Canyon Strive od nynějška na velkých kolech
Autor: Čert, vydáno: 17.1.2019
Němečtí direct sale specialisté Canyon se do roku 2019 rozhodli skočit rovnýma, děvetadvacítkovýma, kolama.
Canyon v posledních dvou letech inovoval v podstatě všechny kola. S výjimkou jednoho. Vlajková loď endura a pracovní nástroj Canyon Factory Enduro Teamu, model Strive, byl poměrně dlouho stejný. Až doteď.
Nátura a zaměření Strivu zůstává, jinak se mění v podstatě všechno. Tohle závodní enduro je pro rok 2019 celé karbonové, disponuje novým systémem přepínání zdvihu a geometrie Shapeshifter Stage 2.0 a hlavně je na devětadvacetipalcových kolech.
Shapeshifter Stage 2.0
Začneme u toho nejzajímavějšího, nové generace Shapeshifteru. Vzduchový píst, který mění nastavení celého kola. V módu DH má Strive 150mm zadního zdvihu, přepnutím páčky z něj získáte mód XC. XC – šlapací mód zajistí 135mm zdvihu, sníží se ale citlivost i kinematika tlumiče pro co nejlepší efektivitu šlapání. Tomu přispívá i změna geometrie, v XC módu si k hlavovému i sedlového úhlu přičtěte 1,5°.
Nový Shapeshifter byl od základu přepracovaný ve spolupráci s lidmi z Foxu. Největším rozdílem oproti předchozí verzi je (mimo vzhledu) možnost přepínat oba módy v sedle. Dříve bylo potřeba knoflík držet, specificky se zhoupnout a zatlačit do zadní stavby a ve správný čas pustit. Tomu naštěstí odzvonilo, protože diskuze na téma „získám při šlapání v XC módu opravdu tolik času, aby to vynahradilo ztrátu při houpání se na kole a hledání správné polohy pro změnu módu?“
Ne, nově má přepínání funglnágo novou páčku, každá poloha tlumiče má svůj knoflík, navíc zbylo dost místa na integrované ovládání sedlovky do páčky Shapeshifteru. Velké věci se taky udály v oblasti samotného pístu, vzduchová pružina teď ovládá pohyb pístu tam i zpět. Důležitá byla i otázka spolehlivosti, poněkud bolestivé místo starších modelů. Proto má nový Strive výrazně větší Shapeshifter a ten zase lepší oversize těsnění pro větší výdrž a menší tření. Stejně tak je upraveno vnitřní vedení ovládání pro lepší chod.
Karbon kam se podíváš
Další změnou je karbon. Strive je nyní pouze „Full-carbon“ zkrátka všechno, včetně celé zadní stavby i kyvek, je vyrobeno z uhlíkového vlákna. Modely 9.0 a 9.0 LTD jsou navíc vyrobené z „ještě lepšího karbonu“ s označením CFR, ten je díky optimalizovanému systému položení vláken, vrstev i lepidla stejně pevný, ale o celých 300g lehčí než „běžné“ CF modely (CFR karbonová kola váží 2400 gramů bez tlumiče). Mimo to samozřejmě nechybí tradiční Canyon vychytávky jako pevná zadní osa s integrovaným „otvírákem“, plastové ochranné prvky na rámu, chytře vnitřně vedené kabely, místo pro láhev v rámu, krytky na Shapeshiter a tak dále.
Geometrie
Nový Strive má mimo těchto vychytávek i samozřejmě změněonu
geometrii. V základním (DH) módu nabízí 66° hlavového úhlu, 73,5°
sedlovky, délka zadní stavby je u všech velikostí poměrně krátkých
435mm, podobně ani posed není nijak extrémně protažený, Strive má v M
reach 440mm a rozvor 1196mm. BB drop je 36mm pod osami kol. Při přepnutí do
XC módu je pak hlavový úhel 67,5° a sedlový 75°.
Takže za nás papírově geometricky naprosto v pořádku enduro závoďák,
který by měl bez problémů zvládat i trailové ježdění. Zkrátka
univerzál, jak jsme na to u Strivu zvyklí.
Modely
Důležitý je u Canyonu samozřejmě i ceník. Strive bude nabízen pouze v karbonu a to v celkem šesti úrovních výbavy.
Nejlevnější je model CF 5.0. Odpružení Fox 36 Float Rhythm a Float DPX2 Performance, pohon SRAM NX Eagle, brzdy Sram Guide T, kola Sun Ringle Düroc. Cena 77 799 Kč.
Vyšší CF 6.0 je na Lyriku RC a SuperDeluxe od RockShox, brzdy Guide R, pohon GX Eagle a kola DT Swiss E 1900. Cenovka 90 799 Kč
CF 7.0 má Fox 36 Float Performance Elite a Float DPX2 Performance Elite, pohon i brzdy Shimano XT a kola DT Swiss E 1700 za cenu 103 699 Kč.
Poslední model v „nižším karbonu“ je CF 8.0, stejný podvozek jako sedmička, ale pohon je dvanáctkový X01 Eagle, brzdy Code R a kola Reynolds TR 309 Carbon. Dvanáctka a lepší brzdy pohnou cenu na 116 699 Kč
Odlehčený rám s karbonem CFR je pak na dvou top modelech, týmové replice CFR 9.0 Team a CFR 9.0 LTD.
Týmovka vyjde na 142 599 Kč a je opravdu do detailu stejná, jako budou sedlat týmový závodníci – Lyrik RC2, Super Deluxe RCT, pohon SRAM X01 Eagle a nejvyšší brzdy Code RSC, zajímavé jsou endurové Deemaxy s 25mm zadním a 28mm předním ráfkem.
Nejvyšší Strive je označený jako 9.0 LTD, ten je komplet na nejvyšším Foxu v Kashimě (Fox 36 Factory vepředu, Float DPX2 Factory vzadu), komplet na XX1 Eaglu, samozřejmě Code RSC a lahůdkou jsou kola Enve M730. Kvůli takhle vyladěné mašině je ale potřeba sáhnout trochu hlouběji do kapsy, cena je stanovena na 181 499 Kč.
Canyon nabízí i možnost koupit samotný top CFR rám s tlumičem za 77 799 Kč.
Nezbývá než dodat, že se těšíme na testování a jsme zvědaví, co velkokolový Canyon dokáže. A taky je potřeba asi uznat, že závodní enduro bude příští rok definitivně patřit devětadvacítkám.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
- agrrr 19.1.2019 v 15:31
bajky su ako celok pomerne dizajnovo pekne... ale prve com hned okamzite odradza je ta vaha :D :D ako 29ky chapem, ale cez 15kilco je mega moc, nie ze mam ultra lahky bajk, vozim hlinik so spank/hope vypletmi a to nie je zrovna gramarina, ale ani z daleka nemam 15kg :D
- Petr (petrmma1 (a) gmail.com) 19.1.2019 v 16:31
Mě ta váha nepřijde na enduro 29 nějak moc. Oni karbon nemají o moc lehčí než al. U Spectralu je to třeba 0.8-1.2 kg podle kol atd...a kdo z nás pozná ve finále necelý kilo....A třeba Meta Am 29 je hliník a má taky víc jak 15 . No a Cecille na tom vyhrává Ews.
Přerod na velký kola jsem čekal, ale nečekal jsem, že takhle ,,narovnaj´´ trubky, designově mi to fakt přijde jako krok zpět (ale chápu, že to třeba kvůli geometrii pro 29 kola nemuselo jít jinak). Mám už druhýho striva (první byl AL 6 race 2016, teď mám pár měsíců CF 9 2018) a i ten základní AL 6 race měl v roce 2016 13,5 kg. Dnešní dva první modely jsou oba přes 15kg (jasný, vím že je to 29 a ta je vždycky o chlup tězší, ale o kilo a půl a ještě v karbonu oproti o 3 generace staršímu hliníku?). Se shapeshifterem sem neměl nikdy problém a co jsem tak vypozoroval, tak poruchová byla jen ta první generace z 2015. Doufám, že se mi novýho 29´´ striva někde poštěstí projet a doufám, že to přebije tu pachuť z toho (pro mě) kroku zpět v designu kola, nicméně včera po odhalení sem byl fakt rád, že jsem se v září utrhnul k tomu pořízení 2018 CF9, protože když už na tom kole zrovna nejezdim, tak se můžu aspoň plácat po zádech, že mam doma na stěně nádhernej bike :)