Nepodceň to. Zapni světlo!

Autor: Keli, vydáno: 20.7.2022

"Nepodceň to. Zapni světlo." nová kampaň přesvědčuje cyklisty k celodennímu svícení

Celodenní svícení na kole snižuje riziko nehody a souvisejících zranění o 19 %. To zjistili dánští vědci už v roce 2005. Teď k permanentnímu svícení na kole nabádá nová osvětová kampaň "Zapni světlo". Iniciativu už veřejně podpořili snowboardcrossařka Eva Samková nebo biker-youtuber Damjan Siriški, ale ambasadorem akce je především každý dobře osvětlený cyklista.

   

Proč svítit i přes den?

Les, tunel, stín, protisvětlo. To jsou místa a situace, ve kterých jste pro projíždějící auta téměř neviditelný cyklista. "Vliv denního svícení na pokles počtu nehod u aut už potvrdila nejedna zahraniční studie. Jsme přesvědčení, že celodenní svícení na kole může předcházet i nehodám, ve kterých je angažovaný cyklista. Proto tato osvěta," popisuje motivaci ke vzniku kampaně Zuzana Roubíčková, marketingová managerka společnosti Schindler, hlavního iniciátora akce.

Cyklisty, kteří tráví v sedle hodiny týdně, už praxe naučila svítit na kole nejen, když je tma. "Raději mít pořádný světlo pod p*delí, než sebekrásnější svíčku na hrobě," dodává k tématu denního svícení na kole jeden z ambasadorů kampaně, bývalý profesionální cyklista a manažer MTB týmu Ghost Team, Honza Hruška.

Ambasadorem je každý dobře osvětlený cyklista

Kromě Hrušky akci veřejně podpořili i snowboardcrossařka a olympijská vítězka Eva Samková, biker-youtuber Damjan Siriški a ultramaratonská cyklistka Peggy Marvanová. Ambasadorem kampaně je ale každý dobře osvětlený cyklista.

"Čím víc nás přes den svítí. Tím dřív se rozsvítí v hlavě i ostatním a dojde jim, že svícení na kole i ve dne smysl má. Však základní světla na kolo stojí jen pár stovek, ale jízda bez osvětlení nás může stát i život. A to je cena, kterou asi nikdo nechce zaplatit," shrnuje poslání kampaně Roubíčková.

Vedle cyklo velkoobchodu Schindler spol. s r. o. stojí za osvětovou akcí ještě Tým silniční bezpečnosti, cyklistický tým Ghost Team a síť cykloprodejen Mojekolo. Zapojit se ale může každý. Běžní cyklisté denním svícením na cestách, prodejci kol či cyklopointy na stezkách zase umístěním podpůrných materiálů ve svých provozovnách. Ty lze získat na e-mailu marketing1@schindler.cz. Zapojená místa pak budou zveřejňována na webu www.zapnisvetlo.cz mezi podporovateli kampaně.

Diskuze

 • anonymní uživatel johana (*) 20.7.2022 - 14:21

  Určitě je to super nápad, ale proč proboha musí blikat přední světlo, i v noci to je demence!!!

  • anonymní uživatel Eda 21.7.2022 - 6:21

   Napříkald ve městě je za mě jednoznačně lepší blikání předního světla po tmě, než svícení. Se zapnutým stálym světlem mě už několikrát řidič auta přehlédnul. Se zapnutou blikačkou se mi to zatím nestalo...

 • anonymní uživatel Světlík 20.7.2022 - 23:22

  Na tom webu se píše, že zadní světlo by mělo mít minimálně 100 lm. A není to málo? Takhle výkonná blikačka snad ani neexistuje.

 • anonymní uživatel walter (lukowicz (a) gmail.com) 21.7.2022 - 21:05

  Všiml jsem si na dovolené na severu Polska, že hodně polských cyklistů svítí. Minulý týden jsem si říkal proč.... a fakt jim to funguje

 • anonymní uživatel Fuck Shu Lin 21.7.2022 - 22:00

  Eda: hele a myslis ze Zno raketa zapne si svetlo? tovizejo, najebany jak kak z putiky heheh

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí