MojeKolo

10. ročník JBC 4X Revelations je za námi!

Autor: JBC 4X Revelations, vydáno: 20.7.2023

O uplynulém víkendu 14.-15.7.2023 se v JBC bikeparku v Jablonci nad Nisou uskutečnil jubilejní 10. ročník závodu světové série ve fourcrossu horských kol s názvem JBC 4X Revelations, který byl i letošním finálovým závodem seriálu 4X Pro Tour, rozhodlo se tu tedy nejen i vítězi daného závodu, ale také celého letošního seriálu. Počasí bylo letos opravdu spalující, teploty sahající vysoko nad 30 stupňů však nejlepší a nejšílenější fanoušky fourcrossu na světě neodradily a na kopci na Dobré Vodě se tak sešlo v průběhu celé akce více než 10 000 lidí, toužících vidět extrémní adrenalinový zážitek ve spojení s bohatým doprovodným programem. A to se jim také vyplnilo!

        

Největší fandící kotel si bezesporu užíval domácí jezdec, několikanásobný mistr světa ve fourcrossu a organizátor v jedné osobě Tomáš Slavík, který měl možnost vyhrát po desáté a urvat tak všechna vítězství za dobu pořádání závodu. Motor v podobě burácejícího kopce dokázal Tomáše vyburcovat a dojel si tak skutečně pro jablonecký hattrick. Vyhrál páteční kvalifikaci, dokázal vyhrát ve všech rozjížďkách i celý závod JBC 4X Revelations a zajistit si tak i letošní vítězství celé série 4X Pro Tour

"Všichni očekávají, že vyhraju a berou to už jako automatickou věc, ale ve skutečnosti je to pro mě jeden z nejtěžších závodů sezóny, protože se několik týdnů předtím soustředím na organizaci celé akce, nejen na trénink, kterému tak paradoxně někdy dám méně než před jinými závody. Ačkoliv mi díky skvělýmu teamu odpadá spoustu věcí, furt to tam vzadu v hlavě je. Letos jsem v závodě absolutně vůbec nechyboval, jel vyrovnaně, což je pod takovým tlakem není jednoduchý ustát, ale já to k těm svým nejlepším výkonům asi potřebuji :) Závodit na domácí půdě před kamarády, rodinou, fanouškama...Ten pocit, ta podpora, to je k nezaplacení - je to asi ten nejsilnější motor, který mě žene dopředu. Letos byla fantastická účast, všem moc děkujeme. Co mě hodně hřeje na srdci jsou ohlasy, že malé děti milují kola, chtějí také jezdit a dny po JBC 4X Revelations JBC bikepark praská ve švech, má to pro nás obrovský smysl a doufáme, že náš kopec vychová další budoucí MTB stars. Díky celému teamu, sponzorům a hlavně Vám divákům. Máme za sebou úžasných 10 let a já Vám slibuji, že nekončíme... naopak!"

Podium patřilo i dalším domácím jezdcům. Na druhém místě se umístil lokální rider Pavel Reinl, pátý dojel Petr Pala, který na podiu není žádným nováčkem. Třetí místo obsadil německý jezdec Erik Emmrich, čtvrtý dojel polský závodník Gustaw Dadela.

V ženské kategorii si to na nejtěžší fourcrossové trati světa rozdaly i ženy. Po pádu Simony Jirkové a Josie McFall na první rovince si pro vítězství spolehlivě dojela Katherine Oldfield, stříbrnou medaili získala česká závodnice Simona Jirková a pro bronz si dojela celková vítězka seriálu 4X Pro Tour Josie McFall z Velké Británie.

JBC 4X Revelations podporuje mladé naděje a tak je již několik let do programu zařazen také závod dětí Revelations KIDS event. Mladí jezdci si tak mohou vyzkoušet atmosféru velkých závodů. V mladší kategorii do 12 let opět po roce zaválel Adam Beneš. Starší kategorii bez problémů vyhrál domácí Nicolas Reinl.

Nezklamal ani doprovodný program. I letos závod přivítal leteckou exhibici mistr Evropy v akrobatickém létání a vítěze závodu Red Bull Air Race Martina Šonky, který se nad kopcem v Jablonci už cítí jako doma a každý rok posunuje své představení o úroveň dál. Během jeho triků tuhla krev v žilách a zastavoval se dech. 
Celou akci zahájila s primátorem Milošem Velem také olympijská vítězka Eva Adamczyková, která je velkou fanynkou závodu. Večerní afterparty pak nenechaly nikoho v klidu, kapely i DJs rozhýbali všechny přítomné.

Letošní ročník považují organizátoři rozhodně za jeden z nejvydařenějších. Obrovské množství domácích fanoušků, kteří vzali závod za svůj a podporují ho neskutečným způsobem, ale také lidé z celé ČR a dokonce i Evropy a světa, kteří se sjíždí na červencový víkend na sever Čech užít zážitek, který je prostě a jednoduše nezapomenutelný. Děkujeme, bez fanoušků by to nešlo. Stejně tak jako bez sponzorů, kteří nám věří již několik let. Děkujeme Libereckému kraji, městu Jablonec nad Nisou, GHOST bikes, Red Bull, pivovaru Rohozec, ARaymond, GoPRO, Peugeot MK Cars, Kodak Jakoubě a dalším. Velký dík patří také sehranému organizačnímu týmu celé akce.

A samozřejmě nekončíme, další ročník JBC 4X Revelations je již nyní plánován na 13.7.2024, tak si tohle datum zapište, ať se na kopci sejdeme v co největším počtu!

Výsledky JBC 4X Revelations 2023

Muži

1. Tomáš Slavík
2. Pavel Reinl
3. Erik Emmrich
4. Gustaw Dadela
5. Petr Pala

Ženy

1. Katherine Oldfield
2. Simona Jirková
3. Josie McFall

Tomáš Slavík GoPRO finálová jízda

Záznam LIVE přenosu

Credit: AZ fotky, Lukyn Wagneter, JSphoto, Ondrej Holas

Podobné články

Diskuze

 • anonymní uživatel Doli Mart. 85 20.7.2023 - 15:58

  Ten zavod byl podle me nespravedlivy a Slavik mel velkou vyhodu, kdyz se podilel na vystavbe trate, takze mohla byt na miru pro neho, mel ji treba nejetou a taky pokazde startoval z pozice vpravo, kde v prvni pravotocive zatacce pokazde vyjel prvni a ziskal naskok! To jsou moje dojmy ze zavodu.

  p.s. Bylo vtipny jak se ve finale ty 2 baby srazili a vyhrala to outsiderka, ktera by jinak skoncila na 3 miste! :D

  • anonymní uživatel Karel 20.7.2023 - 23:58

   Jako nejrychlejší z kvalifikace si jako první vybírá flek na startu a holkám respekt ta trať je spíš pro kluky i když to z gopro vypadá hlaďoučký

   • anonymní uživatel Lososísliz 21.7.2023 - 11:04

    myslíš tu kvalifikaci kterou si i sám zorganizoval?

    • anonymní uživatel Karel 21.7.2023 - 22:41

     Jo no taky by se na to mohl vysrat a nic nedělat

     • anonymní uživatel Ondrej (stanek (a) eltime.sk) 22.7.2023 - 16:34

      To si vystihol presne. Organizuj a ešte sú ľudia nespokojný.
      A že sa podielal pri stavbe, noo asi si aj tie mestá podľa seba stavia ;))

 • anonymní uživatel Turbo 21.7.2023 - 12:23

  Škoda, že závodníků je max cca 30..z toho 20 z čr a většina jen z Jablonce. Na závod světového formátu to je celkem málo ne?? A je jasný, že Datel vyhrává každý rok, když nemá prakticky kvalitní konkurenci.
  Organizátoři můžou být spokojeni maximálně tak v počtu vypitých piv…

 • anonymní uživatel JD (jidl(zavináč)volny.cz) 21.7.2023 - 13:31

  Kdyby vás zajímaly další fotky ze závodu, tak jsou na webu
  www.dlabacek.com

 • anonymní uživatel Smeták 22.7.2023 - 20:33

  Tady je zase chytrolinů, Slavík je borec, co nám dělá ve světě jméno a k tomu pořádá největší sportovní akci v Libereckém kraji, taky by se na to mohl vy... a řešit jen závodění. Jo možná tam není moc světových jezdců, ale je to super show, a mladý to inspiruje. Jinou pořádnou Gravity akci tu v ČR nemáme a na tu co, máme tak tu ještě internetový hrdinové budou pindat. Já budu rád za každý další ročník, vidím tam spoustu potěru, kterej čumí, jak tam kluci lítají skoky a třeba díky tomu vezmou častějc kolo a s kámošema půjdou ven, než aby seděli u mobilu doma.

  • anonymní uživatel Couty 22.7.2023 - 22:38

   +1

  • anonymní uživatel Lososísliz 24.7.2023 - 8:51

   Největší sportovní akce v Libereckém kraji bude světový pohár v orientačním běhu. Ale doufám že se na to nikdy nevysere.

  • anonymní uživatel toitoi (toi (a) toi.wc) 27.7.2023 - 13:13

   A co je zle na sedeni doma s mobilom? Urcite lepsie ako sa niekde zmrzacit.

 • anonymní uživatel johnnyww (johnnyww (a) seznam.cz) 23.7.2023 - 21:55

  +3

 • anonymní uživatel Varnemtbs 26.7.2023 - 5:24

  Tady ho nikdo nehejti, jenom to jsou postrehy z te akce! Nikdo mu nebere, ze to na kole umi nebo, ze porada takovou akci.

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


Přepnout barvu pozadí