MojeKolo

Novinka: Merida ONE-SIXTY a ONE-FORTY - nezadržitelná evoluce

Autor: Keli, vydáno: 13.10.2022

Dobré věci často vyžadují čas, proto jsme velmi rádi, že se můžeme konečně podělit o novinku v podobě dvojice horských kol, která určují standardy pro horká kola MERIDA - zcela nová dvojice kol ONE-SIXTY a ONE-FORTY.

Prošli jsme jedním z nejdelších vývojových a testovacích programů napříč všemi dosud uvedenými modely kol MERIDA. S radostí tak můžeme říct, že tyto dvě nová kola jsou nejpokročilejšími a nejvybavenějšími horskými koly, která jsme kdy vyrobili. Zároveň jsou obě kola navržena tak, aby pracovala v dokonalé harmonii s jezdcem a umožnila mu posunout limity výkonu ještě dál, než tomu bylo dosud.

ONE-SIXTY je celoodpružené kolo s vyšším zdvihem, určené pro nadšené enduro jezdce a závodníky nebo pro kohokoli, kdo potřebuje maximální výkon a spolehlivost v náročném terénu, se schopností zvládnout nejtěžší a nejdrsnější sjezdy a stoupání. Model ONE-FORTY je vyladěn pro současné trailové jezdce, kteří si poradí se všemi nástrahami trati a je potřeba vyvážit obratnost v terénu se schopností svižně stoupat do kopce.

V současné době je výjimkou, když dostanete víc, než jste čekali, naštěstí se to ale týká obou modelů, které mají vyšší zdvih odpružení než dříve. U ONE-SIXTY je to 170 mm zdvihu vepředu a 161 mm vzadu v případě osazení dvojce 29" kol, nebo 170 mm vzadu v případě "mullet" osazení se zadním 27,5" kolem.

Model ONE-FORTY je osazen 29" koly a nabídne vepředu zdvih 150 mm a vzadu zdvih 143 mm, který má na starosti nová kinematika odpružení "Flexstay-Adjustable-Size-Tuned" (FAST), která je opravdu rychlá.
V části odpružení je použit upravený bezdúdržbový systém P-FLEX, který je použit u cross-country kol řady NINETY-SIX, kolo je přizpůsobitelné tak, aby fungovalo s 29" i 27,5" zadními koly, aniž by se měnila geometrie. Velikostně je vyladěné tak, aby poskytovalo větší progres odpružení s nárůstem velikosti (delší reach), což znamená lepší stabilitu u větších nebo drsnějších jezdců a zároveň umožňuje lehčím jezdcům využít plný zdvih odpružení.

Ačkoli jsou obě kola určena různým jezdcům, obě přinášejí obrovské množství inovací díky zcela nové konstrukci platformy pro odpružení, tu využívají jak karbonové rámy (CF), tak hliníkové varianty LITE. Bez ohledu na výběr platformy obě dvě sdílejí geometrii, design a naprostou většinu vlastností.

Vyřešili jsme také kompromisy, které musí moderní jezdci dělat při výběru velikosti, která vyhovuje jejich fyzickým charakteristikám a zároveň i požadovaným jízdním vlastnostem. Ať už chcete kolo s dlouhým rozvorem vysokou stabilitou, nebo chcete mít obratné a mrštné kolo, budete si moci vybrat ideální kolo bez kompromisů. A to díky našemu systému AGILOMETER, který pracuje s krátkým stackem, celkovou výškou kola a plynule nastavitelnou (30-230 mm) teleskopickou sedlovkou MERIDA TEAM TR.

 

Radikální změny se dočkala také geometrie kola a nabízí mnohem širší škálu odstupňování v pěti velikostech u každého z modelů - od malého XS až po opravdu dlouhý XL model. K tomu si ještě přidejme velmi strmý úhel sedlové trubky pro lepší stoupání a více předkopnutou vidlici pro stabilitu na nerovných trailech.

A aby toho nebylo málo, je tu celá řada dalších prvků, které posouvají všestrannost a spolehlivost o stupeň výš; možnost uložení nejen nářadí do integrované schránky v rámu nebo snadná údržba celého kola a mnoho dalších detailů, které by vydaly na samostatný list papíru. Mají tyto funkce i jiná kola na trhu? Samozřejmě, ale žádné z nich je nemá všechny dohromady.

Náš nový systém výběru velikosti podle jízdního stylu, progresivní geometrie a použitá kinematika odpružení přinášejí skvělý výkon, který je doplněný perfektně "padnoucím" kolem s pokročilými funkcemi. Vy se tak můžete soustředit pouze na cestu před vámi, aniž byste museli dělat kompromisy.

Vybrané modely ONE-SIXTY a ONE-FORTY budou na českém trhu dostupné na přelomu roku 2022/2023, kompletní řada pak bude na trhu v průběhu roku 2023.
Podrobné informace o nových modelech najdete na webových stránkách merida-bike.cz.

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel Ádoš 13.10.2022 - 12:09

  Za mě designově povedená kola ve své třídě. Už předchozí generace nevypadaly vůbec zle.

  • anonymní uživatel Shu Lin 13.10.2022 - 12:38

   jako v jaké své třídě? vždyť je na tom X01 a XTR... na santy, spešly kanóny za 180k se dávaj NX, SX a jako vrchol GX nebo XT :D

   • anonymní uživatel Ádoš 13.10.2022 - 14:46

    Myslel jsem to spíše obrazně - v rámci "Trademark". Na značku "nižší střední/střední" třídy mi ty kola přijdou líbivá. Lepší osazení než u konkurence je pak super bonusem.

    • anonymní uživatel Shu Lin 13.10.2022 - 15:20

     Merida už dávno není značka nižší/střední třídy, akorát segment enduro se u nich dá brát jako novinka

     • anonymní uživatel Ádoš 14.10.2022 - 14:14

      Asi ji nebudeme dávat na roveň s plácnu "Rocky Mountain, Evil, Devinci" apod ne? Dlouhé roky to byla obchodní značka s nevalnou reputací, prostě takovej "Author, Fuji, CTM" - ty se taky daji navěšet v XTR a furt to bude FUJI pico

     • anonymní uživatel Shu Lin 14.10.2022 - 15:07

      Evil ani Devinci taky nezávodí v Road a XC, narozdíl od Meridy, která je v těhle dvou segmentech dost úspěšná a jejich highend kola fakt nejsou žádnej lowcost a dají se srovnat například s Cervélo, Cannondale nebo BMC, který asi na Rampejdži taky nepotkáš. "Dlouhé roky" předpokládám myslíš tak 2000-2010

     • anonymní uživatel Ádoš 14.10.2022 - 16:06

      Ano, tak jest. Takové ty doby "UMF". Já se o cyklistiku "nezajimám" od roku 2015. Někteří zamrzli v roce 2005....ve smyslu, že už nesjíždí všechny žhavé novinky ze světa cyklistiky. Možná si řekneš "čůráci, nasrat, váš boj!"...ale těch čůráků je hrozně moc, furt je to velká kupní síla. Na změnu obecně zavedeného názoru to řekl bych chce delší časový úsek než je "10 let". Že se Merida angažovala v tradiční cyklistice vím

     • anonymní uživatel Shu Lin 14.10.2022 - 16:40

      Nemusíš sjíždět žhavý novinky ani se zajímat o cyklistiku, ale když se budeš v roce 2022 například divit jak někdo jezdí svěťák nebo rampage na suntour vidlici, můžeš působit jako blbec.

 • anonymní uživatel Zadar 13.10.2022 - 13:16

  S tema nehorazne vysokyma cenovkama co si uctuje 90% znacek je to fakt smutny, kdyz je takova konkurence. Diky konkurencnimu prostredi by naopak ceny kol mely byt o dost nizsi ale to se bohuzel nedeje. Je vazne skoda, ze v tomto odvetvi na to nema zadny vliv a kdyz chce clovek v podstate to nejlepsi musi dat za kolo minimalne 200 tisic!

 • anonymní uživatel schejta 13.10.2022 - 19:04

  Cakal som kedy one-forty pride konecne na 29" a tato nova zmena sa mi aj docela pozdava az na jednu vec, pre ktoru uplne vypadla z mojho vyberu a to je ten flexpivot(P-FLEX)

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí