Tip na dovolenou v rakouském Salcbursku: gastronomie, flowtraily a skok z osmi metrů

Autor: Richard Gasperotti, kategorie: Spotcheck, vydáno: 18.7.2023

Jako v Prostřenu s výhledem na ledové štíty jsem si připadal na tour po horských chatách v okolí střediska Hochkönig, kam jsme vyrazili z Prahy šlápnout do pedálů a ochutnat rakouskou kuchyni. Jako tip na výlet doporučuji všem, kteří mají rádi dobré jídlo na čerstvém vzduchu. A když adrenalin, tak při kaňoningu u vodáckého městečka Lofer. 

Hochkönig

Představte si jízdu na elektrokole spojenou s ochutnávkou nejlepších alpských specialit! Jdeme na to. Startujeme z horského střediska Maria Alm, konkrétně z hotelu Sepp, který je určen dospělým hostům. Rozdělení na dospělé hotely a hotely pro rodiny s dětmi je v Rakousku běžné. Systém je srozumitelný, vítaný a respektovaný, protože každý dopředu ví, kde se spíš haleká a juchá, a kde ho čeká klid a odpočinek. Hotel Sepp vedle komorního prostředí nabízí večerní muziku, gramofon na každém pokoji a sauny s bazénem na střeše. Kdo by snad chtěl okouzlit svou partnerku či partnera, na tomhle místě bude mít šanci.

   

Maria Alm je samo osobě krásné místo vyznačující se přísně gotickým kostelem se snad vůbec nejstrmější střechou v celém Rakousku, někdo dokonce říká, že v Evropě. Oblast je dobře známá českým lyžařům, protože Maria Alm je součástí komplexu Ski Amade sdružujícího 28 zimních středisek. Hory jsou ale působivé i teď v létě, kdy z kostelní střechy očima přejíždíme přes hřebeny. Nahoru se dá vyjet i lanovkou, ale proč bychom to dělali, když máme elektrokola. Jede se od chaty k chatě neboli od Hütte k Hütte. Objednat si můžete gastronomickou túru, kdy vám na každém místě nechají ochutnat to, co umí nejlíp. Ke snídaňovým kaiserkám tak postupně přidáváme horské šunky, sýry z alpského mléka, škvarkové pomazánky, masové vývary a sýrové knedlíky posypané voňavými bylinkami. 

Z každého údolí vedou vzhůru široké šotolinové cesty, dolů pak pohodové flow traily, které pobaví začátečníky a neurazí ani pokročilé. Celá oblast mezi Maria Alm a střediskem Dienten je spojená traily, které šněrují po úbočí a když vyšplhají na hřebeny, nabídnou krásné výhledy do okolí. Z mapy lze snadno vyčíst, kde se z širokých cest pro výletníky oddělují užší traily pro zábavné svezení. Kdo sem zavítá na prázdniny, může si půjčit elektrokolo a užít si příjemné ježdění bez nároků na fyzičku nebo technické dovednosti.

Údolí řeky Saalach - salcburský Saalachtal

Druhým cílem je oblast údolí řeky Saalach - salcburský Saalachtal. Začínáme v obci Unken ležící asi 40 km jihozápadně od Salzburgu. Náš hotel se nachází na odlehlém místě na konci cesty. Má vlastní dobíjecí stanici pro ebiky, mycí centrum, mini servis a půjčovnu kol. Opět jednoduché řešení pro ty, co se nechtějí na dovolenou trmácet s vlastní výbavou a všechno si jednoduše zařídí na místě. Předpověď hrozí silným deštěm, takže bajkování necháváme na jindy. Když už má téct voda, tak pořádně. Ve vodáckém centru Lofer se potkáváme s Chrisem, vitálním, asi pětašedesátiletým kameramanem National Geographic, který si na expedici v Nepálu zkroutil nohu a teď dělá guida v Rakousku. Bere nás na kaňoning do soutěsek, nejsilnější moment je skok z osmi metrů do tůňky, kde rozhodně nechcete minout. Nic pro slabší povahy a velká euforie. Protože prší fest, kaňony se plní vodou a my předčasně mizíme.

 

Odpoledne déšť utichá a my se setkáváme s dalším guidem, tentokrát bajkovým. Chrisův kolega nás vzal na kochací okružní jízdu. Tím chci naznačit, že pokud nejste zrovna adrenalinoví nadšenci, ale spíš pokukujete po oblasti, kterou si užije celá rodina včetně dětí, tak klidné šotolinové lesní cestičky lemované bezpočtem vyhlídek a nekonečnými zelenými pastvinami, vás dovedou na místo zaslíbené - Almwelt Lofer. V zimě se tato destinace potom mění v ráj lyžařů. 

