MENU

Test: Ghost E-Riot CF Pro - s novým rámem i motorem o velkým kus vepředu před předchozí generací

Autor: Keli, Eda, kategorie: Test, vydáno: 10.4.2025

Měli jsme možnost vyzkoušet nejnovější generaci enduro e-biku Ghost E-Riot CF Pro. Standardní redakční test rozšíří i pohled nejpovolanějšího, majitele předchozí generace E-Riotu. V čem je nový lepší E-Riot a v čem zaostává? Odpověď hledej v recenzi.

Nový design a mullet

Německý výrobce Ghost má modely kol Riot v nabídce již více jak pět let, posléze s nástupem elektrokol k nim přibyly i elektrifikované verze E-Riot. Ty v počátcích sdílely shodnou geometrii i parametry s "bio" koly. Poslední generace si již jdou vlastní cestou. Pro letošní rok má Ghost připraveno několik změn, které odlišují E-Riot od svých předchůdců.
Nejvýraznější, doslova extrémně výraznou změnou je zásadní designové proměna. Předchozí generace příliš elegance nepobrala. To u novém Ghostu rozhodně neplatí. Původní předsunutou baterii a prodloužení motorové části vystřídal hodně čistý design. Přestože E-Riot ztratit svůj specifický vzhled i venkovní vedení kabeláže, tak přesto nový vzhled hodně chválím.  
Další změnou od předchozí generace je změna konfigurace v průměru kol, E-Riot pro rok 2025 disponuje mullet provedení s 27" kolem vzadu a 29" kolem vepředu. Další zásadní změnou je použití nejnovější, 5. generace motorů Bosch CX. To vše se na celkovém projevu kola výrazně projevilo.

Další opravdu výraznou změnu poznáte při prvním chytnutí kola do ruky. Tento Ghost je o tolik lehčí než předchozí generace. Hmotnost testovaného kola byla 24,6 kg, o takovém čísle si dřívější Ghosty mohly jenom nechat zdát. A co víc, nový E-Riot má větší 800 Wh baterii.

Virtuální Traction Link 2.0

Ghost u svých celoodpružených kol tradičně používá zavěšení zadní stavby s označením Traction Link 2.0. Jednodílná zadní stavba je zavěšena na dvou vahadlech a otáčí se kolem virtuálního bodu. Jaká je zásadní výhoda oproti podobným systémům? Největší devizou Traction Linku je trasa chodu zadní osy, ta v průběhu celého zdvihu pohybuje svisle a díky tomu zůstává geometrie téměř konstantní během celého zdvihu. Výhodu poznáte především při agresivním průjezdu v zatáček, na rozdíl od high pivot systému, kdy se "délka kola" ve zdvihu prodlužuje a kolo hůře zatáčí.
Naopak u jiných VPP systémů se délka kola se zdvihem zkracuje, takže čím více je kolo ve zdvihu, tím s trochou nadsázky méně jistoty nabídne. Ghost si v tomto ohledu bere z každého přístupu to lepší.
Chod zadní stavby bych se nebál označit jako příjemně progresivní, a to i s továrním nastavením tlumiče Fox Float X2. Pro ještě lepší sjezdový projev se výměna za pružinové tlumič přímo nabízí.

Ghost zaslouží pochvalu, za zachování Traction Linku i s novou generací motoru Bosch. Na rozdíl od většiny ostatních výrobců, kteří nasedli na vlnu čtyřčepů s Horst linkem, Ghost zůstává věrný virtuálu. Co by za to uživatelé Santa Cruzu dali...

Bosch, tichý výkon

Motory Bosch jsou etalonem kvality výkonu a dobrého jízdního projevu. Platilo to jak u čtvrté generace, tak i u nové, páté. Ta posouvá jízdní zážitek zase o kus dál. První věc, motor je neskutečně tichý. Rozdíl pocítíte především když pojede s někým kdo má motor Gen 4. Ten sám o sobě nebyl nijak extra hlučný, ale Gen 5 je úplně někde jinde. Platí to, jak při jízdě do kopce, tak při jízdě z kopce. Minimální hlučnost, v podstatě jen slabé bzučení, i při maximálním výkonu. Žádné cvakání, klepání a podobné zvuky při sjezdech.
Za sebe ale nejvíce hodnotím menší vnitřní odpor, který poznáte především při odpojení dopomoci. Tento okamžik je mnohem jemnější než u Gen 4. Posledním detailem, který bych u motoru vypíchl je rychlost zapojení dopomoci. Nejvíce to pocítíte v okamžiku, kdy se prudký sjezd mění na prudký výjezd. Předchozí generaci chvíli trvalo než nastoupil maximální výkon, prodleva nástupu po roztočení klik byla občas nepříjemná, nyní tento "problém" téměř zmizel 

