Heaven and Hell - Viktor Novák se popisuje svůj boj se strachem

Autor: Viktor Novák, vydáno: 7.9.2023

"Heaven and Hell" je název písničky od britské metalové skupiny Black Sabbath. A zároveň taky titulek tohoto videa. Vybral jsem si ho, protože se sám nacházím v situaci, kterou bych nazval "heaven and hell".

Na jedné straně svůj život můžu popsat jako to "nebe". Posledních několik let je mým domovem Bikepark v Kálnici, kde trávím sedm měsíců z roku a kde pracuju jako stavitel trailů se skvělou partou kolem sebe a možností stavět co nejlepší traily a skoky, které ve Střední Evropě nemají obdoby. A těch zbývajících pět měsíců cestuju ve svém obytňáku a jezdím na kole nebo lyžích, kdekoliv chci.

    

Zdá se to jako perfektní styl života, který byl mým snem od mých 10 let, kdy jsem poprvé viděl bikový film "Roam". Máme všechny prostředky a příležitosti k tomu se posouvat v ježdění na kole. Ale aktuálně tomu tak není. A tím se dostáváme k fázi "Hell".

Stalo se to na akci s názvem Flat Out Days 2022, která zapadá do konceptu akcí typu Fest Series. Několik obrovských skoků s délkou 20 a více metrů pouze pro zvané jezdce z celého světa, která trvá jeden týden. Já jsem se jí účastnil už potřetí. Měl jsem (a stále mám) k podobným skokům obrovský respekt. Na druhou stranu jsem věděl, že je díky svým zkušenostem bez problému zvládnu a užíval jsem si ježdění na skocích po celý týden. Na konci jedné z posledních session na skocích jsem, asi kvůli kombinaci únavy a přemotivovanosti, špatně odhadl odraz na jednom 23metrovém skoku. Vyhodilo mě to přes řídítka a skončil to obrovskou ránou do hlavy a ramene. Všechno vypadalo dobře, neměl jsem nic zlomeného, jen mě bolelo celé tělo. Ale to, jak mi tento pád rozhodil psychiku, o tom se mi nezdálo ani v nejhorších nočních můrách. 

Šíleně jsem se vyděsil, když jsem na tom skoku letěl hlavou napřed. A nepustilo mně to ani po roce. Absolutně mně to zastavilo v jakémkoliv progresu, nemám chuť zkoušet nové velké skoky nebo nové triky. Pořád se hodně bojím, že zase spadnu. I když jsem na kole pořád a věřím si. Byl jsem na tom opravdu špatně, protože jsem nejezdil tak. Jak bych chtěl. A všechno se ještě zhoršilo během naší akce "Dusty days", kde jsme postavili novou freeridovou lajnu a pozvali všechny naše kamarády a oblíbené jezdce, aby si na ní zajezdili. Byl jsem totálně zničený, když jsem viděl, jak si všichni užívají ježdění na skocích, které jsem já a ostatní poslední měsíce stavěli, a já jsem s nimi jezdit nemohl, protože jsem se prostě bál.

Po tomhle všem jsem si uvědomil, že stresovat se a nutit se do ježdění pro mě nemá absolutně žádný význam. Řekl jsem si, že musím strávit léto na nějakém hezkém místě v horách a zaměstnat si hlavu čímkoliv jiným. Přemýšlel jsem místem, kam bych jel a ze všech možných míst jsem si vybral skvělé rakouské město v horách - Innsbruck. Už jsem ho znal ze zimy a lyžování, ale nikdy jsem tady nebyl s kolem. Začal jsem hledat místa, kam se vydat a ukázalo se, že vznikl docela nový a pěkný Bikepark Innsbruck. A jeden z mých kamarádů ze Slovenska v něm pracuje jako stavitel trailů.

Padlo rozhodnutí, sbalil jsem auto a vyrazil na Západ. Už po pár dnech jsem si to místo i lidi zamiloval. Flowtraily, skoky a skvělé přírodní traily v úžasném prostředí mechových lesů a alpských horských scenérií z toho dělají opravdu magické místo. Seznámil jsem s Tomem, Richiem a Pablem, což je zbytek party stavitelů. Skvěle jsme si ježdění užili a konečně jsem zapomněl na všechny problémy, které mně trápily a jen jsem si užíval čistý horský život.

Jako obvykle, moji dobří kamarádi z "Bikes on film" se ptali, jak mi je a kde zrovna jsem. Řekl jsem jim o tom, kde jsem a jak skvělé to tady je. Neváhali, zabalili kamery a přijeli z Prahy do horami obklopeného Innsbrucku. Dali jsme týden plný skvělého ježdění, koupání v jezerech a natáčení bikování brzy ráno nebo pozdě odpoledne. Na konec jsme dali dohromady tohle krátké video s názvem "Heaven and Hell", které vzniklo za podpory mých partnerů - Maloja Clothing a Cannondale Bikes.

  

Dlouho jsem o tom všem nechtěl mluvit, protože jsem si vždycky myslel, že strach je v bikové komunitě tabu. Ale jakmile jsem o tom řekl svým přátelům, cítil jsem, že se mi hodně ulevilo. Proto je tady taky tento článek, protože jsem si jistý, že jsou tu i další lidé, kteří mají podobný problém. Nemějte strach o něm mluvit. Nakonec jsme všichni jedna velká biková rodina, která se navzájem podporuje.

 

Problém s tím se posouvat dál pořád mám, ale myslím a doufám, že energie a chuť k tomu se posunout a skákat zase velké je skoky, je zpět! 

 

Video - Bikesonfilm Adam Kovář/Honza Volf 
Foto - Lukas Neasi

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel daywak (daywak (a) gmail.com) 7.9.2023 - 10:15

  Parádní text, díky za upřímnost. Ať se ti daří.

 • anonymní uživatel Ádoš 7.9.2023 - 10:57

  Hrdinů jsou plný hřbitovy, v lepším případě ústavy pro trvale doje*ané. Přemýšlím, za co se "máš stydět"? to co lítáš Viktore, to dá minimum bikerů, v podstatě jen kategorie Luftwaffe Experten. Tyhle polety jsou už silně na morál a vyježděnej hobík má poloviční pravděpodobnost, že skončí na kriplkáře, když to na odpalu nebo ve vzduchu dojebe. Já jsem k podobnejch rajdrům vždycky vzhlížel, protože máte koule a posunujete hranice možného. Na to si troufne hrstka. Řekl bych, že stud není na místě.

  Strach je myslím žádoucí, jinak bychom už dávno vyhynuli. Kamarád skončil s DH, když si pro něj v Leoši přiletěl vrtulník. Bohužel bezvědomí a nějaká vnitřní zranění. Nemohli jsme s ním manipulovat a přenést ho na cestu, tak museli vyslat vrtulník nad strž. Teď jezdí na gravelu.....
  Já skončil někdy v roce 2016, když jsem na 9-10m dvojáku "nedoplaval" kolo, které mi uteklo ve vzduchu. Normální člověk by se připravil na crash, já ko*ot plaval do poslední chvíle kraula. Rozm*daný kolena, zápěstí, lokty a teď se zmůžu už jen na to občasné čůrá čkování po kopečkách na enduro kole. Takhle se dělí zrno od plev. Z nás tisíců se časem stanou plevy, ale furt jsou tu borci jako ty/vy... profíci.
  Stay strong

  SmrAdosovi (nebo jaký nick si tentokrát vybere, kdo ví) předem respekt za brutální stěr.

 • anonymní uživatel Poli 8.9.2023 - 9:46

  Respekt!

 • anonymní uživatel Gabosh 9.9.2023 - 7:29

  Co se týče Viktora, naprostý souhlas k psanému. A Respekt JEMU!! Ale nesnáším přikreslování pravd, pro dojemný příběh. (K pádu a vrtulníku v Leoši no comment)ale i na gravelu není žádná pleva protože jezdí furt! "když jsem na 9-10m dvojáku " = dolní lavice na Moninci cca 7,5 m? (Když bych rok a půl VŮBEC nejezdila a pak to napálila plným byť jen lavice na Moninci, které nejsou úplně easy, tak je to skoro 100%, co může následovat.) Mé motto: strach proměň v respekt. Ego dát do*le, poslouchat momentální rozpoložení těla. A jezdit, jezdit. Pak ten strach je opravdu respekt. /Statistika crashu v Kalnici je prý paradoxně horší na menších lajnách, než těch mega dvojacích a dropech. A to ostatně vidím i v bikeparcích... často se lidé rakví na ""blbostech "" . /

  • anonymní uživatel Gabosh 9.9.2023 - 7:36

   To: Ádoš to je

   • anonymní uživatel Ádoš 9.9.2023 - 11:28

    Rozumím tomu, proč máš potřebu mě veřejně (a želbohu věřím neprávem) ponižovat a nebudu to tu nijak rozpitvávat. Tváříš se, že víš o věcech a znáš lidi na základě toho, že sis je přidala na FB, ale dovol, abych ti připomněl, že ty příspěvky možná čtou i lidi, kteří ho do toho vrtulníku v bezvědomí nakládali a jsou k tomu i videa, kdy vrtulník vzlétá. Petr Horský měl zlámanou kličku, propíchlou plíci a zlámaný žebra, prakticky v bezvědomí...oči vsloup a chrčení. Domnívám se, že to víš. Nerozumím, proč to rozporuješ. Stálo ho to 150.000kč protože měl špatnou pojistku. I to víš. Těch příběhu máme v okolí všichni pochopitelně dost, vytáhl jsem tenhle jeden konkrétní. Co se týče mého přikrášlování dvojáků.

    Jasné píšu o dvojáku. Nepíšu nic o lavicích v Monínci (na kterých jsem se mimochodem jednou taky pěkně vymajzl) Když nereaguji na e-maily, sms a whtsapp, tak tě žádám, abys mě kvůli tomu nehejtila na DK. To, že na tebe v soukromí nereaguji má svoje pádné důvody, které jsem ti mnohokrát polopaticky vysvětloval. Pokud ti přijde normální vypisovat polopravdy na DK jen proto, abys mě přiměla na tebe nějak reagovat, tak se ti to teda povedlo. :THUMBS UP:

    • anonymní uživatel Gabosh 9.9.2023 - 12:27

     Tak příště mě ústně nepovídej kecy. Že když by měl trochu grády a nebyl močka že ho odtáhnete na cestu, aby ho to nestálo tolik peněz, že zlomená žebra zvládne! Že je močka? Vzpomínáš? Chtěla jsem se na to zeptat soukromě nedovolil si! Příště si prosím rozmysli, než něco někomu ústně žvástneš a něco jiného pak píšeš veřejně! V tom případě nevíš co povídáš! Krauloval si za kolem na Moninci. Též tvá slova osobně!! Takže sorry. Já se tě zastávám před ostatními hejtaři, ale zkresleniny a nepravdy mě vytáčí. Jsi mladý 36 nic ti nebrání jezdit, alespoň to endurko v Brdech. Červené v bikeparku. Filip už dneska po dislokovaném zápěstí na Pekláku jezdí modré ale jezdí!

     • anonymní uživatel Ádoš 10.9.2023 - 9:54

      Já nevim, že ti furt nedám spát a máš potřebu se do mě s*át. Věnuj se sobě a neřeš jiné. Úplně zbytečnej off-topic. Ty vůbec netušíš, kolikrát jsem v životě krauloval za kolem. Vzhledem k tomu, že jsem nadšený plavec, tak jsem v dobách své největší slávy krauloval docela často. Troufnul jsem si i na zahraniční závody v kraulování, byl jsem v tom fakt dobrej....tak prosím přestaň dedukovat, kde si co přikrášluju, aby byl můj příspěvek dojemnější. Pokud vim, na kole jsme spolu byli 1x, tak nesuď a nehraj si na vědmu, co zná mojí minulost. Děkuju.

 • anonymní uživatel PTBack 9.9.2023 - 10:08

  Tak to ale přesně je. To asi zná každej, kdo se rakví, že většinou na jednoduchých věcech, protože tam prostě poleví pozornost. Když máš trať, kde je třeba skok, kterej víš, že Tě "prověří", tak já na to myslím už den předem, cestou k němu v podstatě nevnímám, co je pode mnou a 30m před tím funguje adrenalin, kterej Tě dá do pozoru a je z Tebe superman. Člověk obecně by dokázal a někdo dokáže neskutečný věci, jen kdyby ho nebrzdil přílišný strach, kterej má ale opodstatnění. Tyhle schopnosti byly pro lidi důležitý v pravěku nebo ještě středověku, v některejch kruzích. Nyní je naprosto zbytečný je používat pro "pobavení" a to si rozumnej člověk neustále rovná v hlavě, kam chce zajít. Jinak, já-zlomenej loket na "bejby lajně" na dirtech, apod... Osobně jsem se na hrocení vykašlal ve chvíli, kdy jsem si jednou na odpalu rozmyslel skočit step-up, což je samozřejmě první pravidlo, že do čeho se rozjedeš, už musíš poslat. (byl jsem v tý chvíli čerstvě "vykrešlej" a celkově krvavej zase z dvojáku před tím, kterej jsem nedolítl ale ne úplně Svojí vinou-pak jsem to napravil :) Takže celkově to nebyl svým způsobem dobrý den :D Nakonec z toho bylo zranění a stopka na rok. Ale zase jsem se během toho naučil jiný věci, který jsem si třeba nemyslel, že bych někdy mohl umět a moc mne to baví. Život prostě není jen ježdění na kole. I když pro mne je to asi furt to nejvíc. To se asi dá pochopit :)
  Sory za sáhodlouhej výlev.

  • anonymní uživatel PTBack 9.9.2023 - 10:09

   To byla reakce na Gaboshe

  • anonymní uživatel Gabosh 9.9.2023 - 12:36

   Chápu. To bylo hlavně pro Ádoše a jeho příběh s ukápnutím slz...Pardón že veřejně. Ty jsi úplně jinde. Jezdíš furt. Každé zranění člověka posune dozadu. Stále nad tím uvažuji. Skáču i 7 m... ale né vždy. O tom to není. Teď jsem spadla šipka na hlavu z dropu v Rokytnici...jen dost potlučena...ale jedeme dál, hned to rozeskakat na cvičných v Kalnici. Přeju všem co nejméně zranění.

   • anonymní uživatel PTBack 9.9.2023 - 22:03

    Tam na tom dropu mezi stromama na začátku jsem viděl se pěkně vykrešit poláka. Ale protože to byl polák, tak se jen oklepal a jel dál :D
    Co jsem tím chtěl říct, úplně nevím ale viděl jsem to.
    Tak ať je to brzo dobrý a zas to lítá! :)

 • anonymní uživatel Tomáš 11.9.2023 - 9:11

  Gábinko ty musíš bejt strašná p.ča

  • anonymní uživatel Gabosh 11.9.2023 - 13:11

   Těší mě Tomáši :) - přesně toto jsem čekala a do toho jsem s tím i šla, že se to obrátí proti mě. :) Protože Mistr Ádoš ve svých "převlecích" dokáže neskutečně člověka vyprovokovat a zvládá to dokonale. :) Takže neboj, už budu jen z povzdálí sledovat a smát se jeho "přikrášlujícím" přispěvkům (bylo jich zde spousty) jaký byl borec na DH, že skákal 10 m dvojáky, jak všemu rozumí od kol přes camping... A teď jsem si zase nahrála :) = čekám další hejty typu: konečně ta pííí*a odsud vypadne :):). Tak klidně do mě borci.

   • anonymní uživatel Ádoš 11.9.2023 - 15:04

    Co to zase žvaníš, jaké převleky? Myslím, že to tu děláš bohužel ty a ve tvé omezenosti ti to ani nedochází. Seber se svejma alter-egama a jdi do háje zelenýho. Jsem přesvědčen o tom, že ty připitomělé nicknamy, které mě tu poslední rok hejtují jsou tvoje práce. Nejdřív hejt na DK a pak hned tvoje zprávy na WhatApp, abys měla důvod mi psát. Když už se mi nedostaneš na kobylku soukromě, tak mě alespoň neprávem pomluvíš tady, že? Ostatně, máš s tím bohaté zkušenosti. Na tvém předchozím (našem společném) pracovišti si použila stejný modus operandi - když jsem tě nejprve slušně a potom už bez servítek odpálkoval, tak si mě začala neprávem pomlouvat...a dost přes čáru. Lidi ze Zbraslavi ti pak vysvětlili, že si trochu vagína. Tvoje reakce? "promiň, já myslela".

    Takže naposledy a veřejně. Táhni do háje. Jseš vlezlá jak čtvrtodenní zimnice. Ten stalking trvá 6 let. Je úplně jedno, co ti řikám, jestli tě vyprovodim dveřma.....ty se začneš sápat oknem, ještě než se zavřou dveře. V životě jsem nepoznal ženu tvého ražení. Nulová špetka důstojnosti a zdravé hrdosti.

    Nikdy jsem tu nevystupoval jako "borec" ty ženská afektovaná. Nemám rád e-bike a čínské nekvalitní výrobky. To je známka borečkovství, aha. O Campingu vím dost, aktivně se mu věnuju od dětství. Mám určitý nadstandardní přehled o materiálech a jeho funkcích. Co tam máš dál? že jsem neskočil 9 m? :-D

    Věnuj se svojí rodině a nech nás na pokoji. Tuším, že podobný problém jako já tu s tebou má víc mužů.

    • anonymní uživatel Gabosh 11.9.2023 - 15:48

     Čtvrtodenní zimnice ? , viď...pot a zimnice dohromady...naštěstí neznám, ale věřím, musí to být peklo. Ať třeba prolustrují všechy IP - nikdy jsem tě tu nehejtovala, nikdy se nevydávala pod jiným Nickem. Jsi paranoidní. To bych se asi Keliho na to netázala osobně, když bych to byla já. Je zcela možné, že tě hejtoval i nějaký ""tvůj kamarádíček"" vím dobře - jak to v takové partě chodí. :( A raději si s tebou popovídám osobně i za cenu, že bys mě zase chtěl shodit ze střechy, než tady veřejně - navzájem na sebe házet špínu.

 • anonymní uživatel Amadeus 11.9.2023 - 17:39

  týpek natočí topový video z alp a nějaký křečaři si tu pod tim perou fusekle... dobrej bizár :D

  • anonymní uživatel Gabosh 11.9.2023 - 18:02

   Moc se všem omlouvám. Měla jsem to tušit, že to takto dopadne. :(...A teď abych se bála, ""že pod rouškou padajícího snížku od kumpánů se Zbraslavi"" místo crashe na kole dostanu přes hubu nebo mě utopí ve Vltavě.

  • anonymní uživatel Ádoš 11.9.2023 - 18:08

   Naprosto souhlasim a od první reakce na svůj příspěvek se držím za hlavu. Pro neznalého situace je to tragikomedie. Paní bohužel nechápe, že měla už dávno zařadit zpátečku. Místo toho zkouší nové taktiky, nekalé praktiky a triky jak slabiky. Ignorování z dlouhodobého hlediska nikam nevede. Třeba je tu nějakej psycholog a zanalizuje si tu z těch pár příspěvků povahové rysy křečáků :(

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí