Test: Vyzkoušeno, Sram DB8 - jediné brzdy od Sramu s minerálním olejem

Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 15.8.2022

Jediné brzdy s minerálním olejem nesoucí značku Sram, to je nedávno představená novinka s označením DB8. Dostal jsem je na vyzkoušení na elektrokole Cannondale Moterra Neo. Dokáže si poradit základní brzda i s pětadvacetikil těžkým kolem?

Někdo brzdovku, jiný olej

Ve světě hydraulických brzd jsou dominantní dvě média, které přenáší tlak z páčky do třmenu. Jedním z nich je minerální olej a druhým brzdová kapalina. Obě dvě kapaliny mají své pro a proti. Pro brzdovku mluví vyšší bod varu, ale zase častější servisní interval kvůli absorbování vzdušné vlhkosti do kapaliny. a tím následnému snížení bodu varu. U minerálního oleje to přesně naopak, bod varu je nižší, ale olej nedegraduje tak rychle. 
Obecně by se dalo říct, že v současné době většina značek tíhne k minerálnímu oleji. Z dominantních hráčů brzdovce věří hlavně Sram. Proto bylo poměrně překvapivé, když na jaře letošního roku světlo světa spatřila brzda DB8, která sází právě na minerální olej.

Základ v Code R

Brzda DB8 by jako z je velmi podobný modelu Code R. Základ je v podstatě shodný. Sdílí s ním jak páku, tak třmen. Rozdíl je v hmotnosti a již zmíněném jiném médiu proudícím v hadicích.
Rozdíl v hmotnosti je dán tím, že odlitek páky je hodně kompaktní, bez mnoha vybrání, které najdeme na Code. Páka vypadá trochu humpolácky, ale na funkci to vliv nemá. A pár gramů hmotnosti na víc, ty nestojí za řeč.

Další rozdíl najdeme i v nastavení reach, vzdálenosti páčky od gripu. U Code lze vzdálenost nastavit bez nářadí pomocí šroubku z přední strany, u DB8 je nutno vytáhnout inbusy a točit s červíkem. S klasickým inbusem to jde snadno, s multitoolem, s nářadíčkem výrazně hůř. Prostoru zde není na rozdávání.

Další odlišností je i absence "banjo", speciálního napojení hadice do třmene brzdy, které umožní nastavení úhlu pod jakým hadice do třmenu vstupuje. Ani toto nemá na brzdnou funkci vliv, brzda s banjo a bez něj bude brzdit zcela stejně.

DB8 věří organice

Nejen páka, ale i třmen jsou z Code. 
Takže i u DB8 najdeme dva pístky z každé strany třmenu, jeden s průměrem v 16 a druhý 15mm. Shodné jsou i brzdové destičky. Jen s tím rozdílem, že u Code jsou metalické a u DB8 organické. Osobně s organickými deskami žádný problém nemám, na kolech je běžně používám. Jejich výkon velmi dobrý, v podstatě brzdí hned od startu, není třeba je zahřát. Nevýhody jsou známé, na delších sjezdech při silném zahřátí ztrácí výkon, a také mají menší životnost. Pokud nejezdíš ve vyloženě odporném počasí a nejsou na tvém denním programu dlouhé alpské sjezdy rozdíl v životnosti skoro nepoznáš.

Chceš pro tip? Zde je, zkus na jednu stranu třmenu dát organickou a na druhou metalickou desku. Spojení, které funguje a vytáhne z brzd maximum. A všem pak můžeš tvrdit, že brzdíš jako Nico Vouilloiz, který zmíněný setup vozí na svém závodním kole.

Bacha na servis!

Rozdíl je i v servisu, proto zapomeň na Bleeding Edge Tool, speciální odvzdušňovací nástroj (trn montovatelný do odvzdušňovacího ventilu) pro novější brzdy Sram. DB8 s ním není kompatibilní a tak by se nemělo stát, že v servisu omylem brzdy odvzdušní brzdovkou místo oleje. Záměna oleje za brzdovku a opačně je fatální, odnesou to všechna těsnění a brzda je na kompletní repasi. Výrobce na odvzdušnění je třeba použít výhradně SRAM Mineral Oil Bleed Kit.

Brzdí jako Code R

Jak konkrétně brzdí DB8? Řekl bych, že úplně stejně jako Code R. Slušná dávkovatelnost i výkon. Rozhodně jsem v žádné situaci neměl pocit, že by mi a to i na těžkém elektrokole scházel brzdný výkon. Stejně tak jsem nepociťoval žádné vadnutí brzd. Nejezdil jsem sice žádné alpské sjezdy s 1000metrovým převýšením, ale zato jsem jezdit v teplotách hrubě přesahující 30 stupňů.

Vyrovnají se se vyšším modelům RS či RSC? Ne, nevyrovnají. Ale stejně tak se s nimi rovnat nemohou ani Code R. V čem je rozdíl? Jednoznačně v chodu páky, absence přepákování (písmenko S v označení modelu znamená SwingLink) je znát především v nástupu brzdné síly a dávkovatelnosti.

Brzdy jsem vozil v kombinaci s tlustšími kotouči HS2 od Sramu, které mezi deskou a plochou kotouče mnoho prostoru nenechávají. Je třeba si pohrát s nastavením třmenu, pro nepřesnosti není místo. Menší tolerance se projeví po delším sjezdu, kdy pak na krátkou chvíli, než systém zchládne, slyšíš škrtání destiček o kotouč. Nicméně pocit na brzdové páce jsem měl stále stejný, žádné zkracování či prodloužení kroku páky jsem nevnímal.

"Kódy" s olejem

Za sebe můžu říct, že DB8 je plnohodnotná náhrada za Code R, jen s olejem uvnitř. Osobně je mi zcela jedno co proudí uvnitř brzdy, hlavní je, že brzda brzdí konstantně a nevadne. Hlavní výhodou DB8 oproti Code R je cena, ta se pohybuje okolo tří a půl tisíce korun. To je zhruba o necelý litr korun méně než u Code R (řeč je doporučených maloobchodních cenách).
Daní za ušetřenou tisícovku je až ne tak povedený vzhled a několik gramů navíc. Já v nich ale problém nevidím.

https://www.sram.com/en/sram/models/db-db8-a1

Podobné články

Diskuze

  • anonymní uživatel Shu Lin 16.8.2022 - 9:20

    a sram olej určitě aspoň o 15% dražší než royal blood

    • anonymní uživatel Mjkl (mjkl.ociz (a) gmail.com) 17.8.2022 - 10:39

      Pankáči dávali kdysi do Magur na minerál aj Lukanu a fungovalo to, jen si to musel častěji odvzdušňovat bo to žluklo :))

  • anonymní uživatel orm (orm (a) humlak.cz) 16.8.2022 - 12:40

    S teplotou varu to neni pravda. Obe kapaliny maji priblizne stejny bod varu, dot 5.1 ma 270C a shimano olej 280C. Za me doufam, ze sram bude v prechodu na olej pokracovat u vsech typu brzd, ktere prodava, vcetne silnicnich. Dot je zlo :-).

    • profilová fotka Keli 17.8.2022 000 8:12

      Pravda. Díky za opravu!

  • anonymní uživatel Tomáš (stastny-tomas (a) email.cz) 18.8.2022 - 16:32

    A teď si ještě zkus ten článek po sobě přečíst, a opravit ty spousty překlepů :)

    • anonymní uživatel Pavel (pavel.ertelt (a) gmail.com) 29.5.2024 - 18:22

      Dobry den, myslim, ze upozornit na preklepy je mozne slusnejsim zpusobem. A to opomijim fakt, ze pan autor a redakce poskytuji clanek zcela zdarma.

  • anonymní uživatel MAREK (Odvar79 (a) gmail.com) 26.2.2025 - 20:34

    Nikdo si je hlavně nekupujte. Úplné dno mezi brzdama. Nejdou seřídit, gumovej chod, po dlouhém brzdění divné zvuky, špatně odskakujou. Kdyby je někdo chtěl prodám. Ježdění půl roku cca 2000km.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí