Bikecheck: Cameron McCaul
Autor: Navy, Leader, bikesek, kategorie: Bikecheck, vydáno: 25.3.2010
Letošní White Style byl plný zvučných jmen a zámořských hvězd, které našinec zná jen z těch nejlepších zahraničních bikových videí. Jedním z riderů, kteří se letos v Leogangu proháněli na sněhových mega-jumpech byla i žijící legenda ze sérií NWD Cameron McCaul. Když jsme v depu viděli jeho signature pro-model Trek Remedy, rozhodli jsme se Camerona zeptat na vychytávky, které na svém kole vozí.
Všichni slopestyle a dirt bikeři by teď rozhodně měli zbystřit pozornost, protože tenhle bikecheck je pro nadcházející sezónu víc než dobrou inspirací, jak svůj bike vylepšit tak, aby sledoval přicházející technické novinky a trendy právě v slopestyle a dirt ježdění…
Jak už bylo řečeno, Cam McCaul jezdí na signature pro-modelu rámu Trek Remedy, který má ovšem několik vychytávek oproti sériově vyráběným kouskům. První hodně velkou zajímavostí je podomácku vyrobená „brzda středové osy“, jak by se tohle udělátko dalo nazvat. Abychom se ale dostali k jádru pudla, musíme zde nejdřív uvést, jaký problém toto udělátko vlastně řeší.
Pokud jezdíte dirt a točíte tailwhipy, určitě se vám stalo, že při odkopávání rámu se vám pootočí kliky, což při následném „chytání“ rámu a dopadu může způsobit nepříjemnosti. Výsledný efekt tohoto jevu by se dal přirovnat k jízdě na swich, kterou můžete znát ze skatu nebo třeba snb. Tuzemští rideři (například Netro) tuto věc řeší namotáním lepící pásky v místě uchycení klik ke středové ose nebo lze obdobně použít namotanou starou duši připevněnou elektrikářskými rychlospojkami. Elegantnějším, ovšem stále ne dokonalým řešením může být přepnutí řetězu, které však ničí pastorek zadní náby nebo „přetažení“ klik (tedy jejich přílišné utažení), díky čemuž se ovšem zase ničí ložiska.
Všechny tyto úpravy mají za cíl zabránit protáčení klik, aby měl rider větší pohodlí a bezpečnost a mohl se soustředit na samotné motání tailwhipu. Ovšem všechna zmíněná řešení jsou řešení bez možnosti regulace, mohou středovou osu zablokovat víc, než je třeba a není pak možné si „přišlápnout“, snadněji se přetrhne řetěz a vůbec jsou to taková polovičatá řešení.
Cam McCaul však tento problém na svém biku vyřešil jinak. „Jednoduše“ na spodní straně rámu v místě, kudy prochází středová osa, provrtal díru, udělal v ní závit a našrouboval šroub, který na středovou osu tlačí a tím pádem ji také brzí. Řešení je to velice efektivní, regulovatelné, v podstatě i celkem jednoduché a v rámci jiných řešení i celkem elegantní. Avšak každá mince má dvě strany a i toto řešení má své nevýhody. Dejme tomu, že provrtání rámu by zas takový problém nebyl, ovšem je zde ještě věc opotřebování středové osy, která na tento způsob použití pochopitelně není stavěná a neustálým obrušováním se celkem citelně ničí. Životnost takové osy je pak samozřejmě o hodně menší. Nicméně s tím si asi Cam McCaul hlavu dělat nemusí…
Další zajímavostí, kterou na biku Cam McCaula můžete najít, je úprava pro možnost nekonečného protáčení řidítek. U slopestyle biků je toto řešení opět velice praktické. Cam pro převod brzdné síly na zadní brzdu využil hydraulického twisteru značky Twixer, který má stejný efekt jako klasický lankový twister ovšem s tím rozdílem, že hydraulický twister má menší odpor při otáčení a je opět o něco elegantnější a spolehlivější. Bovden přední brzdy je pak provlečen skrz hlavové složení a krkem vidlice.
Slopestyle biky dost často používají i řazení a to má na svém Treku Remedy i Cam McCaul. Aby efekt nekonečného protáčení řidítek nebyl díky řazení omezen, umístil Cameron páčky řazení na spodní trubku rámu díky podomácku vyrobeném držáku. Páčky jsou díky této úpravě sice méně dostupné, ovšem pro slopestyle ježdění někde v parku to bohatě stačí a i tak máte stále možnost přehodit si, pokud budete přejíždět třeba na jiný spot…
Jako poslední nevšední detail na biku Cam McCaula zde zmíníme ještě použití bezdušových plášťů Maxxis High Roller UST. Bezdušové pláště nejsou u dirt a slopestyle biků tolik časté, protože při dopadech u rotačních triků působí na pláště velké boční síly vzhledem k náhlému zastavení rotace vlivem dopadu. Díky tomu se pak mohou bezdušové pláště uvolnit od ráfku a může dojít k jejich vyzutí. Cam McCaul má ovšem své triky dokonale zvládnuté a tak si použití bezdušových plášťů může dovolit…
To nejzajímavější ze slopestylového speciálu legendy jménem Cameron McCaul jsme vám tedy ukázali. Zde je ještě seznam základních komponent, které se nám podařilo z fotek identifikovat:
Rám: Trek Remedy (McCaul signature pro-model )
Vidlice: Fox Float 150 FIT RLC
Tlumič: Fox Float
Kliky: Shimano Saint
Řidítka: Bontrager Rhythm Pro Riser 31.8
Představec: Bontrager Earl
Řazení: Shimano Saint
Brzdy: Shimano XTR
Pláště: Maxxis High Roller UST
Pedály: Shimano DX PD-MX30
Napínák: E13
Kompletní technické informace o Trek Remedy najdete na trekbikes.com.
A co vy? Máte také nějaké vychytávky na vašem biku a chcete se s nimi podělit nebo se zeptat, co a jak si máte na svém kole upravit? V diskuzi pod článkem máte prostor! Pokud vás zajímají další detaily ohledně úprav biku na dirt a slopestyle, piště je do diskuze, odpovídat vám na ně bude náš přední český dirt a slopestyle rider Tomáš „Leader“ Zejda, s jehož pomocí jsme připravili i tento článek…
Text: Navy a Leader
Foto: bikesek
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
- Kaya (kaya (a) students.zcu.cz) 25.3.2010 v 17:35
Zajímavé a originální řešení proti tomu protáčení klik, ale jedna věc mi vrtá hlavou a to, že buď musel ten rám provrtat už s namontovaným středem, aby se podruhý tím šroubem trefil i do díry v pouzdře, nebo to opradu musel trefit v rámci úzké výrobní tolerance:-)?? Takže babo raď protože 1 pokus je asi za 15 stovek.
Další co jsem komentoval na Leadrovo bikechecku byly bezdušáky, které pro jezdce kteří jezdí celkem čistě vypadají jako ideální půl kilová dieta pro bike. Chci se zeptat jezdil jsete to někdo???
Ne že mi sem o bezdušákách napíšete jako milule jedna paní povídala:-) - askew 25.3.2010 v 18:43
ja by som na koniec toho sroba vymyslel nejake puzdro na gulicku zo starych lozisiek a ta by sa dokazala tocit pri slapani no zároven by vyvýjala dostatocny tlak na osku a tympadom ju vo vzduchu udrzat v ziadanej polohe... len to by museli vymysliet aj osku s jemne vyfrezovanou drazkou pre tu gulicku aby nevybehovala do stran.. inak pekny bike :)
- Vali 25.3.2010 v 19:25
Osobně si myslim že to s tim opotřebením osy má ještě nějak pořešený o to bych se nebál, jak, to se mi ale asi nikdy nedovíme :D, kazdopádně rám i osazení se mi moc líbí, ale ta páčka na řazení je humus to si nemůžu pomoct xD,
peto: máš sice trochu pravdu ale pořád a podle mě i dycky, to bude především o jezdci, sice se mu kliky nelítaj jak na rotopedu ale kdyby neuměl tak mu ani tohle nepomůže, to obecně platí bestak o všech vymoženostech, kdyby k tomu i dřív přistupovali jako to teď bereš ty lítáme tů ještě pořád na trochu lepších skládačkách - Vali 25.3.2010 v 20:28
Nepry: to sice jo, ale asi sis nepřečet pořádně co sem napsal, vem to znova odshora, říkam kdyby to dřív brali jako peto tak tu ještě teď lítáme na lepších skládačkách, neřek sem že to na čem jezdime teď sou skladačky, nejsou právě kvůli tomu že se dřív nebáli vyskoušet něco novího
- vyschlej Belmondo (jirkabuchacek (a) seznam.cz) 26.3.2010 v 9:28
já mám dotaz učím se 360 a točím to na levou stranu sem tak naučenej z prkna . mam ale pravou nohu v zadu. je to lepší točit na opačnou stranu ??? a ke kolu jak tam má ten porychtunk k řazení na rámu přidělanej ? zase Cam a jeho vrtačka =)???
- Stan 26.3.2010 v 14:07
4 Kaya: saint stred přece žádný pouzdro nemá, má tam jenom tenkou plastovou trubičku, která chrání ložiska před nečistotama. Hlavně proti nečistotám ze sedlové trubky. Když tam ale o sebe dře kovovej šrub a osa, tak je tam celá trubička úplně k hov.u, takže předpokládám, že ju tam nemá vůbec.
Pokud jde o twister, tak je vudět, že tam bude mechanicko/hydraulickej přechod. Horní a spodní miska podle mě na sebe působí akorát mechanicky, takže se odvzdušňuje každá část zvlášť. - bikesek (bikesek (a) seznam.cz) 26.3.2010 v 14:46
Stan:twister rozhodne mechanickej neni, zaprve nevim jak by si udelal prevedeni hydraulika->mechanika->hydraulika, zadruhe k cemu by to pak bylo, to rovnou muzes mit mechaniku...a zatreti sou to proste dve propojeny a utesneny "nadobky" v kterejch je kapalina....
- bikesek (bikesek (a) seznam.cz) 26.3.2010 v 22:33
Kubik: bohuzel ne, chtel sem ho koupit, ale mam kratkej krk na vidli takze se mi to nevejde...ale rek bych ze to maj pochystany ze by s tim problemy bejt nemusely...odvzdusneni si myslim bude v klidu...jediny co me napada ze by se v tom mohlo trochu ztracet sila, takze bude brzda trochu mekci...jestli treba casem pordim jinou vidli tak to asi poridim...
- Kaya (kaya (a) students.zcu.cz) 27.3.2010 v 9:19
4 Stan: Já měl Truvativ střed Giga pipe DH kde to bylo z kovu, takže proto ty úvahy. No a to kovový pouzdro tam bylo nejen kvůli bordelu ze sedlovky, ale hlavně fungovalo jako rozpěrka protože levá část se závitem se neopírala o středovej domeček, ale o rozpěrku. U tich Saintů je to teda jinak teda, že je tam fakt jen proti tomu bordelu ??
- Stan 27.3.2010 v 19:42
2 Kaya: u saintů je to fakt jen trubička z průhlednýho plastu proti bordelu. Rozpěrka tam žádná není. Když to moc utáhneš, tak se přestanou točit :-)
Pokud jde o twister, tak sem čekal, že horní miska tvoří jeden píst, druhej píst tvoří dolní miska a mezi něma je buď kluznej spoj, nebo kuličkový ložisko. Jestli ne, tak bych to rád viděl rozdělaný. - Matterhorn 27.3.2010 v 23:13
stan:tesko popisovat sou to vlastne dve mysky ktery do sebe presne zapadaja do kazde z nich ti vede privod hadice amezi tema myskama jak se to otaci tak tesnijou pouze dva velky o-krouzky...na fotce je i videt ze tam ma takovej drzacek z plechu kterej mu prave zajistuje to aby ta miska stala a nepootacela se a nelamala hadici... protoze v nem tesnej prave ty o-krouzky tak ten twyster dela docela odpor pri otaceni riditky...de to trosku stuha ale neni to nic hroznyho...ten twyster je vlastne jenom volne nasunutej na krku vydlice....
- bikesek (bikesek (a) seznam.cz) 28.3.2010 v 11:08
Potok: tak to mi teda vysvetli kde to tam je...at koukam jak koukam na ty hayesy tak maj uplne normalne uchycenou hadici jako kazda jina hydraulika...jediny co by se mozna dalo povazovat za "prevod mechanika-hydraulika" je to ze mechanicky mackas packu kde zajizdi pist a stalcuje hydrauliku v hadicce no...
- leader 28.3.2010 v 17:29
jak to tak ctu je tu par dotazu tak se pokusim odpovedet na ty nejdulezitejsi otazky.
1)vaha kola je okolo 15kg presnou vahu vi asi jen majitel takze MC.
2)nejvic resenou veci tu je hydro twist ja mam jeden doma sice jine znacky ale verim tomu ze jeto ten samej s jinym napisem.jak vysvetluje MATTERHORn takto presne je dve misky ktery do sebe zapadaj je to fakt primitivni nehledejte v tom nejaky mechanicky prechody tam nejsou.drzak packy na razeni je nalepeny oboustrannou paskou ,coz staci na to ze si pred zavodem das v klidu prevod kterej potrebujes.
co jinyho cekat nez tenhle specialek