Test: vložka do pláště Tubolight Diamana - unikátní tvar pro lepší vlastnosti
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 17.12.2024
Na trhu je nepřeberné množství vložek do plášťů. To je nepopiratelný fakt. Jedna z nich nad ostatními vyniká svým vzhledem a to je Tubolight Diamana. Čím také rozhodně zaujme je tvrzení, že díky této vložce budou mít pláště mimo jiné i o 9% lepší odvalování. Jde to poznat?
Unikátní tvar pro lepší vlastnosti
Tubolight rozhodně není firma, která by se pohybovala v průměru. Do nedávna vyráběli nejlehčí vložku na světě a nyní přichází s vložkou, která má mít zcela revoluční vlastnosti. Na rozdíl od vložek ostatních výrobců, které primárně slouží jako ochrana proti poškození ráfku při nárazu, má Diamana díky svému tvaru přinést i podstatné zlepšení jízdních vlastností.
Venturiho efekt v akci
Specificky tvarovaná pěna při nárazu na překážku usměrňuje proudění vzduchu uvnitř pneumatiky z vnějšího prostoru (mezi vložkou a běhounem) do vnitřního prostoru (mezi vložkou a ráfkem). Diamana využívá takzvaný Venturiho efekt, vzduch jdoucí zužujícím se kanálem zrychluje a vytváří nad vložkou podtlak a tím zpomaluje odskok pláště. Správnému proudění vzduchu v plášti by měl napomáhat i tečkovaný povrch horní části vložky, inspirace golfovým míčkem je jasně patrná.
Lepší odvalování, lepší grip i méně vibrací
Jaké jsou výhody? Nechme mluvit čísla prezentována výrobcem: o 9% lepší odvalování v drsném terénu, tlak na styčné ploše pláště se zemí o 60% vyšší a poslední číslo je tlumení vibrací, o 55% vyšší než bez vložky. Výrobce neuvádí pro jaký model vložky hodnoty platí, na výběr jsou tři, SL, HD a XHD, malá, větší a největší.
Je jasné, že se jedná o silné tvrzení, sice podpořené laboratorními testy, ale v praxi se bude jen velice těžko ověřovat. Jde to poznat?
Dopředu HD, dozadu XHD
Na vyzkoušení jsem dostal verzi Tubolight Diamana určenou pro ostré enduro či DH použití. Skládala se z přední varianty HD29 a zadní XHD29. Obě varianty jsou si velmi podobné, liší se svojí mohutností, tuhostí a samozřejmě i váhou. Často výrobci hmotnost z lehce snižují, aby to na papíře vypadalo líp, ale jen málokdy se liší deklarovaná hmotnost od té reálné tak jako u Diamana. U HD jsem navážil 161 g, to je o 16 g více, než říká výrobce, ale hlavní rozdíl byl u XHD verze, kde jsem oproti slibovaným 220g, navážil neskutečnou hmotnost 334 g. Ano, o půlku víc!
S čím lze srovnat?
V ruce je verze XHD určená pro enduro sjezd a elektrokola extrémně masivní a velice tuhá. Diamana HD je o poznání menší a měkčí, optimální použití je pro méně náročný terén a nebo do předního kola. Pokud bych měl materiál a tuhost HD verze přirovnat nějaké jiné vložce na trhu, tak se přímo nabízí Cushcore. V případě XHD verze mne nenapadá nic k čemu přirovnat, nic tak tuhého jsem do pláště nikdy nevkládal.
Obutí snadné
Montáž obou verzí je poměrně snadná a to především díky relativně nízké výšce vložky a tvarování části doléhající k ráfku. Jako nejsnazší mi přišlo nejdříve nasadit vložku na ráfek a následně nazout jednu a druhou bočnici pláště. Do ráfků s vnitřní šířkou 30 mm s nasazenou vložkou jsem pláště s DH bočnicí obul bez nutnosti použít stahovací pásky či další vychytávek, které jsou často nezbytné pro nasazení velkoobjemových vložek.
Vložky jsem zkoušel v kombinaci s plášti Maxxis, na předním kole model High Roller 3, kterému na zadním kole dělal společnost High Roller 2. Oba dva ve sjezdovém provedení s MaxxGrip směsí.
S novým plášti jsem vyrazil na čtyři dny shuttlování do Alsaska na rozmanité dráhy, kde se každá trocha gripu navíc hodí.
Poznám rozdíl?
Nyní přichází ta nejdůležitější část, jsou deklarované vlastnosti znatelné? Nebudu lhát, když řeknu, že jsem byl již po přečtení čísel z marketingové zprávy skeptický. Zlepšení o tolik procent, vždyť to skoro není ani možné. Uvidíme, třeba budu příjemně překvapen. Praxe však potvrdila očekávání, žádné zásadní zlepšení jsem ani i při sebe větší snaze nepoznal. Neměl jsem pocit, že by pláště tlumily odskok či vibrace zásadně jinak než jsem zvyklý. A slibované o 9% lepší odvalování chápu tak, že každým šlápnutím ujedu skoro desetinu delší vzdálenost. To by byla fantazie, ale já ji bohužel nezažil.
Při mnou tradičně používanými tlaky v pláštích, 1,6 a 1,8 atm (23 a 26 psi, hmotnost jezdce 91 kg) se jízdní vlastnosti nijak nelišily od jízdy s jinými vložkami v pláštích. A to ani v jednom z výše zmiňovaných parametrů.
Při použití nižšího tlaku měly pláště v klopenkách tendenci zlehka uhýbat. U vložek s vyšší výškou, které více zasahují do vnitřního prostoru pláště často můžu jet i s o fous nižším tlakem.
Ačkoliv jsem (naštěstí) neměl možnost jet na prázdném plášti, ale očekávám, že ochrana ráfku v tomto případě bude u Diamana nadstandardní. Použitá dost tuhá EVA pěna s uzavřenými póry budí důvěru, rozhodně vydrží více než u jiných vložek, které často připomínají nudle na koupání. Rozhodně bych se nebál výdrže, Diamana nebude vložka na půl sezóny.
Jedna z mnoha
Tubolight Diamana se z mého pohledu nevyčnívá z davu, prostě jeden další tire insert v řadě. Slibované zlepšení jízdních vlastnosti jsem vlastně nebyl schopen poznat. Laboratoři je možná měřitelné, ale v praxi, na trati, kdy do hry vstupuje spousta dalších vlivů, slibované výhody cítit nejsou.
Ale abych nebyl jen kritický, pochvalu zaslouží za robustnost a snadné nasazování.
Podpořte autora mikroplatbou a kupte mu pivo! Vaše gesto ocení jeho tvůrčí úsilí a poskytne mu motivaci pro další práci. Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Vaše podpora je cenná a oceňovaná.
Můžete poslat jedno, dvě piva, jedno pětipivo a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.