Gaspi objevil nové hřiště pro heli-biking? Kde? V Rumunsku!

Autor: Ada, vydáno: 10.9.2024

Richard Gasperotti se vydal na vzrušující cestu po rumunských horách na e-biku. Během výletu se spojil Romeem a Cristianem Duncou, kteří ve středisku Muntele Mic provozují heli-biking. Slovo dalo slovo a šlo se do vzduchu i s celým foto a video týmem. Přečtěte si o strhujícím zážitku z jízdy, která v mnoha ohledech překonala Gaspiho předešlé zážitky z Britské Kolumbii. V článku se dozvíte, jak to zažít taky.

Richard Gasperotti nikdy dlouho nevydrží na jednom místě. Letos se se svým e-bikem vydal na objevnou expedici po divokých rumunských horách. "Chtěl jsem někam, kde bude pěkně a kam se dá dojet autem vzhledem k omezením, která se v letecké přepravě vztahují na akumulátory včetně baterií pro e-biky," vysvětluje Gaspi rozhodnutí zvolit zemi oblíbenou mezi evropskými horaly. Na cestu se vydal s osvědčenou společností: fotografem Milošem Štáfkem a kameramanem Marty Smolíkem, který jej v minulosti doprovázel na všech expedicích v rámci projektu Zam.

 

"Rád si předem do detailu naplánuji všechny dílčí cíle, abychom pak netrávili čas zbytečnými přejezdy sem a tam. Vhodné destinace zkoumám za pomocí digitální nástrojů, jako jsou instagramové účty jiných cestovatelů a nebo poznámky uživatelů Google Earth," popisuje Gaspi, který si své nápady zanáší do praktické skládací mapy z papíru. "Vezu si ji s sebou v autě jako zálohu pro případ, že se ocitneme mimo signál nebo nám dojdou baterky," směje se biker. Mezi vybranými lokalitami byly například oblast Rapa Rosie, známá svými  skalními útvary připomínajícími Utah, vulkanický region Rakos nebo ikonická trasa Trans Fagaraš, známá skalnatými vrcholy a odloučením od civilizace. 

Tým zažil nezapomenutelný okamžik, když se setkal s medvědem při jízdě v horách. Ještě překvapivější bylo jejich setkání s rodinou medvědů v nížinách poblíž jezera, kde medvědice postrkovaly svá mláďata k silnici, aby žebraly o jídlo od projíždějících řidičů. "To už snad příště německým turistům ukradnou motorky a budou na nich jezdit jak medvědi v cirkuse," směje se Gaspi. 

    

Šťastné spojení

Během svého hledání po internetu narazil na Cristiana Duncovi, kteří v Rumunsku provozují helibiking. "Lepší spojení jsme si snad ani nemohli přát," říká. Cristianův otec, Romeo Dunca, průkopník rumunského motorsportu a dobrodruh, byl prvním Rumunem, který v roce 2005 dokončil Rallye Paříž-Dakar na motorce. Mimo to došel na lyžích na Severní i Jižní pól a vystoupil na vrchol Manaslu (8163 m) v Himalájích. S více jak 9000 hodinami za kniplem vrtulníku má nalétáno víc jak kdejaký vojenský pilot. Pro potřeby bikerů a v zimě lyžařů a snowboardistů provozuje hned dva vrtulníky značky Eurocopter: H125 (dříve označovaný jako AS 350 B3e) a AS 355 Ecureuil 2. Tyto modely jsou známé svou vhodností pro horské operace, přičemž H125 je jediný vrtulník, který přistál na vrcholu Everestu.

Romeův syn Cristian je bývalý motokrosař, který reprezentoval Rumunsko na mistrovství Evropy v kubatuře 85 ccm. "V konkurenci špičkových jezdců, jako jsou Ken Roczen a Jeffrey Herlings, si Dunca rychle uvědomil, jakou výzvu představují odlišné ekonomické zázemí a kultura závodníků. Po několika zraněních jsem přešel na enduro a jako nejmladší závodník v historii jsem startoval ve slavné rallye Red Bull Romaniacs Hard Enduro," říká Cristian, který nechal závodění v roce 2012, když si počtvrté zlomil koleno. "Byl to pro mě zlomový okamžik, protože jsem odjel studovat obchodní management do Vídně, kde jsem se zamiloval do horské cyklistiky a začal objevovat rakouské bikeparky," popisuje Cristian.

   

E-Biky: Brána k hřebenovému dobrodružství

V současnosti je Cristian silným zastáncem e-biků, které považuje za revoluční nástroje otevírající úplně nové možnost co se týká přístupu k náročným horským terénům. "E-biky umožňují ujet větší vzdálenosti, vyšplhat strmější kopce a díky tomu mnohem plněji strávit čas venku. Díky ebiku za den běžně ujedu 50 až 80 km v horském terénu," říká Cristina, který si užívá dlouhé výlety na svém e-biku Mondraker Crafty Unlimited a někdy si své cesty protáhne do druhého dne, kdy noc stráví pod širákem.
 
