Test: Crussis e-Full 12.11-PRO - 223 tisíc za české e-kolo! Útočí Crussis na prémiovky?
Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 31.8.2026
Značka Crussis je fenomén, minimálně u nás. Pravděpodobně nejviditelnější značka všech kol nám do testu zapůjčila druhý nejvyšší model celoodpruženého elektrokola s označením e-Full 12.11-PRO. Jaké je? Je to pouze o motoru Avinox? Zkušenosti dvou jezdců po více jak 600 kilometrech v sedle jsou zde.
Na křiklavé barvy zapomeň
Česká značka Crussis prošla poměrně velkým vývojem, od dovozu cetek přes výrobu koloběžek až po elektrokola. Rozhodně jde ale o nepřehlédnutelnou značku na českém trhu elektrokol, stačí si na malou chvilku stoupnout k jakékoliv cyklostezce a uvidíte nespočet barevně velmi výrazných kol nesoucích jméno Crussis. Svítivě růžová či zelená byly donedávna typickým poznávacím znamením.
Naštěstí nové generace už mají barvy mnohem decentnější. Důkazem může být toto kolo, elegantní lak s lehkým perleťovým nádechem.
Ale pojďme přímo na testovaný stroj. Crussis e-Full 12.11-PRO postavený na celokarbonovém rámu, v jehož útrobách nalezneme nejnovější motor Avinox M2S kombinovaný se "starší" pevně zabudovanou 800 Wh baterií (označení FS800). Tato kombinace umožní využít maximální výkon "jen" 1300 W, slabší 700 Wh baterie (FP700) s menším počtem článků dá až 1500 W.
Pozor, testované kolo je model roku 2026. Pro modelový ročník 2027 přichází rozšíření nabídky o verzi s vyjímatelnou baterií a výkonem motoru dosahujícím až 1500 W - a to jak u tohoto modelu, tak u mnoha dalších. Kompletní sérii těchto novinek Crussis odhalil na letošním Eurobiku.
Elegantní linie, štíhlá spodní rámová trubka, takto má vypadat moderní elektrokolo. Elektrokolo, které je na první nerozeznatelné od kola klasického. Všechno to Crussis e-Full 12.11-PRO splňuje.
Na mullet se zde nehraje, e-Full 12.11-PRO jako správná devětadvacítka využívá oba 29" výplety, nad kterými terén krotí zdvihy 160 mm vpředu a 150 mm vzadu.
Dan: Celý systém od společnosti Avinox s motorem M2S hodil pěkně ostrý vidle do poklidného e-bikového světa. Všichni velcí hráči musí reagovat. Co se týče projevu motoru oproti největšímu konkurentovi - Bosch - jsou zde rozdíly, které ovšem pro určení tohoto kola nejsou zásadní. Kde však Avinox hraje prim, tak je design.
Za 223 tisíc, bez slabin v osazení
I komponentové osazení snese nejtvrdší kritiku, protože na něm nenajdete jedinou slabinu. Top odpružení od Fox, řazení Sram Transmission GX, brzdy SRAM Maven Silver s 200mm kotouči či karbonová kola FSA E-MTB i29 Carbon.
Dan: Brzdové páčky Sram Maven skvěle padnou, mají příjemný chod, ale v závěru jsou možná až nebezpečně kousavé. Jinak nemám k osazení výtku.
Vepředu vládne Fox 36, vzadu čtyřčepové zavěšení zadní stavby krotí tlumič Float X. Obojí v provedení Factory, vlastně nic lepšího od Foxu mít nemůžete. Prostě osazení odpovídající cenovce 223 tisíc korun. I u ebiku je hmotnost důležitá, kompletní kolo s platformovými pedály na bezduších váží 22,1 kg - moc pěkné číslo. Ano, vliv na hmotnost mají i použité pláště v provedení Exo Protection s menší ochranou bočnic.
Mám dvě výtky, první míří ke zdvihu teleskopické sedlovky, 180 mm u velikosti L mi v 2026 přijde málo. Pochvalu Crussis nedostane ani zato, že sedlovka byla v rámu na sucho, bez karbonové pasty.
Dan: Podle konfigurátoru na stránkách Crussis je velikost L vhodná pro jezdce s výškou od 170 cm. Osobně měřím 174 a Lucka ještě o centimetr dva méně. Oba jsme na kole najeli pár stovek kilometrů a bylo to ok. Ale proto jsme museli sedlovku zasunout více do rámu. Právě proto, aby rám byl použitelný pro širší spektrum výškově rozdílných jezdců, je podle mne použitá sedlovka s tímto zdvihem.
Druhá, karbonová kola bez přípravy na bezdušové provedení plášťů, místo nalepené pásky se uvnitř nachází obyčejné plastové překrytí, které sotva zakrývá díry pro niple.
Geometrie nijak revoluční
Geometricky e-Full 12.11-PRO není žádná divočina, spíše naopak, jde o hodně konzervativní geometrii. Na trhu je nespočet kol se stejnými zdvihy, ale mnohem agresivnějších geometrií. Mluvím nejen o hlavovém a sedlovém úhlu, ale také dosahu (Reach).
Na test jsem dostal kolo velikosti L a se svými 185 cm se na něj poskládám. Pokud ale budete na rozmezí velikosti, rozhodně sáhněte po větší velikosti.
Dan: Crussis doporučuje velikost L pro bikery s výškou od 170 do 185 cm. S mými 174 jsem se s eLkem ani chvíli nepral. V technických zavřených pasážích bylo příjemně obratné a agilní.
Dost podobný rám jako u tohoto kola najdete u vícero značek, nicméně dle informací z Crussisu nejde o využití generického rámu (open mould) katalogového rámu asijského producenta. Geometrie, konstrukční výkresy i jednotlivé úpravy rámu vznikají podle jejich požadavků, zkušeností a potřeb trhu. Formy pro výrobu karbonového rámu si navíc sami financují.
Dan: Keli to již napsal výše, ale rám je, co se týče designu zvolený dobře. Působí lehčím subtilním dojmem a perleťová šedá háže ve slunci hezké různobarevné odlesky.
Tupý a tupější
Zatímco komponentová skladba u e-Full je bez výhrad, k odladění tlumiče výhrady mám. Během celého testu se nikomu (kolo vyzkoušelo více lidí) nepodařilo naladit chování tlumiče tak, abychom byli zcela spokojeni. Projev zadní stavby se dá označit velmi tupý, ani zcela otevřená komprese či více jak 30% sagu příliš nepomohlo. O demontáži tokenů zmenšující objem vzduchové komory tlumiče platí to samé.
Hodně progresivní chování přepákování by si lepší naladění shim stacku tlumiče zasloužilo, já se svými 90 kg jezdil s zcela otevřenou kompresí a odskokem na úplném maximu.
Dan: Osobně jsem se svými 80 kg váhy skončil na sagu blízko 40%. S tímto nastavením jsem využil celý zdvih.
Raději výlety než endurové dráhy
Jak už bylo zmíněno výše, neočekávejte extrémně endurový projev, spíše toto kolo míří do kategorie trail. Dostatečné množství zdvihu sice dodá jistotu, ale geoška ji ale neznásobí. Jakmile se terén zostří nebo rychlost výrazně zvýší, kolo zneklidní.
Dan: Vzhledem k více postavené vidlici je E-full příjemně obratný v technických pasážích. V rychlejších úsecích, klopených zatáčkách jistotu ztrácí. Prohnal jsem kolo všemi traily, které nabízí bikepark Semmering a díky geometrii a na trailové kolo dostatečným zdvihům jsem si více užil techničtější sekce střídající levou a pravou, kořeny, kameny.
Úplně se nabízí srovnání s kolem Pivot AMPd, které disponuje stejnými zdvihy, ale nabídne mnohem sjezdovější projev. Crussis oceníš spíše při přejezdu hor či delších výletech, zatímco Pivota si užiješ hlavně na ostrých trailech.
Dan: Toto je první e-bike, se kterým si dokážu představit vícedenní putování. Kombinace rychlého nabíjení (25 minut = 20% baterie) a kompaktní nabíječky dělají z toho biku ideálního e-bikepackingového adepta.
Výše zmíněné platí o cestě z kopce dolů, nicméně i do kopce je situace obdobná. E- full Pro má mnohem raději pozvolnější stoupání než extrémně prudké stojky. Důvodem je více položená sedlová trubka a délka zadní stavby 446 mm. Kombinace obojího znamená, že udržet přední kolo v kontaktu s terénem znamená vynaložit poměrně velké úsilí. Jemné dávkování síly motoru Avinox sice geometrické nedostatky trochu kompenzuje, ale zcela zamaskovat je nedokáže.
Dan: Tady se s Kelim úplně neshodneme. Já říkám, že na trailový ježdění je chování ve stoupání v pohodě.
Kolo jsem jezdil jak na našich lokálních brněnských trailech, v Hostýnských vrších, tak jsem s ním vyrazil na dva dny do Jeseníků. Dlouhá pozvolná stoupání a úzké stezky na hřebenech, přesně takový terén se u e-Fullu trefuje do černého. Ač má endurové zdvihy, není to žádné enduro, ale poctivý all mountain či trailový stroj.
Nízká hmotnost a tuhé karbonové výplety se propisují do živosti a agility kola, bleskurychlá akcelerace je u tohoto ebiku dech beroucí. To samé platí i pro skákání, Crussis jde do vzduchu i s minimální snahou. Opět, u ebiku chování až nečekané.
Avinox M2S, srovnatelný, ale zároveň mnohem lepší
Crussis svoji kolekci primárně staví na motorech Avinox. Tato čínská značka zažívá neskutečný boom, není snad výrobce kol, který minimálně o zavedení tohoto motoru neuvažuje. Proč Avinox? Protože jejich motor M2S je lepší a zároveň srovnatelný s Boschem. Jak to? Vysvětlím.
O nové generaci motorů Avinox M2 a M2S toho již bylo napsáno mnohé, jsou v podstatě bezkonkurenční co se výkonu týče. U kroutícího momentu rozdíl až tak zásadní není - 120 vs. 130 Nm (ano, Avinox krátkodobě umí 150 Nm). Nehleďte jen na čísla, reálný projev je věc druhá, dynamika, jemnost a citlivost dávkování síly v tom hraje Avinox jednoznačně prim. A to říkám jako majitel kola s Bosch motorem.
Nicméně fyzika je jenom jedna a větší výkon i kroutící moment musíte zaplatit vyšší spotřebou. Takže ano, pokud chcete extrémní výkon musíte počítat s malým dojezdem. Zásadní roli hraje nejen výkon jezdce, ale především jeho hmotnost. Mně se 90 kg se standardním nastavení jízdních režimů mizí procenta z baterie doslova před očima. Ale jízda je to řádná. Vlastně nesrovnatelná s žádným jiným ebikovým pohonem na trhu.
Nelze se nezmínit o rychlosti nabíjení, z nuly na 100% za 2:26 hod. 12 A nabíječka doplňuje energii opravdu bleskurychle, takže pokud máš v batohu nabíječku a možnost si baterii dobít, vlastně není potřeba energii vůbec šetřit.
Dan: Víte, za jak dlouho překoná 330 metrů nadmořské výšky lanová dráha a za jak dlouho ji překoná Crussis e-Full 12.11-PRO? Lanová dráha to má při maximální rychlosti za 3 a půl minuty. Crussis to má při maximální dopomoci (TURBO) za 9 a na režim TRAIL necelých 10. Při tepovce okolo 120 nemám pocit jakékoliv námahy. Nuda. Je zajímavé, že první výjezd na režim trail mi ubral 20% baterie, další na režim turbo cca 17! Vlastní energii jsem si šetřil na cestu dolekopcom. 4krát nahoru, 1348 nastoupaných metrů, 33% baterie zbývá, ještě 2x by se dalo, ale trailpark se zavírá.
Systém umožňuje detailní nastavení jednotlivých režimů, nejen skrze aplikaci, ale také pomocí displeje. Nastavit lze v podstatě úplně vše. I to, o čem se uživatelům Bosche ani nesní.
Delší konkurenční výhodou oproti Bosch je displej na horní rámové trubce. Oproti Bosch má sice o trochu menší světelnost (800 vs. 1000 nit), ale dotykové ovládání jej posouvá do úplně jiných výšin. Dotykové ovládání funguje jak za ideálních podmínek, tak za mokra a dokonce i v rukavicích.
Dan: Elektronická přehazovačka Sram Transmission je připojená k hlavní baterii, což je fajn. Díky tomu umí motor Avinox ubrat výkon, když zařadím. Stejně tak ho ovšem ubral, když jsem vymetl cestou horekopcom nějakou díru. Motor ubral celkem nečekaně a já výrazně ztratil rychlost. Nic příjemného.
Domnívám se, že inženýři Avinoxu nutí bikera změnit pojetí cyklistiky. Protože díky dostatečnému výkonu nám dávají možnost jezdit stále zajímavější, techničtější, těžší cesty, traily, úseky i směrem nahoru. Protože koho baví jet maximálkou 25 km v hodině po široké šotce s nulovou námahou?! Ale dát si to pěkně v tempu stoupacím trailem, pěšinou to je iné kafe!
Ještě vypíchnu bezdrátové ovladače motorové dopomoci a displeje. Oba velmi minimalistické, díky čemuž nenarušují čistotu kokpitu, ale přitom dostatečně velké tlačítka, které lze bez problému nahmátnout. Levá strana nastavuje dopomoc, pravá mění obrazované info na displeji. Samože lze strany prohodit.
Nepochválím však použití staršího kolébkového ovladače přehazovačky, jehož ideální umístění na řidítkách je komplikovanější než u novějších Podů.
Nesouhlasím, kolébkový přepínač ve srovnání s Pody je skvělý!
Dojezd? O fous míň než Bosch
Pokud chcete velký dojezd je úprava režimů nezbytná. Stažení výkonu i dynamiky se zásadně projeví na dojezdu. Já v horském terénu najel v režimu Trail s nejmenší dynamikou, krouťákem 85 Nm a výkonem 600 W přes 2100 výškových metrů a 70 kilometrů. To jsou už hodně pěkná čísla, ne?
O den dříve, jsem se stejným nastavením najel o 500 výškových metrů méně. Jak to? Jezdil jsem totiž mnohem prudší stoupání než den poté. Spotřebu také ovlivňuje i kadence šlapání, v krpálech vysokou kadenci prostě neudržíš.
Každopádně při shodných výkonových hodnotách se ve spotřebě Avinox M2S přiblíží velmi úsporné páté generaci motorů Bosch. Nabízím příklad z praxe, s kamarádem Oskarem se kterým jezdím neustále a máme velmi podobnou výkonnost, jsme objeli 65 km dlouhý okruh, 1900 metrů převýšení. Já na Crussisu s Avinoxem v režimu Trail (85 Nm, 600 W, nejmenší možná dynamika), Oskar na Mondraker Crafty R Carbon s Bosch 5. generace a celou dobu v režimu Tour+ (85 Nm, 600 W, střední dynamika), já posledních 10 kilometrů a 200 výškových metrů byl nucen snížit dopomoc na Eco a poslední kilometr dojížděl za své. Oskar objel celé kolečko na Tour+. U sebe Doma, tedy po dalších 4 kilometrech mu stav baterie hlásil 4%.
Mimochodem, když ti dojde šťáva v baterii, vnitřní odpor Avinoxu nelze přehlédnout. Nechceš se dostat do stavu, abys šlapal za své.
Závěr
Crussis již dříve ukázal, že se nebojí nahlédnout do kategorie prémiových kol. Platí to minimálně svojí cenovkou. Ano, tento stroj - Crussis e-Full 12.11-PRO - stojí 222.990 Kč. Pokud hledáte ebika sjezdování v ostřejším terénu, kolo na těžké výjezdy, tak já osobně bych sáhl jinam, pokud ale lačníte po kole na dlouhé výlety do spíše snazšího terénu, Crussis e-Full 12.11-PRO bude více než dobrou volbou.
Dan: Kdysi jsme do testu dostali kolo z Decathlonu a nebylo jednoduché se oprostit od toho nápisu a zkusit se na materiál podívat objektivním pohledem. S Crussisem se to má podobně. Osobně se domnívám, že má slušně našlápnuto. Brand je hodně známý, za ta léta viditelný a zákazníci již potřebují a chtějí kola modernější, čemuž použití motoru Avinox, čistý subtilnější design, dobré osazení pomáhá. Většina z nich bude s Crussis e-Full 12.11-PRO spokojená.
Kladné stránky:
- Neskutečný výkon a možnosti nastavení motoru Avinox
- Bleskurychlé 12A nabíjení (z 0 na 100 % za 2:26 h)
- Vynikající agilita, živost
- Špičkový dotykový displej fungující i v rukavicích a za mokra
- Kompaktní lehká nabíječka
- Blatník k vidlici v ceně
Záporné stránky:
- Tupý, necitlivý chod zadní stavby
- Konzervativnější geometrie a položenější sedlový úhel
- Pevně zabudovaná baterie v rámu
- Možnost použití pouze malé láhve, kolize s tlumičem
- Odbyté detaily z výroby
- Avinox nejde spárovat se zařízeními Garmin
Provoz tohoto webu stojí nejen čas, ale i náklady. Pokud vám naše články pomohly nebo udělaly radost, můžete nás podpořit libovolnou částkou skrze QR kód.
Pomozte udržet kvalitu obsahu a podpořte naši tvůrčí komunitu. Děkujeme, že nám pomáháte tvořit dál!
Můžete poslat 50, 100, 250 Kč a nebo jakoukoliv částku.
Děkujeme za vaši velkorysost!
Zde je stručný návod, jak zaplatit pomocí QR kódu:
- Otevřete platební aplikaci a vyberte možnost "Skenovat QR kód".
- Nasměrujte kameru na vybraný QR kód výše.
- Potvrďte platbu a zkontrolujte informace.
- Dokončete platbu.












































