Test: plášť Maxxis High Roller II
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 22.9.2011
Stačí jen letmý pohled do čeho jsou obuty ráfky jezdců na světovém poháru a je zřejmé, že firma Maxxis je aktuálně zřejmě asi nejlepším producentem sjezdových plášťů. V Maxxisu ale neusnuli na vavřínech a stále rozšiřují nabídku plášťů, dnes se na zoubek podíváme novince High Roller II. Označení dvojkou je jasné, jedná se o druhou evoluci klasiky High Roller.
Starý High Roller je výborný plášť s jednou malou vadou, velmi rychle odchází. Především výstupky na střední části pláště mizí takříkajíc před očima. Bavíme se samozřejmě o nejpoužívanější směsi v tvrdosti 42a označovanou Super Tacky.
Na HáeRku dvojce vidět, že je od základu překopaná, koncept sice zůstal zachován, ale z původního pláště nezůstal kámen na kameni – vše přepracováno. Názorně je to vidět na srovnávacím diagramu plášťů High Roller a High Roller II. Tři páry výstupků dostaly zářezy, které mají zvýšit přilnavost a v případě červeně označeného áčka pak i brzdný výkon.
Pro účely testu jsme měli plášť v třísměsovém provedení 3C MAXX GRIP s drátovou patkou v rozměru 26×2.4 palce vážil 1260 gramů, samozřejmě i s butylovou stěnou. Váha není nejnižší, je to daň za 3C směs. S podivem je, že váha u jednosměsové je stejná, což u jiných modelů není, tam jsou jednosměsové varianty zhruba o sto gramů lehčí.
3C Maxx Grip je název pro třísměsové uspořádání pláště
Jako místo testu jsme zvolili rokytnický Týda bikepark, i když zdejší sjezdová trať nepatří mezi nejtěžší, tak se na ní nacházejí všechny druhy povrchů. První den testu poprchávalo a trať bylo po předchozím dešti poměrně vlhká. Pláště, ač jsou určeny do suchých podmínek, se s mokrými kameny a kořeny popraly překvapivě dobře. Asi největším překvapením bylo jak se plášť ochotně zařezával v zatáčkách, dalo se velmi dobře opírat a bylo poznat, kdy se dostává na hranici adheze. To u první evoluce nebylo, alespoň dle mé zkušenosti, plášť držel, držel a najednou se bez varování utrhl. To samé platí i o brzdění, výkon neporovnatelně vyšší než u HR, srovnal bych jej s Minionem, střední pruh výstupků je totiž přednímu Minionu velmi podobný.
Odolnost je jedním z důležitých parametrů pro výběr plášťů, při našem testu jsme najeli cca 30km a opotřebení bylo minimální.
Pláště Maxxis High Roller II budou k dispozici pouze
v jednom rozměru a to 26×2.4 palce, s drátovou patkou. Jedinou možností
volby bude tří 3C MAXX GRIP resp. jednosměsové provedení v tvrdosti 60a.
Obě varianty budou mít shodnou, již výše zmiňovanou, váhu
1260 gramů.
Ceny na českém trhu jsou známy: 3C MAXX GRIP varianta 1,399 Kč, tvrdost 60a
899 Kč.
Závěrečné zhodnocení: plášť Maxxis High Roller II je ve všech
směrech lepší než jeho první generace.
Volba plášťů Maxxis bude teď ještě těžší než dříve. Který
z plášťů do sucha zvolit – Minion nebo High Roller 2, High Roller či
snad Ardent?
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- Roby 22.9.2011 v 10:07
" To samé platí i o brzdění, výkon neporovnatelně vyšší než u HR, srovnal bych jej s Minionem, střední pruh výstupků je totiž přednímu Minionu velmi podobný. "
Ako panko halo kde sme !! Ze HR brzdi horsie nez Minion?? Celkom dost fail konstatovanie. Minion F je velmi rychly plast a zas Minion R nepovazujem za plast kedze je uplne debilne nadimenzovany. - Potok (tompot (a) seznam.cz) 22.9.2011 v 12:46
na pinkbiku se jim rozhodně víc než minion a HR 1 nelíbil. Ten plášť jsem ani naživo neviděl, tak nemůžu soudit. Tomu brždění ale rozumim, ta dvojka je vyvyinutá, aby brzdila ještě líp než 1, než Minion F musí brzdit líp určitě, ale tys nejspíš myslel zadního miniona, co se brždění týče, a každej si asocioval přední. Jestli nebude "obyč" 42a verze, ale jen 3C a Maxxpro, tak to je taky krok vedle. A jestli nebude ani kevlar, tak rozhodně neopustím Nevegaly DTC...
2,4 rozměr je super vyzkoůším:-) minion je ale minion :-)