Test: Pedály DEITY Black Kat - velkoplošné platformové pedály
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 27.3.2018
Na kole jsou komponenty důležité a ty ještě důležitější, jedním z přehlížených komponentů často bývají pedály. Dle mého názoru neprávem. Pedály a gripy jsou naprosto zásadní komponenty jízdního kola, právě přes ně totiž kolo ovládáš. Tvrdé, nepohodlné gripy vyměníš okamžitě, ale pedálům se často dává ještě šance. Chyba, žádná druhá šance neexistuje.
Na trhu je celá řada platformových pedálů, od úplně levných až po
velmi drahé, od úplně nepoužitelných až po ty skvěle vychytané. Nebudu
chodit kolem horké kaše, testované pedály DEITY Black
Kat patří do druhé kategorie, v obou kritériích. DEITY vyrobilo
skvělé pedály, ale nechá si za ně zaplatit. Dát 2 790 Kč za pedály je
sada, to bez diskuze, ale po pár chvílích na nich peněz litovat nebudeš.
A hlavně, občas je třeba si udělat radost.
Pedály jsou určeny pro všechny disciplíny MTB, kde je vyžadován výborný
grip, ať už je to sjezd, enduro, all mountain nebo třeba dirt jump a
slopestyle.
Pedály DEITY Black Kat jsou velikostně spíše větší, platforma pedálu má velikost 100 × 100 mm. Z profilu je nižší výška u osy a vyšší naopak u krajů. Konkávnost, to je správný termín. Bota se na pedálu drobně prohne a díky tomu skvěle drží. Samozřejmě, vliv na to mají i masivní piny, žádné malé červíky na 2,5 mm inbus, ale prostě klasické pořádné šroubky. Je jich sice jen osm, což se jeví jako relativně málo, nicméně ve skutečnosti je to počet naprosto dostatečný. Pokud ztratíš pin, tak buď dojdeš do nejbližšího železářství anebo sáhneš do přiloženého pytlíčku pro náhradní.
Celková výška pedálu by se dala označit jako průměrná, 24 mm výška konec pinu-konec pinu, samotné tělo má pak 16 mm. Tělo se jeví odolné, párkrát se mi podařilo škrtnout o podklad, ale na pedálu to není nikde znát.
Hmotnost páru pedálů je solidních 402 gramů, tělo je vyrobeno z hliníkové slitiny AL 6061 T6 a otáčí se kolem ocelové osy na dvojitě utěsněných ložiskách a kluzných pouzdech. Za co si DEITY zaslouží pochvalu, tak je to servisovatelnost, kluzná pouzdra jsou totiž vyměnitelná. Další, co zaslouží pochvalu, je minimální plocha na zachycení bláta, na ohrádce se bláto nemá šanci udržet a jediné místo, kde má bláto trošku šanci jsou místa okolo pinů.
DEITY si jede v barvičkách, všechny jejich komponenty můžeš pořídit v mnoha barevných provedeních od decetních až po celkem šílené. Pedály DEITY Black Kat nejsou výjimkou, barevná anodizace je k dispozici v následující barvách: černá, červená, fialová, zelená, modrá, oranžová, platinum.
Pokud střídáš často pedály jako my, placky za espédéčka, tak tě
zamrzí chybějící označení, o který pedál se jedná, pravý nebo levý.
Já písmenka R a L prostě nenašel, ale zase logicky podle tvaru pedálu a
nápisu DEITY se to dá poznat.
Navíc, když je člověk vytahuje z krabičky, tak L a R je na sáčcích ve
kterých jsou pedály zabalené. No jo, ale kdo si má pamatovat, kterej pedál
byl v kterým sáčku, že :).
Pedály Black Kat jsem zkoušel jak „bike-specific“ botami FiveTen, ION,
tak obyčejnými teniskami za tisícovku, které se svojí podrážkou
zmíněným značkám konkurovat nemůžou a její tvrdost je také úplně
jinde. Ale i s těmito křuskama se dalo normálně jezdit, grip byl
dostatečný a nestalo se mi, že by noha sklouzla z pedálu. Velikost
platformy je spíše větší a díky tomu je opora více než dostatečná.
Samozřejmě, Fiveten a ION byly úplně někde jinde, především díky
tuhosti mezipodrážky, ale to je jiný příběh.
Ač jezdím především nášlapné pedály, tak si reálně dokáži
představit vyměnit nášlapy za DEITY Black Kat. Protože „Flat Pedals Win
Medals!“
Značku DEITY do České republiky dováží Kamil Tatarkovič resp. jeho obchod FDF Bike Shop, na jejichž stránkách jsou platformy Black Kat, ale i ostatní komponenty DEITY k zakoupení. A pokud by jsi chtěl DEITY vidět naživo, tak vyraž na veletrh Forbikes, kde je stánku FDF Bike Shopu najdeš.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
Díky za upozornění, chyby ještě poladíme.
K druhé části: Jako konkávní (vydutý) se označují (například v matematice nebo optice) takové formy (plochy nebo křivky), které jsou vyduté směrem dovnitř. Formy, které jsou vyklenuté směrem ven (tj. vypuklé), se označují jako konvexní.pps: OK. Pak to teda mají i na stránkách DEITY špatně - Concave Body, www.deitycomponents.com/...
- libor 27.3.2018 v 19:28
Konkávně je správně. Už je to pár let co se výrobci snaží o konkávní tvar, čím konkávnější tím lépe. Zde je "copy paste" textu napriklad ze Singletrackworld, ale podobne konstatovani najdete téměř v každém textu o pedálech. Takze Keli to ma dobre:-)
Concavity
Along with pins, the pedal surface is key to the amount of grip. A concave surface lets your shoes settle in more under your weight, better resisting any forces that try to push them off the pedal.
singletrackworld.com/... - Lettak 28.3.2018 v 23:23
Ty jo, já si rýpnu a zapomenu se hádat :D zjednodušeně, konvexní je miska, konkávní kopeček. Možná, že z technického hlediska to inženýři berou prostě jinak, ale matematicky je to takhle. Takže je-li pedál vodorovně, stojím na konvexním pedálu. Ani nevidím důvod dělat konkávní pedály
Chtělo by se ten článek po sobě přečíst, poměrně dost chyb v první části. Mimochodem, konvexnost je ten správný termín ;)