BETON Richarda Gasperottiho, to jsou devadesátky, asfalt a urban subkultura

Autor: BigBuba, vydáno: 20.10.2023

Móda dnešních dnů se  opět naplno nese ve stylu skejťáků a bikerů, kteří kolem roku 2000 ve znamení "čím širší, tím lepší" plnili ulice novým neotřelým stylem. Oblečení o několik čísel větší, což mnohdy zdaleka neodpovídalo konfekčním tabulkám a občas už to možná bylo i na hraně praktičnosti. Ale co jako? Na to se styl neptal a neptá! Móda je zpátky, a nás, kteří jsme v tu dobu zažívali pubertu a nebo raně dospělý věk to už asi podruhé neokouzlí v takové mohutné intenzitě. Nicméně v člověku to vyvolává reminiscenci nejen módních stylů, ale především urban subkultur, které nás všechny tak silně ovlivnily. Mountainbike, BMX, skateboard, grafity, punkrock, hiphop, metal... všechny ty styly, díky kterým se o nás rodiče báli, se nevratně propsaly do toho, jakými lidmi jsme dnes.

   

BETON, E-bike projekt Richarda Gasperotti není jen stylizovanou ódou na pozdní devadesátá léta a milénium. Je to také připomínka toho, že dříve v každém větším městečku skatepark, bikepark nebo pumptrack zdaleka nebyly samozřejmostí. Je to připomínka doby, kdy jezdci byli rádi za každou malou rampu, kterou jim město neodstranilo z ulic a za každý skromný trail, který jim správci lesa nezničili. Byla to doba, kdy se míchaly styly a experimentovalo se. Půl dne člověk strávil na svém mountainbiku v lese a tu druhou jibbingem v ulicích města. Je to připomínka doby, ve které kdysi monumentální stavby komunistické éry začínaly dostávat nové využití. Všechny ty betonové reprezentace velikosti a síly se nezřídka stávaly celodenním útočištěm mladých potetovaných vyvrhelů s piercingy. 

  

To byla bezprostřední postkomunistická doba v Čechách. Je dobře, že je pryč a dnešní mladí progresivní jezdci mají možnost začínat už v těch nejlepších podmínkách. A i když se nám to nemusí líbit, je dobře, že některé socialistické stavby, kde hrál mezi materiály mohutnou roli beton, přetrvaly do dnešních dnů. Nejsou připomínkou jen doby železné opony, ale dnes už také připomínkou celé jedné generace, která vymyslela široké kalhoty, nesmyslně obrovské skateboard boty, flexfit čepice a poslouchala u toho grunge, punk nebo emo. 

Gaspi se vrátil zpět do devadesátek nejen, aby sentimentálně zavzpomínal na místa jeho začátků Freeride MTB, kde třeba vznikala jeho první fotka pro legendární bike časopis Dirtbiker, ale aby si tahle monstra užil, než je nahradí novodobá sofistikovaná řešení. Před dvaceti lety byly urban subkultury o sdílení zážitků, poznávání nových míst a lidí. O propojování a hledání stylů. A přesně toto spektrum se snažil Gaspi propojit i ve videu BETON. Jibbing na E-bike  Mondraker Crafty Carbon na místech, kde se jezdilo už před dvaceti lety? A pustit si k tomu nejposlouchanějšího českého interpreta na Spotify? Mladého metalovo-rapového REDZED?! Proč ne?! S tímhle multikulturním přístupem generace Richarda Gasperottiho (46) na scénu přišla a s ním jednou také odejde. Ale do té doby se móda, která nás všechny ovlivnila - ještě několikrát protočí! 

RG: "Bylo to tu ještě, než jsem se narodil a bude to tu i po mém odchodu, a já děkuji že jsem mohl... mohl tam být a snít a zas prožít - No Ty Volé"

Slova: BigBuba
Video: BigBrigade Production
Foto: Miloš Štáfek

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel Štika 20.10.2023 - 13:37

  Nepatřím mezi ebike haters,ale k čemu ty sentimentální kecy když na takových spotech sedne na karbonové éčko místo ocelové čtyřiadvácy? Myšlenka pěkná,ale použité nářadí celý text úplně zabilo.škoda

  • anonymní uživatel Ádoš 21.10.2023 - 14:55

   a jak by se tam vyjímal Cypress Hill! ale asi mastný poplatek za autorská práva. Red Zet v podstatě ilustruje, že dobře už bylo.

   • anonymní uživatel Himmler 23.10.2023 - 10:19

    Mně k tomu z rádia hráli Stereophonics- Have a nice day... a docela to sedělo

 • anonymní uživatel Marek 20.10.2023 - 16:04

  Když už nemáš co nabídnout...

 • anonymní uživatel Karel 20.10.2023 - 20:43

  Nějak se živit musíš když se ti nechce do fabriky , Marošáka pamatuji z dob než ho vyměnili teď ho neznám , video asi hezký ale prostě mi tam chybí aspoň pokus tu španělku rozštípat

 • anonymní uživatel Mireček 21.10.2023 - 16:55

  To je ten pán co má ty plameny na rukách?

  • anonymní uživatel Ewa Farna (noway (a) prodaction.com) 21.10.2023 - 22:00

   Mireček: plameny ma Marosak.

  • anonymní uživatel Ariel 23.10.2023 - 14:14

   To nejsou plameny, ale mořské řasy vyplavené na písečné pláži.

   • anonymní uživatel Andres 26.10.2023 - 12:09

    Ne, jedna se o emoji vyjadrujici zaparenou prdel

 • anonymní uživatel Shu Lin (tyvogo (a) lepra.cz) 23.10.2023 - 16:42

  JJ presne takovej ebike jsem mel v devadesatejch

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí