Sram vstupuje na pole eletriky: Eagle AXS a Reverb AXS
Autor: Keli, vydáno: 6.2.2019
Tak už i americký Sram vstoupil na pole elektriky. Dnes byly zveřejněny první informace o elektrickém pohonu SRAM Eagle AXS a také teleskopické sedlovce Rock Shox Reverb AXS. Na rozdíl od svého japonského rivala Shimano však přidává kromě motoru a baterie něco navíc. A není to jen bezdrátový přenos, je to i velká míra vzájemné interakce a možností nastavení skrze aplikaci pro telefon.
Sram Eagle AXS
Co se týče pohonu, tak nepřekvapí, že k dispozici je pouze pro
nejvyšší modely, na elektrické NX si budeme muset asi nějaký ten pátek
ještě počkat.
V nabídce jsou dvě řady XX1 Eagle AXS a X01 Eagle AXS, které, jak je
u Sramu obvyklé, jsou kompatibilní pouze s jednopřevodníkem.
Každá z řad má trochu jiné zaměření XX1 Eagle AXS míří do XC a X01 Eagle AXS zase na trail a enduro – funkce je u obou stejná, rozdíl je v použitých materiálech – XX1 disponuje karbonovým paralelogramem, titanovými šrouby a o fous nižší hmotností. X01 – má vodítko z hliníkové slitiny a šrouby z nerezi. Další rozdíl je ve velikosti použitého převodníku, 34z u XX1 a 32z u X01.
Hlavou celého systému je řadič, ten ke komunikaci s přehazovačkou využívá bezdrátového spojení. Tedy již žádné dráty, vše jde pěkně vzduchem. Největší výhodou elektrického řazení je bezpochyby jeho přesnost, rychlost a také možnost zařadit o libovolný počet převodů na jednou.
A navíc disponuje dvěma resp. třemi tlačítky. Proč? Protože
umožňuje ovládat mimo přehazovačku i teleskopickou
sedlovku Reverb AXS – navíc si každé tlačítko lze
navolit dle libosti, tohle řadí nahoru, toto dolů.
Pokud jste dobře počítali, tak jedno tlačítko jsme nezmínili, jedná se
o tzv. Secret Sprint tlačítko, které je umístěno
v přední části řadící páčky a umožňuje zmáčknout kloubem
ukazováku víceméně bez změny pozice prstů a ruky na gripu.
Jako největší pecka se dá označit montáž a nastavování, stačí naladit jen tři dorazové šrouby a nic víc. O vše ostatní se postará elektronika. A nebo, pokud chcete, tak pomocí telefonní aplikace si systém můžete vyladit úplně dle svých osobních preferencí.
Možná ještě větší pecka je integrovaná ochrana přehazovačky. Eagle AXS využívá spojku Overload Clutch, která slouží kromě ochrany motoru přehazovačky, tak i k ochraně šaltru jako celku. Když přijde rána, spojka se uvolní, přehazovačka má možnost uhnout a následně se vrátí zpět do pozice před nárazem.
Alfou a omegou všeho elektrického je baterie, ta u přehazovačky vydrží cca 20 hodin. Když by nastala situace, že se ti vybije, tak lze nahradit baterií např. z Reverb AXS, jsou totiž vzájemně kompatibilní.
Rockshox Reverb AXS
Rockshox Reverb AXS další systémovou položkou je již zmíněná
teskopická sedlovka Reverb. Ta kromě způsobu ovládání dostala
i nové vnitřnosti, které umožňují snadné
odvzdušnění bez nutnosti rozebírání
sedlovky. Díky Vent Valve Technology v pár jednoduchých krocích
odvzdušníš sedlovku, stačí vypustit vzduch, zasunout sedlovku
(„zlobivý“ vzduch se vrátí kam patří) a poté již jen nafouknout na
doporučenou hodnotu tlaku a hotovo.
Sram také zapracoval na rychlosti, nové stíráky, těsnění a nový způsob
mazání zajistí zasouvání s menší potřebnou silou a také rychlejší
návrat do vysunuté polohy při všech teplotách.
Nový je u zámek sedla, ten nyní sází na jeden hlavní šroub a jeden pomocný, pro snadnější upravení náklonu sedla.
Způsob použití zůstává zachován, jen místo tlačítka či páčky (podle modelového roku Reverbu) mačkáš elektronické tlačítko. Stejně tak zůstává zachována možnost nastavení libovolné výšky vysunutí, od pár milimetrů až po plný výsuv.
Rockshox Reverb AXS bude k dispozici v čtyřech zdvizích (100, 125, 150 a 170mm) a třech průměrech 30,9, 31,6 a 34,9mm.
Stejně jako u přehazovačky, tak i u teleskopky ji lze spojit s telefonem, zjistit v jakém stavu je baterie, kolikrát byla sedlovka zasunuta či vysunuta, nahrát nový firmware atd. Pro zlomyslné kamarády je zde možnost vysunout sedlovku a nebo přeřadit… s tím se dá vymyslet spousta lumpáren, že?
Ceny
Situace ohledně cen je stejná jako při příchodu sady Eagle na trh, cena je astronomická. Kompletní sada obsahující přehazovačku s baterií, páčkové řazení včetně objímky, kliky, převodník, řetěz, kazetu a nabíječka vyjde v případě sady XX1 Eagle AXS na 54,600 Kč a u X01 Eagle AXS je to pak rovných 52,000 Kč.
Sedlovka Rock Shox Reverb AXS pak vychází na 20,800 Kč (sedlovka, samostatná objímka, ovládání, baterie a nabíječka).
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
- CanaLL 8.2.2019 v 0:12
sakra tyhle elektro blůtůt píčoviny jsou přece proti samotný podstatě šlapacího kola, kde jediný co potřebuješ aby ses svez je šlapat do pedálů a držet se řídítek! ...a ne hlídat jak debil jestli máš nabitou sedlovku, přehazku, páku, telefon... Ještě u e-biků bych to bral, ale tohle je moc! Zachvíli přídou s elektrickým hlávkem a brzdama a jen si na to sedneš jak pecka a budeš jen nabíjet a čumět do telefonu na aplikaci... svět se v prdel obrací, nejdřív auta pak motorky, ale srát to do kol už je mnohem vyšší level E-otrokářství... Kdo si tohle dobrovolně za ty nekřesťanský prachy koupí, toho upřímě lituju... MAJ HO!
- Pedro Sanchez 8.2.2019 v 9:24
Nemůžu se dočkat elektrických brzd bez kabeláže. Progresivita pístku, ladění výkonu, kontrola opotřebení desek a kotoučů, to vše v jedný appce. Spolu s daty z powermetru grafy z telemetrie, propojení se Stravou, live sdílení na instáči, fejsáči a mnoho dalších fičurek. Ó bože jak já ty kola miluju...
- David Krejci 8.2.2019 v 11:07
Se rozčilovat. Stačí aby v budoucnu byl dejme tomu stojan s bezdrátovým dobíjením. Po jízdě to tam cvaknu a vše se dobije. Jen je opruz že v každé části kola je baterie, která má určitou životnost. Otázka je zda jde baterie servisovat, nebo je integrovaná a mění se celý komponent. Ideál by byla centrální baterie. Ale to jsme u ekola. Takže ebike a z centrální baterie živím světla teleskop řazení dobíjení telefonu zahřívání lahve na pití v zimě, chlazení v létě a super by bylo odmlzovat brýle ve kterých bude zároveň rozšířená realita, jako nastavení gopro :))
- Mates (mates2502 (a) gmail.com) 8.2.2019 v 11:17
Neznalek, Kubanec: Nevím kde jste se v mém komentáři dočetli, že jsem testoval konkrétně tuto sedlovku... ale to souvisí s tou hloupostí a omezeností, na které se s Kubáncem bez problému shodnu... Testoval jsem sedlovku Magura s bluetooth ovládáním a připadne mi tento druh pokroku jako nadbytečný, ale chápu že se najdou fajnšmekři, kteří v tom že na mobilu uvidí počet zdvihů vidí nějaký benefit. Já to vidím jinak...
Zmiňovanou sedlovku Magura Vyron jsme měli možnost vyzkoušet dolekop.com/... a přestože jsem na elektrické RS nejel, tak věřím, že bude úplně někde jinde. Nezbývá než počkat do úterý, kdy ji Čert bude mít v rukách...
- Kubánec 8.2.2019 v 12:45
@Mates: Poprosím tě tedy, pokud se ještě někdy budeš mít potřebu vyjadřovat k čemukoliv, tak konkrétně. Jak mám já, prosťáček poznat, že tvůj komentář pod článku o Sramu se týká Magury...
Další elektrická pič.ovina... proč??? Zkoušel jsem sedlovku... osobní názor absolutně na h.ovno , pomalá reakce,žádný benefit.. navíc starost jestli je nabitá...Někteří si za chvíli si bez nabíječky ani neutřou prdel to je zlo. - bok 8.2.2019 v 13:25
To ovládání na rodlech vypadá totálně na pěst, ještě s fotkou kde se toho dotýkáš prstem na gripu, mohli to schovat do gripu, taky by mě zajímalo jak moc bude příjimač na sedlovce vadit zadnímu kolu při zaražený sedlovce a dorazu. Přínos neřešim, za cenu těch dvou číčovin koupim fajn bajk
- ZR 8.2.2019 v 17:43
Sorry borci ale vysvětlete me co je blby na tom, když bez vynaložení energie, přesně v místě, kde potrebuju, zmacknu palcem tlačítko a sedlovka se dá do pohybu rychleji než jsem normálně zvyklý? - vyzkoušeno; A nebo když mi kolo řadí furt tak, jak kdybych ho měl zrovna v servise a měl novy lanka a bowdeny a k tomu s prehazovackou, která oproti mechanickému Eaglu min vyčnívá, takže je min náchylná k urazeni a navíc se systémem, díky kterému ve chvíli nárazu uhne, takže uchráni nejen sebe, ale i třebas patku. To ze po cca 8 vyjizdkach musím dobyt baterku? S tím asi nemám problém.
- Ádoš 9.2.2019 v 21:14
To bude prča, až si v bikeparku sedne za pár let na strom hacker/cracker a přes nějakou hackovací appku se Vám nabourá do signálu a bude si z Vás dělat bžundu a měnit vám při jízdě převody, zdvih, funkči brzd....Když se dá očůrat moloch jako BMW a jiné automobilky, proč by to nešlo u kol, kde jde do vývoje v porovnání s automobilkami promile nákladů? vím, zatím je to (pravděpodobně) sci-fi, ale časem to možné bude.
Jak tak čtu v posledních letech články na DK, vůbec nelituju, že jsem se před 3 lety vys*al na sjezd, do práce když je hezky, jezdím na trekovym kole za 3 000kč a prachy vrážim do bytu a Volva. Začíná mě ta 300HP bestie bavit víc a víc a půjde alespoň na 350. Sjezďák visí na stěně v pokoji
a mě se zdá se uzavírá jeden z životních koníčků od 9 do 28 let. Ale, jak už jsem psal v jiném topicu. Jste nejlepší banda bikerská, smradlavá a smekám klobouček každému, z koho nevyprchal zájem o aktivní ježdění několikrát v týdnu. Mě se to o točilo o 180 stupňů a už mi to mnoho neříká. Tak se i přestávám rozčilovat nad současnou skladbou bikerů, co holdují době "elektrické".
Bacha na hackery chlapi :-D ať Vám nebouchnou sedlovku do řiti až poletíte zalehlý v 60km/h dolekopcom :-DD - Radek (radek.juhanak1 (a) gmail.com) 10.2.2019 v 21:12
Panove libit se vam to nemusi, ale pokrok nezastavite a kazdy zbozi ma svyho kupce. V tuhle chvili neni asi nikdo z nas jasna cilovka, ale vyvoj proste neco stoji. Zatim to teda neni masovka, ale to barevna televize taky ze zacatku nebyla ;-)
- Ádoš (raziel87 (a) seznam.cz) 10.2.2019 v 22:15
2 Ewa
Zkusím něco vymyslet, až se časem mihnu v jiném topicu ;). Ten příspěvek byl vlastně poplakání si a rozčarování nad sebou samým, že mě pustilo něco, co pro mě bylo x let hobby number one. Nepoužívám už 6 let žádné sociální sítě, tak si občas pustím hubu na špacír zde, dopřej mi to Ewy :) good luck na kopcích bando - václav (studovaljsemnainternetu (a) enduro.taky) 11.2.2019 v 10:34
především sada není určena pro širokou veřejnost co nastudovala Vysokou školu Enduro života na internetu, ale míří spíše do závodního pole, kde najde uplatnění určitě a nemyslím tím závod u vás za barákem... ono když jste na dně tak pak poznáte výhodu toho jen mačkat tlačítko a netahat celou páčku...
Kdo by nechtěl sadu za 50 litrů, kde kazeta vydří půl roku a ulomí se mi tři přehazovačky do roka :DDD