Test: FLR Congo Pro Clipless SPD Lace - za ty peníze dost dobré boty na nášlapy, ale nejen pro ně
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 25.3.2025
Jsou PROčka jen vylepšeným modelem FLR Congo a nebo se jedná o zcela odlišnou obuv? K vyzkoušení jsem dostal verzi pro nášlapné pedály, ale k mání je i verze pro platformy.
Nevím, jaké požadavky na boty na kolo máte vy, ale já chci dobrou ochranu a dobrou kompatibilitu s pedály. To vše, na první pohled, FLR Congo Pro má. Nechybí vyztužená špička, zvýšení kotníku na straně kliky, dále podrážku s názvem STK grip, o které ze zkušenosti s Congo vím, že drží na pedálech dost dobře.
Na výrobcích společnosti FLR je jednoznačně vidět posun, když se podívám na první model platformových bot a na nejnovější Congo Pro. Tak se skoro nechce věřit, že se jedná o téhož výrobce a rozdíl pouze několika málo let.
Svršek z umělé kůže
FLR Congo Pro Clipless SPD Lace pro materiál svršku využívají umělou kůži, u které výrobce na záprstí a po bocích použil pro zlepšení odvětrání perforaci. Ta funguje bezvadně, ale ničím zakryté dírečky jsou otevřenou branou vodě. Samotný svršek je více než dobře voděodolný, ale dírkami do boty teče a fouká. Na jednu stranu je to škoda, na druhou aspoň boty lépe větrají.
Na svršku najdeme i minimum švů, oni tam jsou, ale dobře skryté. Čistý vzhled hodnotím kladně.
Stejně tak ochranný materiál u prstů, přestože nemá masivní tloušťku, slouží spíš jako ochrana proti odření kůže v místě hodně na ráně, tak jsem neměl pocit, že by ochrana prstů byla nedostatečná. Nejen špička, ale celý svršek by se dal označit jako tužší.
FLR Congo Pro Clipless SPD Lace nevydají a a nejsou žádní střízlíci, se svojí hmotností 1002 gramů ve velikosti 46 pár, zásadně nevyčnívají z průměru ostatních nášlapných bot.
Podrážka s osmiúhelníků
Při pohledu zespodu jsou Congo Pro zcela identické jako model Congo. Samozřejmě vyjma pro prostoru pro nášlapných kufrů u SPD varianty, u klasické platformové rozdíl nenajdete.
Podrážku s označením FL200 tvoří osmiúhelníky s různou hustotou prvků. Více než na středu šlapky se jich nachází na špičce a patě, pro snadnější chůzi do a z kopce.
U mnou zkoušené verze pro nášlapy, je prostor pro zarážku nášlapného systému posunutý více na střed a také dobře utopen v podrážce. Vnější hrana "kufru" Shimano SPD se nachází cca milimetr pod úrovní podrážky, díky tomu jsou boty pěkně v kontaktu s ohrádkou pedálu a nesedí pouze na nášlapném zařízení.
Co by se dalo vylepšit? Jednoznačně přidat zkosení hran, to by usnadnilo jak našlápnutí, tak vyšlápnutí nášlapného mechanizmu, tak také snížilo zanášení blátem a nečistotami. Ty se zde drží znatelně více než u jiných SPD bot.
Velikost o malinko větší
Obvykle nosím boty velikosti EU 46 a i u FLR Congo Pro Lace jsem sáhl po této velikosti. Kdyby FLR mělo v nabídce i "půlčísla", vzal bych si o EU 45,5, dělené velikosti však nejsou k dispozici, takže je třeba počítat, že bota je zlehoulinka větší než u jiných značek.
Vnitřní velikost boty bych označil jako průměrnou, není moc úzká ani příliš široká, prostě tak akorát.
Vložka by mohla být lepší
Jednu výtku bych měl k vnitřní výstelce, zde FLR použilo poměrně základní výstelku, která trochu sráží pocit na noze. Více propracovaná výstelka s lepší tuhostí a profilací by posunula boty o notný kus dál.
FLR model Congo Pro vyrábí v několika provedeních, o SPD a platformové již byla řeč, ale navíc nově přidali i dvě varianty zavazování. Klasické tkaničky v nabídce doplnila verze i se stahovacím kolečkem.
U tkaničkové verze nechybí ani gumička na zajištění mašliček po zavázání. Bohužel její umístění není zcela ideální a nachází se příliš vysoko na jazyku boty, takže mašličky úplně ideálně nezajistí.
SPD varianta má v podrážce plastovou vložku pro uchycení a díky ní je přenos síly při šlapání velmi efektivní. Spolu s tužším svršek se v botách pěkně šlape do pedálů a nevnímal jsem jakoukoliv ztrátu energie.
Výrobce se sice nezmiňuje o rozdílu mezipodešve u SPD a platformové verze, ale z logiky věci u platformových bot bude plast v podrážce absentovat a bota by měla být trochu poddajnější.
Až do čtyřicetdevítky
FLR Congo Pro Clipless SPD Lace jsou velmi dobře zpracované boty na kolo, které se mohou postavit jakémukoliv konkurentovi na trhu. Pokud bereš jako zásadní hodnotící prvek poměr cena/výkon, tak si myslím, že FLR je jednoznačný aspirant na vítěze. Protože za necelých osmnáct stovek (1790 Kč na MojeKolo.cz) nekoupíš nic, co by se aspoň vzdáleně mohlo s FLR Congo Pro Clipless SPD Lace srovnávat.
A co víc? Majitele obřích nohou určitě potěší, že velikostní tabulka končí na čísle 49!
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
Ádoš 25.3.2025 - 13:27
od té doby, co v Asii přeznačili léty prověřené číslování velikosti bot a oblečení, tak je v tom strašnej bordel :(
Kdysi mi byly bez problémů Shimano DX velikosti 47 - dnešní boty od Shimana nenazuji ani ve velikosti 49! (mám délku chodidla 315mm, takže potřebuji botu se stélkou alespoň 316-320mm). Staré Salomony mi byly ve velikosti 47,5 - dnešní čínské Salomony musím kupovat ve velikosti 49 1/3, protože 48 2/3 tlačí jako sviňa atd.
Kapitola sama pro sebe je oblečení - číňan si prostě představuje velikost XXL jako tričko, které ti má končit u pupíku zato s obvodem v pasu 150cm....kurwa drát.
Na MOjekolo bohužel zatím nemají velikostní tabulku pro FLR, takže těžko soudit, co se vlastně skrývá pod číslem 49. Jestli je to "evropská" "49", nebo čínská "49" (velikostí odpovídající spíše staré dobré EU 47 - která skončila před cca 10 lety. Samozřejmě, výjimky se najdou)...originál stélky stojí za kulový i u 5/10...měním je za český Svorto, mají výběr pro různý druhy platfusů...jinak podepisuju co píše Ádoš, prase aby se v tom vyznalo a koupě na dálku je loterie...navíc moje poslední 5/10 mají asi víc zahloubený uchycení pro kufry, protože ani po 4 měsících používání mi jde nacvakávání blbě (do pedálů Saint, těma to snad neni??..)...a jako správný stařík uzavírám ,,už to nejni co to bejvalo"...tak ať to jezdí
Podle nazvu to vypada ze asi nebudou makat moc dobre :D