Jana Bártová ve finále ve Val d'Isere

Autor: Keli, vydáno: 1.8.2012

ikona Jana Bártová (Bikeplac racing) se o uplynulém víkendu zúčastnila Světového poháru ve Val d'Isere a zajela zda, prozatím nejlepší výsledek ve své bikové kariéře. V kvalifikaci dojela na výborném 15. místě, když za sebou nechala taková jména jako jsou Tracy Moseley, Fionn Griffiths anebo Anita Molcik. V ženské kategorii do finále postupuje pouze dvacet závodnic a tak, snad poprvé v historii českého sjezdu, měla ženská kategorie i českou zástupkyni.

Více nám o svém závodění ve Francii řekne Jana sama.

Téměř po roce jsem se vrátila do země, kde se mi podařilo poprvé kousnout do závodu, do Francie. Tentokrát do lokality lokalit Val D´Isére. Cestu popisovat nebudu, protože byla dlouhá a útrpná.

Na programu byl DH, XC a Trial. A jelikož jsme nevěděli že prohlídka trati je ve středu, trénink ve čtvrtek a kvalda v pátek, tak jsme trošku prokaučovali prohlídku, ale to se stává.

Jak je z fotky patrné, kopec ve Val d'Isere je opravdu veliký.

Na start doprovázel Janu Rosťa Štencel, jeho rady si vzala k srdci a výsledkem bylo 15. místo. V pozadí – druhá česká zástupkyně Simona Jirková, té se až tolik nedařilo a do finále se neprobojovala.

Takže jsem si ve čtvrtek projela pomalu trať, protože sejít to by byla vražda. Dala jsem asi 6 jízd a byla jsem KO. V pátek ráno tři jízdy a pak dlouhá přestávka a relax, než vyrazím na kvaldu. Startovní nervozita vrcholila každým metrem na start.

Celá jízda, až na několik kopanců, se mi povedla a do cíle jsem si dojela pro patnácté postupové místo, což je suprové. Zítra (v sobotu pozn.red.) jedou crossaři finále a v neděli se jede finále sjezdu, tak doufám, že se zas v tréninku někde nerozbiju.

Start a jeden z prvních dropů na trati.

Po dobře odjeté kvalifikace, kdy jsem se kvalifikovala na 15. místě, se mi moje první světové finále příliš nepovedlo.
Po startu to vše vypadalo dobře, rychlost i síla byla. Bohužel asi ve třetí zatáčce jsem se takřka zastavila, a jelikož následoval krátký výjezd, tak jsem ztratila rychlost a také drahocenný čas. Až do poslední pasáže jsem se to snažila dohnat, ale měla jsem divný pocit, že mi nějak moc cinkají kola. Pak ale přišla další óbr chyba v posledním úseku. Dostala jsem se mimo optimální stopu a stáhlo mě to na strom (jediný na trati), takže jsem zastavila a pak koloběžkou se dostala až na sjezdovku.
No a nakonec jsem v cíli zjistila, že zadní kolo bylo poloprázdné. Výsledný čas nestačil lépe než na 19. místo. Ale jsem každopádně moc ráda, že jsem se kvalifikovala a také odjela finále.

Stupně vítězů, zlato Rachel Atherton (GT Factory Racing), stříbro Emmeline Ragot (MS Mondraker Team – vlevo), bronz Floriane Pugin (Scott11 – vpravo). Foto: Sven Martin

Janě velmi gratulujeme a doufáme, že i v budoucích závodech světového poháru bude Jana ve finále.