Test: Aenomaly SwitchGrade - změní úhel sedla a zlepší výjezdy i sjezdy
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 6.11.2024
Nastavení úhlu sedla je věc, kterou typicky děláš jednou. Sedlo si nastavíš na úhel, který ti vyhovuje a pak již v podstatě nikdy neměníš. Nicméně změna úhlu sedla, to znamená jeho náklon dopředu či dozadu v předozadní ose může zásadně ovlivnit jízdní vlastnosti na kole. Jak do kopce, tak z kopce. Unikátním produktem, který umožňuje během jízdy změnit úhel sedla, je Aenomaly SwitchGrade. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?
Tak trochu jiný zámek sedla
Že jste o Aenomaly Construct nikdy neslyšeli. Není divu, jedná se o podstatě rodinnou firmičku z britské Kolumbie v Kanadě, v jejímž portfoliu výrobku se nachází vlastně pouze jediná položka, SwitchGrade. Výrobek, který na sobě hrdě nese Made in Whistler, protože je vyráběn právě zde, v kanadské Mecce horské cyklistiky.
O co jde? Mechanismus SwitchGrade upravuje a vylepšuje klasický zámek sedlovky. Umožní náklon sedla do tří různých poloh, základní polohy v rovině, výjezdové polohy se špičkou směřující dolů (náklon -10 stupňů) a sjezdové se zadní části sedla směřující dolů (+12 stupňů).
Nedávno na trh výrobce uvedl i levnější verzi s přídomkem Duo, která má pouze dvě pozice. Ty jsou nastavitelné v rozsahu 12 stupňů, např. jedna pozice -12 a druhá 0 stupňů.
Aenomaly Construct vyrábí SwitchGrade z hliníkových slitin řady 7075 T6 a 6061 T6. Zpracování velice kvalitní, na materiálu se také nešetřilo, honba za co nejnižší hmotností neproběhla, SwitchGrade váží 165 gramů.
Během sezóny intenzivního používání se neobjevila sebemenší vůle či jakýkoliv jiný nedostatek. S zámkem jsem jezdil ve všech typech počasí od sněhu až po letní prach.
Kompatibilita s otazníkem
SwitchGrade se vyrábí v několika variantách. Důvodem je jeho nekompatibilita se všemi typy sedlovek, sedlovky využívají různé řešení zámku sedla. Spousta z nich jsi jsou podobná ale některé se zásadně liší, je proto třeba vybrat správnou verzi SwitchGrade. Jedná se o jednu ze zásadních nevýhod, protože přenositelnost mezi jednotlivými sedlovkami není zaručena. To znamená, když si koupíš za nemalý peníz SwitchGrade na jedno kolo a do budoucna pokud jej budeš chtít použít na kole příštím, musíš si pořídit na další kolo sedlovku se stejným typem uchycení sedla.
Další nezbytnou zmínku zaslouží kompatibilita se sedly, ze SwitchGrade lze použít sedla výhradně s ližinami kulatého průměru 7 milimetrů. Ostatní typy, ať již oválné či ližiny s průměrem 9 mm kompatibilní nejsou.
Cena, počítej, že musíš sáhnout opravdu hluboko do peněženky. Samotný zámek vychází na 245 dolarů (barevné varianty ještě více), k tomu je potřeba ještě připočíst dopravné z Kanady do České republiky a následně i clo a DPH. Vícenáklady i s vyclením od přepravce vychází zhruba na 1000 Kč.
Namontuješ za pár minut
Montáž je relativně snadná, časově nenáročná, řekl bych, že se jedná o otázku maximálně pěti minut.
V případě mé sedlovky, což byla Mondraker OnOff Pija, stačilo demontovat sedlo a původní zámek resp. jeho horní část nahradit SwitchGrade. Nicméně bylo ještě třeba odstranit původní gumovou krytku a nahradit ji menší (v balení dodávanou) čepičkou. Bez této změny SwitchGrade nešel namontovat a kolidoval s krytkou.
SwitchGrade v sobě vlastně kombinuje dva typy sedlových zámků, jeden u něhož šrouby vedou paralelně se sedlovkou a druhý, který má šroub vedený kolmo z boku. První zmíněný fixuje SwitchGrade k tělu sedlovky a pomocí něj se nastavuje základní neutrální úhel sedla, tak jak je u tohoto typu uchycení běžné. Druhý boční úchyt drží sedlo samotné a k němu namontovaný mechanizmus pak umožňuje jeho náklon.
Nabízí se zásadní otázka, o kolik SwitchGrade zvýší celkovou délku sedlovky, o kolik se prodlouží stack? Zní to neuvěřitelně, ale navýšení je zhruba jen o 5 milimetrů. Vzhledem k přínosu se jedná o zanedbatelnou hodnotu.
Ovládání jako u prvních teleskopek
SwitchGrade se ovládá pomocí páčky umístěné mezi sedlovými ližinami. V místech, kde se ovládaly teleskopické sedlovky v době svého vzniku, v dobách, kdy o dálkovém ovládání z řídítek ještě nikdo neslyšel. Na rozdíl od teleskopek s ovládáním pod sedlem jsem byl úplně v pohodě, důvodem je četnost použití SwitchGrade během jízdy. Při nezávodní jízdě si chvíli na oddělání ruky z řídítek najdeš vždy.
Sedlo rovně, nebo špičkou nahoru či dolů
SwitchGrade má, jak již bylo zmíněno, tři polohy - sjezdovou, neutrální a výjezdovou. Neutrální, vodorovná pozice sedla ve které jezdec stráví nejvíce času, jedná o takovou pozici sedla, kterou by si jezdec nastavil na jakékoliv sedlovce bez SwitchGrade. Sjezdová pozice sklání sedlo dozadu o 12 stupňů, výjezdová naopak naklání špičku o 10 stupňů dopředu.
K přepínání mezi pozicemi je nutné zmáčknout ovládací páčku resp. pomocí prstů ji přitáhnout ke špičce sedla. Tím se mechanizmus odaretuje a následně je nutno lehce posunout tělo tím směrem, do které pozice chceme sedlo nahnout. Pokud začínáme v základní neutrální vodorovné pozici sedla, tak lehoučký záklon překlopí sedlo do sjezdové pozice, naopak lehký předklon skloní sedlo do výjezdové pozice. Pokud je sedlo již sklopeno, tak do základní pozice je opět třeba použít záklon resp. předklon.
Dát špičku a nebo zadní část dolů je snadné. Vrátit sedlo do základní pozice již tak snadné není. Chce to cit a cvik, absence jakéhokoliv zajištění ve střední pozici návrat komplikuje. Komplikuje výrazně, tak výrazně, že změnit pozici ve výjezdu či sjezdu bych označil jako skoro nemožné. Návrat do základní pozice vyžaduje soustředění a klid. Když jedno z toho nemáš, snadno se sedlo překlopí až do jedné nebo druhé z krajních pozic.
Má využití sjezdová pozice?
Sjezdová pozice, je pozice, kterou obvykle na svých kolech vozí sjezdaři, tedy se sníženou zádí sedla zvýší jezdci prostor nad rámem a zadním kolem. Sedlo ti prostě míň zavazí. U současných vysokozdvihových sedlovek může být přínos sklopení sedla vzad diskutabilní, výhodu poznáš v extrémně prudkém terénu, kdy skoro sedíš na gumě, se sklopeným sedlem pak bude návrat těla nad rám snazší.
Výrazný náklon dozadu využiješ opravdu jen v prudších sjezdech, pokud máš trať s proměnlivým sklonem, tak v mírnějších částech, kde si obvykle sedlovku vysuneš nahoru, bude sezení na sedle obtížné a ne moc pohodlné. 12 stupňů se zdá až moc agresivní sklon.
Pokud máš kolo, které sedlovku s obřím zdvihem nepojme, tak snížením zádě sedla vlastně "získáš" trochu zdvihu navíc. Zdvih jako takový nezískáš, ale rozsah nad sedlem ano. Jako já, u tohoto konkrétního Mondrakeru a mé konstituce těla bych ocenil 20 cm zdvihu, ale bohužel, takto dlouhá sedlovka, snad jen vyjma OneUp, se prostě do rámu nevejde.
Ostatně, automatické sklápění sedla vzad měla před léty teleskopka od Specialized, tehdy se to příliš neujalo, důvody neznám, ale často chceš mít sedlo dolu a přitom neskloněné, ve vodorovné pozici.
Do prudkého kopce poznáš rozdíl
Skloněná pozice se špičkou dolů, výjezdová, přináší, za mě, mnohem více než sjezdová. Čeká tě dlouhé a zároveň prudké stoupání? Pak to chce jednoznačně špičku sedla směřující dolů. Proč? Důvodů je mnoho, ať už je to lepší rozložení hmotnosti mezi přední a zadní kolo, tak ergonomie.
Když na kole stoupám do prudkého kopce obvykle se snažím posunout zadek více ke špičce sedla a výrazně se předklonit. Důvodem je přenést těžiště dopředu a snaha zabránit zvedání předního kola. Pokud je špička sedla dolů, lze posunutí provést výrazně snáz než když se sedlo nachází v základní vodorovné pozici. V té sedlo vlastně ve výjezdu směřuje vzhůru a udržet pozici na špičce vyžaduje mnohem více síly než když je špička dolů, ve výjezdu vlastně ve víceméně vodorovné pozici. Protože ti zadek nesjíždí ze sedla.
Díky sklonění sedla není třeba se ani tak moc předklánět. To má za následek minimálně dvě výhody, první, snazší dýchání. Ve více vzpřímené pozici se dýchá rozhodně snáze než v předklonu. Výhoda druhá, možnost většího tlaku na pedál, ten se totiž nachází více pod kyčlemi a lze tak tlačit více pod sebe. Spodní záda ti za to poděkují.
Potřebuji to?
Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Pokud jsem nejezdil na elektrokole, tak bych o smysluplnosti SwitchGrade pochyboval. Na klasickém kole mám totiž heslo: "neexistuje kopec, který by se nedal vytlačit". Sesednout a tlačit není ostuda. Na ebiku to mám úplně jinak, pokouším se vyjet výjezdy, o kterých bych na normálním kole ani neuvažoval. V takových je často obtížné udržet grip předního kola, zabránit jeho zvedání, pak nezbývá než se posunout na sedle dopředu a "tlačit" řídítka dolů. Když ani to nepomáhá, nezbývá než nasadit režim "na Myšáka". Stáhnout sedlovku dolů a bojovat dál.
Se SwitchGrade jsou takové výjezdy mnohem snazší a pocitově méně náročné. Se špičkou dolů, se soustředíš jen na tlačení do pedálů a dosažení ideální pozice na sedle skoro neřešíš.
Ideální místa pro sklonění špičky jsou dlouhé prudká konstantní stoupání a nebo brutálně prudké powerstage. Jakmile se sklon narovná, 10stupňové sklonění sedla posed dost znepříjemní. O složitosti návratu na vodorovné pozice již byla řeč, takže proměnlivé stoupání, prudká místa střídající se s rovinkami raději pojedu se sedlem ve vodorovné pozici než se sedlem jako vozil Jarda Kulhavý, náš vítěz MTB crosscountry na olympiádě v Londýně v roce 2012.
Prvních několik jízd jsem Switchgrade používal téměř v každém kopci, po čase se ale četnost používání změnila. Kolikrát přepnutí pozice sedla použiji na vyjížďce? Někdy do cela často, jindy ani jednou. Hodně záleží na prudkosti terénu, čím prudší výjezdy či sjezdy, tím častěji jde SwitchGrade do akce. Jindy na něj ale během 30 km na vyjížďce s 1000 metry převýšení nesáhnu ani jednou.
Gamechanger (pro někoho)
Aenomaly SwitchGrade se nebojím označit jako gamechanger. Gamechanger, který ale není pro každého. Pokud nemáš ebike a nebo ve tvém repertoáru nejsou několikahodinové alpské výjezdy, z Finale Ligure na Base Nato jedeš raději shuttlem než za svý, tak možná výhody SwitchGrade úplně neoceníš. Naopak, pokud si libuješ v těžkých technických výjezdech, tak ze sedla se špičkou dolů budeš nadšený a jízdu bez něj si již představit nedokážeš.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
Dá se to tady někde koupit?