Anketa: ty a klíště - chytli jste letos nějaké?
Autor: Keli, vydáno: 5.11.2024
Nízké teploty výrazně snižují aktivitu jak cyklistů, tak klíšťat. Hlavní biková sezóna je za námi a stejně tak i hlavní sezóna klíšťat. Nás zajímá co ty a klíšťata. Jak jste se s nimi popasovali v letošní sezóně?
Představovat klíšťata asi není třeba, ale přesto to uděláme. Klíšťata jsou drobní paraziti, kteří se živí krví teplokrevných živočichů, včetně lidí. Ve střední Evropě nejrozšířenější klíště obecné je odborně označováno jako Ixodes ricinus. Patří do čeledi klíšťovcovitých (Ixodidae) a řádu roztočů (Acari).
Dle webu CHMI bývá největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů. Obecně se dá říci, že nejlépe klíšťatům svědčí teplé a vlhké prostředí, nejhůře se vypořádávají se suchem.
Ano, klíšťatům se nejvíce líbí v listnatých a smíšených lesích, tedy v místech kudy velmi často vedou i traily.
Přisátí klíštěte nejenže je obtěžující, ale také může být potenciálně nebezpečné. Klíště totiž může být přenašečem spousty nemocí. V našich podmínkách jsou nejčastějšími onemocněními přenášenými klíšťaty především dvě nemoci. První z nich je klíšťová encefalitida, toto onemocnění postihuje centrální nervový systém a může způsobit vážné neurologické komplikace, jako jsou záněty mozkových blan, ochrnutí nebo dokonce smrt. Naštěstí máme očkování, které je jediným účinným způsobem, jak se chránit před závažnými následky této nemoci. Mimochodem, zimní období je ideálním časem na očkováni proti klíšťové encefalitidě.
Druhou nemocí je lymeská borelióza, bakteriální infekce může postihnout kůži, klouby, srdce a nervový systém. Projevuje se typickou červenou skrvnou.
Kromě těchto dvou se lze od klíště nakazit množstvím dalších nemocí, důležité je slovo lze, protože ne každé klíště je přenašeč (28% klíšťat bylo přenašečem některé ze závažných nemocí, zdroj) a ne od každého přenašeče se musíme nakazit. Nicméně nevyplatí se klíšťata podceňovat, následky chorob jimi přenášenými mohou být závažné.
Foto: Wikipedia
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- Jerry 6.11.2024 - 17:38
Asi si mě s někým pleteš. A pokud jde o chlastání, to provozuju pouze v parných letních dnech, jelikož doslova a do písmene potřebuji "hasit" žízeň... Momentálně pouze dodržuji pitný režim, abych "neuschnul"...říkali v rozhlase, že prej je to zdraví prospěšný-žiju/piju zdravě, žeru brouky, jedu fitness - lovu zdar...
Ale jo, letos to sice bylo slabší, ale něco jsme nasušili, něco zavařili, něco zamrazili a většinu sežrali...Do další sezony nám to vydrží.