Test: nový Pivot Firebird s nastavitelnou geometrií a úložným prostorem vyzkoušen ve Finale Ligure
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 2.4.2025
Nová generace kola Pivot Firebird je zde. Díky českému zastoupení Pivotu, firmě Protocycles, jsem jej měl možnost vyzkoušet v italském Finale Ligure. Ač na první pohled vypadá dost podobně s předchozí generací, rozdílů najdeme více než dost. Představení kola a mé jízdní zkušenosti najdete v následujícím textu.
Je čtvrtek v podvečer, telefon zvoní a displeji se ukazuje "Indoš, Protocycles", jeden z spolumajitelů z českého zastoupení Pivot.
Nazdar, co bys rád?
Máš čas od neděle do středy?
Nevím, o co jde?
Nechtěl by jsi jet na launch nového Pivot Firebird?
Hmmm... Počkej, podívám se do kalendáře. (odpověď je samozřejmě naprosto jasná, ale dělám to trochu dramatický)
Jo, můžu. Jedu!
Na otočku do Finale Ligure
Jen neděle 4:00 ráno a já si dám do auta k Andrejovi z Flow Cycles a Jardovi z Bikeservis.eu a vyrážíme směr Finale Ligure.
Když máš dobré spolujezdce, tak ti 1100 km uteče jak nic a už se vítáme s Johnem Pentecostem z Pivotu.
V neděli se již nic zásadního neděje, rozebírat, jak jsem Johnovi snědl večeři asi nemá význam. To důležité začne v pondělí brzy ráno. Trochu nezvykle vyrážíme na kolo ještě předtím než jsme se s ním mohli alespoň teoreticky seznámit. Prezentace bude až po ježdění...
Vizuálně jako "starý" Firebird
Vizuálně se Firebird nijak zásadně neliší od předchozí generace. Vzhledově si jsou kola dost podobná. Co trkne hned do očí je úchyt hliníkový přehazovačky na straně jedné a flipchip na druhé straně zadní stavby, dále dva úchyty pro spodní čep tlumiče. Jinak zůstává vše při starém. Ha, co to tady máme? Úložný prostor ve spodní rámové trubce! Tak došlo už i na Pivot a jeho nejostřejší enduro kolo. V současné době díra v rámu a v ní úložiště na náklad prostě musí být. Osobně tento názor nesdílím, ale trh si to žádá.
Co tam máme dál? Já mám kolo postavené jako 29", ale hned vedle stojící kolo, na kterém bude jezdit Francouz Maxime, má vzadu malý kolo. Jo jo, chceš Fároše v mulletu? Můžeš ho mít.
Custom setup do Finale Ligure
Základnu pro následující dva dny máme v bike shopu a shuttlovací společnosti Evolve Finale. Klukům jsme včera vyplnili dotazníček, s mírami a váhami a oni nám kolo přednastavili. Pivot svoje kola staví na odpružení Fox a nastavení je velmi snadné, stačí otevřít webovky, vyhledat si informace a naklikat si odpružení. V drtivé většině případů toto nastavení funguje velmi dobře. Nicméně hlavní mechanik říká, máme zkušenost, že Factory Default funguje, ale zde ve Finale jsme si ověřili trošku jiné nastavení. Musím říct, že kluci opravdu ví! Moje kolo bylo nastaveno naprosto dokonale a neměl jsem potřebu sáhnout na byť jediné štelovátko. Pokud vás zajímá, co se doporučuje a hlavně funguje agresivně jezdícímu 90 kg jezdci, tak mrkni na fotku níže.
Mimochodem, Pivot byl osazen novým tlumičem Fox Float X2 v takzvaném Single Tube provedení a novou architekturou tlumení. Chod tlumiče se nedá označit jinak než jako výborný. To samé platí i pro jeho nastavitelnost, k dispozici v Factory provedení máte obě komprese (High i Low) a stejně tak i oba odskoky. Důležitá informace pro spoustu jezdců, tlumič je znatelně tišší než jeho předchůdce. Pořád sice není tak tichý jako RockShox, ale rušivých zvukových projevů ubylo.
Den a půl v sedle
Na dnešní den bylo naplánováno ježdění v podobě ligurské klasiky (Nato, H Trail, Ingeniere, Rollercoaster, Ca Bianca). Počasí nám úplně nepřálo. Dopoledne bylo ve znamení vlhka a blátiva, odpoledne relativní dopolední pohodu vystřídal solidní déšť, ale na kole špatné podmínky neexistují, vždyť to znáte...
Za celé pondělí, s dlouhou polední přestávkou, jsme otočili 8 trati a něco kolem 3500 výškových metrů. Úterní seance byla kratší, pouze dopolední, ale pro rychlou představu o kole šlo určitě o dostatečné množství ježdění.
Menší jen pocitově
První nasednutí a mám pocit jako na všech Pivotech. Kolo je mi malé, krátké. Shodný prvotní pocit jsem měl na všech Pivotech, ale jako vždy, i na Firebirdu, po pár metrech jízdy mi již kolo malé nepřipadlo. Zkusil jsem pro srovnání i větší velikost, XL místo L, ale se 185 cm výšky jsem se pohodlněji cítil na eLku. Možná bych si zkusil prodloužit reach, jde to? Jde, stačí dokoupit díl do hlavového složení, z neutrální pozice si lze přidat nebo ubrat 5 milimetrů. Paráda.
U Pivotu se jednotlivé velikosti neliší jen rozměry, každá velikost využívá jiné kladení karbonu. Logicky, větší velikost musí být pevnější, protože jezdec odpovídající velikosti XL bude znatelně těžší než na XS. Není to je o přidávání a ubírání materiálu, charakteristika flexe rámů se liší velikost od velikosti. Analogicky, XL borec bude mít více síly a tlačit do kola jinak než XS prcek.
Dvě tváře, hravá a rychlá
Dopolední ježdění jsem strávil s kratší zadní stavbou, kterou jsem si po obědě nechal přehodit na delší. A musím říct, že rozdíl v projevu kola byl naprosto neuvěřitelný. U spousty značek se jedná o docela nevýznamný rozdíl, což u Firebirdu neplatí, 8 milimetrů pozná každý okamžitě. Kratší zadní stavba nabídne skvělou živost, ovladatelnost a neskutečnou dávku hravosti. Takto hravé může být enduro se 165 mm zdvihu a velkým kolem vzadu? Tomu se skoro ani nechce věřit.
Když jsem pak odpoledne zadní stavbu prodloužil, můj údiv se ještě znásobil. Extrémně hravé kolo z dopoledne se kompletně proměnilo na brutálně rychlou a stabilní závodní raketu.
Tohle kolo má doopravdy dvě tváře, hravou a rychlou. A to se bavíme jen o změně délky řetězové vzpěry. Možnosti nastavení je tolik, že bychom na vyzkoušení všech možných variant potřebovali aspoň týden. Takže nakonec těch tváří bude asi mnohem víc.
Stinnou stránkou změny délky zadní stavby je nutnost změny délky řetězu, výrazná změna geometrie si u většiny variant a velikostí vyžádá prodloužení čí zkrácení řetězu o dva články.
Geometricky u Firebirdu neproběhla žádná revoluce. Oproti předchozí generaci doznal změn v lehce položenějším hlavovém úhlu, vzpřímenější sedlovém úhlu, o fous nižším středu. Zásadní rozdíl nehledejte. Evoluci tvoří spoustu menších, dílčích úprav, které už dost dobré enduro kolo posouvají zase o kus dál.
Progresivní nebo lineární? Oboje!
Další věc která se mi hodně líbila byla, velice příjemná progresivita chodu zadní stavby. Ta je v progresivnější nastavení, se spodním čepem tlumiče umístěným více vzadu, o malinko vyšší než u předchozí generace. To mi jakožto těžkému jezdci vyhovovalo. Naopak střízlík Maxim s 65 kg jsi úplně chrochtal blahem v lineárnějším nastavením.
Pár informací pro milovníky čísel:
Rozdíl v progresivitě u plného zdvihu: progresivní nastavení 31.8%, lineární 26.9%
Rozdíl v progresivitě v rozsahu sag 30% až do 90% zdvihu: progresivní nastavení 31.8%, lineární 12.3%.
Do kopce bez lockoutu
Vizuálně se Firebird příliš neliší od předchozí generace, sdílí s ní zavěšení zadní stavby DW Link. Ta, kromě skvělé citlivosti a výborné funkce pod brzdou, nabízí i doslova parádní efektivitu šlapání. Firebird jede nejen rychle z kopce, ale hodně snadno stoupá i do kopce. Využívat zamykání na tlumiči je v podstatě zbytečná operace. Pohupování nestojí za řeč.
Řekneš si, to je tím DW Linkem. Ano i ne. Zásadní je jeho naladění. Uvedu příklad, Atherton Bikes řady S využívá také "shodný" DW Link a přitom se kolo do kopců houpe tak, že na něm bez aktivovaného lockoutu tlumiče šlapat nechceš.
Úložný prostor v rámu, poprvé na Firebirdu
Jak již bylo zmíněno Firebird disponuje úložným prostorem "Tool Shed" ve spodní rámové trubce. Uvnitř se nachází dvojice látkových kapes, do kterých lze umístit náklad. Na dvířka samotná lze zvenčí připevnit držák na láhev a z druhé, vnitřní strany pak nářadíčko a rychlospojku na řetěz.
Pivot se často holedbá tím, že jejich rámy jsou vyrobeny kvalitněji než u jiných značek. Rozdíl je nyní okem viditelný. Uvnitř spodní rámové trubky je dokonale hladký a opravdu pěkně zpracovaný karbon. Dost zásadní rozdíl, například při srovnání s koly Specialized nebo Trek, jejichž vnitřní povrch se dá označit jako humpolácký. Vnitřní vedení hadic a bowdenů je dalším důkazem, jak o kolech Pivot přemýšlí. Po otevření dvířek nejsou hadice viditelné, jako by tam nebyly. Ale jsou! Vedeny jsou na horní straně spodní rámové trubky, oku neviditelně, až nahrábnutí rukou je prozradí.
Kdo nechce lovit nářadí uvnitř rámu, ocení dvojici děr pod horní rámovkou, kam dá nářadíčko namontovat a je skvěle po ruce.
Vstup do úložného prostoru je poměrně malý, dvířka jsou zatěsněná a zajištěna hliníkovou páčkou. Zavírání působí solidně, avšak během dvou dní ježdění se v naší zhruba 10členné skupině dvakrát dvířka na trati ztratily. Jak je to možné? Nakonec jsme zjistili, že důvodem ztráty je otevření náhodné dvířek kolenním chráničem nebo kraťasy. Problém je snadno řešitelný, dvířka se dají nasadit opačně a otevírací páčka již není tolik na ráně.
Pick-up ti rám neodře
Pivot prodává spoustu kol v Americe a především tam ocení ochrany spodní rámové trubky v místech kontaktu s korbou pick-upu. My ostatní oceníme masivní gumovou ochranu spodku rámu, tady kameny nemají šanci. Gumové prvky najdeme i na spoustě dalších míst, s tímto si opravdu vyhráli.
Top level performance bez kompromisů
Pivot nenabízí levná kola, specializuje se na top level performance bez kompromisů. Takže i nejlevnější osazení splní velice náročné požadavky.
Všechny Firebirdy disponují kombinací zdvihů 170 a 165 mm, k dispozici budou ve třech tradičních úrovních osazení. Verze Pro a Team budou pruží na tlumiči Fox Factory Float X2 modelové řady 2026 a vidlici Fox Factory 38 Grip X2. Nejnižší verze Ride pak dostane dočasně starší generaci tlumiče Fox Factory Float X2 a dopředu "jen" vidlici Fox Performance 38mm Grip. V případě pohonu a brzd můžete volit mezi značkami Sram a Shimano.
Dvě barvy a limitka
Pivot Firebird se bude dát koupit v několika barevných provedeních, já jsem se zamiloval do White Gold, bílá se zlatými detaily působí elegantně a opravdu draze. Naopak druhá standardní barva YOLO, prý žlutá, ale v závislosti na světle spíše svítivě zelená vypadá dost pouťově. Ale co, člověk to jiný vkus. Poslední, dvě stě kusy limitovanou barevnou kombinací dostupnou pouze u modelu Team je Purple Galaxy, černá s fialovými tečkami.
Skvělé kolo ještě lepší
Pivot Firebird bylo skvělé enduro kolo. Toto tvrzení platí nadále. I přestože nejnovější Fároš nabídne velmi podobný projev jako předchozí generace, tak mezigenerační posun je znatelný. Ano, skvělé kolo se stalo ještě lepším. Zásadním rozdílem bude jednoznačně nastavitelná geometrie, možnost ladit si kolo dokonale pro danou dráhu a terén ocení nejen závodníci. Upravit si geometrii k obrazu svému, k svému jízdnímu stylu u tělesným proporcím prostě chceš. Zvláště pokud tvoje tělo není typická konfekční velikost. Možná to ale moc řeším, a ostatní budou jako hlavní výhodu vnímat integrovaný úložný prostor...
Foto: jezdecké Evolve Finale
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Jaktoze tam nebyl Barty Mrzda fagtory rajdr?