Test: Giant Glory Advanced - sjezďák lehčí než tvoje endurko
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 24.10.2024
Sjezdové kolo Glory má ve své nabídce tchajwanská značka Giant s krátkou přestávkou již hodně let. Jaká je nejnovější generace jsme měli příležitost vyzkoušet na počátku léta.
Umí být sakra rychlé, ale i zábavné kolo
Základním parametrem dobrého sjezdové kola jsou sjezdové schopnosti, jak rychle umožní jezdci zdolat trať. Čas je to jediné, co se počítá. Tento pohled je pohledem závodníka, běžný smrtelník od kola obvykle vyžaduje také i jistou dávku zábavnosti. Jdou tyto dva protichůdné požadavky spojit v jednom kole? Ano, jdou! Jedním z takových kol je bezpochyby i Giant Glory.
Maestro nechybí
U všech "lepších" kol značka Giant sází na odpružení Maestro, u nejostřejšího modelu v nabídce pak jeho použití proto nepřekvapí. Zadní stavba je s předním rámovým trojúhelníkem spojena pomocí dvojice vahadel, dalo by se říct, že Glorie patří mezi kola klasická koncepce. Nenajdete u ní nejnovější trendy v podobě high pivotu či řetězových kladek, osobně si myslím, že to nijak potenciál kola nesnižuje. Možná naopak.
Nastavitelnost neskutečná
V nabídce Giantu najdeme pouze jedno sjezdové kolo, jedinou variantu a sice Glory Advanced. Právě tento stroj jsme jezdili. Giant jej postavil na celokarbonovém rámu a to včetně vahadel. Vlastně jediné díly z hliníkové slitiny jsou čepy. Čepy a flipchipy. Ano, flipchipy, použití množného čísla je správně. Otočných elementů umožňující úpravu geometrie na kole najdeme vícero. Odladění kola k jezdcovu stylu, preferencím či konkrétní trati snad nemůže být komplexnější. Kromě rozvoru, výšky středu, lze měnit i délku dosahu. Kromě toho Glory, která je standardně dodávaná jako mullet s větším předním a menším zadním kolem, lze přeskládat na plnou devětadvacítku.
Změny v geometrii mohou být výrazné a zásadní, na shodném rámu lze během pár okamžiků postavit doslova zcela jiné kolo. Když k tomu přidáte i top odpružení Fox Factory umožňující obrovské kouzla v projevu, je jasné, že pro využití plného potenciálu kola musíš mít chuť, čas a zkušenosti ladit, zkoušet a testovat. V rukou zkušeného jezdce, potažmo ladiče, se z Glory může stát nekompromisní sjezdová střela, ale i extrémně zábavný bikeparkový speciál.
Tři "menší" velikosti
Giant Glory Advanced se dodává ve třech různých, zlehka se překrývajících, velikostech S/M, M/L a L/XL. Konkrétně tento testovací kousek M/L je určen pro jezdce s výškou postavy od 171 cm do 188 cm, oba dva s Edou měříme 185 centimetrů i v nejdelším možném nastavení Reach nám velikost přišla limitní. Osobně bych raději sáhl po větší velikosti a měl tak možnost využít i flipchip měnící délku dosahu (Reach). U M/L změna, zkrácení ať již do neutrální nebo -5 mm pozice nepřicházelo v úvahu. Dva centimetry v délce horní rámové trubky, jak má L/XL, bych uvítal.
Co se týče osazení, tak v podstatě není co vytknout, vše naprosto funkční. Top odpružení reprezentuje vidlice Fox 40 Factory i tlumič Fox DHX2 Factory, ostatní osazení míří trochu níže, ale nikoliv na úkor výkonu. Jeden příklad za všechny, sedmirychlostní přehazovačka SRAM GX Eagle DH patří mezi nejnižší SRAMem nabízenou, ale rozdíl oproti nejvyšší X01 není zásadní.
Pokud bych ale byl hnidopich, u kola za necelých 200 tisíc korun očekával karbonová řídítka či lepší než jen "plechové" kotouče Shimano RT-66. Odpověď na otázku, proč Giant osadil jen obyčejné kotouče je překvapivě jednoduchá, Shimano žádné lepší v průměru použitém na předním kole (220 mm) nemá. Popravdě i přes obyčejné kotouče jsem nezaznamenal jakékoliv vadnutí brzd či ztrátu výkonu, brzdy Shimano Saint jsou legendární svým výkonem již léta. A komu by byla dvěstětrojka vzadu málo, tak v příbalu najde i adaptér na 220 mm kotouč.
Limitem je jezdec
S Gloríí jsme (já a Eda) absolvovali několik bikeparků a nevynechali jsme ani lokální bikepark v brněnském Zamilci. Naše zjištění nebylo překvapivé, Glory je overkill pro všechny tratě, které jsme jeli. I černou sjezdovou v Koutech si toto kolo dává s prstem v nose, nejen zde, ale vlastně všude jsme byli limitem my jezdci. Kolo umí jet neskutečně rychle a přitom jistě, tak rychle, že se dostáváš do rychlosti, ve které nejsi vůbec komfortní. Kolo by chtělo, ale hlava nepustí. Jen přiblížit se situaci, kdy se bude kolo blížit své hraně vyžaduje hodně zkušeného jezdce kvalit Světového poháru ve sjezdu. A ruku na srdce, takový ani jeden z nás není.
Ovladatelnost jako na "malém" kole
U sjezdového kola nepřekvapí sjezdové zdvihy, jezdci mají k dispozici 203 předního a 200 mm zadního zdvihu. Již to zásadně ovlivňuje průchodnost terénem, ale to, co se mi extra líbilo byla neskutečná ovladatelnost. Kombinace nízké hmotnosti a mullet setupu kol nabízí možnost obratnosti u sjezdového kola až nevídanou. Glory Advanced bez pedálů váží 16,9 kilogramu, vynikající číslo, která ještě více vynikne, když jej srovnáte s koly s nižším zdvihem. Spousta enduro kol je mnohem, mnohem těžší.
Tankovitost, neochota zatáčet v nízké rychlosti, neexistuje. I když jedeš téměř krokem, v extrémně utažených zatáčkách, kde se na jiném DH kolo sotva smotáš, na Glory frčíš, jako by šlo o wide open zatáčky. A to i přesto, že hlavový úhel nelze označit jinak než extrémně položený.
Co mě ale bralo nejvíc, tak schopnost překlopit kolo ze strany na stranu, představ si dvě na sebe navazující klopenky, jedna váže druhou a překlopit Glory z jedné do druhé bylo jako nic.
Nebo třeba brždění, stačí sáhnout po brzdě až na poslední chvíli a kolo hodně ochotně zpomaluje jako by snad nemělo žádnou setrvačnost. Musíš se naučit brzdit o kousek dál, o fous blíž před zatáčkou. Sjezďák, co váží pod sedmnáct kilo, prostě chceš.
Glory a její odpružení Maestro v kombinaci s tlumičem Fox DHX2 Factory skvěle pracuje se zdvihem. I se standardním nastavením (6 LSR, 5 HSR, 11 LSC, 6 HSC) v nejvíce rozbitém terénu máš pocit, že máš nekonečnou rezervu pod zadkem. Ale zároveň nechybí ani neskutečně citlivá první třetina zdvihu, na kterou naváže lehké přituhnutí. Tu oceníš u skákání či ostrých průjezdů zatáčkami, opora ve středu zdvihu je ukázková. To samé platí i nárůstu progrese, jak se zdvih blíží svému konci. Docílit dorazu na tlumiči dokáže asi jen málokdo.
Mullet nebo devětadvacítka? Co je lepší?
Jak již bylo zmíněno, kolo jsme měli v mullet setupu s menším zadním kolem. Na jednu stranu toto řešení přináší výhody v podobně více prostoru nad zadním kolem a díky kratší celkové délce kola lepší manévrovatelností, tak na straně druhé má i výrazná negativa. Osobně vnímám, že negativa převyšují pozitiva. Menší zadní kolo výrazně méně udržuje rychlost a mnohem více drncá, na což se dá snadno zvyknout, ale na o poznání horší brzdné schopnosti ve srovnání s devětadvacítkou jsem si zvyknout nedokázal. Každopádně, stačí výměna zadního kola za 29" a je po problému.
Dovolí ti posunout se dál
Nejnovější generace sjezdového kola Giant Glory navazuje na dlouhou tradici a dělá čest svému jménu. S neskutečným potenciálem k úpravám geometrie, možností setupu kol a výbavou bez nutnosti jakýchkoliv změn se jedná o skutečné do-it-all sjezdové kolo, na kterém se můžeš ve svém skillu a rychlosti posouvat. I když jezdíš bednu top sjezdových závodech nebo skáčeš ty největší skoky v bikeparcích.
Testované kolo se dá zakoupit jako kompletní stavba, ale možnost mají i individuální stavitelé, protože Giant nabízí i samostatnou rámovou sadu.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.
ty kotouče, to je vtip, ne?