Test: Pivot Phoenix Carbon - 15kg sjezdový klenot

Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 11.11.2015

Dnešní článek bych ani neoznačil jako test, ale spíše jako představení. Testované kolo Pivot Phoenix Carbon jsem měl k dispozici pouze na jeden víkend a ten byl již z části vyhrazen jiné akci, takže jsme společně strávili pouze jeden den v bikeparku v Koutech.

Na první pohled je patrné, že Pivot Phoenix Carbon je ultimátní závodní zbraň. Celokarbonový rám (i včetně vahadel přepákování) má vše, co v současnosti vyžadujeme od špičkového sjezdového kola. Z geometrie vypíchnu například položenou hlavovku (hlavový úhel 62.5 stupně), dlouhou zadní stavbu (délka řetězových vzpěr 442 mm) a jako celek to dává 1238 milimetrů rozvoru ve velikosti M. Rám disponuje zdvihem 204 milimetru a jeho celková váha je jen 3,6 kila s pružinovým tlumičem. Kompletní geometrii a specifikaci najdeš na webu Pivotu.

Hodnotit vzhled je velmi subjektivní, tato černá varianta je velmi decentní, matný rám doplňují černé lesklé samolepky a jen zespodu spodní rámové trubky je červený nápis Pivot – z mého pohledu trochu nuda. Co je ale třeba přiznat, tak vedení kabeláže vnitřkem rámu je elegantní, i když tě tvůj mechanik bude proklínat.

Osazení kola nelze nic vytknout, řazení a pohon Shimano Saint, lehká kola WTB na nich nazuté bezdušové pláště Breakout a Vigilante stejné značky, obojí v měkké směsi. Kokpit tvořily karbonové 800mm široké řidítka Pivot, představec Funn a Lizard Skins gripy, kolo brzdily garážové brzdy od slovenských RB Design, napínák od českých Manobike. No prostě na kole snad není co vylepšit. A pokud bych chtěl být šťoural, tak možná kliky by to chtělo 170 mm dlouhé místo 175mm…

Pro získání maxima z kola, jako je toto, je třeba více času, nastavení není otázkou pár minut, ale delšího hraní si. Tlumení bylo svěřeno značce Marzocchi, obě tlumítka, konkrétně tlumič Moto C2R a vidlice 380 C2R2 Titanium, byla osazena titanovými pružinami. Obě jednotky měli stavitelnou jak rychlou, tak pomalou kompresi a vidlice i pomalý a rychlý odskok. Tlumič měl nastavitelnou i „progresivitu“ – vyladit si všechno do dokonalosti bude práce na pár dnů a mnoha testování. Na to jsem bohužel neměl čas.

Takže zhruba nachystat, vyrazit na lano a … ty krávo, kolo jde za pedálem neuvěřitelně. Pivot jede jak střela, jestli je to hmotností nebo DW linkem a nebo obojím? Nevím, neřeším… jedu do kopce z parkálu v Koutech k lanovce a vyjedu ho… to dáš na málo kterém sjezďáku! I když Phoenix není obyčejný sjezďák, v setupu, který mám k dispozici, váží lehce nad 15, jo fakt patnáct kilo. Takže míň jak lecjaké enduro kolo.

Co se týče velikosti, tak testovaný kousek v M je pro mých 185cm hraniční, mít o fous více, tak se cítím jako vosa na bombónu. Kdybych si kolo vybíral pro sebe, asi bych sáhl po větší velikosti.

Jízda z kopce je zážitkem, nízká hmotnost je znát v každém okamžiku jízdy a s kolem si lze neuvěřitelně hrát. Zadní odpružení je aktivní i při brždění, při šlapání nehoupe, do zdvihu jde ochotně, ale zase se do něj nepropadá. Chod zadní stavby se jeví jako lineární a to i při konci zdvihu (dvakrát jsem se podíval tlumiči na dno, ale jsme zpět u nastavení tlumiče, ten zná a umí…).

Díky delší zadní stavbě je kolo klidné v rychlých pasážích, díky tomu ale zase jde hůře na zadní, takže s manuálem se nadřeš trochu víc – víc je v tomto případě hodně relativní, protože na takto lehkém kole se nenadřeš téměř při ničem. A přestože má hodně položenou vidlici, tak rozvor je srovnatelný s ostatními moderními sjezďáky – v zavřených zatáčkách není úplně doma, ale toto kolo je dělané, aby brázdilo DH tratě Světového poháru.

S postupujícím podzimem a velkým množstvím listí na sjezdové trati se jízda po ní místy měnila v orienťák, tak jsem většinu času strávil ostatních kouteckých tratích, ty jsou plné skoků a na nich si Pheonix liboval. Lehoučký kolo jde do vzduchu velmi ochotně a místy jsem měl pocit, že nejedu na sjezďáku, ale na nějakým dirťáku a většina skoků ti přijde jako hodně krátkých.

Sedlat stroj jako je Pivot Phoenix Carbon se nepoštěstí každý den a je to každopádně velkým zážitkem. A cena, ta není až tak závratná, rámový set s tlumičem Fox vyjde na cca 95 tisíc, takže celé kolo postavíte i do 150 tisíc – na celokarbonové kolo dobrá cena. A pokud by byly tvoje možnosti neomezené, tak postavení 14 kilového sjezďáku na tomto rámu není zdaleka nemožné.Kolo do testu zapůjčil český dovozce Pivotů Bikezone.cz.

Podobné články

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


anonymní uživatel BIKEZONE.cz (office [zavinac] bikezone.cz) 23.11.2015 v 8:43

Tuším, že jedny nové ještě ano.

anonymní uživatel Rafik 17.11.2015 v 16:27

Máte na prodej i brzdy od RB?

anonymní uživatel dr (drzhor.com [zavinac] gmail.com) 12.11.2015 v 9:53

jj rs máš pravdu spletl jsem se... je to střed x hlava, dlouho jsem na to nekoukal..

anonymní uživatel BIKEZONE.cz (office [zavinac] bikezone.cz) 12.11.2015 v 8:59

Skladem celoročně stále. Dodáváme i do jiných obchodů.

anonymní uživatel Rafik 11.11.2015 v 20:17

Jak je to s dostupností náhradních destiček pro brzdy?

anonymní uživatel rs 11.11.2015 v 19:40

Reach je zásadní rozměr při výběru velikosti rámu a to platí i pro DH. Reach přeci nemá žádnou spojitost se sedlem.

anonymní uživatel dr (drzhor.com [zavinac] gmail.com) 11.11.2015 v 10:45

Reach je bohužel u kola na kterým nesedíš dost zavádějící :/

anonymní uživatel cahoun 11.11.2015 v 10:42

reach v xl 480 a par mm


Mmmmmmm longest!

Přepnout barvu pozadí