Test: Devilwork Proteus Evo - ocelový jednočepový sjezďák
Autor: Čert, kategorie: Test, vydáno: 21.10.2014
Devilwork Proteus Evo. Handmade ocelový jednočepový sjezďák. Tečka
Aktuální situace v bikovém průmyslu je poměrně jednoznačná. Všichni velcí výrobci se předhánějí v tom, kdo udělá co nejlehčí rám z co nejmodernějšího materiálu s co nejsofistikovanějším systémem tlumení, ideálně co nejvíc #endurospecific. Ale i v téhle době se občas objeví někdo, kdo se postaví proti tomuhle proudu a ukáže, že kolo jde ještě pořád udělat jinak, ale přitom správně. A prostřednictvím modelu Proteus Evo, se o něco takového pokouší i slovenská značka Devilwork. A jak se jí to povedlo?
Proteus Evo je výsledkem několika let postupného vylepšování prvního modelu Proteus, který spatřil světlo světa už v roce 2006. Letošní a snad už i finální verze, má ocelový rám – konkrétně z 4130 CrMo AH oceli, 64 stupňů hlavovky, velmi dlouhou 445mm zadní stavbu, jednočepovou konstrukci odpružení s 222mm dlouhým tlumičem, 12×150 zadní osu, 83mm střed a hlavně 27,5 palcová kola. Rám s tlumičem Manitou Swinger Air Pro váží okolo pěti kilo a je ručně vyrobený v Banské Bystrici. A co se velikost kol týká, tady má Proteus nesporné prvenství. Ačkoli čeští i slovenští výrobci už mají většinou nějaký sedmadvacítkový sjezďák v nabídce na rok 2015, Proteus Evo si můžete koupit už teď. A tím pádem se technicky stává prvním československým 27 palcovým sjezďákem na trhu! A jedna poznámka pod čarou, obrovskou pochvalu dostávají tvůrci rámu i za rovnou a dlouhou sedlovou trubku, do které můžete nacpat asi kilometr dlouhou sedlovku. Detail, který na sjezďácích jenom tak neuvidíte a je to škoda, protože každý určitě někdy zažil, jaké peklo je dojet jeden až dva kilometry k trailu na sjezďáku se sedlem dole z důvodu seřízlé sedlovky do nesmyslna.
Jelikož v případě Proteusu se bude prodávat pouze rám, je specka testovacího kola spíše inspirací, nicméně minimálně vidlice Manitou Dorado a brzdy Formula One si zaslouží velkou sjezdovou jedničku z chování. Navíc celá specifikace testbiku dost výrazně přispívá k velmi rozumné váze celého kola, která se i přes ocelový rám pohybuje okolo 18 a půl kilo bez pedálů. #notbad
Jaký je tenhle kus železa na trailu? Už při pohledu do geo je poměrně jasné, že kolo má jednu z nejdelších zadních staveb (445mm) na trhu, ale naopak průměrný rozvor (1196). Co to znamená? Proteus Evo je zatraceně rychlý a přitom stabilní jak na zemi, tak ve vzduchu, pokud po něm chcete, aby na zemi a ve vzduchu jel/letěl rovně. Samotného mě překvapilo, jak klidně se chová na zemi i ve vzduchu, na odpalech vás nijak nevyděsí a i když to trochu „pustíte“, rozhodně nemáte pocit, že byste nad kolem ztratili kontrolu. Samozřejmě, o trochu horší je chování kola, pokud vás potká náhlá zrada v podobě naprosto podle vložené zatáčky. Na nějaké velké a prudké zatáčení Proteus rozhodně není, je potřeba si na kolo zvyknout a najíždět zatáčky i klopenky o něco víc zeširoka a s trochu jinou polohou na kole. Na druhou stranu, větší kola úplně famózně drží, takže je kolo možné v zatáčkách cpát do slušného náklonu. Potom co si na kolo zvyknete, se vám odmění tím, že najednou zrychlujete na místech, kde byste to rozhodně nečekali.
