Pedály MAGLOCK - hledání problémů tam, kde nejsou?
Autor: Keli, vydáno: 20.11.2014
Na crowdsourcingovém serveru Kickstarter se objevil nový projekt oprašující systém magnetického přichycení boty k pedálu. Pedály MAGLOCK by měly fungovat téměř jako klasické nášlapné pedály, ale bota není s pedálem mechanicky spojena, spojení je pouze skrze magnetizmus.
Výrobce MAGLOCKu Dave Williams označuje svoje pedály jako novou revoluci na poli produktů pro horská kola, ale je třeba říci, že myšlenka rozhodně není původní. O podobné řešení se již pokoušelo více výrobců, ale jejich produkty se neprosadily. Mimochodem první „magnetické“ pedály spatřily světlo světa už v roce 1896.
Proti použití magnetů hovoří zcela přesvědčivě jejich váha, u MAGLOCKu tomu není jinak, pár prototypových pedálů váží 1540 gramů, bez magnetů je hmotnost 890 gramů. Samozřejmě pokud se dostanou pedály do hromadné produkce váha se dostane zcela jistě dolů, tvar klece z 6061 hliníkové slitiny půjde jistě optimalizovat, ale hmotnost magnetů (650 gramů) stáhnou asi těžko.
U většiny běžných nášlapných pedálů je samozřejmostí nastavování vypínací síly, u magnetu si těžko zakroutíte kolečkem, takže řešením je pouze použití menšího množství magnetů. Mimochodem maximální síla, kterou magnety docílí je cca 50lbs tj. cca 220N, no prostě to udrží jen 22 kilogramů. Takže zapomeňte na nějaké silové šlapání do kruhu…
A jaké jsou výhody magnetického spojení? V první řadě jednoduchost „nacvakávání“, nemusíš se trefovat kufrem do zámku, stačí se přiblížit a ono se to chytne. Další výhodou je snadné vystupování, nestane se ti, že nevycvakneš, protože tě mimo sílu magnetů s pedálem nic nespojuje.
Pokud byste chtěli výrobce podpořit a pedály MAGLOCK si zakoupit, nachystejte si minimálně 150 dolarů a zapojte se do Kickstarteru.
Pokud máte po přečtení předchozích článků na jazyku stejně jako my otázku „k čemu je to dobré?“, tak na to nedokážeme odpovědět. Magnetické spojení u MAGLOCKu těžko může konkurovat klasickým nášlapům, především kvůli minimální síle, kterou pedál botu drží. Váhově jsou pedály také zcela mimo, hmotnost je násobně větší ve srovnání jak s clipless, tak platformovými pedály. Komentovat piny vyrobené z klasických šroubů s válcovou hlavou asi ani nemá smysl. O to víc je zarážející, že tento produkt dostal ocenění Kickstarter Staff Pick…
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- peto(dude) 20.11.2014 v 9:44
No ale ten koment na tie sruby si si mohol odpustit. Ked sa na to divam nenapadlo by ma tie sruby povazovat za piny. Tie sruby su proste stale len sruby ktore maju drzat na mieste tie farebne komponenty a ocelovy plat kryjuci magnety. Ides keli. Daaavej daaal. Proste tie pedale niesu dost velka hovadina nato, aby si voci nim vyzeral nejak extra inteligentne. Ale pobavilo. Jak obsah clanku tak aj autor.
- peto(dude) 21.11.2014 v 10:32
No, ked to tak vezmeme, ze tie 4 vnutorne sruby su nato, aby ako pise bersekr a syflus sa chodidla na pedáloch neotacaly tak mi ten tvar hlavy sruby vôbec nepripada taky spatny. Netvrdim, ze je idealny, ale zas tak mimo od svojej funkcie nesmeruje. Zato cely koncept pedalu uz hej. A to, ze nazvali tie sruby pinmi mi nieje vôbec divne a ani smerodatne, ked vidim, ze co za netvora to navrhli.
kentus!