Rozhovor: Tomáš Kudrnáč představuje nový trail v NMNM - 16 skoků na 650 metrech
Autor: Keli, kategorie: Rozhovor, vydáno: 23.12.2024
Nové Město na Moravě je známé jako významné centrum zimních, ale i letních sportů. Každoročně se v místní Vysočina Areně konají závody Světového poháru v běhu na lyžích, biatlonu a cross country horských kol. V okolí závodních tratí se již pěknou řádku let nachází menší trail centrum, které na příští sezónu nachystalo nový 650 metrů dlouhý trail na kterém se nachází 16 skoků!
Lajnu postavila Dirty Parks, firma specializovaná na stavění pumptracků a trailů. Při příležitosti dostavění nové skákací lajny jsem oslovil Tomáše Kudrnáče a ten o ní vše prozradil.
První otázka je nasnadě, budete překopávat všechny dráhy v NMNM?
Ve Vysočina Aréně je cca 25 km původních singletrailů, bohužel při původní realizaci někdy v roce 2015 byly stezky relativně dobře natrasovány, ale jinak to byly v podstatě štěrkové chodníky lesem, kde chybělo flow a nějaká ta zábava navíc. S přestavbou trailů jsme začali už téměř před pěti lety. Cílem bylo a je do dnes zatraktivnění trailů pro širší veřejnost. Za tu dobu nám v rámci několika etap prošlo pod rukama cca 10 km jednotlivých úseků.
Letos jste postavili novou dráhu. Jaký byl hlavní požadavek při návrhu trailu? Co bylo pro vás při jeho tvorbě nejdůležitější? Jaké vlastně bylo zadání o zadavetele?
Požadavek a zadání bylo zatraktivnit černý trail, který byl z velké části v podstatě nevyužívaný a příliš cyklistů do této části Cykloarény Vysočina, která je tak trochu odstrčena za silnicí, si moc nenašlo cestu. Navrhli jsme tedy kombinaci středně těžkého jumptrailu a techničtější sekce lávek na balanc a pár enduro prvků.
Představ nám, prosím, základní parametry tratě.
Trail je rozdělen na tři části, mezi nimi jsou přejezdy přes cesty. První část začíná rytmickou sekcí na rozjetí kde se postupně nabere rychlost na set 4 poctivějších skoků okolo 6 metrů table. Všechno se dá ale tedy nejdříve okouknout , v poklidu projet a pak začít lítat. Po této první části následuje kratší druhá část, převážně z lávek, s prvky na balanc a občas proloženo menší kamennou sekcí. Na konci druhé části je příjemný menší drop (který se dá ale také objet) určijící pohodové tempo na třetí část čítající cca 8 skoků. Jedná se tedy taktéž u jumpline středně obtížného charakteru se skoky od 4 do 6 m a všechno opět bezpečné macatější tvary s možností projetí. Celý trail čítá cca 650m, takže to není nic hrozného na co by byla potřeba lanovka. Zároveň už je to ale na této metráži slušná porce zábavy. Jednotlivé části se dají jezdit i samostatně a nebo komplet od zhora dolů.
Jakou úroveň obtížnosti trail nabízí? Je určen spíše pro začátečníky, pokročilé jezdce nebo kombinuje různé náročnosti?
Jedná se trail po pokročilejší jezdce, který by například v alpských bikeparcích byl označen jako červený. Značení tohoto trailu bude dořešeno na jaře před otevíračkou, ale s ohledem na okolnosti bude zřejmě označen jako černý.
Nebyl jsem fyzicky na trati, ale podle fotek vypadají skoky docela ostře v kontextu skilu návštěvníků NMNM. I stávající červenou lajnu z mé zkušenosti z nich naskáče jen málo kdo. Není to až moc ambiciózní stavba?
Jak bylo zmíněno výše, zadání bylo přestavba a zatraktivnění černého trailu. Klasických singletrailů, lehkých flowček s menšími skočkami, schovanými techničtějšími skočkami z boulí, nebo technických sjezdů z trasy MTB svěťáku ( což je regulérní enduro) je na druhém kopci již dostatek. Tuto část areálu s původními černými traily už nikdo moc nejezdil. Je to podstatně kratší kopec a tak jsme chtěli postavit něco kvůli čemu se sem každý zajede alespoň podívat, o čem se bude mluvit a co tady jen tak nezapadne. A tenhle účel se myslím povedl, protože na tom krátkém kopci je celkem asi 16 skoků různého charakteru, vln, klopenek a dalších zábabavných prvků plus uprostřed trailu samostatná souvislá sekce lávek a prvků na balanc. A znovu opakuji, všechno se dá nejdřívě na pohodu projet a pak teprve začít skákat.
Jak se vám staví traily docela malém na kopci s ne zcela ideálním profilem. Je to výzva?
Každý terén a zadání je výzva, cíl je vytvořit co nejvíc zábavy pro ježdění na kole v daném prostoru.
Měli jste při návrhu a kopání zcela volnou ruku nebo jste dostali omezení od lesáků, ochránců přírody atd.?
Úplně volnou ruku ne, tak jednoduché to bohužel není. Koridory trailů, postupy výstavby a všechna opatření byla konzultována a odsouhlasena s lesním správcem.
Opusťme teď Nové Město. Kde stavíte jinde? Co na dalšího a kde se máme těšit?
Na jaře budeme pokračovat v Krkonoších kde vznikne ještě jeden nový trail endurovějšího charakteru v Areálu Mladé Buky u Trutnova. Celkově tady čeká na návštěvníky v sezoně 2025 slušná porce zábavy. O výstavbě, otevíračce sezóny atd. budeme pravidelně informovat na našich sítích.
Kdo třeba nezaregistroval, tak vloni na podzim jsme dokončili sympatický příměstský trailový areál Rohanské Stezky v Lomnici nad Popelkou. No a o pár kilometrů vedle, konkrétně na druhém úpatí kopce Tábor směr město Železnice, by měl vznikat další takový areál. Do prvních úseků bychom se měli pustit na jaře 2025. V dlouhodobějším plánování by se tyto dvě sousedící trailové lokality měly propojit právě přes zmiňovaný vrchol Tábor. Z něj pak půjde po trailech dojet jak do Lomnice, tak v podstatě až do našeho domácího Jičína. A taková trailová kilometráž už stojí za pozornost i pro vzdálenější návštěvníky.
Další projekty jsou ve fázi jednání i v některých skiareálech. A pokud v tom vašem ještě ne, neváhejte se nám ozvat a my vám navrhneme atraktivní řešení na míru. A to jak pro krátkodobé tak dlouhodobé plánování na letní provoz.
Super. Teoreticky, mám malý kopec a chci od vás postavit lajnu, na kolik rámcově vyjde stavba podobné tratě? Jak dlouho to vše časově zabere? Od objednávky až po hotovou lajnu?
Běžně postupujeme 3 fázích: studie s návrhem - projektová dokumentace - realizace. Není to však podmínkou. Časová doba příprav je různá a mnohdy ji nemůžeme úplně ovlivnit. V ideálním případě kdy se lajna navrhne a může se jít rovnou stavět tak taková lajna jaká je v Novém Městě na Moravě by nám zabrala 4 - 6 týdnů. Zakládáme si na individuálním přístupu a řešení na míru zákazníka. Jumptrail se může pohybovat v cenách od 1 500,- do 5 000,- Kč za metr délky podle velikosti a charakteru překážek, náročnosti terénu, vsakovacích podmínek, kopaný trail vs. materiál navážka, povrch hlína vs štěrkodrť. Těch faktorů je hodně. Kdyby to byl nějaký odvážnější počin typu nějaká kreativní lajna na videoprojekt nějakého profíka ať už na MTB nebo BMX kole, tak to je pro nás taky velká výzva a budeme se snažit hledat řešení jak takovou věc uskutečnit a jak tomu jít naproti.
Tuším na co narážíš, máš doma za barákem sen každého skokana. Ostatně podívejte se sami.
Tomáš, díky za rozhovor, ať to lítá na kole a traily rychle rostou. A na úplný závěr muším, říct, že se fakt těším až vaše dílo v NMNM vyzkouším.
Foto: Jirka Zouhar @skalkatrails
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- VE 5.1.2025 - 11:50
Dirty Parks jsou za mě TOP firma, co zde staví pumptracky/tratě. O to větší škoda, že tady na Moravě (Východní, Severní) mají monopol úplně jiní, kteří se bohužel Kudrovi a spol. těžko vyrovnají. Ale NMNM není zas tak daleko, počkám si až udělá TH recenzi a dojedu se podívat :)
...černá na druhý straně silnice měla jen jedno jediný ,,zajímavý" místo, jinak nebyl moc důvod tam jezdit, tohle vypadá dobře...tak tedy šťasné a veselé a do nového roku ať to vývojářům vyvíjí, stavitelům staví, nám jezdí a Kelimu ať to píše, abychom se tu zase mohli dohadovat o kravinkách...