První dojmy: R Raymon Tarok s motorem ZF Centrix - moderní ve všech ohledech
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 12.5.2025
V polském Bielsko-Białé jsme měli možnost se seznámit a vyzkoušet nejnovější kola značky Raymon. K dispozici byly dva aktuální modely: lehký e-bike Airok a především plnohodnotné elektrokolo Tarok, osazené motorem ZF Centrix vyráběným v České republice. Jaký je? Zde jsou zkušenosti po půldenním ježdění.
Kdo a co je R Raymon?
Pro ty z vás, kteří značku R Raymon neznají, nabízím stručné představení.
R Raymon je aktuálně rodinná firma, ale nebylo tomu tak vždy. Rodina majitelky Susanne Puello se v cyklistice pohybuje již dlouhá léta, v podstatě od roku 1921, kdy její pradědeček vyrobil první dětské kolo a položil tak základ společnosti, ze které v roce 1956 vznikla světoznámá Winora Group. V letech 1996/1997 nastoupila do vedení Susanne Puello a společně založili Haibike. Právě tato firma přišla v roce 2010 s prvním MTB elektrokolem. Okolo roku 2017 Susanne opustila Winora Group kvůli rozdílným názorům na směřování s majiteli Accell Group. A ve stejnou dobu s manželem založili Raymon, po čase přibrali investora Pierer Mobility. Zásadním se stává rok 2023, tehdy manželé Susanne a Felix R. Puello vykoupili R Raymon a pokračují v jeho odkazu jako malá rodinná firma se sídlem v německém Schweinfurtu, doslova přes ulici od Haibike.
R Raymon nebo Raymon. Celý název značky je R Raymon Bicycles, nicméně běžně se označuje pouze zjednodušeně jako jen Raymon.
Cílem Raymonu je vyrábět kola, která přinášejí špičkový zážitek z jízdy. Jejich hlavním mottem je "No Bullshit Garance". Každé kolo je precizně promyšlené pro maximální potěšení z jízdy.
"Za posledních 100 let se naše rodina podílela na mnoha významných cyklistických momentech - včetně vynálezu horského elektrokola."
Kola Raymon jsou k dispozici pouze v kamenných prodejnách a v současné době v portfoliu najdeme celkem 11 elektrokol a 10 klasických kol (v terminologii Raymonu "bio bike"). Část produkce stále nese geny Haibike s jejich typickým "hrbem" na horní rámové trubce. Toto poznávací znamení u kol, která vznikla již čistě pod hlavičkou Raymonu, naštěstí nenajdeme. A právě na jednoho zástupce této kategorie se dnes podíváme.
Raymon Tarok, moderní ve všech ohledech
Stejně jako u drtivé většiny ostatních značek, i u Raymonu se klade stále větší důraz na elektrokola. Budoucnost cyklistiky bude jednoznačně s baterií, ať chceme, nebo ne. V dnešním článku se důkladně podíváme na vlajkovou loď produkce, model Tarok. Tarok patří mezi zástupce elektro enduro kol, disponuje zdvihem 160 mm na předním i zadním kole. Nechybí moderní geometrie, stejně jako mullet setup kol.
ZF CentriX: motor vyráběný v ČR
To nejzajímavější se ale skrývá uvnitř karbonového rámu. Tarok je totiž prvním sériově vyráběným kolem, které má osazen motor ZF Centrix. Minimalistický motor s točivým momentem 90 Nm využívá řešení, které neskutečně zjednodušuje jeho montáž i případný servis. Motor, jehož průměr lehce přesahuje velikost tradičního středového složení, najdeme přesně na stejném místě. Zde drží pomocí zespodu umístěné velké profilované desky z hliníkové slitiny, jištěné čtyřmi šrouby. Hliníkový odlitek má za úkol jak zlepšit chlazení, tak zvýšit ochranu nejcitlivějšího komponentu e-biku.
Uvnitř motoru nenajdeme tradiční převodovku, ale CentriX sází na harmonickou převodovku, využívající rozdílný počet zubů na oběžném kole vůči zubatce umístěné v těle motoru. Detailnější informace o motoru najdete v článku z návštěvy továrny ZF ve Staňkově u Plzně. Mezi hlavní výhody motoru s harmonickou převodovkou patří menší ztráty a také lepší přenos větších momentů. CF jako specialista na výrobu převodovek s tímto řešením má dlouhodobé zkušenosti a harmonické převodovky najdeme téměř ve všech průmyslových robotech světa.
Uslyšíte jej
Spousta jezdců na elektrokolech hodně řeší hlučnost motoru. Zcela upřímně, ZF Centrix nepatří mezi nejtišší motory na trhu. Rozhodně není hlasitý, ale například s 5. generací Bosche v přímém srovnání určitě prohrává. Není to jen o hlučnosti motoru samotného, ale i o tom, jak se zvuk nese rámem kola. Zatímco tradiční motory jsou do rámu zavěšeny pomocí několika šroubů a rámu se dotýkají víceméně jen v několika bodech, Centrix se rámu dotýká celou plochou svého těla: horní část v předním rámovém trojúhelníku, spodní část v hliníkové desce. Jak na ploše v rámu, tak na spodní uchycení absentuje jakákoliv zvuková izolace, možná by stačila tenká gumová vrstva a rám by už nefunguje jako kvalitní ozvučnice.
Vliv na slyšitelnost motoru má i frekvence zvuku, moje kolo s předprodukčním motorem znělo až téměř pištivě. Především ve velkém zápřahu a zároveň i vysoké kadenci. Dle zástupců Raymonu produkční motor bude mít výrazně nižší frekvenci, která nebude tolik slyšet.
Výměnná baterie
Raymon Tarok využívá celý ekosystém ZF Ebike System, včetně specifického držáku baterie. Výměnná baterie se nasazuje na kolejnici s přívodem proudu zespodu, ze strany motoru. Díky tomu lze standardně dodávanou baterii s kapacitou 756 Wh nahradit baterií menší s 504 Wh. Menší baterie znamená menší hmotnost, s velkou baterkou Tarok na váze ukáže 24,1 kg (hmotnost kola s dušemi a nášlapnými pedály Shimano).
Ekosystém CentriXu lze doplnit dotykovým displejem nebo dálkovým přepínačem režimu u gripu. Nebo jej ovládat výhradně systémovým ovladačem na horní rámové trubce, který umožňuje zapnutí, vypnutí, přepínání režimů a také ukazuje stav baterie. Pomocí magnetického konektoru jej navíc lze kabelem propojit s mobilem a nabíjet. Výrazný displej na řídítkách ocení spíše jezdci, kteří preferují nenáročný terén. V těžkém terénu dávám velké placce životnost do prvního pádu. Datové obrazovky jsou nastavitelné a dotykové ovládání funguje i v rukavicích. Bohužel čitelnost na slunci nepatří mezi nejlepší, ani s největším jasem si příliš nepomůžeme. Jak displej, tak dálkové ovládání jsou připojeny kabelem, o bezdrátové variantě se dle informací od ZF zatím neuvažuje.
Zajímavým detailem je bezpochyby snímač rychlosti. Zapomeňte na tradiční magnet v drátech nebo v kotouči. ZF Centrix má sofistikovanější, přesnější snímač s větší frekvencí snímání v podobě děrovaného kotoučku. Obdoba s podobným provedením jako u ABS systému Bosch zde je.
Vzhůru na kopec
Měli jsme možnost Raymon Tarok, v nejvyšší verzi označené Ultra, krátce projet. Pro hrubou představu o chování motoru i kola jsme společně se Svenem Beckersem, hlavním konstruktérem Taroku, absolvovali jeden dlouhý trail s cca 650 metry převýšení. Začali jsme postupně se zostřujícím výjezdem, ze šotolinové cesty se postupem času stala brutálně prudká horská stezka plná volných kamenů.
Motor má velice příjemné chování, jeho podpora šlapání je velice přirozená. Platí to především v prostředních dvou režimech Active a Sport. Celkem lze volit ze 4 režimů: Eco, dva, již zmíněné, Active a Sport, který doplňuje nejostřejší mód Boost. Skoky mezi jednotlivými režimy jsou poměrně výrazné, především změna z Active na Sport je více než znatelná.
Motor sice táhne již od nízké kadence, ale přišlo mi, že se mu nejvíce líbí při šlapání obdobném jako na "bio kole". Pěkně svižně, pěkně frekvenčně.
Pro některé jezdce nemusí být zcela příjemné chování motoru, respektive jeho téměř okamžitá reakce na zatlačení na pedál. Jak zaberete, tak vám motor výrazně přidá, především u Sport a Boost je přidání až trochu kopavé. Sven k tomu dodává: "Snažili jsme se naladit projev motoru u Taroku jako spicy. Lehce ostřejší, trochu jedovatý." Musím říct, že se mi chování motoru docela líbilo. Odpovídá přesně zaměření kola. Reaktivnost motoru zaslouží pochvalu, v tomto ohledu se motory s tradiční převodovkou s Centrixem rovnat nemohou.
Lze chování motoru naladit?
V aktuální chvíli dodávaná aplikace do mobilního telefonu neumožňuje nastavení a vyladění jednotlivých režimů, nicméně dle zástupců Raymonu je toto otázkou nejbližších aktualizací. To samé platí i pro dostupnost aplikace mimo region DACH, nyní si aplikaci můžete stáhnout pouze v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
Ve sjezdu
Cestu dolů na Taroku bych po jednom trailu označil za dost dobře vybalancovanou. Téměř šest kilometrů dlouhá dráha nabídla všechny typy terénu, horní velmi prudkou část s místy až trialovými úseky vystřídaly rychlejší kamenné části s občasnými skoky a vše zakončil hladký flow dojezd až na výchozí místo stoupání.
Tarok využívá čtyřčepové zavěšení zadní stavby s Horst linkem. Řešení nacházející se na většině kol současnosti přináší očekávané a předvídatelné chování. Hlavní rozdíly mezi koly jsou především v geometrii. A to platí i zde. Tarok je hodně hravý, ale zároveň i stabilní. Rychlé i pomalejší, více zavřené zatáčky projíždím s jistotou bez nutnosti extra nadjíždění. Zadní stavba pracuje se zdvihem šikovně, hodně lineární projev s drobnou progresivitou na konci zdvihu. Cítím se, jako bych jel na kole s pružinovým tlumičem, ale nikoliv, osazen je vzduchový.
První dojem z jízdy: není třeba si na něj zvykat, Tarok totiž nemá vysoké nároky na jezdecký skill. Prostě jednoduché kolo na ovládání. Sven k tomu dodával: "Chtěli jsme kolo, na kterém se i průměrný jezdec bude cítit jako závodník." Myslím, že se to Raymonu dost podařilo.
Raymon Tarok: první svého druhu
Raymon Tarok vystupuje z davu, není to jedno z mnoha kol postavených na pohonu Bosch. Použití pohonné jednotky ZF Centrix z něj dělá unikát. Prostě navždy bude prvním kolem s motorem vyráběným ve Staňkově u Plzně. I po krátké zkušenosti si troufám tvrdit, že tento motor snese srovnání s ostatními špičkovými motory na trhu. A to samé platí i o Taroku samotném. Otázkou je, zda-li to však bude stačit na prosazení se v extrémně silné konkurenci, která na poli celoodpružených ebiků s vyšším zdvihem panuje.
Modelová řada Raymon Tarok
Airok, opravdový light ebike
Kromě Taroku jsme měli možnost vyzkoušet i lehký e-bike Airok postavený na pohonu Bosch SX, který vyniká hlavně svou nízkou hmotností. Úžasné kolo na pomezí enduro a all mountain kategorií se 150mm zdvihy váží stejně jako běžné enduro, jen 17,7 kg. O něm si napíšeme někdy později.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.