Brýle Smith Rhythm MTB - jako Squad MTB, ale v decentnějším kabátě

Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 25.11.2024

Velké MX, chcete-li sjezdové brýle Smith Squad patří mezi moje extrémně oblíbené. Vozím je jak s malou přilbou, tak velkou integrálkou. Proč? Protože mají parádní skla a navíc jsou skvěle odvětrané. Když Smith přišel s novinkou, modelem Rhythm MTB, musel jsem se vyzkoušet. Nahradí osvědčené Squad MTB?

Pa první pohled brýle Rhythm MTB nepřichází s ničím revolučním, vlastně nemají nic, co by neměli jiné brýle Smith. Je to špatně? Nemyslím si. Brýle mají vše nezbytné, co u kvalitních brýlí hledáš. Nechybí opravdu široký pásek s dvěma silikonový proužky, třívrstvý molitan v kontaktních místech s obličejem, navíc vylepšený vrstvou odvádějící pot.

U bajkových brýlí mám tři požadavky: dobrý výhled z brýlí, kvalitní odvětrání a dobrý fit. Rhythm MTB splňují všechny tři.
Smith se svými skly patří ke špičce na trhu. Technologie ChromaPop zvyšuje kontrast i vnímání přirozených barev a tím, dle tvrzení marketérů ze Smithu, zlepšuje detailní vykreslení. Jak  moc velké zlepšení Chromapop technologie přináší nedokáži kvantifikovat, ale rozdíl v prokreslení detailů je patrný. Není to tak, že jsem viděl x-krát lépe, ale rozdíl vnímám.

Smith nabízí spoustu variant skel pro různé světelné podmínky, já zvolil dost univerzální provedení ChromaPop Everyday Green Mirror, které je vhodné do všech světelných podmínek snad vyjma jízdy v extrémně tmavém lese v při zatažené obloze. V takovém prostředí už jsou skla docela tmavá a tak sahám čirém skle, které Smith přidává k brýlí. Díky za to.
Výhled z brýlí není ničím rušen, velikost skla velkorysá, stejně tak i nízko umístěný nosník, nikde nic nezavazí.

Co se týče druhého parametru, odvětrání, v tom patří Rhythm k absolutní špičce. Stejně jako u modelu Squad ani na těchto brýlích nenajdeme izolační molitany okolo celého obvodu. Vzduch do brýlí může proudit i vycházet všemi směry. Když k tomu přidáte i podélné ventilační otvory podél horní hrany skla, tak zamlžit brýle je skoro nemožné. Skoro, ale jde to. Hodně totiž záleží na použité přilbě. Když jsem  Smith Rhythm MTB vozil s integrální přilbou Troy Lee Design D4, tak po zastavení v jízdě v parném létě, když jsem se dost potil, se brýle zamlžily relativně rychle. Stačilo se ale rozjet a běhen doslova sekundy byly odmlžené.
Naopak, při použití s lehkou ingerálkou Giro Coalition Spherical jsem v top speed rychlostech měl pocit, že mi do brýlí spodním děrováním fouká až nepříjemně moc. Zřejmě se vzduch od náhubku přilby odrážel a mířil pod sklo. Nestávalo se to pokaždé, ale občas jsem se s tím potýkal.

Důvodem občasného zamlžení může býti skutečnost, že brýle jsou primárně kompatibilní s helmami Smith. Díky systému AirEvac, který speciálními otvory odvádí horký vzduch, se v nich brýle nikdy nemlží.

Třetí parametr, fit, jak dobře brýle sedí na obličeji a jak padnou do přilby. Mým požadavkem je zároveň i univerzalita. Střídám velké brýle jak s malou, tak s velkou integrální přilbou. Rhythm MTB díky rovné horní hraně skvěle padnou do obou typů. Na rozdíl od Squadu model Rhythm využívá výložníky, do kterých jsou uchyceny konce pásku. Výhodou je zlepšení rozložení tlaku z pásku do větší plochy brýlí. Rhythm jsou oproti Squadu zároveň celkově tužší, takže i při opravdu silném stažení jsem nevnímal nijak zásadní tlak na obličeji. To je trochu rozdíl oproti Squadu.

  

Mají brýle Smith Rhythm MTB nějakou slabinu? Pro někoho to není úplně slabina, ale já ji jako silnou stránku nevnímám. Týká se uchycení skla v těle brýlí. Smith u těchto brýlí používá klasickou technologii s nacvaknutí výřezů ve skle do protikusů v těle. Jednoduché a funkční. Ale extrémně obtížné na rychlou výměnu skla nebo i jen výměnu skla bez jeho opatlání. Já vyměnit sklo zanechání bez otisků nedokáži, ale možná jsou ve Smithu šikovnější.

Brýle Rhythm mají i několik vychytávek navíc, jako je Roll Off systém nebo odnímatelná síťka na větrací otvory Dirt Screen.

Jaká je odpověď na otázku z úvodu, nahradí mi Smith Rhythm model Squad? Pro mě se jedná v podstatě o zcela totožné brýle, které však vypadají konvenčněji. Squad díky jinému uchycení skla pro někoho může vypadat až trochu futuristicky.
Ano, hlavní rozdíl je ve vzhledu, vlastnostmi jsou z mého pohledu naprosto identické. Takže jestli sáhnu po Squadu či Rhythmu vlastně na očí vlastně nepoznám. Oba modely jsou skvěle odvětrané, s parádními skly, ale zásadní rozdíly ve vlastnostech nemají. I cenově si stojí dost podobně, doporučená cena Rhythmu je 2890 Kč, u Squadu zaplatíte o tři stovky méně.

Foto: @trivet.photo

Podobné články

Diskuze

  • anonymní uživatel Prachofill 25.11.2024 - 16:58

    To musí bejt super jezdit v brýlích a mít stejně oči plné prachu.....

  • anonymní uživatel Štika 25.11.2024 - 18:47

    No Smith je určitě super.ALE, absolutní špička v odvětrání?absencí molitanu? Ten si trhá pryč z brýlí každý druhý lyžař nebo motokrosař když už brýle přestávají fungovat. Světe div se,funguje to,i za cenu že půjde do brýlí bordel. A kdo jezdí rád ve vláčku ví, že bordelu je hodně. Takže tato nenávratná super inovace v podobě chybějícího molitanu jde udělat na VŠECH brýlích,bohužel bude v nich prach. Otázka zní,to za ty peníze nezvládnou vyrobit brýle do kterých se nepráší nebo nestříká bláto? Trochu zklamání i když jsem je ještě ani neviděl.

  • anonymní uživatel Ewa Farna (vinyl (a) zdarma.cz) 25.11.2024 - 20:38

    Neni lepsi reseni nez vytrhanej molitan dvojity sklo? U 100% to funguje spolehlive, a asi ne jen u 100%. Ale ano, vytrhanej molitan je resenim. To pak nepotrebuji Smith pomalu za trojec

  • anonymní uživatel Vojta 26.11.2024 - 10:52

    POC ORA vy šulini.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí