Report: URGE NEPAL 2010

Autor: Keli, kategorie: Report, vydáno: 16.3.2010

Po poměrně velkém úspěchu URGE KENYA v roce 2009 se dva hlavní tahouni Fabien Barel a Fred Glo rozhodli uspořádat i v letošním roce akci podobného ražení, letošní ročník se uskutečnil v dalekém Nepálu a nesl příznačný název URGE NEPAL 2010. Celá akce se odehrála na přelomu února a března, přesněji od 27. února do 6. března.

Kromě sportovního významu má tato akce i význam humanitární, podrobnosti naleznete na oficiálním webu akce www.urgenepal.com. My se budeme věnovat strikně sportovnímu výkonu. Stejně jako v loňském prvním ročníku byl systém závodu stejný, jednalo se o super enduro, jezdec se na start i se svým kolem musel dopravit vlastními silami a nešlo přitom o žádnou procházku růžovou zahradou.

Start byl ve 2600 metrech a cíl měl být na vrcholu Mesokunta La v 5100m.n.m., nicméně nepálské počasí bylo proti a pořadatelé byli nuceni posunout start již do výšky 4350m. Žádná prohlídka nebo tréninkové jízdy se nekonaly, pro jezdce bylo tedy jedinou možností, jak načíst trať, sledovat ji po cestě vzhůru. Celá trať měřila více než 70km, přičemž měřená část závodu měla cca 20km a 1750 metrů převýšení. Druhý den následoval sedmdesátikilo­metrový dojezd, který dovedl jezdce až do cíle v městě zvaném Pokara v nadmořské výšce 1200m.n.m.

Na start se postavilo dvanáct pozvaných elitních střelců, včetně jedné ženy. Kompletní třinácku startujících doplnila místní naděje Khumar Pun. Mezi startujícími bylo mnoho slavných jmen, a to nejen sjezdařů, namátkou uveďme jména Darren Berrecloth a Nico Vink.

Trojice nejrychlejších (zleva): Barel, Nico a René

Nejlépe si trať načetl a taktéž i nejlépe projel hlavní pořadatel Fabien Barel, který zvítězil takřka třičtvrtě minutovým náskokem na dvojici největších favoritů, desetinásobného mistra světa ve sjezdu Nico Vouilloze a specialistu na dh maratony René Wildhabera. René na třetím místě nedokázal obhájit loňské vítězství a ztrácel na opět druhého Nica přesně půl minuty. Jediná žena na startu Sabrina Jonnier dojela na dvanácté pozici, místní Khumar Pun pak poslední již z výraznou ztrátou, ale u něj nebyl až tak důležitý výsledek, jako to, že se mohl porovnat s světovou špičkou.