Test: Devonic tools Tatra - McLeod Fire Tool po slovensku
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 13.5.2020
Americké hrábě, nástroj, který používají američtí nebo australští hasiči, se často používá jako nářadí vhodné pro kopání trailů. Právě jeden takový jsem dostal od slovenských Devonic tools, konkrétně model nazvaný po největším slovenském pohoří – Tatra. Platí, že Tatra nezná bratra?
Hardox dělá rozdíl
Na první pohled Devonic tools Tatra není v ničem zajímavý. Nástroj,
kterých je spousta. Tvar je tradiční, násada je dřevěná, tedy nic extra
unikátního.
Konkurenční výhodu najdeš v materiálu, Hardox je ocel používaná na
vysoce namáhané nástroje, kde hrozí velké poškození nárazy. Jeden
z výrobců tento materiál označuje takto: Hardox 600 je otěruvzdorná
ocel s jmenovitou tvrdostí 600 HBW a výjimečně vysokou rázovou
houževnatostí.
Materiál vhodný především pro extrémní opotřebení. Přesto jej lze řezat a svařovat, čímž představuje ideální řešení pro náročné úkoly.
Ano, materiál Hardox nevýhodu mění ve výhodu. Čím více nárazů schytá, tím více se zpevní a následně více výdrží. Právě proto se z něj vyrábí korby nákladních aut v dolech a nebo radlice bagrů. Zní to skoro jako scifi, ale i přes několik sekanců přímo do kamenů, je ostří bez poskvrny.
Zpracování
Výrobce si za nástroj žádá 63 Euro. Zdali cena odpovídá nedokáži
posoudit. Nicméně je zde několik věcí, které bych rád vylepšil. První
věc je uchycení násady do samotného nástroje. Dva samořezné šrouby se
zápustnou hlavou. Kuželová plocha doléhající na rovnou plochu, tohle
spojení nemůže fungovat. A taky že ne, protože šrouby se povoluji
jelikož dostávají dost zabrat a povolují se.
Mnohem lepší by bylo použít šroub s plochou hlavou procházející naskrz
zajištěný maticí.
Další výtku mám k rezonování. Po jakémkoliv úderu nástroj rezonuje a chová se jako ladička. Jestli je na vině tloušťka materiálu (jen 4 mm) nebo absence prolisu či prohnutí, nevím. Na funkci to sice vliv nemá, ale je to docela obtěžující.
V lese
Jak se s Tatrou pracuje? Je třeba si uvědomit, že tento typ nástroje je univerzální. To znamená, že zvládne drtivou většinu úkolů, ale nikde neexceluje. Pokud vezmeš do ruky hrábě, budeš se ti s nimi lépe hrabat, pokud vezmeš do rukou rýč, bude se ti lépe rýt. Tatra zvládneš všechno, ale je to jen jeden nástroj, takže do lesa táhneš pouze jednu věc.
Jak padne do ruky? Násada může být pro někoho příliš široká, mám docela velké ruce a klidně bych si dokázal představit užší. Délka násady ideální na všechny práce, ale na samotné hrabání by to chtělo delší. Ti samé platí i pro hmotnost. Díky kratší násadě a vyšší hmotnosti (1200 mm a 2500 g) je práce o fous náročnější než se samotnými hráběmi. A navíc je třeba být neustále v drobném předklonu, to se časem projeví vyšší únavou.
Výška zubů na zubaté hraně je 65 milimetrů, díky tomu, že nejsou zcela do špičky, tak se s nimi hrabe velmi příjemně a nezachytávají se o drobné vlásečnicové kořínky, které při hrabání klasickými hráběmi práci dost ztěžují. V tomto ohledu je na hrabání je Tatra skvělá.
Tatra je nástroj pádný a když k tomu přidáš tři nabroušené hrany, tak přeseknout kořen nebo odsekat pařez není problém. Jde to fakt snadno a jediné na co je potřeba si dávat pozor, aby ses náhodou nesekl do nohy. Je fajn, že není třeba dávat extra pozor na kameny, v podstatě žádné poškození nehrozí.
Kombinace velké plochy, jedné zubaté a druhé hladké hrany nabízí
velkou variabilitu využití. V podstatě při stavění trailu nenajdeš
místo, kde bys nemohl nástroj s úspěchem použít. Vlastně našel a tím
je stavění skoků. Tam jednoznačně vládne rýč.
Hrabání, stahování, udusávání jde pěkně od ruky také díky rozměrům
24×28 cm.
Jeden nástroj na vše?
Ano i ne. Jestli jej vyměním za svoje natuněné hrábě nevím. Asi podle míst, kde budu kopat. Kdyby měla tatrovka skládací násadu, měl bych jasno. Každopádně mě překvapila rychlost s jakou se dá s Devonic tools Tatra pracovat. Líbí se mi o odolnost, opravdu zde platí slavné heslo: Tatra nezná bratra!
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
- 123 13.5.2020 v 12:15
tohle vypadá jako hrábě z Wallmartu za 5 doláčů s vygravírovanym logem, který vůbec nepotřebuješ. Takže výsledná cena je naprosto mimo. Za takovou cenu člověk na poli pracovních nástrojů kupuje špičku na trhu (Fiskars apod.) a ne 4mm neprofilovaný plech. Malinko mě mrzí, že na rozdíl od USA se to tady nechytlo a dává to možnosti takovejm překupníkům. Ale až sem přijde amazon, tak se to změní..
- modryorangutan 13.5.2020 v 19:46
cena se může zdát v pohodě, dokud nevíš o týhle alternativě, pak už to moc v pohodě neni:
www.dolekop.com/...
Divny ze si toho Viktor při dlouhých letech testování a vývoje nevšiml. Rezonance násady může být dána druhem dřeva.