Vojta Bláha přibližuje vývoj a testování highpivot prototypu CDuro HHP
Autor: Vojta Bláha, vydáno: 16.4.2025
Vojta Bláha se již nějakou dobu vozí na prototypu CDuro HHP s high pivotem. Oslovil jsem našeho předního závodníka, aby nám přiblížil vývoj a testování nového kola. Vojta souhlasil a vy máte nyní možnost nahlédnout do zákulisí sušické společnosti Compo Tech, která kola CDuro vyrábí.
Už na podzim na výstavě Bespoked v Dráždanech, kde jsme měli první jednání s lidmi ze CDura jsem viděl vizualizaci plánovaného high pivot rámu. Celou zimu a brzké jaro jsem strávil na původním modelu Epona, který se spoléhal na jednoduchý systém s jedním čepem. I toto kolo mi opravdu sedělo a dokazuje to třeba super výsledek z Andes Pacifico, nicméně vidíme v tomto kole spíše lehčí "trail bike". Pro jezdce, kteří pokukují po high tech enduro kole si však Tomáš Ponížil v CDuru připravil koncept kola s kinematikou, které jde máloco vytknout.
Po mém příchodu jsme přemýšleli, jak tento projekt posunout ještě dál a spojili jsme cesty s Milanem Čižinským, který se bude starat o designovou stránku věci. Díky svým zkušenostem z auto-motive má v mých očích šanci vetknout kolu krom perfektní funkce i pěkný vzhled. Na projektu se dále podílí ještě konstruktér Marin Šafránek a spoluzakladatel Compo Tech, Ondra Uher. V tomto složení se tedy projekt začal finalizovat a zhruba od nového roku se začalo směřovat k samotné stavbě rámu.
Moje role zahrnovala už testování Epony s novou konstrukcí předního trojúhelníku, který je nyní téměř identický s trojúhelníkem nového high pivotu. Masivnější hlava a upravené úhly mi opravdu sedly už na Eponě a tak jsme na HHP nechali podobná čísla. V Sušici ve výrobě jsem se byl podívat ve dnech, kdy se frézovaly trubky hlavního trojúhelníku a šlapacího středu. Musím říct, že technologie výroby trubek a obecně karbonu je v Compo Techu opravdu jedinečná. Díky tomu, že trubky nejsou vyráběné ve formách z kusů tkaniny, ale naopak se navíjejí na trnech z jednotlivých vláken, jsou v CDuru schopni velmi přesně hlídat směr a míru tuhosti jednotlivých částí rámu. Navíc je tato technologie mnohem flexibilnější díky nepotřebě nákladných forem. Mají tak mnohem volnější ruce ve výrobě malosériových prototypů a zkušebních mul. V prvním kroku jsme zvolili kombinaci CNC frézovaných a 3D tisklých dílů ze slitiny hliníku a trubek z karbonu, aby se ještě více urychlila výroba prvních kusů kol a my mohli otestovat geometrii a kinematiku v reálných podmínkách. Na finálním produktu by měla být vyrobena většina dílů přímo v Compo Techu z karbonu. Zatím jsme ale ve fázi, kdy potřebujeme ověřit základní kinematiku na funkčním kole, tak aby se nám potvrdily teoretické modelace a potvrdilo se, že je rám dobře navržený a funguje podle představ.
To se za mě rozhodně splnilo a už dva týdny jezdím na prvním prototypovém rámu HHP. Bylo opravdu zajímavé rám v podstatě pomáhat tvořit a přidat ruku k dílu ve finálních stádiích výroby. Společně jsme tak sestrojili první pojízdné kolo s novou kinematikou a hned jsme vyrazili na traily přímo za továrnou v Sušici. Pocit z prvního svezení na tomto kole vlastně ani nejde popsat slovy... bike byl od první sekundy přilepený k trailu, nedělal absolutně žádný zvuk a za pedálem šel solidně! Druhý den jsme pak hned dali čtyři jízdy na známe trati na Svatoboru a jelikož rám vydržel a neviděli jsme žádné strukturální problémy, vyrazili jsme směr Finale Ligure. Zde byl úkol kolo brutálně zatížit a najet na něm co nejvíce "moto hodin" na co nejrozbitějších tratích. Toho jsem se velmi rád zhostil a kolo proháněl po ligurských trailech jak jen to šlo. Odhalili jsme samozřejmě i pár nedostatků, což bylo u naprosto prvního sestrojeného kola očekávané. Aktuálně se frézují nové drop-outy na zadní stavbě, které by měly být připravené příští týden. Účel výpravy do Itálie se tak vyplnil a my jsme odhalili slabá místa konstrukce, na kterých pracujeme dále.
Ač jsme od finálního produktu ještě určitě několik měsíců usilovné práce daleko, už teď mám jistotu, že se jedná o opravdu jedinečné kolo. Kombinace špičkového karbonu a skvěle naladěné kinematiky skutečně září v těch nejtěžších pasážích trailu. Sekce, kterých jsem se bál a pokaždé mě dostaly na hranu komfortu si teď fakt užívám a kolo pod sebou ani neslyším. Hodně tomu i pomáhá Intend odpružení, které mám teprve pár týdnů a vlastně nechápu, jak jsem bez něj mohl existovat. Tyto komponenty jsou opravdu na jiném levelu co se týče zpracování i funkce. Citlivost upside-down vidlic je legendární, ale kdo si to nezkusí v moderním balení, ten neuvěří. Fakt, že na trh se hrne spousta UD vidlic i od velkých výrobců jako Fox či Canecreek napovídá tomu, že tento trend se vrací zpět stejně jako třeba high pivot před pár lety. Intend však nasadil laťku ještě výše tím, že do rovnice přidal karbon a jejich prototypová vidlice Edge Carbon, kterou mám na kole má bezkonkurenční tuhost s velmi nízkou váhou 2 kg. Sám jsem nevěřil, že se na této vidlici bude dát jezdit v rozbitém terénu a že se nebude kroutit. Víc jsem se mýlit nemohl a jsem fakt rád, že jsem na tuto vlnu bez delšího váhání naskočil. Neskutečnou citlivost vidlice si maximálně užívám a po několika týdnech ježdění ve Finale jsem si 100% jistý, že je to posun správným směrem.
Dalším krokem je pro CDuro tedy z funkčního prototypu postupně vytvořit finální produkt. Tento proces vyžaduje nespočet konstrukčních i designových výzev a mnoho hodin dalšího testingu, nicméně zatím probíhá vývoj z mého pohledu velmi rychle a už v těchto chvílích se připravují další kroky. Já se budu na HHP CDuro rámu pohybovat na světovém poháru a tak nebude o extrémní testovací podmínky nouze. Celý tým v CDuru pracuje neskutečně a já jsem fakt šťastný, že za mnou stojí odborníci ve svých oborech. Věřím, že finální kolo bude opravdu pecka!
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
karel 17.4.2025 - 5:36
Jestli všechen strach nemáme z toho jak nám ramplujou kola , HP jede potichu a strach zmizí
Nemyslím to teď vážně jako trolení ale taky teda doufám, že se jednou dostaví pocit, že sekce, kde se bojím, si budu opravdu užívat! :D