 

Už jste slyšeli o bike & hike? Ne? To je zábava, kterou rozhodně doporučuji vyzkoušet, neb se jedná o skvělou kombinaci elektrokola a pěší turistiky. Prostě si dojezdovou vzdálenost zkrátíte s pomocí baterie a osobní výkon si schováte na pěší výšlap po pořádných alpských vršcích. Samozřejmě tahle činnost dokáže jednoho příjemně unavit a právě v tu chvíli je nejlepší nápad zregenerovat unavené svaly v jedné z horských řek. Místní by vám o tom mohli vyprávět.

 

Vrcholem je výlet do vesničky Heutal, odkud se dá vyrazit pěšky k úchvatnému vodopádu Staubfall, jehož voda se snáší v podobě bohatého aerosolu z dobrých 250 metrů. Vycházka k jednomu z největších vodopádů Rakouska trvá něco kolem 15 minut a určitě stojí za to. Zajímavostí je, že se nachází na samé hranici s německou spolkovou zemí Bavorsko. Celá lokalita je nádherná, plná širokých cest, které opět potěší především rekreační jezdce. Kdo má vyšší ambice, může sem vzít rodinu, udělat si pohodu a adrenalin vyplavit v nedalekém Leogangu.

 

Více informací k možnostem trávení dovolené v Rakousku najdete na www.austria.info.  
Chcete dostávat aktuální tipy pro Vaši dovolenou v Rakousku přímo do vašeho mailu? Přihlaste se k odběru newsletteru austria.info! Potvrzení přihlášení obdržíte mailem a pak už jen se můžete těšit na příjemné čtení. Přihlášení zde.

  

Foto: Miloš Štáfek
Video: Vladimír Zeman

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel Sorry, ale TH dovolena teda vyrazne lepsi 18.7.2023 - 8:14

  youtu.be/...

  • anonymní uživatel Peha 18.7.2023 - 8:24

   Tak Gaspi mele z posledního, je už dávno vyhořelej a tak teď točí s Rosákem nějakou kokotinu. TéHá má vše čím dál víc promakaný a vlastně vůbec nechápu, proč třeba nepíše recenze i sem na d:key...

   • profilová fotka Keli 18.7.2023 000 9:15

    Osvěta pro seniory na ebike kolech je kokotina? Ale no ták.

   • anonymní uživatel Shu Lin (tyvogo (a) lepra.cz) 18.7.2023 - 12:56

    treba protoze TH neumi cesky? A na co by jako psal recenze? Na detsky traily? Tvl to sem rovnou muze psat optoman s trail guidama smh

    • anonymní uživatel @ Shu Lin 18.7.2023 - 13:48

     Co to je trail guidama smh ? Posli link. Diky

     • anonymní uživatel Lukeš 18.7.2023 - 21:28

      To sú taky cypové z Prahe...

   • anonymní uživatel aaa (aaa (a) test.cz) 19.7.2023 - 15:02

    Myslíš jo? Tohle mi nepřijde jako že je vyhořelej
    dolekop.com/...

 • anonymní uživatel Jiz brzy, Gaspiho recenze na podobny produkt 18.7.2023 - 9:35

  www.alza.cz/...

 • anonymní uživatel Radek (Radek.Juhanak1 (a) gmail.com) 18.7.2023 - 12:42

  To, ze je nekdo marketingove zdatnej a ma potrebu delat i veci s presahem prece neznamena, ze je vyhorelej. Proste pristupuje sam k sobe jako ke znacce, kterou je treba monetizovat a reagovat na trh i potreby cilovych skupin, ktere se taky v case meni. Kazdeho neco zivi. Za me to dela dobre a jeho tipy nejen pro rodiny jsou super zpracovany.

  • anonymní uživatel @ Radek 18.7.2023 - 13:49

   To zni uplne jako Ados :D

 • anonymní uživatel PTBack 18.7.2023 - 23:31

  No, už jsem taky asi cílovka podobnýho článku ale přesto jsem se při letmým čtení trochu otřásl. Jaksi mi tam chybí punk. Zlatý vychlastaný reporty ze závodů. Podobnej článek bych si spíš asi prohlédl v nějakým cyklosalónu na Primě.

 • anonymní uživatel Smeták 22.7.2023 - 20:53

  Kluci časy se mění, vylezte z hospody a koukněte do Alp, kdo tu bajkuje už dávno nejsou punkáči. Prodeje kol a lístků na lanovky zde táhnou rodinky a lidi ve středních letech (e biky). Stejně jako na začátku byl snowboard punk a dneska je to masovka, tak to máme s kolem. A je blbost pro pár punkáčů dělat marketing, když to daleko víc přinese úplně jiné cilovce. Takže za mě palec nahoru. Ve výsledku jsme na tom super, protože tyhle rodinky reálně platí vývoj, kdyby jich nebylo, tak ještě furt jezdíme na 26 kolech.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí