Test: Trek Blaze WaveCel - open face i malá přilba v jednom
Autor: Keli, vydáno: 10.12.2024
Trek přichází s novou přilbou, model Blaze WaveCel má několik skvělých vychytávek, které by si zasloužily i všechny ostatní přilby. Co chceš od přilby na kolo? Já mám jasno. Dobrou ochranu, super fit na hlavě a nadstandardní odvětrání. To jsou tři pro mne zásadní požadavky. Blaze WaveCel splňuje všechny a má i něco navíc.
Většina malých trailových či enduro přileb si je velmi podobná. Obvykle má hlubší skelet a k tomu prodloužený zátylek. Ani Blaze není výjimkou. Může mít však něco navíc. Ochranu uši. Doslova pomocí pár kliknutí lze z malé helmy udělat open face přilbu.Překrytí uši je do skeletu helmy nasazeno a zajištěno přezkou z vnitřní strany. Stačí ji zmáčknout a uši snadno odejmout. Za mě skvělá fíčura, v horku jedu do kopce v malé přilbě a startu trailu a nebo před místy, kde potřebuji více ochrany, nasadím překrytí uší a valím dolů.
Překrytí uší má drobnou vůli, která se vymezí okamžitě po nasazení na hlavu. Výstelky se opřou o hlavu a vůle je ta tam. Ze začátku jsem vnímal až trochu nepříjemný tlak na uších. Po pár vyjížďkách naštěstí zmizel, buď jsem si zvykl a nebo se ušní výstelky trochu vymačkaly.
Rozšířená ochrana uši je parádní, ale mě se jedna věc líbí ještě víc. Co to je? Kšilt držící na magnetech. S touto technologií přišel před lety Fox, ale po čase z jeho nabídky u mtb přileb zmizela. Z pohledu jezdce nepochopitelná věc, v podstatě neulomitelný kšilt chceš, při případném pádu se "vycvakne" a nepoškodí. Pohled výrobce je odlišný, na nepoškoditelném díle nevydělá tolik, jako když může prodat díl nový. Proto si Trek zaslouží pochvalu, že upřednostňuje bezpečí před ziskem.
Kšilt disponuje třemi polohami a při nejvíce zvednuté pozici se pod něj pohodlně vejdou velké MX brýle. Že se s nimi počítá, napovídá i zarážka pro pásek brýlí na zátylku.
Magnety na kšiltu nejsou jediné, které na přilbě najdeme. Další jsou ve Fidlock přezce a také v držáku kamery či světla na temeni. Fidlock asi není třeba představovat, za to Blendr magnetic mount system si představení zaslouží. V podstatě se jedná o držák, který je v přední části vybaven čepovým spojením s přilbou a v zadní části jej jistí magnet. Připevnění a odejmutí z přilby je otázkou okamžiku.
Samozřejmě nechybí ani stahovací systém, Trek použil z obuvi známou technologii BOA. Kolečko navíjí lanko, které stahuje zhruba tři čtvrtiny obvodu hlavy (stahovací systém začíná v úrovni spánků). Jemný krok stahování umožňuje chirurgicky přesné stažení.
Kombinace vnitřního tvaru přilby s BOA stahovacím systémem mi parádně vyhovovalo, Trek jako by snad použil tvar mé lebky jako mustr. Trek Blaze WaveCel mi na hlavě seděl jako už dlouho žádná přilba. A to i přesto, že jsem byl s 56 cm obvodu hlavy ve spodní části rozsahu velikosti M (55-59 cm).
Musím zmínit ještě jeden parametr, hmotnost. Trek Blaze WaveCel váží ve velikosti M 486 gramů, hmotnost i s překrytím uší. Za mě parádní číslo, helmu na hlavě v podstatě nevnímám.
Trek u přilby Blaze používá technologii WaveCel. O co jde? Jedná se o vrstvu speciálně tvarovaného materiálu, který může pomoci při ochraně hlavy při určitých pádech. Průhledný materiál se nachází v oblasti temena a pokrývá v podstatě celý vršek hlavy. WaveCel tvoří mezi vrstvu mezi základní pěnou a antibakteriálními výstelkami.
Materiál vzdáleně připomíná technologii Koroyd na jiných helmách. Oproti Koroydu je pružnější a má větší rozestupy mezi mezi jednotlivými "díly". Díky tomu o poznání lépe větrá, vzduch může snáz proudit k hlavě. Odvětrání nejen části s WaveCelem, ale celé přilby je skvělé. Spousta otvorů v čelní oblasti přivádí obří množství vzduchu a ani v horku jsem měl hlavu v komfortu.
Jakmile se ochladilo, tak mi bylo v helmě až trochu zima. Holt daň za skvělé odvětrání a krátký sestřih vlasů. Ne, nejsem plešatý, nosím to nakrátko!
Jak to funguje? Trek vysvětluje: WaveCel funguje jako deformační zóna, která pomáhá pohltit náraz před jeho dopadem na hlavu. WaveCel chrání hlavu tím, že absorbuje energii vznikající při šikmém nárazu, přičemž projde třemi stupni změn ve struktuře materiálu. V prvním kroku nastává ohyb WaveCelu, dochází v něm k pružné deformaci. Pokud je síla nárazu větší nastává zmačknutí struktury a plastická deformace a absorbování části energie nárazu, v poslední části nastává posun, čímž WaveCel přesměrovává energii nárazu pryč od hlavy.
V praxi jsem naštěstí funkci WaveCelu nemusel vyzkoušet, ale věřím, že funguje. Nevýhodou například oproti Mips, který taky řeší rotační síly při pádu, je nevratná deformace. Jakmile WaveCel půjde do větší akce, zmáčkne se a zničí. Při zmáčknutí ale absorbuje energii a ta pak nejde do hlavy, potažmo do mozku. Tohle Mips neumí, ten jen část energie přesměruje od hlavy pryč.
Přilbu Trek Blaze WaveCel jsem si hodně oblíbil, oceňuji jak mi sedí na hlavě, stejně tak i výtečné odvětrání. Když k tomu všemu přidám i WaveCel technologii, magneticky uchycený kšilt, odnímatelná ušiska, tak dávám pět hvězdiček z pěti.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
...tak magnety na kšiltu závidím...já ho na LEATTu musel přilepit, páč není k sehnání:-(...