Test: Manobike nepadací převodník a rozšíření kazety
Autor: Čert, kategorie: Test, vydáno: 22.5.2014
Vozit vepředu jednoplacku je už skoro povinnost. Je to jednodušší, je to lehčí, je to moderní a hlavně je to #enduro specific. Ale udupat převod 36–36, to už musíte být nějakej Jerome, takže když dopředu jednoplacku, chce to dozadu víc zubů. A možnost ulehčit si vzadu, kromě amerických výrobců, teď nabízí i ryze český producent komponentů, zlínský Manobike. A d:key ho samozřejmě projel a otestoval, navíc v kombinaci s nepadacím převodníkem stejné značky!
Adaptér od Manobike se skládá ze dvou dílů, každý z nich je vysoustružený z jednoho kusu, dle výrobce nejpevnějšího, hliníku AL 7075, menší kousek nese převodníky o 25 a 29 zubech, na větší placce je 34 a 40 zubů. Váha celého celku je 208 g, což je i přes větší převodníky úspora asi o 30 až 40 g proti běžné kazetě. Bohužel pro, adaptér je kompatibilní pouze s kazetami Sram. Cena adaptéru je stanovena na 2 190 Kč.
Druhým nezbytným prvkem je „nepadací“ převodník se střídavými zuby, i ten je samozřejmě vysoustružený z AL 7075 a nabízí se ve verzi se 32, 34 a 36 zuby, jeho cena bude ve všech variantách stejná, a to 1 190 Kč.
První krok – montáž. Na montáži převodníku a kazety v zásadě nic není, myslím, že je to věc, kterou dovede snad každý, prostě sundat kazetu, zahodit 4 největší kolečka a nasadit adaptér. Tahle úprava vám z běžné kazety udělá kazetu s rozsahem 11–40, což je sice méně, než XX1-ková 10–42, nicméně kvůli Manobike rozhodně nemusíte prodávat ledvinu a hlavně máte, na rozdíl od konkurenčních výrobků, které spočívají jenom v přidání velké čtyřiceti-dvou zubové placky, vlastně normální a rozumně odstupňovanou kazetu. V mém případě (Sram PG 1050 11–36) jsem vyměnil „kolečka“ 25,28,32,36, takže moje „omanobikovaná“ kazeta disponuje vzadu převody 11,13,15,17,19,22,25,29,34,40. A rozdíl 28 zubů mezi největším a nejmenším převodem je už sakra jinačí pohoda.
Co se týče instalace, výměna 40 % kazety je už docela velký zásah do řazení, nicméně s trochou snahy a trochou štelování stavěcím šroubkem (to je na přehazovačce ten, kterým se nastavuje vzdálenost přehazovačky od převodníku, odtlačuje přehazovačku od patky) není problém seřídit řazení ihned, pro mé velké překvapení není ani nutné čekat, až si kolo „sedne“. Nicméně, jestli se necítíte, doporučuju nechat kolo seřídit v servisu, otázka je, jak budou mechanici nadšení z této úpravy, která samozřejmě ruší účinky záruky na přehazovačku. Pokud se tedy pro tento krok rozhodnete, z vlastní zkušenosti vím, že třeba jedna až dvě nohavice štrůdlu, zásadně změní náladu v dílně a najezený cyklomechanik je vždy ochotnější řešit experimenty, než hladový. Mimo investice do občerstvení mechaniků je tu i možnost, že si systém řekne o nový, delší řetěz, m;j přechod z 2×10 s 11–36 vzadu a 24–38 na 1×10 11–40 vzadu a 36 vepředu je podle mě změna, která je tak na hraně pořízení delšího řetězu. Ohledně řetězu – je nutné mít ale s hliníkovou kazetou neustále na paměti vytahání řetězu, protože jestli něco opravdu „nechceš“, tak aby ti řetěz za pětistovku rozjezdil kazetu za dvojku na sra… doporučuji přihodit měrku řetězu do batohu a zkoušet aspoň jednou týdně.
No a když mít vepředu jenom jednu „pilu“, tak ať je to jednoznačně „nepadací“ převodník. Jeho instalace je v podstatě stejně jednoduchá, prostě odmontovat 4 šrouby, padací převodník pryč, narrow wide nasadit. Vzhledově se Manobiku převodník opravdu povedl, frézované detaily působí velmi příjemně na oko každého milovníka industrialismu, trochu ale zamrzí, že chybí osazení děr pro šrouby (takový ten vyvrtaný okraj okolo děr, do kterého zapadne hlava šroubu), na jízdu to v zásadě vliv nemá, nicméně jsou to právě tyto detaily, které by na špičkových produktech být měly.
A jak na trailu? K mé velké spokojenosti naprosto bez problémů, při troše mechanických schopností chodí řazení vzadu naprosto bezchybně, převod 36×40 je pro Brno a okolí naprosto dostačující kašpar, navíc cesta k němu je, díky rozumnému odstupňování, bez velkých skoků, všechno jede pěkně intuitivně, po chvilce máte převody načtené a jezdíte si. I vepředu je všechno v pořádku, řetěz nepadá a převodník si ho moc pěkně posadí, kam má. Aktuálně mám na Manobiku najeto asi 400km a jediné, co lze pozorovat, je mírně obroušený elox na zubech, a to vážně jenom mírně. Testování samozřejmě pokračuje a po sezóně budu informovat, nicméně nic zatím nenasvědčuje tomu, že by mě měla kazeta a převodník v něčem zklamat.
Není obvyklé, aby se malá česká firma vrhala do neprobádaných vod, ale minimálně mě velmi těší, že Manobike to nejen udělal, ale hlavně to udělal dobře. Když si promyslíte, kde budete jezdit, správně zvolíte rozměr přední placky, můžete mít sestavu, která hravě konkuruje XX1 funkčností a skoro i rozsahem, ovšem za desetinu ceny. A skoro XX1 za 3 a půl tisíce, to není zlá nabídka. Navíc, když si můžete vybrat z 4 barev obou komponentů – černá, červená, modrá a zlatá pro maximální vyladění. Manobike má jedničku s nepadací hvězdičkou!
Všechny produkty bude možné prohlídnout a ošahat na Bikefestu v kálnici a na webu www.manobike.com budou přístupné během dvou týdnů.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Diskuze
- peto(dude) 22.5.2014 v 8:37
V slove „omanobikovaná“ staci vymenit "m" za "n" a sme doma. Onanobikovy clanok. Zaujimave. Zeby henti sramaci a spol nemali patentovane toto "narrow wide" na prevodnikoch? Sa mi nechce verit ze to tak lacno pustili. Sak to je tromf jak svina. Jedno z mala zjaveni cisteho dizajnu na bikoch v poslednej dobe.
- MartinP. 22.5.2014 v 9:10
peto(dude): S tím patentem by mě to také zajímalo, nicméně "narrow wide" dělá kde kdo. Každopádně, když se podíváš na originál Sram převodník, tak zuby mají trošku jiný profil (+-) než ostatní nabízené N W převodníky. I když třeba Wolf Tooth má zuby také +-. Takže kdo ví?!
- peto(dude) 22.5.2014 v 9:53
4 MartinP - ved ja viem ze uz to robi kde kto. Ved preto sa cudujem. A tie zuby pokial viem stale je to +- a slovne zjednodusene a stylizovane na "narrow wide". Ked to ti prvi(sram?) maju patentovane tak im to nedopatrenim asi stoji na nejakom blbom detaile na ktorom funkcne az tak nezalezi. Len spekulujem. Asi sa na patentovanie principu +- proste vysr... .
- Ušák (lucas.usoun (a) seznam.cz) 22.5.2014 v 15:51
Patent na "Narrow-Wide" zuby je podle všechno víc než 40 let starej, objevil se snad i v nějaký starý strojařský příručce. Takže patent na tyhle zuby už nějakou chvíli podle US patentovýho úřadu propadl. Teda alespoň tak tvrdí Wolftooth... Sram má patent na jejich tvar zubu X-Sync a tvar převodníku
- MartinP. 23.5.2014 v 12:57
sr: Neříkám, že je to stejný. Samozřejmě otázkou je "kvalita" toho eloxu, to je jiná věc. Jinak je to prostě jen povrchová úprava hliníku, který asi Sram říká PowerGlide bo co i když jsem si myslel, že PowerGlide má spíš co dočinění s tvarem zubů...
Převodník Sram doma mám, černej elox, jel jsem ho 3 jízdy a vypadá dost podobně jako převodník na fotkách tady. - MartinP. 24.5.2014 v 22:25
Jen tak pro zajímavost k tomu "EnduroSpecific" www.pinkbike.com/...
- radari 25.5.2014 v 17:42
Honzakrepelka: u k tomu eloxu a navrhum. Ve vyrobe vysokorychlostnich ventilu se pouziva povrchovka hartematal. Oproti eloxu nekolikanasobne prodluzuje zivotnost trecich ploch. Bohuzel to delaji jen dve firmy v evrope . nemecko a svycari hasleralu.ch/...
- HonzaKrepelka 25.5.2014 v 20:19
Radari: jasné, i my víme, že by to šlo udělat jinou technologií, ale naším momentálním cílem je nabídnout cenově dostupný produkt, který osloví větší skupinu bikerů než drahý produkt, který si koupí jen pár lidí a o to nám jde především...a pokud někomu vadí, že se mu lehce odře elox tam, kde běhá řetěz a je to ve výsledku stejně špinavé od oleje a ten elox není vidět, na to asi nemám co říct
- 140 (suthklxe (a) gmail.com) 4.7.2014 v 3:03
Hi there mates, its wonderful piece of writing approximately tutoringand completely explained,reserve it up all the time.
billi-walker.jp billi-walker.jp/... - ble 7.6.2015 v 22:30
Fajn článek i fajn produkt. Jezdím 11-36 kazetu a 24/36 dvoupřevodník, ale na těch největších dvou pastorkách jsem odjezdil tak maximálně 500 metrů za poslední dva roky. Takže koupil bych to hned, ale bojím se o tu životnost. Když se nechci strachovat o občasné zprasené přeřazení nebo vytahaný řetěz, tak bych raději neřešil pár gramů a nechal tam ocel. Obzvlášť při tom větším křížení řetězu. Nebo ne?
Co na to kubajzs ?