Test: pneumatiky Goodyear Wrangler vyzkoušeny v ebike specific provedení ElectricDrive
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 2.12.2024
Nejnovějším přírůstkem v rodině horských plášťů značky Good Year je model nazvaný Wrangler. Nabízí se v mnoha variantách jak pro tradiční, tak pro elektro kola. A právě ebike specifickou verzi jsem měl možnost vyzkoušet.
Do sucha a kamení
Pneumatiky Goodyear Wrangler MTF a Wrangler MTR jsou určeny do suchých, prašných, kamenitých a proměnlivých povrchů s dezény optimalizovanými pro specifické použití na předním a zadním kole.
Inspirace u moto
K dispozici jsou v průměru výhradně 29" a šířkách 2.4 a 2,6 palce. Goodyear se při vývoji inspiroval v motokrosových pláštích a vzorek to dokazuje. Jak přední, tak zadní dezén je složen z pravidelných kostiček střídajících se v rytmu 2-2-3 na předku a 2-3 na zadku.
Na obou provedeních zcela absentují jakékoliv výraznější zářezy či drážky ve figurách. Pár menších, opravdu drobných lze nalézt, ale ty jsou spíše pro formu než že by se výrazněji podílely na gripu či brzdném výkonu. Kostičky tvořící vzorek jsou na plášti umístěny poměrně na husto. Prostor mezi nimi není velký, především u zadního pláště je meziprostorů minimum.
Průřez obou plášťů se nedá nazvat jinak než kulatý, boční zatáčecí kostky nejsou extrémně výrazné, ale to nepřekvapí u pláště určeného do tvrdého povrchu.
ElectricDrive jako ebike specific
Na trhu je nespočet plášťů, každý výrobce má rozsáhlé portfolio, ale napříč celkovou nabídkou bys ebike specific plášťů napočítal na prstech jedné ruky. Přitom pláště na elektro kolech jsou zatěžovány jinak a více než na "biokolech", důkazem je výdrž. Na ebiku tradiční plášť vydrží podstatně méně.
Konstrukce ElectricDrive byla optimalizovaná pro použití na elektrokole, kde výkon motoru navyšuje výkon jezdce. Navíc oproti běžné verzi nabízí dodatečnou podporu a ochranu před defekty a poškozením pláště. Goodyear do ElectricDrive plášťů navíc vkládá odolnou butylovou vrstvu sahající vysoko do boční stěny.
Vrstva navíc se projeví na vyšší hmotnosti, rozdíl oproti klasice je zhruba 90 gramů. Konkrétně já navážil 1150 g u předního a 1424 g u zadního.
Bočnici, především u zadní varianty, nejde označit jako slabou či tenkou. Ba naopak. Její tuhost mi dala jistotu, že plášť můžu použít i bez vložky, což si u jiných i DH plášťů nedovolím.
Montáž na ráfek s 30 mm vnitřní šířkou (Mavic E-Deemax i Syntace V30) byla snadná, stačila jedna montážní páka a nijak velké úsilí.
Ač stejná směs nelepí jako Newtony
Tvrdý kamenitý povrch, tady má být Wrangler jako ryba ve vodě. Má, ale že by zcela dominoval na poli plášťů určených do těchto podmínek bych se tvrdit neodvážil. Jeho grip hodnotím maximálně jako průměrný, kontaktní plocha se spousty štuplíků "v záběru" je sice výrazná, ale jejich tuhost plášť k podkladu "nelepí". Goodyear použil dvousměsové provedení Grip3S a Grip3 s tvrdší vnitřní kostrou výstupků, které potáhl měkčí přilnavější směsí. V případě Grip3S na předním MTF se navíc jedná o směs s větším tlumením než na zadní verzi MTR s Grip3.
S Grip3S mám již zkušenost z modelu Newton MTF a tam mi přišel plášť výrazně přilnavější než u Wrangleru.
Do měkkého terénu nedoporučuji
V měkčím povrchu, v hrabance je výkon pláště podprůměrný, hustý vzorek nedovolí "zapíchnutí" figur do podklady a stejně tak kulatý profil limituje jízdu na odkloněných rovinách.
Hustota vzorku je znatelná i při průjezdem blátem, ochota vzorku k čištění od nečistot není veliká.
Z mého pohledu ani brždění výrazně nevyčnívá nad ostatními vlastnostmi pláště. Absence zářezů ve figurách omezila množství brzdných hran a to se negativně projevuje na brzdném výkonu. Při ostřejším brzdění na tvrdém povrchu se plášť utrhne poměrně brzy a začne se smýkat, v případě měkčího podkladu situace nastává ještě o chvíli dříve.
V čem vynikají?
V textu může vyznít, že jsem z Wrangleru zklamaný. Jde jen o jedny z mnoha plášťů s průměrným výkonem? Mohlo by se tak zdát. Ale jsou dvě kategorie, kde Wrangler excelují. První z nich je odvalování. Přestože jsem sedlal verzi pro ebiky, kde odvalování pro spoustu jezdců není zásadním parametrem, tak jsem byl mile překvapen jak ochotně kolo jede. Hodně zajímavé je srovnání s Newtony, kde byla shodná směs a u nich mi přišlo, že nejedou vůbec.
Druhou kategorií, kde Wranglery vynikají, je výdrž. Opotřebení i po pár stovkách kilometrů na cca 26,5 kg těžkém ebike je neznatelné. I cancourky, vlásky gumy, které najdete na každém novém plášti a po první jízdě jsou většinou pryč, zde vydržely hrozně dlouho.
Pro koho jsou?
Pro koho je Goodyear Wrangler určen? Velmi těžká otázka na kterou není snadné odpovědět. Z mého pohledu má mnohem větší uplatnění testovaná verze ElectricDrive než Enduro verze pro běžná kola a to především z důvodu výdrže.
Na pláštích jsem najezdil několik stovek kilometrů v okolí Brna a v centru Vysočiny. Lokální brněnské tratě jsou jen minimálně kamenité, vysočinské jsou v množství kamení mnohem lepší, ale ani tak to nejsou kamenné dráhy od shora dolů. V českém prostředí budete jen těžko hledat zcela ideální prostředí pro tyto pláště. Chce to do hodně vysokých hor nebo k moři.
Takže optimální uživatel je ebiker, který hodně času tráví na tvrdých kamenitých tratích. Strávit dovolenou na ebiku v Alpách či Finale Ligure a po dojezdu nemít nutnost měnit pláště. Na to jsou Goodyear Wrangler ideální. Pokud ale hledáš pláště, které budou univerzálnější a s vyšším výkonem, tak za sebe bych rozhodně raději sáhl po Newtonech i přesto, že nevydrží zdaleka tolik.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Podobné články
Diskuze
...přijdou mi dost podobný jako ebike pláště Schwalbe EDDY CURRENT - prej taky vycházely z MX a dokonce i á-dvatři dvadvatři mají stejně :-))...zajímalo by mě přímý srovnání mezi nima, protože já bych na Eddyho asi nebyl tak přísnej jako Keli na Dobrý Rok...zkušenost po 2 sezonách : podhuštěný fungujou slušně v hrabance i na mokrým podkladu včetně kořenů/kamenů...přehuštěný (třeba na výlet-ne nepřezouvám ) jedou až překvapivě potichu a odvalujou se dobře no a výdrž(opotřebení) mají víc než solidní...jen jsou těžký jako prase zvlášť v gravity (1,5kg) a jsou dražší než GY...ale ten je zase nedělá v 27,5...Eddy je za dlouhý roky zatím jediná guma, která vydžela celou sezonu bez jediný újmy a díky tomu jsem je dal , asi jako jedinej i na normal kolo...páč nezávodim, nehoním vteřinky, jen prostě nechci furt někde lepit/měnit ;-)...přátelé HOWG a už se těšim na víkend, snad nebude chcát ☼
"Jak přední, tak zadní dezén je složen z pravidelných kostiček střídajících se v rytmu 2-3 na předku a 2-2-3 na zadku."
Ten konec věty je obráceně. Podle fotek má MTF 2-2-3 a MTR 2-3.