Co se týče zvykání, svůj čas potřebuje i najetí na styl jízdy, konkrétně brždění, u jednočepu. Zadní stavba Proteusu prostě pod brzdou tuhne, velký podíl na tom má hlavně poměrně krátký, 222 milimetrový tlumič. Ostatně, ne náhodou u většiny jednočepů jejich výrobci tlačí na použití naopak co nejdelších tlumičů. Ze všech obvyklých nevýhod jednočepů je tuhnutí pod brzdami naštěstí jediným zásadnějším „problémem“ tohoto kola. Vzhledem k umístění čepu „ne-moc-daleko a ne-moc-vysoko“ od šlapacího středu, zadní stavba při pružení skoro netahá za řetěz a díky použití tlumičů s nastavením pomalé i rychlé komprese jde poměrně snadno regulovat i případné houpání.
Tlumiče jsou další velké téma ohledně Proteusu. Rám je totiž v nabídce jak s lehkým vzduchovým a progresivním tlumičem Manitou Swinger Air Pro, tak s těžším, lineárním pružinovým tlumičem Manitou Revox. A já samozřejmě využil možnosti vyzkoušení obou.
Nejdřív vzduch. Ten nabídne poměrně zásadní úsporu váhy, cca půl kila, větší progresivitu a o něco horší citlivost. Jenže právě díky progresivitě je jeho nastavení mnohem jednodušší, minimálně mě to tak přišlo. Jelikož je jednočep od DW naprosto lineární systém, potřebuje buď progresivní tlumič nebo nějakou dobu vrtání se v kompresi. A ideálně oboje. V případě vzduchu jsem nasednul, nafoukal si cca 35% sagu, pár jízd si hrál s pomalou kompresí a Swinger nabídl velmi slušnou citlivost a hlavně se minimálně propadal při pumpování, v klopkách nebo na odpalech. Naopak rychlá komprese musela zůstat spíš otevřenější.
Potom přišla pružina. Na mých 90 kilo 500lbs tvrdost, sag okolo 30% a maximální citlivost. S pružinou zadní stavba doopravdy parádně zobala, tlumič se ale stal mnohem citlivější na nastavení. U pružiny bylo potřeba pomalou kompresi skoro zavřít a hodně si zacvakat i s rychlou. Jinak se kolo docela nepříjemně propadalo do zdvihu a zbytečně se zpomalovalo.
Závěr zkoušky tlumičů není úplně jednoznačný, z mých dojmů ale vyplynulo, že pokud chcete na Proteusu spíš závodit a gramařit, doporučuju určitě vzduch, kolo je sice o něco míň citlivé, ale pocitově o dost rychlejší. Naopak pro bikeparkování a pohodlné ježdění se spíš víc hodí pružina, o něco víc se pohoupete a o dost míň s vámi kolo zatřese.
Sám jsem byl překvapený, jak si mě tenhle vyloženě oldschoolový bike omotal okolo pedálu. Obyčejný, prudce nemoderní jednočep z prudce nemoderního materiálu s nekonečně dlouhou zadní stavbou a nemožně rovnou sedlovou trubkou. Jenže. Tohle kolo je strašně zábavná záležitost. Jenže zábavná svým specifickým způsobem. Určitě to není uhopsaný skoro-slopestylák, co vás nutí do whipu na každém skoku a k motání se klopenkama, které opustíte v manuálu. Proteus je tak trochu sjezďák že staré školy, takovej Dirty Harry mezi kolama. Dokáže jet sakra rychle úplně všude, jenom je potřeba si na něj zvyknout, a pořádně na něj tlačit, abyste jeli rychle i v zatáčkách. Nutí vás nebrzdit, protože každé hrábnutí do brzd v rozbitějším terénu odmění poctivými kopanci do jezdce. Jenže. Při rychlé a trošku divočejší jízdě způsobené právě tímhle nebržděním dokáže podržet jak málokteré kolo.
Nikdy bych nečekal, že to napíšu, na světě a sjezdových tratích je podle mě rozhodně místo pro ocelové jednočepy, obzvlášť pokud budou mít tak výraznou osobnost, jako má Proteus Evo. Netvrdím, že je to kolo pro každého. Ale každý, kdo to s kolem myslí vážně a považuje se za bikového nadšence, by měl někdy takové kolo zkusit. A cena samotného rámu s tlumičem jen 700 Euro.
Jelikož Proteus Evo patří do limitované edice deseti rámů vytvořených pro oslavu výročí deseti let značky Devilwork, pokud vás kolo zaujalo, navštivte co nejdříve www.devilwork.eu a rozhodujte se rychle, protože limit 30 dnů, kdy bude tento rám možné pořídit běží neúprosně už od 10.10.!
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
- bolekkrutor 21.10.2014 v 12:40
Já bych chtěl stejně fundovanou odpověď, jako se nám dostala ohledně ložisek, na otázku, proč je probůh zadní stavba taková jaká je? Snad každý, trochu technicky zdatný člověk musí na první pohled vidět, že výztuha na přeponě trojúhelníku prohnutou trubkou, je přinejmenším zvláštní...
- Mtx (mnm (a) sznm.cz) 21.10.2014 v 13:33
Bolek: Přesně, je to namáhaný na tah, jak je to prohlý, tak to v tom bude pružit, až se to za pár měsíců ježdění nalomí ve spoji nad čepem... CHápu, že je to asi otázka dizajnu, ale... priority by měli bejt nejdřív funkce a výdrž, pak teprv dizaj ne?
- peto(dude) 21.10.2014 v 13:38
Steve Peat neraz vyhral nejake to kolo svetaku ked nie aj cely pohar a to na "trapnom" jednocape(orange) so zamykajucov stavbou v uz vtedy existujucej konkurencii stvorcapov. Nechapem tieto vase recenzie ked tu lyzete anus roznym zretelnym nezmyslom od "renomovaných" vyrobcov a ked dojde na niekoho od koho ste si takmer isti ze nic od nich v buducnosti nebudete potrebovat tak dany deficit vycitiek si na nom vyventilujete ako to ide. Bohuzial tuna vam na to vela miesta nedali a tak este deficit pretrvava. Ale blbosti tipu zamykanie zadnej stavby pri brzdeni ste si neodpustili dokonca niekolko krat. Naco? A pritom sa to zmykanie prejavi ked tak len na asfaltovom parkaci ked je medzi kolesami konstantna vzdialenost(rovny teren), maju obe rovnaky grip s podkladom a stlacite obe paky brzd. A to uz radsej nerozpisujem nic o tom co predvadzal na "trapnom" jednocape tuto sezonu Hill pricom na v odomykani zadnej stavby neprekonatelnom FSR toho az tak vela k povsimnutiu nebolo vzhladom na dany cas straveny na jednom a druhom.
- Matúš (korytkomatus (a) gmail.com) 21.10.2014 v 17:09
Najviac sa mi paci, ked ram rozoberaju ludia, co ked im das tento bike a potom najlepsi bike na svete, spravi to u nich rozdiel asi taky, ze miesto 45 miesta v kategorii hobby zajazdia 43 miesto :) Nemozem tvrdit ze tento ram je najlepsi na svete, ale povedzme si pravdu, je niecim vynimocny, ved kto znas sa odvazi urobit si vlastny ram?
- peto(dude) 22.10.2014 v 8:38
4 malok, mara - Vidim ze vam dopina o com to cele je. To zamykanie. Ked uz by nieco mohlo tomuto fenomenu zamikania na parkovisku za statia u jednocapu zabranit tak by to mohla byt skor poloha capu a nie prepakovanie. To by v tom musel byt Čert aby sa ten nukpruuf na parkaci nezamykal tak isto ako ostatne. Hlavne ked ma cap tam kde ho ma. Inak otazka na zamyslenie - existuje vlastne nejaky jednocap ktory je neprepakovany?
- peto(dude) 22.10.2014 v 9:16
Hlavne si ludia uvedomte, ze bicykel nieje auto. Vy na tych bikoch chcete asi len pasivne sediet a maximalne tak soferovat ked nieje klopka poruke, aby vas ona presmerovala. Lahsie sa dviha 26ka nez 27,5ka a tam kde sa moze 26 zaseknut sa asi zasekne aj 27,5(napr prepakovany Hill v Hafjelli). Vtedy zacina byt podstatne ako rychlo si schopny to koleso odlahcit poprípade zdvihnut a udrzat hore pred necakanou prekazkou v ktorej hrozi zaseknutie. Výrobcovia odlahcuju vidlice a kazdy usetreny gram je v reklame mega podstatny(vy to potom jak ovce kupujete) a potom si na koniec tej vidly, kde uz vahu fest viac citit nez dakde pri hlave ramu, drbnete 27,5 koleso a cele to tym zabijete. Na zaver dam uz len anekdotu, ze raz som sa pristihol pri tom, ze v aute pred dierou ktorej som sa nestihal vyhnut intuitivne taham za volant tak, ze bike by bol uz davno v manuali a auto ne a ne ani len odlahcit.
Krasna prace! Fakt se vam ten ram povedl.