Richard Gasperotti: Návod, jak si užít bikové Rakousko s celou rodinou

Autor: Richard Gasperotti, kategorie: Spotcheck, vydáno: 6.8.2020

Jako profesionální biker a zároveň táta od rodiny stojím vždy před těžkým rozhodnutím, jak jet na letní dovolenou, abychom si ji užili všichni. Vím, že to není jen můj případ. Asi žádný chlap nechce nechat rodinu čekat na parkovišti a jít jezdit do bikeparku. Stejně bych si takové ježdění neužil. Proto po uvolnění hranic padla volba na pětidenní cestu po Rakousku, kde mají velké hory, Radlera a klid. Kroužením prstem po mapě jsem si vybral první zastávku v revíru, kde jsem již kdysi byl, líbilo se mi tam a věděl jsem, že tam mají i hromadu atrakcí pro děti. 

SERFAUS-FISS-LADIS

Tohle spojení tří vesnic v Tyrolsku je fakt masakr. Byl jsem tu tak před šesti lety, ale od té doby se všechny atrakce i služby rozšířily neskutečným způsobem. Dobrým příkladem rozvoje je místní bikepark. Má tři modré, čtyři červené a dva černé traily, jump areál, dětský pumptrack a dopadový airbag a navíc je napojen na dalších dvacet trailů, o něž se starají shapeři z parku. Manažer bikeparku Christian mi ukázal, kam až půjdou plány rozšíření v následujících deseti letech, a musím říct, že budoucí podoba parku už určitě nebude jen na krátkou zastávku. Pro mě byla výhoda, že jsem mohl odložit rodinu v Summer Fun Parku, který leží nedaleko od horní stanice lanovky bikeparku. Děti si tady užijí spoustu zábavy s poníky, trampolínami, skákacím hradem a dalšími padesáti atrakce. Dostat je odsud je téměř nadlidský výkon. A to byl teprve začátek. Skvělý plán se nám rýsoval i na následující den.

Zatímco já jsem si s lokálem domluvil ježdění na Frommes trailu, který začíná ve výšce 2489 metrů a je dlouhý víc jak devět kilometrů, moje holky šly řádit do vodního světa Murmliwasser. Tady se karta otočila. Já už byl nabažený a holky jsem musel z atrakcí tahat, abychom stihli večeři. Celá rodina byla šťastná – ne nadarmo mají ve Serfaus-Fiss-Ladis motto We Are Family. 

DACHSTEIN SALZKAMMERGUT

Do další destinace Dachstein Salzkammergut ležící necelých pět hodin jízdy na východ jsme dorazili v náhle zhoršeném počasí. Zakotvili jsme v městečku Bad Goisern, odkud startuje populární MTB Salzkammergut Trophy. Hned po příjezdu na nás padla vesnická pohoda. V potoce u hotelu se proháněli pstruzi, kluci v rakouských krojích zapíjeli začátek prázdnin a nikdo se nikam nehnal. Tahle oblast nabízí přes 1500 km bikových tras. Většina z nich má velké převýšení, takže jsou vhodné pro e-biky. Sám jsem si ho vyzkoušel na jedné ze závodních tratí Salzkammergut trophy. Do závodu se přihlásíte tím, že si v infocentru zakoupíte číslo s čipem. Startovat můžete podle libosti, povinné checkpointy zaznamenávají vaši trasu i rychlost jízdy, takže si jedete takový soukromý závod.

Než nás dohnal vydatný liják, vyzkoušel jsem i místní Bike Arenu Obertraun, kde se jelo i několik velkých mezinárodních akcí. Musím říct, že takhle nahuštěnou trať jsem ještě neviděl. Okruh o délce 5,6 km leží na ploše necelých 300 metrů čtverečních! Dcera Eli šla raději stavět lesní domečky a já ji pak koupil borovicovou zmrzlinu jako odměnu, že to se mnou v lese vydržela. Vzhledem k přívalovým dešťům jsme uvítali možnost podívat se pod zem v halštatských solných dolech, kam se dříve stály hodinové fronty. V minulosti se v Hallstattu denně otočily desítky autobusů s turisty z Asie, ale kvůli koronaviru je tu nyní klid a pohoda. Nakonec jsem byl rád, že pršelo, protože jinak bych šel na kolo a o tuto skvělou podívanou bych přišel. Vedle solných dolů tady mají i Ledovou a Mamutí jeskyni. Až tam půjdete, vemte si teplejší oblečení, mně tam bez ponožek studily nohy. Jak to shrnout? Rakousko mě nezklamalo a nejlepší bylo, že jsme si ho užili s celou rodinou.

video: Gaspi fam. DJI Osmo/Mavic Mini
střih: Jakub Soukup
text: Adam Marsal

Diskuze

 • anonymní uživatel kenny 6.8.2020 v 5:50

  Dobre Marosak!

 • anonymní uživatel Tejpek_Couty (kouty02 (a) gmail.com) 6.8.2020 v 6:24

  Fantazie taková dovolenka!

 • anonymní uživatel Gabosh 6.8.2020 v 8:31

  Super ! To my tak praktikujeme obráceně :). Děcka s tátou chodí "po stezkách korunami stromů, lanových centrech a výletech" a matka si skáče v bikeparku :):):).

 • anonymní uživatel Tim (tim (a) email.com) 6.8.2020 v 11:20

  V Halstattu jsme byli před 14 dny a situace byla taková, že se tam nedalo naprosto hnout. Parkoviště zcela plná, jeden velkej štrůdl aut tam i zpět a do toho se mezi nima motaly stovky a stovky lidí. Ani neni třeba asiatů, aby se to tam zaplnilo.
  Jinak zásadní problém Serfaus-Fiss-Ladis byl ten, že do bajkparku byla jiná permice, než na ostatní lanovky/traily, takže si člověk musel vybrat, kde bude jezdit a podle toho si koupit lítačku, případně kupovat jednodenní a střídat to, ale docela to lezlo do peněz. Frommes trail byl skvělej, akorát to bylo tak zhruba všechno, co mimo bajkpark stálo za zmínku. Snad se situace už zlepšila.

 • anonymní uživatel Robotron (danekrobert (a) gmail.com) 21.8.2020 v 1:31

  To bych tu trať dlouhou 5.6km na 300m2 chtěl vidět. 300m2 je například obdélník 10x30m. Pokud to nemají v několika patrech nad sebou tak tam asi chybí jedna nula ne?

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí