Report: Dobřany hostily první letošní fourcrossovou zastávku Evropského poháru

Autor: Standa Michal, kategorie: Report, vydáno: 30.7.2020

Uplynulý víkend proběhl ve znamení prvního letošního fourcrossového závodění. Prvenství to bylo přímo kontinentální, protože v areálu Šlovického vrchu v Dobřanech se uskutečnila první zastávka Evropského poháru, která je zároveň součástí českého Cycology 4X cupu. Prvním závodem domácího poháru měl být původně víkend v Přerově 20.-21.června. Avšak ten bylo nutno přeložit na srpen.

Samotná prezentace pro evropský pohár v Dobřanech byla možná dopředu elektronicky. Téhle možnosti nakonec využila jen velmi malá část jezdců a zbytek dal přednost přihlášce na místě v den závodu. Někteří na místo dorazili už v pátečních odpoledních hodinách, aby se stihli svézt ještě v podvečer. Hned po příjezdu snad každý musel pochválit práci pořadatelů, protože trať i celý areál vypadal skvěle. Takže nezbylo než vyhodit kola z aut, postavit stany a hurá na trať. Dojmy z tréninku ještě navíc umocnilo počasí, které na večer konečně vyrobilo nad Dobřany trošku mraků a nebylo takové horko. Na kompletně nachystané trati jste tak mohli potkat jezdce a jezdkyně z moravy (Brno, Přerov) nebo i z okolí Jablonce. Zbývalo už jen doladit startovací zařízení na montáž pístu ProGate, které dodal Tom Slavík.

Po západu Slunce, kdy v depu bylo cítit kouř z grilů jednotlivých týmů se ale strhla bouřka, jakou nikdo nečekal. Takže někteří grily a kola nechali na pospas osudu a prchli do stanů a aut, jiní rekvírovali prázdné servisní stany svých sousedů. Vypadalo to chvíli, že se loňské bahenní lázně budou opakovat. Později v noci déšť utichl a ráno bylo zase jako z omalovánek. Zde nezbývá vystavit poklonu stavitelům a jejich důmyslnému systému drenáží. Trať byla ráno v perfektní kondici bez jediné kaluže. Během dopoledne se depo i celý areál začal slušně plnit, před občerstvením začala vznikat prví fronta, takže se mohla v půl jedné rozjet prezentace. Jediným lehkým technickým problémem byla tiskárna, takže se záhy přešlo ke starému dobrému ručnímu zápisu, u kterého zůstalo po zbytek závodu. Co se kategorií týká, tak zde je bylo nutno vypsat podle evropských směrnic, nikoli českých. Takže oproti obvyklým hobby, women a open-elite se dalo ještě zapsat do kategore master30+. Také se rozrostl počet kategorií pro juniory under 11, under 13, under 15 a under 17.

Pro většinu jezdců nebylo překvapením, že se v Česku závodí tzv. národním postupovým systémem. Oproti standartnímu systému: kvalifikace na čas + KO postupový pavouk, se u nás jede první vyřazovací kolo třikrát ve stejném složení jezdců, pouze si v odlišném pořadí volí pozice na rampě. Po třech jízdách dál postupují dva nejlepší atd. až do finále. Pouze v kategoriích, kde se sejde 4 a méně jezdců, se pořadí určí po třech jízdách. Pokud se tedy jezdec dostane z kvalifikace do pavouka, tak má jistotu aspoň tří jízd. Když ne, mají pořadatelé vždy snahu udělat pro nepostoupivší závodníky tzv. „loosers“ jízdy. Tam si to účastníci rozdají o pořadí mimo hlavního postupového pavouka. Po odjetí kvalifikace, kterou v absolutním pořadí podle předpokladu ovládl Tom Stavík, před Tomem Brožíkem, Kubou Kantorem a Davidem Spurným, se rovnou šlo na součtové a vyřazovací jízdy. V juniorských kategoriích se sešla čtveřice složená ze dvou jezdců under17, jednoho under 15 a jednoho under11. Dát kluky dohromady se nakonec jevilo jako dobré rozhodnutí, protože dva nejstarší Antonio Kropt a Vojta Rohlena předváděli pěkné souboje, třetí za nimi Lukáš Kochánek srdnatě dotíral a nejmladší Michal Brožík jr. si během svých jízd užíval ovace vyhecovaného publika. Vyhlašovalo se samozřejmě podle jednotlivých kategorií, takže si všichni vylezli na stupně vítězů. V Zlato v U17 nakonec putovalo do Německa zásluhou Kropta.

Druhou kategorií byly dívky, kde byly tři věkově podobné účastnice. Brněnská bikrosařka Michaela Hájková podle předpokladů na svém fourcrossovém Ghostu svým dvěma soupeřkám vždy poodjela. Za ní se ale odehrávaly dechberoucí situace, kdy přerovská Míša Skálová na ocelovém pevňáku musela odrážet útoky od Denisy Malechové, jedoucí na endurové devetadváce. Výsledek byl vždy stejný a holky zaslouží velké uznání, že do toho šly a Denise, že po všech pádech vždy sedla na kolo a dojela do cíle.

V kategorii hobby se sešlo 9 kousků, tedy do pavouka se jeden nedostal. K vidění byli rajdři jak na 4X speciálech, tak na čistokrevných endurových fullech a nutno říct, že se rozdíly mezi vybavením v poslední době téměř smazaly. Někde to na pevném kole rychleji akceleruje, jinde to zase na fullu líp drží v zatáčce. Už od kvalifikace bylo nejvíce vidět spolustavitele trati Michaela Brožíka, který si zaslouženě dojel pro prvenství. Za ním bylo pořadí jezdců Patrik Kašpar, Dominik Vít a Tom Král.

V kategorii Masters se do velkého finále relativně hladce dostala první čtveřice z kvalifikace Standa Michal, Petr Fabián, Jan Madanský a Jakub Toman. Ve finálové rozjížďce už to tak jednoznačné nebylo. V první zatáčce proběhla tvrdá loktovačka v podání Standy a Jakuba, ze které vytěžil na chvostu jedoucí Honza Madanský. Ten dlouhou dobu takticky bránil první flek, ale nakonec ho Standa přešlapal těsně před cílem. Na třetím fleku to nakonec dojel Petr Fabián. V nejpočetnější kategorii Elite se do pavouka nedostali tři závodníci, kteří putovali do jízd útěchy. Ostatních osm si to z ostra rozdalo v součtových jízdách. Překvapením bylo, že ani třetí ani čtvrtý muž kvalifikace se do velkého finále neprobojoval. Takže po boku Toma Slavíka, který procházel základními jízdami jako nůž máslem, se na finálový start postavil hlavní pořadatel Tom Brožík, Jirka Penc a lokální Matěj Fejfar. Tom Slavík potvrdil roli favorita a od první zatáčky už jen kontroloval a zvyšoval náskok. Tom Brožík hnaný domácím publikem pak bral dvojku před Jirkou a Matějem.

Po vyhlašování se někteří odebrali do svých domovů, někdo volil lehkou koupačku a zbytek už nedočkavě vyčkával na afterpárty. Ta se podle doslechu asi vydařila, protože místní DJs trápili aparaturu až do brzkých ranních hodin.

Nezbývá než poděkovat dobřanským pořadatelům s Brožíkovic početnou rodinou v čele, že pro nás i v nelehké době uspořádali tuhle akci. Škoda jen, že se neodhodlalo závodit víc juniorských jezdců. Třeba se to povede na dalším závodu Cycology 4× cupu, který se koná o víkendu 15.-16. srpna v Přerově a kde se kromě nedělního fourcrossu pojede v sobotu také dual.

Podobné články

Diskuze

  • anonymní uživatel Jakoby 30.7.2020 v 12:30

    Evropsky pohar za ucasti jen jezdcu z CR? celkovy zavodniku, tak 18? Skoda, ze ten sport je po smrti

  • anonymní uživatel Stan (stan.mi (a) centrum.cz) 30.7.2020 v 15:35

    2 Jakoby: celkový počet účastníků byl 35, Němci byli tuším 4. Příště přijeď a vem kámoše a bude nás víc.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí