Test: Whyte E-lyte 150 Works - neskutečná ovladatelnost i potenciál
Autor: Keli, Oskar, kategorie: Test, vydáno: 31.10.2024
Jaký bude vývoj horských elektrokol? Bude směřovat k méně silným motorům nebo bude trend opačný a bude narůstat kroutící moment u motorů a v ruku v ruce s tím i velikosti baterií potažmo hmotnosti? Obvykle nejsem dobrým prognostikem a tak si raději tvůj názor nechám sám pro sebe.
Aktuálně jsou na trhu v podstatě tři varianty elektro kol. Plnotučné, polotučné (velký motor s malou baterií) a lehké. Jednotlivé kategorie se u kol s velmi podobným určením i zdvihem mohou prolínat, protože záleží jen na prezentaci výrobců. Například, na trhu jsou kola s plně výkonným motorem, velkou baterií a jejich hmotnost dosahuje 20,5 kg, stejně tak najdeme kola s velkým motorem s malou baterií a jejich hmotnost je vyšší než u výše zmíněného. A pak zde máme kategorii kol méně silným motorem, kterou zastupuje například Whyte E-lyte 150 Works, který má hmotnost přesně 20 kg (s Fidlock lahví).
V rozmezí jednoho kilogramu máme tři rozličné kategorie.
Aby to nebylo až tak jednoduché, tak Whyte nabízí E-lyte do dvou verzí - tato 150 používá odolné komponenty pro plnohodnotné enduro, druhá verze E-lyte 140 Works je postavena se zaměřením na nejnižší hmotnost jako trail bike. Její hmotnost ve velikosti M se dostala na 16,4 kg. Přičemž je postavena na stejném rámu, motoru a baterce, jen s kratším tlumičem, vidlí s nohama průměru 34 mm, liší se lehčími komponenty, lehčími boky plášťů atd.
Orientovat se pouze podle hmotnosti vlastně nedává smysl. Mnohem důležitější jsou jízdní vlastnosti a jezdecký styl jezdce. Zásadní je kadence, frekvence šlapání zásadně ovlivňuje nejen dojezd, ale i další parametry. Podrobně jsem se o tom rozepsal v článku zaměřeném na motor Bosch SX.
Hodně zjednodušeně existují tři typy jezdců. Je třeba si odpovědět, co vlastně chci a potřebuji. Chci mít kolo jako instantní lanovku, chci kolo s mega dojezdem přitom se nechci moc nadřít? Chci jezdit powerstage, technické výjezdy nebo traily do protisměru? Pak volím plnotuk s velkým motorem i baterkou a hmotnost neřeším.
Mám slabé nohy (rozuměj, jsem líný trénovat), takže neplánuji jezdit brutální krpály ani mega dlouhé vyjížďky, pak jsem ideální adept na polotuk, kolo s velkým silným motorem a malou baterií.
Pokud jsem ale jezdec, který se nebojí máknout a zároveň mi hodně záleží na jízdních vlastnostech, pak sahám po light ebiku jako je třeba Whyte E-lyte.
Lehká elektrokola totiž nejsou pro každého, musíš na nich do kopců jezdit velmi podobně jako na analogovém kole. Whyte E-lyte 150 Works je jako klasický trail bike, sice o pár kilo těžší, ale za jízdy vyšší hmotnost vůbec nevnímáš. I když jedeš s vypnutým motorem, nepřijde ti, že by jsi makal nějak extra víc. Není problém jet s partou kámošů, kteří jedou na "biokole", s vypnutým motorem nebudeš za šneka a přitom nebudeš potit krev.
Když si ale motor zapneš, máš pod zadkem raketu. Stačí držet kadenci a vyjedeš téměř to samé jako na velkém ebiku. 600 Wattů výkonu je stejné číslo jako u velkého motoru Bosch CX.
Kadence se na E-Lyte drží snadno. Jak to? Díky za krátké, 155 mm dlouhé kliky.
Na druhou stranu, zabrat pořádně silou nebo motat nohama rychlostí, co noha nohu mine, je ale obtížnější. Osobně bych asi sáhl po delších klikách. V extra těžkém terénu bývá obtížné udržet vysokou kadenci a pak chudák motor nemá kde brát. V takový okamžik 55 Nm točivého momentu pro 90 kg těžkého jezdce nestačí.
Pokud se vydáš do pořádně strmých kopců zaplatíš za to energií z baterky. Ta totiž mizí doslova před očima. I při malé dopomoci buřtíky na ukazateli kapacity ubývají až příliš rychle.
Já s 90 kg při využití druhé dopomoci Tour+ jsem nebyl schopen najet na jedno nabití ani 1000 výškových metrů a 40 km.
Kolo nabízí rozšíření kapacity baterie pomocí bateriového rozšíření PowerMore. To, ač má kapacitu 250 Wh, nerozšíří jízdní rádius o více jak polovinu, počítej spíš se třetinou. Jeden příklad za všechny, po 22 kilometrech s 480 m převýšení byla kapacita baterie 47%, po připojení PowerMore vyskočila na 68%.
S extra baterkou už 50 km a 1000 výškových překonáš, ale hmotnost kola tu vyskočí o 1,6 kg. Dostáváš se tak na hmotnost plnotučného kola s velkou baterií a silným 85+ Nm motorem. Rozšíření baterie pro mě má smysl pro občasné navýšení dojezdu, jezdit s ním furt mi smysl nedává, raději velký kolo.
I když, s PowerMore se sjezdové vlastnosti kola snad ještě zlepší. Nejnovější trend ve sjezdu jsou závaží umístěná poblíž šlapacího středu, u Whyte závaží nahrazuje přídavná baterka. Kolo je s ní snad ještě stabilnější.
Cesta dolů se nedá označit jinak než za odměnu, E-lyte je neskutečně vybalancované kolo, co se stability a ovladatelnosti týče. S těžištěm hodně nízko a se sjezdovým potenciálem, který bys absolutně neočekával u kola se 150 mm předního a 142 milimetry zadního zdvihu. Čtyřčepové zavěšení zadní stavby u E-lyte neplýtvá zdvihem a využívá jej velmi chytře, díky tomu má skoro vždy rezervu a dovolí jet v příjemném tempu i v terénu, kde by kolo s obdobným zdvihem mělo být na limitu. Navíc je chování odpružení velmi předvídatelné a čitelné, topový Fox a skvělá geometrie prostě nezklamou.
Dostat E-lyte na hranu lze, ale hrana je hodně daleko. Zmíněné platí i pro High nastavení flipchipu umístěného v zadní "díře" tlumiče. Otočení ofsetové vložky v oku do Low verze máš v ruce regulérní enduro kolo. Čísla z geometrie to jen potvrzují.
Nízká hmotnost a příjemná geometrie z E-Lyte tvoří kolo, které se jízdními vlastnostmi limitně blíží klasice. Udržování rychlosti, pumpování, nebo třeba skákání, vlastně jsem neměl pocit, že jedu na ebiku. Brzdění na velkém ebiku bývá zcela odlišné než na bio kole, musíš brzdit dřív a razantněji, na E-lyte jsem nic takového nevnímal. Fakt jako na bezmotorové klasice.
Osazení Whyte E-lyte 150 Works se dá jednoznačně označit jako nekompromisní, špičkové odpružení, špičkové řazení i brzdy, výborný tuhý rám z karbonu, karbonové výplety stejně tak i řídítka. Nechybí ani sedlovka s velkým zdvihem. To vše má vliv na nízkou hmotnost. Nicméně Whyte mohl kolo postavit ještě lehčí, ale raději než nejnižší možnou hmotnost preferuji výkon a ochranu. V zadním ráfku najdeme výztuhu CushCore Trail, nebýt jej mohla být hmotnost o více jak 200 g nižší.
Přestože specifikaci nelze papírově nic vytknout, tak v reálu teleskopická sedlovka a její chod nezaslouží pochvalu. Ale to je jen nicotný detail na opravdu skvělém kole.
Dvěma slovy, strašně zábavné. Vlastně nevím, co bych kolu vytkl. Whyte E-lyte 150 Works bych se nebál označit jako nejlepší ebike na kterém jsem kdy jezdil. O první místo se dělí s Pivot Shuttle AM, který míří do úplně stejné kategorie trailových ebiků. Měl bych opravdu těžkou hlavu při volbě po kterém sáhnout. O dvě kila těžší Pivot s velkou baterií i motorem nebo oželet dojezd a výkon, ale mít o 10% lehčí kolo.
Fakt nevím jak bych se rozhodl. Když navíc uvážím možnost, že elektrokola jsou často modulární, takže stačí vyměnit velkou baterii za menší a celková hmotnost kola výrazně klesne. Čím víc nad tím přemýšlím, tím hůře hledám odpověď.
Pár informací na závěr. Test bike jsme měli k dispozici ve velikosti L, jak já (Keli) se 185 cm, tak Oskar s o fous nižší výškou nám kolo sedlo náramně.
Český dovozce firma MadeForTrail, která nám kolo do testu zapůjčila, si Whyte E-lyte 150 Works cení na necelých 250 tisíc korun, vzhledem k osazení se jedná o dost konkurence schopnou cenu.
Kromě verze s přídomkem 150 Whyte nabízí i verzi 140, která má 135 mm zadního zdvihu.
Pohled druhý, Oskarův
Z profesních důvodů jsem tuhle značku vždycky přehlížel. Teď poprvé od nich vidím kolo, přes které se nestydím přehodit nohu. (Oskar dlouhé roky pracoval v evropské centrále CSG, výrobce Cannondale, GT a dalších značek, pozn. red.)
Z fleku se dá vytknout jenom obutí. Kombinaci Mimoň eF a Desinfektor, to mi hlava nebere. Vpředu guma, co od roku 2001 jenom narostla na 29" a dozadu guma, co se obrzdí ještě na parkovišti. No oni to kluci v MBUK stejně pochválí. Všechno ostatní je v topu. Tak nasadím přední kolo s opravdovým pláštěm a jde se jezdit.
První dojem, kolo jede jako bezmotorák. Po překonání 25tky mě nikdo nechytá za sedlovku. Přítlak, odlep, všechno jak na analogu. Možná, je to ten větší převodník a správná poloha čepů, kolo jde za pedálem krásně. Karbon kam se podíváš, tuhá zadní stavba a kola přidávají na akceleraci.
Ať s Powerbankou nebo bez ní, kolo se ovládá stejně. Ano ano s powerbankou, ono to totiž tak funguje. Můj sen o tom, že bych odhodil přídavnou nádrž do křoví a jezdil s lehkým kolem a vracel se domů s větší kapacitou úplně nevyšel.
Dvouhodinový až tříhodinový švih v malé nadmořské výšce, příměstské traily. Tady je kolo jako doma. Jednu pořádnou stojku, jakože powerstage, to taky vyjede. Tohle všechno zvládne s vestavěnou 400 baterií. Bojím se, že 40+km v horách už je nad síly tohoto systému. Ale s dobře zvolenou nabíjecí přestávkou a nabíječkou v batohu, proč ne. Strach z vybití na tomhle kole nemám. Řetěz je totiž absolutně drag free. Protočit převodník dozadu při mazání řetězu. Tady úplně snadno.
Jestli mají kámoši velké kubatury, ale moc do kopce nejedou, tak to asi půjde.
Na ježdění s těma co jezdí bezmotorově, je to úplně super. Tahat někoho do kopce jde taky. Až si koupím tohle, tak už enduro kolo nepotřebuji.
Moje nadšení z kola nezná mezí. Na tradičním eMTB mi chybí větší osvalení horní části těla. S kolem 25kg jsem pořád za limitem svých fyzických sil při ovládání kola. Tady mám pocit, že jsem si koupil extra skill set. Jedu s motorem rychleji do kopce, ale můžu si nabrzdit nebo předskočit co chci, kde chci, jako na analogu.
Soumrak Analogů!
Ať chcete nebo ne, je tu. Unifikace montážních bodů motoru. Lehčí technologie baterek a velký výběr jejich kapacit. Kola bez motoru jen jako entry level pro juniory. Ale třeba to nakonec dopadne úplně jinak, vždyť ani 26 aint dead.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
E-kola jsou skvělý na budování sebevědomí analogáčů. Tuhle jedu krpál, přede mnou jako cíl týpek na klasickým kole. A docela se u toho kroutí, snaží se, nechce se nechat předjet, ne ne ne. Pak v půlce kopce, když už mně má za zadním kolem "jakože" plánovaně zastaví u odpočívadla. Ok, sbohem a šáteček. Bez ztráty kytičky. Vydupu v nastaveným tempu kopec, nahoře zvolním, někdo mi volá, zastavuju abych ho vytípnul a v tom se prohrne okolo alibista. No nic, úzký pláště, valí to. Pak sjezd a dole jsem zase za ním. Ale teď už to panáčkovi nahoru tak nejede anebo mne fakt už nasr.. a tak ho-s pozdravem-dávám. A ejhle, copak to má kulišák na spodní rámové trubce za nádor... cheche che. Nic Ti tak nedodá sil, jako předjet éčkaře :) Sory za ten fejeton, venku je pošmourno a odpolední vyjížďka ještě daleko.