Mercedes-Benz. třída X - první svého druhu

Test: helma One Industries Gamma

Autor: Čert, MuchaPhoto, vydáno: 21.10.2013

ikonaVzhledem k neustálému posouvání lidských hranic vpřed, ke zrychlování kol, zvětšování skoků a zlejších a zlejších rockgarden, sahá spousta sjezdových jezdců po sice těžších a větších, nicméně i bezpečnějších přilbách určeným a homologovaným na MX použití. A protože i nás zajímá jak si co nejvíc chránit kebule, květáky, škopky či prostě souhrnně hlavy, sáhli jsme po motokrosové helmě One Industries Gamma a vyzkoušeli, co to obnáší pořádná helma.

V první řadě je nespornou výhodou všech MX přileb jejich vysoký stupeň ochrany. S nástupem stále lehčích a lehčích karbonovo-kevlarových „skořápek“ je potřeba se zamyslet, do jaké chvíle má šetření váhy na helmě význam. Jistě i ty nejlehčí přilby musí splňovat homologace pro jízdu na kole. Kdo z vás má ale pocit že když si nasazuje integrálku, čeká ho naprosto běžná homologovaná jízda na kole? Řekl bych, že ta z motorek jí bude určitě o něco blíž. Druhou výhodou je samozřejmě odolnost velkých MX přileb. Nevýhodou byla dlouho cena, ale s nástupem těch luxusnějších MTB přileb, velmi úspěšně atakujících hranici deseti tisíc kč, zůstávají hlavními aspekty výběru, respektive hlavní rozdíly mezi MX nebo MTB ochrana, váha a větrání.

Co se týče mnou testovaného modelu od One, první, co mě překvapilo, byla váha. Ono cca 1200 gramů rozhodně není featherweight, nicméně helmě The One, kterou běžně používám, ukázala váha 1090g. Ani jedna z přileb není karbonová, ovšem One Gamma je prostě dvakrát větší. To člověk zaznamená sotva ji nasadí na hlavu. Pocit že mohu mlátit hlavou o mříže (a nejen o ně) jak lev v kleci jatý se dostavil ihned po utáhnutí pásku. Druhou věcí, které jsem si hned po nasazení všimnul, byl horší výhled do stran oproti běžné MTB přilbě, způsobený daleko širší stěnou MX přilby. Jasně, jakmile nahodíš brýle, periferní vidění si stejně zúžíš a v lese je potřeba hlavně „tunel“, ale pokud má někdo rád ježdění bez brýlí a rozhled, tady „velká“ helma ztrácí.

Jinak mi ale na hlavě nepřišla nijak obří nebo neohrabaná a když jsem se pustil dolekop.com, všechno větralo, jak mělo. Samozřejmě, když se dojede dolů a vzduch přestane proudit, helma musí dolů, ale řekl bych, že helmu si, minimálně posuneme z obličeje nahoru na hlavu, snad všichni sotva se kolo zastaví. Takže tolik k samotné jízdě s helmou. Je pohodlná, jak strčit hlavu do vaty, na to jak je mohutná velmi obstojně větrá a stejně tak mi opravdu nepřišla nijak zásadně těžká. Navíc pocit extra bezpečí jde sice těžko popsat, ale s takhle velkou helmou se prostě bojíš míň.

I co s týče kompatibility s ostatními bike acessories na tom motokrosová přilba od One není nijak špatně. Zkoušel sem do helmy 4 druhy brýlí – Oakley Crowbar, 100% Racecraft, Blur B-flex a dokonce i RedRaven SpeedView s dálkové ovládaným roll-off systémem. Všechny do helmy výborně zapadly a seděly na obličeji, jak měly, na tohle se v motokrosu prostě myslí. Druhou věcí, se kterou přijde helma často do konktaktu, jsou různé krční chrániče, v mém případě to byl Leatt Brace DBX. S ním se helma nijak zásadně nervala, ikdyž oproti klasické bikové přilbě pohyb o pár stupňů,jak horizontálně tak vertikálně, omezila. Je otázka do jaké míry je to negativum, protože jsem si na trochu menší rozsah dost rychle zvyknul a uklidnilo mě, že mi teď Leatt zastaví hlavu ještě kus dřív před křupnutím/vozíkem než s mou obvyklou helmou.

Jaké resumé si MX přilba One Industries Gamma zaslouží? Díky slušné váze, odvětrání a daleko větší ochraně bych se motokrosových přileb na sjezdové ježdění vůbec nebál, obzvlášť když to budou tak super blembáky, jako je tenhle. Samozřejmě, co se týče endura, na závody kde je povinná fullface přilba, bych si Gammu nevzal, první pomalejší a šlapavá pasáž by asi vedla k tomu že i sebevětší flegmatik by se dal označit za zatraceně horkou hlavu. Ale pokud vede vaše další cesta hodně rychle hodně dolů přes hodně tvrdou zem, tam velkou přilbu prostě chceš! Poslední nevyřčenou informací je cena této přilby, ta je u českého distributora bikestrike.com stanovena na 7 990 Kč (cena k 20.9.2013, aktuální cena na konci října je 6650,–). Dát osmičku za helmu se může někomu jevit jako drobná šílenost, ale ve světě, kde dáte za špičkovou nekarbonovou MTB přilbu úplně stejně, si klidně troufnu tvrdit, že za tuhle cenu dostanete díky One Gamma zatraceně tvrdší skořápku než kteroukoli z těch, které splňují podmínky pouze pro kolo. A co vaše hlava a její zkušenosti s MX či MTB helmou?

Podobné články

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace

anonymní uživatel koZa (vkonapwr [zavinac] seznam.cz) 23.10.2013 v 18:56

Ano,pokračovat!!!Nebo si opravdu přečtu demonstrativně článek...A to fakt nechci

anonymní uživatel DD 23.10.2013 v 12:19

vy uz jste skoncili? neee, chceme vic :D

anonymní uživatel krtek (krtek [zavinac] krtinec.kr) 22.10.2013 v 14:00

inteligentní diskuze prej... heh, nenech se vysmát.

anonymní uživatel Maximus 22.10.2013 v 13:47

Jen klepej dál.

anonymní uživatel krtek (krtek [zavinac] krtinec.kr) 22.10.2013 v 13:42

Maximus: já se ničemu nedivim, jen mě překvapuje že někdo hlásá něco o zjišťování fakt a přitom tu třebe hovna z nohavice typu "výrobní náklady 3kč" ...sbohem.

anonymní uživatel Maximus 22.10.2013 v 13:21

To je fakt, ty si na ty kozy sereš úplně sám. Je asi na místě nehulákat o lese, když v něm sám bloudíš, jen proto, že si neumíš zjistit fakta. Pak se nemůžeš divit, že s tebou někdo mluví tak, jak ty mluvíš k ostatním. Mám raději inteligentní diskuzi bez invektiv. Děkuji.

anonymní uživatel krtek (krtek [zavinac] krtinec.kr) 22.10.2013 v 12:56

Maximus: neraď mi jak se mam chovat, neposral jsem ti kozy.... jak velkej rozdíl v ceně to je jsi nikde neuvedl, já ten rozdíl neznám, stejně jako neznám náklady na vývoj, proto nedokážu objektivně posoudit, jestli to je předražený nebo ne, tak dobře jako ty ;)
...možná seš naivní, ale možná jenom nedokážeš vykalkulovat návratnost investic... každopádně i když se vyjadřuju jako buran tak se neboj že by mi nebylo jasný že si firmy na svejch "převratnejch" nápadech hezky mastí kapsy... když někdo vyrábí žrádlo pro psy taky to zákonitě neznamená že má rád zvířata ;)

anonymní uživatel Maximus 22.10.2013 v 12:48

Krtek: nechovej se jako buran. Nikdo nemluvil o prodeji za výrobní cenu, ale o rozdílu v ceně, což je obvykle kolem 2tis. Kč. To je i při nákladech na vývoj propastný rozdíl, vzhledem k ceně samotné helmy. Budeš určitě i zběhlý ekonom, takže chceš-li, aby se ti náklady rychle vrátily, tak co je lepší? Nižší cena, lepší dostupnost pro veřejnost a nebo vyšší cena a tedy horší dostupnost pro masové rozšíření. Pak si tedy polož otázku, proč to někdo vyvíjel. Možná jsem naivní, ale předpokládám, že vyjma zisku chtěla taková osoba přispět k většímu bezpečí a ochraně hlavy. Mimochodem už v roce 2001. Tu cenu tedy neudělal MIPS jako takový, ale klasicky až výrobci přileb, kterí musí platit za patent. U těch bych hledal výši té ceny a vsadím se, že pořádně nafouklou.

anonymní uživatel RB 22.10.2013 v 12:10

Teda když jsem naposled spadl hlavou do šutrů a cítil jsem 3 šutry na a kolem spánku ještě druhý den + asi nějaký otřes mozku, tak mi do skoku moc nebylo. A od té doby koukám jakou MX nebo hodně odolnou DH helmu koupit. Ale vzhledem k tomu, že 95% času stejně trávím v AM škopku mě to zase tak trápit nemusí.

anonymní uživatel krtek (krtek [zavinac] krtinec.kr) 22.10.2013 v 12:09

Maximus: to je zase názor z lesa tvl... oni ty testy a vývoj celkově jsou asi zadarmo.... navíc dávat to za výrobní cenu tak to nikdo nechce protože to působí jako šméčko viz třeba suntour :D

anonymní uživatel Martin 22.10.2013 v 12:02

Maximus: Možná to banální kravina za 3 koruny z výrobní ceny je, ale někdo to musel vymyslet, testovat, nechá si to zaplatit. To mi příjde normální. Chci větší ochranu, zaplatím si zaní, nechci, vyberu si levnou helmu a budu doufat.

anonymní uživatel Maximus 22.10.2013 v 11:38

Hlavně je systém MIPS naprosto banální kravinka za tři koruny výrobní ceny maximálně. To jak napálej cenový rozdíl helmy s MIPSem a bez, je nechutný. Přitom je to kousek plastu po kterým se helma při nárazu lehce sveze.
Jinak ale k helmě. Jednak se mi moc One helmy nelíbí (i když to není primární funkce), ale jak koukám na stránky One Industrie, tak tam mají nabídku pro helmy na bike i MX stejnou. Tak je asi jedno, kterou helmu si od nich člověk koupí?

anonymní uživatel Ádoš (raziel87 [zavinac] seznam.cz) 22.10.2013 v 11:26

už vim, proč sem tak blbej ))))

anonymní uživatel KUbajsz (kubajsz [zavinac] gmail.com) 22.10.2013 v 11:18

tichucko: s tou ochranou mozku máš pravdu, proto se začíná používat tzv. systém MIPS, tady je pěkně znázorněnej: www.youtube.com/... Bohužel tenhle systém i celkem zvyšuje cenu :(

anonymní uživatel tichucko 22.10.2013 v 11:15

Stále tu někdo řeší, že někomu praskla TLD nebo Deviant, ale tady jde o to, že ta helma vám má zachránit mozek! Ne, že má vydržet do konce života...
Proto ikdyž Tomíkovi a Adošovi praskly helmy, tak to znamená, že splnili svůj účel, kolik tak energie musí asi DH helma absorvovat, než praskne? Dost, protože je měkčí než na MX, tudíž lépe ztlumí náraz, třeba i tím, že praskne... protože mozek vám zůstal v celku a to tady jde ;)
Kdyby jste třeba měli MX helmu, sice nepraskne, ale taky tolik nezpomalí pohyb hlavy/mozku a ikdyž helma bude v kuse a vy nebudete mít žádný stehy/rozseklé čelo, tak mozek bude uvnitř na "kaši"...

Už jsem taky jednu helmu praskl a měl dodřený xicht, ale přežil sem to a měl mozek v pořádku, takže splnila to, co sem od ní očekával... pro ty co to furt nechápou, tak si přečtěte ten PinkBike , je tam odstavec s neurologama co na to řikaji ;)

PS: Zdraví je věc každého, takže si vozte co chcete :P

anonymní uživatel Slid 22.10.2013 v 8:51

Myslim si, ze muzeme byt vsichni radi ze neco takoveho tady je a ze to kluci delaji. Hlavne kolik firem jim nabidne sve produkty na testovani?
Za mne celemu tymu dolekopcom palec nahoru a diky za tento portal.

anonymní uživatel KUbajsz (kubajsz [zavinac] gmail.com) 22.10.2013 v 8:51

Mára: Koukni se výše na "Podobné články" a uvidíš tam značky Merida, Renthal, Oneal, GT, AGang ... já myslím, že je to docela slušnej výčet firem. A to jich tu bylo daleko víc. Bohužel je to jen o těch zástupcích daných značek, jestli pošlou či nepošlou něco na test. Věc druhá je to, jak to tester napíše. Do toho mu nikdo nekecá a Čert je prostě takovej, jakej je. Bohužel tu moc na výběr, komu ty věci posílat, není. Nám třeba tenhle článek nešel ani na korekturu faktických chyb, jako je třeba ta cena helmy a přečet jsem si ho včera ráno stejně jako ostatní.

anonymní uživatel Ádoš (raziel87 [zavinac] seznam.cz) 22.10.2013 v 8:19

2 Mára. Ber to z druhý strany. Ty, já, ostatní, kdybychom pracovali pro určitou firmu, tak je asi jasný, že budeme prioritně ( v tomhle případě ) testovat komponenty, který nám ta daná firma dodá. Málokdo ( a ani Kubajz a ostatní ) si nemůžou dovolit, udělat průřez jinejma značkama, když ty komponenty jednoduše fyzicky nedrží ani v ruce....Nic ti nebrání udělat z vlastní vůle recenzi na určitej doplňěk nebo komponent, kterej vlastníš.

anonymní uživatel Mára 21.10.2013 v 22:02

Já bych to tu přejmenoval na Bikestrikop.com, nebo bych se nad sebou zamyslel, a přestal vydávat tyhle laciný testy, alias PR články... Chápu, že prachy jsou prachy a já na bráchu a Šaman/Kubajsz na mě, ale tohle je už moc. Copak tu nejsou i jiné značky a jiné obchody?

anonymní uživatel Ádoš (raziel87 [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 20:58

MX helma s touhle váhou už stojí za zamyšlenou. No ale vemte si, že ještě pár let zpátky MX helma = 2 000g+ a to už prostě na dopadech, v klopkách atd. cejtíš. S láskou budu vzpomínat na svýho starýho, roztřískanýho Devianta( sklo-laminát ), kterýho mám vystavenýho. Třískal sem hlavou o zem xkrát a podržel ( i přes boule a podlitiny ) Teď mám skoro 2 roky D3 Carbon Steve Peat a asi jak byla drahá, tak sem přestal padat na hlavu :-( na píču, nemůžu objektivně posoudit :-(. A k tomu videu co postnul Tomík - tak před dvěma lety mě sbírali nějaký bikeři, protože sem si zas hrál na blbečka, přeletěl sem a na dopadu jsem v plný narazil hlavou do stromu ( a znáte rychlosti na dopadech, když přeletíte :-DD, to se nedá s timhle videem od Tomíka srovnávat) No měl sem těžkej votřes, na čele mi vyrostlo druhý čelo ALE DEVIANT NEPRASKL. Jak bych dopadl, kdyby ten Deviant v těch cca 60km, co na dopadu můžeš z fleku mít praskl? .....Já si teda myslim, že bych měl místo druhýho čela, který mi vyrostlo spíš prohlubeň do lebeční dutiny :( což by bylo asi ještě víc na píču. Snad tu D3 nebudu muset nikdy zkutečně testnout

anonymní uživatel Mára 21.10.2013 v 19:37

Tomík: No myslím, že helma mu zachránila živat! Myslíš, že motokrosová helma by po takový mrdě hlavou do stromu dopadla jinak? Já myslím, že ne...

anonymní uživatel panter (petr.ter [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 19:19

KUbajsz já si přečetl článek tam psali 8k tak jsem dál nehledal vzhledem k tomu že je článek na nejvejš pár hodin starej

anonymní uživatel bok 21.10.2013 v 19:16

kolo neni mx a to, že helma praskne vůbec neni špatně (krom toho tyhle mx integrálky vozej hlavně holky)

anonymní uživatel KUbajsz (kubajsz [zavinac] gmail.com) 21.10.2013 v 18:50

panter: asi spíš hledáš špatně. Na bikestrike jsou tyhle helmy od 3995,- a nový modely za 6650,- V textu je neaktuální informace, viz: www.bikestrike.com/...

anonymní uživatel panter (petr.ter [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 18:42

slucky má pravdu tvrdá helma se od země odrazí jak hopik a spíš ještě udělá víc škody než užitku

anonymní uživatel lupa (downhillmadness [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 18:35

;)

anonymní uživatel slucky 21.10.2013 v 18:17

pevnější helma = bezpečnějsí helma rozhodně neplatí, ať si každej vozí co chce, ale já bych tenhle kýbl na hlavu nedal

anonymní uživatel panter (petr.ter [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 18:05

proč na bikestrike stoji 8 klacku a jinde se daj sehnat od bůra? :-D asi špatná volba obchodu :-P shop.razzo.cz/...

anonymní uživatel panter (petr.ter [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 17:54

no tak kuci mám celkem rezervy v angličtině takže článek na pinkbiku je pasé ale jezdím teď v giro remedy a zatím jsem neměl jedinej problém ať už při pádech nebo při jízdě předtím jsem měl MX helmu a už nikdy znova takže za mě jedime DH helmu na kolo

anonymní uživatel pras (xxx) 21.10.2013 v 17:51

lupa: To je zas argument:-) A že bude TLD pohodlnější než tendle sud plný molitanu bych rozhodně netvrdil.

anonymní uživatel lupa (downhillmadness [zavinac] seznam.cz) 21.10.2013 v 17:47

Vozím MX helmu od ONE a jsem spokojen. Určitě TLD bude pohodlnější a lépe odvětraná, ale už jsem viděl típka jít ze tří metrů na držku a TLD mu byla absolutně k hovnu...sedřenej nos a hubu plnou hlíny....Tedy nešel jsem s ONE ze tří metrů, ale v bombách zákus jsem už zažil a vše cajk a proto u mne jedině MX! Protože jsem hezkej a nechci na tom nic měnit :))

anonymní uživatel pras (xxx) 21.10.2013 v 17:20

TLD D3 carbon má 1110g,to je dost, když si vemem, že uhlíková, takže pevnost tam asi bude, protože matrošu na ní málo není,přitom to není kosmonautický obrmeloun s půl kilem molitanu uvnitř a dá se pořídit o litr dráž jako ten škopek co je v tomdle PR článku. Navíc, když se tady na ten hrnec od ONE dívám, tak myslím že bude při jízdě ve strmém terénu díky té nezkosené zadní části docela zajebávat o leat a poleze do očí. Testoval jsem i tydle MX škopky a není to na bika ve spojení s leat moc O.K. Nebalamuťte tu děckám hlavy, blbýma řečma. Reklama je reklama, ale takhle blbě jí dělat netřeba.

anonymní uživatel zwarda (zwarda [zavinac] gmail.com) 21.10.2013 v 16:34

"Kdo z vás má ale pocit že když si nasazuje integrálku, čeká ho naprosto běžná homologovaná jízda na kole?" jak můžeš napsat tak zcestnou větu, když pro DH přilby existuje speciální standart? jinak report o ničem, chybí tomu struktura a více technických detailů. Z recenze na přilbu je tak srovnání MX - DH přileb, takže i titulek je špatně. Já bych to opravdu nazval spíš reklamou a článkem o tom, co sis nasadil na hlavu. A btw. jsou opravdu nezbytné výrazy typu: featherweight, acessories atd? I když všichni jistě víme co to znamená, udělalo to ten článek hustější? nebo by se tam víc hodila muší váha a příslušenství? Přesně proto české stránky a časopisy nedosáhnou úrovně těch světových.

anonymní uživatel tichucko (tichucko [zavinac] gmail.com) 21.10.2013 v 16:32

Tomík: a napadlo tě třeba, že právě proto ti zachránila život?? Co je nějakých 13stěhů oproti rozesračkovanému mozku? :)

anonymní uživatel Slid 21.10.2013 v 16:16

Tomík: ty woe chlape to vypada hodne osklive, hlavne ze ses cajk.

anonymní uživatel wladena 21.10.2013 v 15:59

michal: precet sem si prvnich par radku tady, a napadl me presne tenhle clanek z pinkbiku...cimz pulka tohodle clanku ztraci pointu...a druha vlastne taky, protoze za osmicku uz koupis pecka mtb integros, se kterym budes na svahu urcite nejkrasnejsi

anonymní uživatel -T-R- 21.10.2013 v 15:30

Tomík:kde si to viděl kácet stromy hlavou? Ne teď vážne to Ti tu hlavu rozřízl kšilt nebo nějaká větev na tom kmenu ? příště rugby helmu...

anonymní uživatel Lubo 21.10.2013 v 15:26

Yeaah: jj,ja taky cekam az se pan inzenir(PR) objevi

anonymní uživatel Tomík 21.10.2013 v 15:22

a můj názor na lehoučký přilby zde vimeo.com/...

anonymní uživatel Slid 21.10.2013 v 15:04

Michal: clanek na pinkbiku me vazne zarazil, necekal bych to.

anonymní uživatel krtek (krtek [zavinac] krtinec.kr) 21.10.2013 v 14:58

kdybych to měl porovnat se svojí 661 comp2 tak bych asi byl za debila :D

anonymní uživatel Mára 21.10.2013 v 14:51

Vozím D3 v carbonu a jsem maximálně spokojenej, neměnil bych.

anonymní uživatel Yeaah 21.10.2013 v 14:48

Panove klid, ja bych pockal na Kubajsze, az sem zavita a vysvetli nam to;-)

anonymní uživatel -T-R- 21.10.2013 v 14:20

michal:díky ,že si to sem dal ušetří mi to spoustu času s dohadováním.Jinak O5 krásná podprahová reklama komu že...

anonymní uživatel Laybach 21.10.2013 v 11:33

Ja vozim mx paač ta mtb vždy praskne jak vejce!!!!

anonymní uživatel ondra 21.10.2013 v 10:58

Vozil jsem MX a jsem za to rád. Kolikrát jsem z dropu vlítnul do kořenů a překlopení znamenalo šipku hlavou do země na krtka... MX podržela nesčetněkrát a byla neskutečně pohodlná...

anonymní uživatel michal 21.10.2013 v 10:45

jen pár slov k používání MX helmy na DH, každej ať si to přebere sám

www.pinkbike.com/...