Na otázku, jak vnímá svůj vztah k přírodě, odpovídá, že se mu líbí citát kanadského malíře krajináře Reginalda Holmese: "Země hraje hudbou pro ty, kteří ji naslouchají." Pobyt v přírodě přiměl Cristiana uvědomit si, že vedel neustálý boj sám se sebou. "V horách není nutné nikomu nic dokazovat, s nikým soutěžit jako v jiných sportech i v práci. V divočině překonávám jenom sám sebe svým vlastním způsobem. Možná právě proto mě ježdění v backcountry baví čím dál víc," říká Cristian, který se ukázal jako skvělý horský guide a vřelý hostitel. 

Inovace s heli-bike výlety

V roce 2018 představil Dunca inovativní koncept: heli-biking v rumunských horách. Po návratu ze studií se rozhodl pomoci svému otci rozšířit rodinný byznys spočívající v provozování lyžařského střediska se sedačkovou lanovkou. Už po několik sezón nabízejí zájemcům heliskiing a heliboarding. Cristiana napadlo, že by stejný servis ocenili i bikeři a hned první výlet znamenal obrovský úspěch. Cristian přizval své kamarády z dětství - Caiuse a Razvana Riscutovi, kteří v té době závodili ve fourcrossu - a ti pak novinku rychle rozšířili mezi další rumunské bikery.

Zájemci si mohou vybrat z jízdy v pohořích Tarcu, Fagaras a Bucegi, které nabízejí široké spektrum zážitků od ježdění v alpinských zónách se skalními hřebeny až po lesní stezky s kořeny a kameny. Typický heli-bike výlet začíná ve výšce kolem 2300 metrů a klesá na nějakých 300 až 400 metrů s tím, že ujetá vzdálenost se může pohybovat od 15 do 75 kilometrů. 

 

Výběr z okruhů o různé délce

Cristianův nejnovější projekt se jmenuje The Great Hercules EMTB Experience. "Je to sto kilometrů dlouhá trasa procházející karpatskými oblastmi spojenými s rumunskou mytologií. Nabízí kombinaci historie a skvělého ježdění v krásné přírodě s cílem v termálních lázních lázních Băile Herculane, kde se dá po dlouhé cestě v sedle dokonale odpočinout," popisuje Cristian lázně, kde svůj volný čas trávili mimo jiné i bavorská princezna Sissi s rakouským císařem Františkem Josefem. 

"My se po večerní poradě rozhodli pro zhruba 25 km dlouhý okruh, abychom si nechali dost času pro focení a natáčení,"vysvětluje Gaspi. Jak nečekaně náročné to bylo vystihuje fakt, že na této vzdálenosti zcela vybil 400 Wh akumulátor na svém ebiku. "Výjezdy jsou tam tak prudké, že si vůbec neumím představit, jak bychom si tam poradili bez pomoci elektromotoru. V tomhle směru vidím pro e-biky velkou budoucnost," dodová biker. "Vím, že to zní jako šílenost - nechat své ebiky vynést na hřebeny hor vrtulníkem, ale když se na to člověk podívá z praktické stránky, říkám si - proč ne?"

Cristian vedl spojený česko - rumunský tým z hřebenů až do nižších horských partií, kde široká cesta přešla v užší single trail vedoucí až k jezeru s možností se vykoupat k křišťálově průzračné vodě. Od jezera se pak opět stoupalo kolem vodopádu až na základu. "I kdyby došla baterka, ze základny pošlou terénní náklaďák, který případné ztracené jezdce posbírá," říká Gaspi. 

Jaká je úroveň rumunského heli-bikinku? "Překvapivě luxusní," hodnotí Gaspil, který má srovnání s helibikingem v Kanadě, kdy měl možnost nechat se vynést na Rainbow Mountain ve Whistleru a podruhé na hřebeny v Pembertonu. "Rumunský způsob hodnotím jako lepší a hlavně výrazně šetrnější ke kolům. V Kanadě hrozí, že se kola poškodí, protože se přepravují hromadně v jedné síti. V Rumunsku se kola vozí v pevném kovovém držáku a všichni členové týmu postupují podle přesně stanoveného hamonogramu. Součástí je bezpečnostní školení pasažérů, jehož součástí jsou instrukce, v jakých zónách kolem vrtulníku je možné se pohybovat a kde je to nebezpečné," popisuje Gaspi a dodává, že ohledně kvality služeb agentury rodiny Dunca dává velký palec nahoru. Už nyní plánuje, že se do Rumunska vrátí a uspořádá kemp pro veřejnost.


 

"Mám to vymyšlené, nebude to letos, ale určitě příští rok a myslím, že nebude jen jeden," slibuje. Rumunsko vnímá jako zemi nabízejí možnost zažít divokou přírodu, kde žijí medvědi, vlci a další zvířata, která známe jenom ze Zoo. "Už to samo o sobě budí emoce a dává tušit, že to bude velké dobrodružství. Jde o to, že v rumunských horách se nezastavíš na bratwurst a tupláka jako třeba v Rakousku, kde to mám také rád, ale Rumunsko slibuje mnohem větší dobrodružství. Další důvod je, že dosud se muselo za opravdovým helibikingem za oceán, ale tady je tento zážitek doslova na dosah a to se super kvalitními vrtulníky i servisem. Rumunsko si získalo mé srdce a brzy se tam vrátím," slibuje český biker.

Foto: Míla Štáfek

Diskuze

  • profilová fotka Strejda 9.9.2024 - 15:31

    ...ty panoramata, nádhera...ale pobavilo mě cca v půlce textu tohle
    : nechal závodění v roce 2012, když si počtvrté zlomil koleno. "Byl to pro mě zlomový okamžik...čeština je krásná :-)...

    • anonymní uživatel Shu Lin ((tyvogo (a) lepra.cz)) 10.9.2024 - 9:08

      ale je dobre ze nad bajkem nezlomil hul uplne

  • anonymní uživatel Bi-cycle 10.9.2024 - 9:34

    To je ten Maroši?

    • anonymní uživatel Ludass 10.9.2024 - 15:19

      Ne toje ten pán co chodí za Tetou když Strejda je v hospodě

  • anonymní uživatel Analo(g)fil 10.9.2024 - 17:51

    nemám ebike ani heli

  • anonymní uživatel Jerry 11.9.2024 - 21:02

    Jak jako se spojil?! HomoHeliHungariaE-bikeTour?

    • anonymní uživatel Shu Lin ((tyvogo (a) lepra.cz)) 12.9.2024 - 15:09

      #placennaspoluprace @spojenise

  • anonymní uživatel smrAdos 13.9.2024 - 8:40

    V cem je prinos pro plebs ? Co to pro nas znamena? A co na to Jan Tleskac?

    • anonymní uživatel Ádoš 13.9.2024 - 13:26

      Jan Tleskač má na salámu. Je prokázáno, že Jára Cimrman byl osobně přítomen na pohřbu Jana Tleskače dne 21.10.1913 a osobně spouštěl rakev do hrobu. Z pohřbu se dochovalo množství fotografií. Zdá se, že máš výrazné nedostatky v oblasti Rakousko-uherských dějin českého plémě.

      • profilová fotka Strejda 13.9.2024 - 14:06

        ...J.C. v předklonu...(snad se soubor načte jako důkaz, že Ádoš nekecá)....foto ke komentáři

        • anonymní uživatel Honza S. (jmeno (a) prijmeni.cz) 13.9.2024 - 15:30

          Něco takového jsem při pátku potřeboval... :-D

          • anonymní uživatel PTBack 13.9.2024 - 21:25

            Se neraduj, už i staré zlaté časy jsou pryč. Na rodičáku jeden z rodičů, který se vyprofiloval jako intelektuál, mimo jiné zmínil možnost ztráty třídní knihy a byli jsme rázem vtaženi do 21. století, informací, že ta už se dávno nevede.

          • anonymní uživatel Gabosh 13.9.2024 - 22:03

            PT: Hele už i za nás to stálo za "prd" :)...ten modrý plastový obal třídní knihy fakt hořel hodně špatně :⁠-⁠D.

          • anonymní uživatel PTBack 13.9.2024 - 23:04

            Tak teď nevím, jestli to mám vztáhnout na "nojo, děti z Brna" nebo Frýdku nebo odkial Jsi to byla ale je na tom zase znovu vidět, že už jsem jiná dženerejšn, když v Našich fantaziích ve školních lavicích kolovala ta třídní kniha maximálně jako někam schovaná. Na druhou stranu, moje generace vyráběla například plamenomet z komunistický pumpičky. Vidět hořet svoje ruce byl jedním z běžných zážitků osvícenýho pionýra.

          • anonymní uživatel Gabosh 13.9.2024 - 23:34

            Tak k plamenometu jsem nedošla, hustý. ::)) Nicméně takový ošklivý, zlý, nepěkná věc (jsem jí regulérně na střední spálila, bo zmeškané hodiny)

          • anonymní uživatel PTBack 14.9.2024 - 20:04

            Tak to je jako slušný! :)

          • anonymní uživatel Honza S. (jmeno (a) prijmeni.cz) 17.9.2024 - 9:34

            Pravdu máš... Bohužel ale i dobře plaval, takže ji nešlo utopit. :-D

        • anonymní uživatel Mira (Jacklivesehere (a) seznam.cz) 17.9.2024 - 8:35

          Takže JCbike je Jára Cimrman bike?

          • profilová fotka Strejda 17.9.2024 - 8:47

            ...Honza je jeho vnuk, ale psst!...jsem rád že jsi to objevil :-)

          • anonymní uživatel PTBack 17.9.2024 - 9:09

            Ne, je to jeho syn!

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí