Test: Schwable Albert Gravity Radial - více gripu díky radiální konstrukci
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 29.10.2024
V horských kolech měly do nedávna všechny pneumatiky víceméně stejnou konstrukci, Základem je diagonální vedení vláken v kordu, v základní tkanině na kterou se posléze natáhne guma s vzorkem. Schwalbe se inspirovalo v automobilovém světě, tam totiž naopak naprosto dominují pneumatiky s radiální konstrukci. Jaké jsou radiální pláště Schwable Albert Radial? Měl jsem možnost vyzkoušet a byl dost překvapený.
Diagonální vs. radiální konstrukce
Než se dostaneme k samotným jízdním vlastnostem Schwable Albert Radial Gravity je nezbytné přiblížit zásadní rozdíl mezi diagonální a radiální konstrukcí pneumatiky.
Pneumatiky s diagonální konstrukcí využívají gumou potažené textilie, které se vzájemně kříží. Vlákna v textilii jsou poskládány pod úhlem 45° vůči patce, díky křížení vytvoří pravoúhlou mřížku.
Konstrukce u radiální pneumatiky je odlišná. Vlákna v textilii vedou kolmo na patku, kolmo na směr jízdy. Obvykle mají automobilové pneumatiky pod běhounem umístěny další tkaninu, obvykle z ocelových drátů, která stabilizuje celou pneumatiku.
Radiální (skoro)
Další vrstva navíc znamená vyšší hmotnost a tak si Schwalbe od každé konstrukce vzalo kousek. Přestože se pláště nazývají radiální, zcela radiální nejsou. Jsou ale více radiální než diagonální. Jak to chápat?
Schwalbe vlákna v základní tkanině sklonilo pod úhlem cca 15 stupňů, díky tomu mohli využít výhody radiální konstrukce i bez přidané další stabilizující vrstvy.
Výhodou této konstrukce je kratší délka vláken, přibližně o 25%. Proč je to důležité? Při nárazu pneumatiky na překážku je díky tomu ovlivněno mnohem méně vláken než při diagonální konstrukci. Konkrétně, při nárazu na ostrou hranu vedoucí kolmo přes celý běhoun se, dle tvrzení Schwalbe, do akce dostane o 75% vláken méně. V běžné pneumatice tradiční konstrukce by náraz zasáhne 100 vláken, ale v nové pneumatice Schwalbe Radial pouze 25.
Ve výsledku je deformace pláště mnohem více lokální než u klasické konstrukce. Radiální pneumatika mnohem lépe obalí nerovnosti a díky tomu má mít výrazně lepší grip při stejném tlaku. Prý až o 30% větší styčná plocha (při tlaku 1,5 bar).
I při navýšení tlaku o 0,5 bar (7 psi) styčná plocha zůstává o 10% než u klasiky.
Vyšší tlak znamená vyšší ochranu proti proražení a lepší ochranu proti borcení boků pláště při agresivní jízdě.
Nevýhody? Jsou. Největší nevýhoda radiální konstrukce je kvůli větší styčné ploše pláště se zemí horší odvalování, a kvůli poddajnosti pláště i vyšší náchylnost na proražení.
Dvě vítězství ve světovém poháru
Na Schwalbe Radial pláštích vyhrál Amaury Pierron v letošním roce dva závody Světového poháru ve sjezdu (Val di Sole a Let Gets), při nich jel s tlakem v zadním kole 2,2 bar (32 psi), přičemž při použití klasických plášťů vezl 1,75 bar (25 psi).
Obrázek je za tisíc slov
Srovnání chování radiálního a diagonálního pláště jednoznačně ukáže rozdíl.
Ten vzorek jsem už někde viděl
Pláště Schwalbe Albert Radial jsem měl možnost vyzkoušet na testovacím kole, které mi zapůjčilo české zastoupení společnosti Bosch. Jednalo se o elektro enduro se zdvihem 160 mm a bylo osazeno plášti v šíři 2,6 palce, 29" přední pneumatika ve směsi Ultra Soft, zatímco zadní 27,5" ve verzi Soft. Oba pláště s výztuhou bočnic označenou jako Gravity, nabízí i lehčí variantu s decentnější ochranou nazvanou Trail.
Vzorek pláště mi hodně připomíná Maxxis Assegal, ale možná tam vidíš něco jiného. Vymyslet cokoliv extrémně revolučního v současné době již asi není možné. Vše už zde bylo.
Na přírodních trailech
V následujícím textu se zaměřím primárně na chování radiální gumy a nebudu řešit vzorek. Protože hlavním rozdílem je konstrukce pláště.
Na těžkých elektrokolech se sjezdovými plášti a bezdušovou úpravou vozím obvykle tlak 1,8 atm vepředu a 2,0 atm vzadu. Stejné hodnoty jsem použil i u Albert Radial a vyrazil na první testovací jízdu v okolí Čtyř palic, Devíti skal či Malinské skály na Vysočině. Okruh tvoří převážně turistické stezky s hodně kamenitým a kořenitým podkladem. Nejedná se o žádné kopané traily a rychlost jízdy byla spíše pomalejší, za mokra, které panovalo a vzhledem k drsnosti terénu to nešlo pálit hlava nehlava. Už po pár metrech si říkám, týý voe, to snad není možný. Jak na oslizlých kamenech, tak mokrých kořenech kolo drželo naprosto neskutečně.
První, co mě napadlo, tohle je absolutní gamechanger v pláštích, podobný grip jsem v životě nezažil u žádného jiného pláště.
Během zhruba 30 km jsem se neustále utvrzoval, že můj první dojem nebyl mylný. I v dalších dnech, kdy již bylo více sucho, jsem si užíval skvělý grip.
Jakýkoliv výstupek terénu plášť doslova polkne, ochotně jej obalí a díky tomu neskutečně drží.
Jak ve sjezdech, tak ve výjezdech.
Díky své poddajnosti, plášt hůře drží hranatý průřez na odkloněných plochách. Zatížit boční výstupky je složitější,. prostě pláště hůře "řeže".
Do kopce úplně nejede
Z kopce dolů super grip oceníš, ve výjezdu už míň. "Super lepivá" a "lepivá" směs plášťů v kombinaci s radiální konstrukcí dost ovlivňuje odvalování, negativně. Prostě a jednoduše, pláště moc nejedou. Znát je to i na elektrokole. Holt daň za vyšší grip.
Na bikeparkovou lajnu raději přifouknout
V drsném terénu, v pomalejší jízdě jsou Albert Radial skvělé, ale je potřeba vyzkoušet je i v jiném prostředí. Vyrážím tedy do Nového Města na Moravě do místního trailcentra, které má v podstatě jednu velmi zábavnou, téměř bikeparkovou, lajnu. Tvrdá, zavibrovaná dráha plná boulí, klopený zatáček i skoků nabízí úplný opak toho, co jsem jezdil předchozích dnech.
Vyrážím se stejným tlakem v pláštích a v první ostřejší klopence málem vyzouvám zadní gumu. Ani pocit z předního kola mi rozhodně jistotu nedodává. Do akce jde pumpička a postupem času neustále přifukuji až končím na hodnotách 2,1 a 2,4 atm. Hodnoty, které jsem na kole s bezdušáky asi nikdy nevezl, možná ani s dušemi. Leda tak v dobách sjezdového závodění ve Špindlerově mlýně, ale to bude tak 20 let.
Teprve takto vysoký tlak zajistil stabilitu plášťů, aby se při tlaku v klopenkách nebortily
Chce to pracovat s tlakem
Jsem zvědavý jak se zvýšení tlaku projeví v jízdních vlastnostech v hrubém terénu. Dle tvrzení Schwalbe by i tak měl být grip lepší než na klasice.
Možná měl, ale já rozdíl nepoznal. Wow efekt zmizel a v podstatě i jsem jel na plášti chováním velmi podobnému klasické gumě.
Zkoušel jsem laborovat s tlakem, trochu jej snížit a vrátit zpět wow efekt, ale v klopenkách se zase objevilo borcení pláště.
Nastavit si jeden univerzální tlak pro všechny typy terénů u radiálních plášťů nelze, ono to vlastně nejde úplně ani u klasiky, ale tam není rozdíl až tak markantní. Pokud se ale nebojíš pracovat s pumpičkou a manometrem a upravovat tlak dle podmínek na trati, kterou budeš jezdit, pak je přínos radiální konstrukce hodně znát.
Nicméně, v testované konstelaci s 90 kg jezdcem, cca 25kilovým ebikem a agresivním jezdeckým stylem jsou pláště na limitu. Na limitu nosnosti. Alberty unesou "jen" 115 kg. S lehčím jezdcem i lehčím kolem bude jejich chováni jiné, odhaduji lepší, nebude třeba tak vysoký tlak a přesto se nebudou tolik bortit.
Názor druhý, Banánův
Kámoš Banán si na své enduro kolo pořídil také radiální pláště, více agresivnější vzorek Shredda Radial. Jaké jsou jeho zkušenosti? Čti!
Leto je fuč a ja s príchodom "kandelu" (dážď, hmla, nízke teploty, lístie) som začal uvažovať čo obujem na svojho tátoša. Schwalbe vypľulo na svet dáke novinky 25 a ja pozerám Shredda no to vyzerá masakrálne. A ako náhrada za Dirty Dan, ktoré som jazdil minulé zimy, no dajme tomu šancu.
Radiálne kostra bla bla bla, reklama beztak nepoznám rozdiel. Objednám a čakám. Riešil som len predok a dozadu dám Dirty Dana aby som aspoň mal možnosť priameho porovnania. Hurá je tu! Po vybalení z krabice mi trochu spadla sánka. Toto už nie je bike ale MX guma! Nahodím bez problémov a ako malý Ferko sa teším na jazdu.
Deň D je tu ja na kopci, pár dní pršalo a každý koreň ťa chce zahubiť. Paráda! Fúkam min uvedený na pláši čož je 20 psi a hovorím si že uvidíme. Pri teste zmáčknutím mi príde plášť celkom mäkký. (MM som fúkal na 18-19 vpredu)
Prvé šliapnutie do pedálov a ja mám pocit že snáď šlapem na snežnom skútri. (Prechod z Magic Mary 29/2,6 predok-zadok) Ten bike nejde za pedálom po rovine ani náhodou. Vraj nie je určený na závody, je mi jasné prečo.
Na rozjazd si dávam čerstvo vyhrabaný trail vo vrstve hrabanky a je to fantázia. Plné ústa hliny a ihličia a to jazdím full face. Po chvíli zastavujem lebo mám pocit akoby som pichol ale vôbec, zvláštne. Ale hneď keď sa dostávam do sranda zóny (spleť vyleštených koreňov a kameňov rôznych veľkostí) začínam žasnúť. Ono to asi skutočne bude tou radikálnou kostrou. Už len zvuk aký vydáva nový vs. starý plášť pri prejazde koreňov je sila. K tlmeniu samozrejme prispievajú aj extrémne vysoké štuple, ale DD tiež nie je žiaden slik. Akoby som jazdil vložku a nízky tlak (ktoré som nikdy nejazdil). Dole som vyrehotaný a mega nadšený, ale nechcem robiť závery po jednom trailu.
Cesta hore, no tak to je peklo. Jasné, je bordel, ale pri predstave dať si tak 40 km tak ma rovno zahrabú. Jázd som dal už niekoľko a musím priznať že nič lepšie som ešte vpredu nejazdil. A to mám v pivnici pekný komín plášťov. Shredda je plášť do bordelu, žiaden univerzál proste total kandel. Tam je doma. A radikálna kostra je milým prekvapením. Už sa teším na novú Máriu a Alberta.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.