Do rámu integrovaný displej

Když už jsme u motoru, Ghost na modelu E-Riot používá bezdrátové ovládání z řídítek Mini Remote. Díky němu je kokpit velice čistý. ale přesto jezdec nepřijde o informace zobrazované na displeji, Ghost totiž implementoval displej Kiox do horní rámové trubky. Šikovné řešení, kdy máte k dispozici všechny dostupné informace, ale přitom nemáte na řídítkách obrazovku velikosti menšího tabletu.
Jako hodně netradiční bych označil umístění zapínacího tlačítka, takzvaný System Controller naleznete zespodu horní rámové trubky. Bez předchozího upozornění o umístění budete zapínání opravdu hledat.

Stabilní ovladatelnost

Jízdní projev. Asi není tajemství, že nejsem velkým fandou mullet provedení kol. Smysl mi dávají u menších velikostí rámů, ale u větších kol (jezdím velikost L) dle mého zápory převyšují nad klady. 
I s tímto přístupem jsem byl překvapen jak dobře menší kolo Ghost do E-Riotu zapracoval. Ve výjezdech, i v extrémně prudkých výjezdech s maximální možnou dopomoci motoru zůstávalo přední kolo na zemi a zadní kolo nemělo tendenci proklouzávat.

 

Ve sjezdech má obvykle menší kolo hlavní přínos v ovladatelnosti. Někdy je to až na škodu, kola sice fantasticky zatáčí, ale ve větší rychlosti se stávají nestabilní, u E-Riotu tomu ale tak není. Kolo zůstává stále hodně jisté i ve velké rychlosti, ale není tak složité s ním zatáčet jak tomu bylo u předchozí 29" verze. Délka řetězových vzpěr 445 mm se jeví jako ideální v kombinaci s menším zadním kolem.

Obecně se ví, že menší zadní kolo bere trochu rychlosti. U některých kol se tento jev projevuje výrazněji, u jiných méně. E-Riot rozhodně patří do druhé jmenované kategorie. Pomalost zadní sedmadvacítky jsem cítil vlastně jen na transferech či v mírném terénu. Ve zdvihům odpovídajícím terénu jsem s menším zadním kolem vlastně nevnímal žádný rozdíl oproti spolujezdcům na 29". Spíš naopak. Vliv na to mělo jak skvěle naladěné odpružení, ač jde jen o "základní" tlumič od Foxu, tak výborně kooperuje se zavěšením zadní stavby. Využití zdvihu doslova na výbornou, tradiční mantra citlivý začátek, opora ve středu zdvihu a progresivní konec zde platí dokonale.

Posledním detailem, jsou osazené pláště, Continental Kryptotal přesně odpovídají směřování kola. Navíc jsou v perfektně zvolených provedeních, přední měkká s enduro zesílením doplňuje měkká zadní guma s sjezdovou výztuhou. Přesně tohle chceš na ostrý enduro ebike.  

Až příliš brzdného výkonu

Model s označením Pro, je v řadě E-Riot druhý nejnižší. Jedná se o funkční osazení bez výraznějších kompromisů. Odpružení Fox, pohon, brzdy Shimano, doplňky z dílny Ghostu.
E-Riot svými zdvihy kombinující 170 mm vepředu a 160 mm vzadu míří do endurové kategorie, do ostrého terénu, proto výrobce osadil brzdy s kotouči průměru 220 mm. Jeví se to jako dobrý nápad. V praxi to tak optimální není. Především na zadním kole. Kombinace velkého kotouče, 27,5" kola a Shimano brzd vyžaduje skvělou techniku brždění s extrémně citlivou prací na brzdové páčce. Obří brzdný výkon u studených brzd se ještě znásobí při jejich zahřátí. Za mokrá či na blátě bylo téměř nemožné neustále nepřebrzďovat, se zahřátým kotoučem se zadní brzda stala až nepříjemně kousavá. Výměna zadního kotouče za menší bude nezbytnou. 

Tento mullet můžu

Geometricky E-Riot nijak nevyčnívá, jedná se o standardní kolo ve všech parametrech. Kombinace příjemných úhlů a dostatku odpružení nabízí dost jistoty, která jde ruku v ruce s ovladatelnosti. Jejich vzájemný poměr se Ghostu podařilo vybalancovat na výbornou. Jak jsem zmiňoval výše, mullet provedení kol nepatří mezi mé oblíbená, ale v případě Ghostu E-Riot musím udělat výjimku. 

 

Edovo srovnání: Ghost vs. Ghost

Naskytla se mi možnost srovnat dvě elektrokola od německého výrobce Ghost. Jedno je Ghost E-Riot EN Full Party z roku 2024, které mám už více jak roka doma. Druhé je aktuální Ghost E-Riot CF PRO. Ač jsou to zaměřením stejná kola, až tak úplně stejná nejsou! 
Starší kolo, které mám doma, má přední i zadní kolo 29", hliníkový rám a venkovní vedení kabeláže. O pohon se pak stará motor Bosch CX Race 4. generace napájený baterií o kapacitě 750 Wh. Ve své době to byl nejvyšší enduro model na hliníkovém rámu a ve velikosti M potom jeho hmotnost přesahuje 28 kg. Cenovka pak byla 190 tisíc u nového kola.
Novější, aktuálně testované kolo, už v hliníkovém provedení nenajdete. Na všech verzích modelu E-Riot pouze karbon. Také kola jsou v rozměrech 29" přední a 27,5" zadní. Na všech modelech nového E-Riotu je pak Bosch 5.generace napájený 800Wh baterií. U testovaného kola se váha pohybuje kolem 25 kg ve velikosti L. A cena začíná na 210 tisících.

I přesto, že jsou obě kola E-Riot EN, tedy enduro, každé je, za mě, jízdně jiné. 
Starší Riot Full Party je víc sjezďák. Kam ho namířím, tam prostě jede a na nic se neptá. Opět jsem si zavzpomínal na sjezdové kolo. Jízda je jistá a místy se až divím, jak jedu rychle. S tím jde ale občas ruku v ruce vyšší hmotnost kola, kdy je pak v technických pasážích obtížnější manévrování s kolem. 4 kg rozdílu jsou poznat.

Novější Riot CF je jiný. Kolo mi nepřišlo až tak moc sjezdové, jako starší model. Ne, že by kolo nebylo rychlé. To vůbec ne. Pocitově je to kolo ale trochu pomalejší než starší model. Zajímavá je také kombinace 27,5" zadního kola a brzdového kotouče 220mm. Velmi často se mi stalo, že šlo zadní kolo do smyku v místě, kde na to nejsem zvyklý. 
Co je ale určitě lepší je nový motor s větší baterií. Tišší s lépe oddělenou převodovkou od motoru. Pohyb řetězu směrem vzad na kazetě je výrazně snazší. Téměř jako na kole bez motoru. To se za mě inženýrům od Bosche povedlo.

Je velká škoda, že Ghost nevzal z obou kol to lepší a nespojil to právě do nového modelu. Dát dohromady karbonový rám, venkovní vedení hadic (kromě sedlovky), nový Bosch s velkou baterkou a 29" kola, bylo by to jediné elektrokolo, které doma potřebujete.

Foto: Jara Sijka

Podobné články

Diskuze

  • anonymní uživatel Martin 13.4.2025 - 17:04

    O 2 kila nizsi vahu a vetsi kapacitau baterie se da najit treba na Kellys Theos 100m byt je to o dost drazsi a zdvihy jenom 150/140

  • profilová fotka Strejda 15.4.2025 - 13:12

    ...možná pomalu končí doba hejtění ebiků :-))...www.youtube.com/...

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí