MojeKolo

Report: Vojta Bláha na prvním EDR končí na skvělém 22. místě - jak jeho závod ve Finale Ligure probíhal

Autor: Vojta Bláha, kategorie: Report, vydáno: 13.5.2024

Mezinárodní endurová sezóna byla zahájena ve světoznámém Finale Ligure. Tento závod si samozřejmě nemohl nechat ujít ani Vojta Bláha. Jak probíhal jeho závod popíše sám Vojta.

  

První světový pohár roku 2024 se konal ve Finale Ligure, což je pro mě známá tréninková lokalita, takže jsem se na závod moc těšil. Samotný okruh už od začátku napovídal, že závod bude hodně extrémní hlavně po fyzické stránce. Čistých 60 km se stoupáním 1800m a klesáním 2600m mluví za vše. Už v den tréninku jsme jeli trať v podstatě stejně, pouze s jedním krátkým vývozem autem směrem k závěrečné RZ DH men. To znamenalo, že do závodního dne jsme nastupovali již se znatelnou únavou. 
Jako kdyby tohle nestačilo, časy určené pro dokončení jednotlivých výjezdů mezi RZtami byly hodně těsné a tak bylo nutné nejen kopce vyjíždět, ale dokonce držet svižnější tempo (na endurové poměry). Na starty do RZ jezdec většinou přijel jen pár minut před startem, zbýval čas jen na nejnutnější přípravu. 

Pro mě samotného se vyvíjel závod celkem hladce. První RZ (Base Nato) nebyla moje nejoblíbenější, ale i tak se mi podařilo zajet 31. čas a pozvolna začít závod. 

Na RZ 2 (Ingegnere) jsem se těšil, protože mě v tréninku hodně bavila a pozice v závodě tomu odpovídala - dojel jsem si pro svůj zatím nejlepší výsledek v jednotlivé RZ - 16. místo. 

RZ 3 byla strašákem snad pro všechny hned od začátku. 7km dlouhá RZta s mnoha výjezdy zaručeně slibovala naprostou fyzickou destrukci. V první části jsem se nemohl moc rozjet, naštěstí se trať postupně měnila a tak přišel terén který mi sedí lépe. Už v půlce RZ před největším výjezdem jsem byl se silami hodně na dně (i kvůli těžkému tempu na transferech) ale nějakým způsobem jsem pořád tlačil na pilu. Nakonec se mi podařilo urvat 22. příčku, což napovídalo tomu, že s únavou zápolí opravdu už skoro všichni. 

Následně nás čekala RZ 4 (Rocche Gianche). Hodně exponovaná skála uprostřed ligurských kopců se startem přímo na vrcholu. Extrémní technická náročnost, ostré kameny a k tomu další výjezd v maximálních tepech. S rozvahou jsem odstartoval do mega náročného kamenného pole a držel rychlost spíš na jistotě. Bez pádu či chyby jsem RZ4 dokončil a po příjezdu pod RZ5 se dozvěděl, že RZ4 bude z důvodu pádu jedné z žen zrušena. Tím pádem se čas těch co už trať projeli anuloval a muži z TOP30 RZ4 vůbec neodstartovali. 

V RZ5 jsem jel úplné maximum a urval další 16. místo i přes defekt v posledních 100m RZty. Dojezd po silnici do samotného cíle závodu byl tak nálním intervalem, protože času typicky moc nebylo a odvalování píchlé sjezdové gumy mi moc nepomohlo.
Motivace si takto došlapat pro 22. místo, můj dosavadní nejlepší výsledek, byla však silnější a tak jsem stihl i tento závěrečný sprint.

Pozn. red., výsledky ostatních českých jezdců (kompletní výsledky zde): 37. Matěj Charvát, 43. Stanislav Sehnal, kategorie U21 13. Vojtěch Klokočka, 14. Jakub Pivnička, kategorie Ebike 22. Milan Myšík

Foto: Martin Bláha

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel Maxik 15.5.2024 - 9:57

  Muzu se zeptat, proc ten podvozek od Suntouru ? Chapu sponzoring, ale nejelo by to o par pricek rychlej s necim funkcnim ?
  Diky za odpoved

  • anonymní uživatel Polák (pol (a) sko.pl) 15.5.2024 - 12:33

   Jednoduše, bo sponzor.

  • anonymní uživatel Podvozkofil 15.5.2024 - 12:49

   Já teda vidím Topaz a Onyx od DVO....

   • anonymní uživatel M 15.5.2024 - 12:50

    Nechtěl jsem dělat chytrýho, ale vidím to samý.

  • anonymní uživatel Roman 15.5.2024 - 14:50

   Myslím, že mu to -JC naladí, tak že to chodí stejně jako cokoliv jiného naladěné přímo pro jezdce.
   Umístění senzační!!!

 • anonymní uživatel daywak (daywak (a) gmail.com) 16.5.2024 - 12:00

  Gratuluji, parádní výkon.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí