:59
na silnější kmeny funguje tahle ruční řetězovka do batohu
www.militarysklad.cz/... - mr.antik 15.2.2017 v 9:06
Nedám dopustit na skládadcí rejč od Fiskarsu, skládací pilku cca 20cm, případně malou sekyrku na větve, místo kýblu nějakou hrubou tašku. Všecko se vleze do malýho bajkovýho ruksaku normálně na vyjíždku. Daň za velikost je, že z toho bolej záda.
Stejně záleží, co a kde se staví... - Schwara (schwara (a) frbikes.cz) 15.2.2017 v 22:33
Nejlepší je samozdřejmě podrážka bot a pak vysmykovat. Když je potřeba větších úprav tak doporučuju v první řadě bagr, , lopaty, malý hrábě, velký, hrábě, psycho hrábě, sekeromotiku, sekyru, krumpáč, rejč, pilu motorouvou, pilu ruční, pilu na kořeny, malý nůžky, velký nůžky, pásmo, sklonoměr, kolečko a hodně piva.
- Stasi (Stasi (a) seznam.cz) 16.2.2017 v 14:31
Ahoj. Nejlepsi je vzit si doma co ti padne nejlepe do ruky - preferuji fiskars ryc atd. Makas dlouho a diky skvelemu designu se neunavis jak s levnejma srackama. V lese si zapamatuj misto, kde to zahrabes a potom nemusis nic tahat!!!! Jen to pivo ???? ( stara skola)
- tonik666 (tonik666 (a) seznam.cz) 17.2.2017 v 13:30
Spíš udržuji než stavím, takže můj hlavní nástroj je skládací pilka Fiskars SW75. Jdou s rychle ní přeříznout i velké stromy (30cm, pokud to zrovna není dub :), větve do 10cm mizí velmi rychle. Odkaz zde: www.google.cz/...
Taky používám skládací rýč Fiskars "Army", potvrzuji že vydrží hodně a je malý, dobře se vozí v batohu (i když váží asi 1.5kg). www.google.cz/... - kujobujo 23.8.2017 v 22:57
na velké kmeny lze použít i ruční pilu ,,silky katanaboy,,je to skladné ,snadno přenositelné, efektivní a bezhlučné +bezsmradné řešení
www.youtube.com/... s verzí délky 500 jsem řezal i suchou olši o tlouštce asi 75 cm doporučuji si přibalit do futrálu spolu s pilkou i nějaký vhodný klínek pro zajištění řezu proti sevření , stačí i malý dřevěný , hlavně s úzkým koncem
První tip za par korun
www.bestarmy.cz/...