Test: Burgtec Penthouse Flat MK5 B-RAGE EDITION, prémiové pedály?

Autor: Kule, kategorie: Test, vydáno: 13.1.2025

Když jsem před pár lety hledal platformový pedály na svý kolo, chtěl jsem, aby měly hromadu gripu, byly odolný a levný. Nicméně pořád jsem nemohl přestat pokukovat po prémiovkách, kovových leštěnkách v cenové hladině 3-4 tisíc. Konkrétně jsem se neustále vracel k těm od anglické firmy Burgtec. A tak když nedávno vydali edici B-Rage, bylo jasný, že je musím konečně vyzkoušet.

Co se dá testovat na pedálech, jaké jsou výhody drahých kovových platforem oproti levným plastovým/nylonovým a jejich výdrž? To vše se nám podařilo otestovat poměrně rychle a tady jsou naše závěry.

 

Na co se zaměřit při výběru tzv. flatů? V první řadě to budou rozměry dané platformy. Na menší dámskou/dětskou botu budu vybírat rozhodně menší kostku než na botu švédského vikinga. Dále to bude tvar a výška. Pedály mohou být rovné, konvexní nebo konkávní. To může do jisté míry ovlivnit i délka a umístění jednotlivých pinů. Jejich tvar pak úzce souvisí s pocitem z pedálu pod botou a výsledným gripem. Nakonec je dobré se zaměřit i na délku osy určující odsazení platformy od klik a výsledný Q-Faktor.

Burgtecy dostaneš v jednoduché papírové krabičce, takže EKO je v pořádku. Zamrzí absence náhradních pinů, ale potěší alespoň samolepka s logem firmy. Pedál tvoří masivní rovná platforma na velmi krátké ose. Rozměrově 112x102 mm s konstantní výškou 18 mm. Oproti standardním MK5 je tedy větší a o 3 mm vyšší. Společné mají oba pedály 8 pinů, který boostujou celkovou výšku okrajů na 23 mm u tohoto modelu. Brage pak přidává ještě další tři piny uprostřed, okolo osy, dosahující cca 21 mm a zhruba 130 g celkové váhy materiálu.

Sundávám tedy svoje plasťáky, nahazuju tenhle klenot a vydávám se testovat, kam jinam, než na ligurské pobřeží. Kdo by čekal, že ve slunečném počasí o teplotách okolo 20 stupňů se přece nedá grip pedálu pořádně otestovat, bude nadšen stejně jako já. Letos jsem si totiž vybral 14 dní vytrvalých dešťů a povrch namazanej tak, že to klouzalo i od pohledu.

A jak se na nich jezdí? Já osobně jsem byl překvapen, jak rychle jsme se skamarádili. Velkou měrou se na tom podílí naprosto geniální piny, které nejenom, že drží botu kamkoliv ji položíte, ale zároveň dovolují snadno upravovat její polohu během jízdy. Asi stojí za zmínku, že pedály jsem testoval se svými zajetými Shimany, ale pozděj jsem zkusil i fresh podrážku od Fiziku. Nová podrážka samozřejmě drží mnohem lépe, ale možnost nenásilně manipulovat s nohou zůstala.

Dalším překvapením byl jízdní projev úzkého rozestupu způsobený krátkou osou. Ano, širší rozestup rovná se větší stabilita, což jsem si ještě před testem potvrdil na jiných pedálech s přídavnými extendery. Ale i to má své limity na které jsem narazil. Například při vyšlápnutí ze zatáčky, kdy jsem nepříjemně trefil pedálem terén. Na kamenitých ligurských trailech jsem tedy více ocenil lepší prostupnost terénem a zvýšenou agilitu v ovládání celého kola.

Výška platformy, respektive jak daleko je podrážka od středu osy, určuje předo-zadní stabilitu chodidla. Jednoduše řečeno, čím výš, tím má noha víc tendenci se překlápět směrem dopředu. Ač jsou tyto pedály poměrně tlusté, tento pocit jsem nijak výrazně nezaznamenal. Nicméně jak před několika měsíci předpověděl Ned a před pár dny se potvrdilo vydáním prvních testů, budoucnost stabilních pedálů je v offsetech.

   

Slabé místo? Bohužel jsem našel. Jeden z pinů se mi povedlo trefit tak "šikovně", že se ho nepodařilo v neautorizovaném servisu vyměnit. Pedály tak putovaly zpět k dovozci, který tento problém rychle vyřešil a s několika náhradními piny je poslal obratem zpět. Zda-li k tomu přispěl i výrazný schodek čelící terénu misto zkosené hrany je otázka, která se logicky nabízí.

Pro koho tedy jsou? Kdo si chce připlatit za krásně opracovaný kus sedmičkového hliníku s geniálním gripem, agilnější projev díky menšímu Q-Faktoru nebo hledá jistotu při vracení no-foot triků, B-Rage edice je ta odpověď. Naopak pokud někomu stačí o fous menší platforma, chce ušetřit trochu peněz a váhy, pak je tu obyč verze MK5.

Pedály lze vybrat v různých barvách na stránkách Revolution cycles za cenu 4190,-. 

Podobné články

Diskuze

  • anonymní uživatel Eda 13.1.2025 - 10:19

    Jestli by nestálo za to vyměnit servis ;)

  • profilová fotka Strejda 13.1.2025 - 12:17

    ...já si tuhle narval piny do holeně ve sklepě, při uklízení kola...a to máš pak jedno co je to za pedále...no blb ;-)

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí