reklama

Jak se staví sen... ne, sen, ale bikepark Jahodnice!

Autor: Martin Zvoníček, vydáno: 9.9.2021

Legendární biker Michal Maroši a specialista na stavbu bikeparků Filip Majkus se v Jahodnici na Praze 14 podíleli na výstavbě nového sportovního multifunkčního areálu. 

Třiačtyřicetiletý Michal Maroši je legendou svého sportu. Čtyřikrát se zúčastnil závodu Red Bull Rampage v Utahu a v barvách týmu RSP vyhrál světový pohár. Nezapomenutelný byl jeho předjížděcí manévr na závodu v Jablonci, který na Youtube nasbíral přes třicet milionů shlédnutí. "Teď využívám zkušenosti ve prospěch mladších jezdců," říká biker, který se věnuje výstavbě areálů pro cyklisty. Jedním z nich je i nový bikepark, který pod jeho vedením vyrostl v Jahodnici na Praze 14. S myšlenkou vybudovat na Jahodnici bikepark přišli místní občané a Michal Maroši byl osloven jako odborník ve chvíli, kdy se řešil návrh a realizace samotných překážek. Investorem Bikeparku Jahodnice byla městská část Praha 14.

Český biker se během realizace projektu mohl opřít o tým spolehlivých lidí. Klíčovým byl jeho společník Filip Majkus, profesionál ve výstavbě parků pro snowboardisty, lyžaře i bikery. V německé firmě Schneestern, která se zaměřuje na tento typ staveb, to dotáhl na pozici projekt manažera. Podílel se na výstavbě pumptracku ve Wals-Seizenheimu u Salcburku, v Pekingu stavěl areál pro FIS mistrovství světa ve snowboardingu, o rok později pracoval na stavbě zimního eventu Audi Nines v Söldenu a pro společnost Gravity Logic z Whistleru vytvořil Sassolungo bikepark v italských Dolomitech. S Michalem Marošim se potkal náhodou během snowboardingu v Söldenu. Poměrně rychle zjistili, že mají společné vize, které se rozhodli rozjet v Česku.

V čem se liší stavba bikeparku od jiných staveb? V mnoha ohledech je bikepark stavba jako každá jiná. Rozdíl je v citu a zkušenostech. Podle Filipa Majkuse by projektanti měli být sami bikeři, aby dokázali odhadnout, co funguje a co ne. "Pumptrack nedokáže nakreslit inženýr pozemních staveb," říká a vysvětluje, jak důležité jsou třeba vjezdové a výjezdové vlny do zatáček, jejichž tvar dělá spíš podle oka a zkušeností.

Stavba bikeparku se neobešla bez těžké techniky. Bez té by se pánové neobešli a vše by trvalo daleko déle než byla finální měsíc a půl dlouhá práce. 

Pro Jahodnici si z půjčovny Zeppelin CZ vybrali tři velké stroje Cat. "Rýpadlo Cat 308 je klasika, už je to větší bagr, který udělá hodně práce, přitom je stále dostatečně kompaktní. Děláme s ním především hrubší práce, přesuny materiálů a první tvarování nahrubo. Jako druhý stroj používáme nějaké menší rýpadlo - většinou Cat 303E CR. Tímto strojem ladíme detaily a přesný tvar vln a překážek. Na přesuny materiálů používáme čelní nakladač, většinou Cat 906, někdy i větší. Na hutnění pak máme dobré zkušenosti s deskou CR6. Má velikost tak akorát, přitom se s ní dá pořád poměrně dobře manipulovat," popisuje Filip. 

Za nezbytný považuje powertilt, bez nějž je tvarování vln a zatáček velice náročné a strojník musí být opravdu šikovný a zkušený, aby požadovaného tvaru překážek dosáhl jen se svahovkou a pevnou lžící. Do bikeparku Jahodnice se navezlo 1 500 kubíků hlíny, což odpovídá asi dvěma stovkám sklápěček. Vedle duchovního otce projektu Michala Marošiho a stavbyvedoucího Filipa Majkuse tvořili tým tři strojníci, dva "shapeři" pro detailní dotvoření překážek a stavební dozor.

S brigádníky tak na stavbě působilo 10 až 15 lidí. Vytvořit bikepark trvalo měsíc čistého času, kdy se pracovalo i o víkendech.

 

Michal s Filipem věří, že se jim projekt povedl. Největší radost mají z toho, kolik překážek dokázali vtěsnat do omezeného prostoru a že docílili areálu pro jezdce všech úrovní. "První deště stavba přestála bez úhony, to je vždycky důležitý test," říká Michal. Bike park je již zkolaudovaný a otevřený pro veřejnost. 

Bikepark Jahodnice najdete na adrese Manželů Dostálových 1436, 198 00 Praha 14-Kyje, mapa zde.

Diskuze

 • anonymní uživatel mokanek 9.9.2021 000 10:46

  Normálně bych si to nechal pro sebe, ale vzhledem k obsahu článku posílám reakci.
  Park jsem ze zvědavosti navštívil začátkem srpna. Bohužel moje první návštěva byla nejspíš i mou poslední. Večer uprostřed prázdnin, nikde nikdo a park po měsíci od otevření a pár deštích naprosto nejezditelnej.
  Každý, kdo staví, přece ví, že o skoky se musí starat. Vysvětlil ale někdo investorovi, že pokud tam nestráví někdo minimálně jednou týdně den s lopatou, že je to pak nepoužitelný? Jaký má smysl postavit něco takového, když kolem není žádná komunita, která by park převzala a dále ho udržovala? Vzhledem k náročnosti skoků se těžko bude jednat o začátečníky. Má pak vůbec taková stavba smysl?
  Další, co nechápu je ta lajna skoků. I z mé hobby pozice si dovolím prohlásit, že ty skoky jsou úplně na nic. To nemůže nikoho bavit. Rozjezd není prudkej, skoky jsou na rovině, dopady plytkáče a ještě se postupně zvětšují. Mezi skomama tak musí šlapat i ten největší bikrosák... Faktor zábavy = nula. Závěrečný mikro wallride pak člověka pošle na druhou stranu a on se pak pro cestu zpět na věž musí vydat kolem celého parku. Proč to wólo není na druhou stranu, když tam je ten novej chodník? Přemýšlel u toho někdo?
  Vím, že kritizovat umí každý, ale tohle se fakt nepovedlo. Park za mě působí jako negativní reklama pro další potencionální projekty městských částí a obcí. Za ty prachy jistě šlo zalejt ten pumptrack, co tam je asfaltem a přineslo by to více užitku.

  • anonymní uživatel Bruno 9.9.2021 000 13:33

   Ale fotky hustý, že? ...sem měl taky takový chvění jakože je to p*čovina a ejhle. Bajkparky na rovině a pumptracky do kopce, každej to má jinak hozený prostě.

  • anonymní uživatel Radek Kulha 10.9.2021 000 11:16

   Musím souhlasit. Tenhle projekt se fakt nepovedl a ještě kolem toho dělat tuhle mediální masáž, to je trochu trapný. Mrzí mě to o to víc, že to mám kousek za barákem. Jen bych dodal ještě k pumptracku, ten kdyby byl alespoň asfaltový, tak to nějak jde, byť jsou klopky docela plytký, ale s tím povrchem co tam je, to stojí za kulový. Takže budu zase dál jezdit přes půl Prahy do Nupak.

   • anonymní uživatel Kome 10.9.2021 000 16:07

    Jsem rád ze i rajdr jako jsi ty se k tomu kriticky vyjádřil. Majkl ale na kritiku moc neslyší. Holt z toho bude poloviční bikroska.

 • anonymní uživatel Ondra (mam_ale [zavinac] nedam.cz) 13.9.2021 000 17:13

  Ty tuny kamení všude ... Z toho bude po pár dalších deštích slušný DHčko. Pří vší úctě k práci, kterou do toho chlapi dali - marnost a zbytečnost. Tohle se s poklidem a ve vší nechvalnosti může zařadit mezi pokusy jako Štvanice a nedejbože "singly" v Letňanech. Škoda toho pumptracku, mohl být méně "skromný". No nic, život zas jde (jede) dál. Fakt škoda ale.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí