Test: batoh Kellys Switch 18 - ne jeden, ale dva batohy v jednom

Autor: Keli, kategorie: Test, vydáno: 13.9.2019

Slovenský výrobce kol Kellys kromě samotných kol vyrábí i poměrně rozsáhlou škálu doplňků, od oblečení přes přilby až třeba po batohy. Jejich nejnovějším počinem v této oblasti je batoh Switch 18. Jedná se o specifický batoh s chráničem páteře, ale není to jen jeden z mnoha. Je jiný, jedná se o ne jeden, ale dva batohy v jednom

Základní konstrukce drtivé většiny chráničových baťohů je jasná. Výrobce do klasického batohu z vnitřní strany zádové oblasti našije kapsu a do ní vkládá plát z chytré pěny, která slouží jako absorber nárazů, alespoň tak tomu bývá zpravidla. Kellys se na tuto problematiku podíval hlouběji a přišel s jiným řešením. Chráničová část je odnímatelná a k hlavnímu batohu je připnuta masivním zipem.
Výhoda je jasná, máte dva výrobky v jednom – chci jet na celodenní vyjížďku a potřebuji velký úložný prostor – mám velký batoh i s chráničem páteře, chci jezdit pouze v bikeparku a nechci se tahat s velkým batohem, odpojím batoh a jedu jen s plochým páteřákem.

Batohová část je velmi podobná již dříve testovanému batohu Fetch 25, takže nechybí několik menších kapes, úložné prostory kryté zipem, možnost připnutí přilby či chráničů, pláštěnka a vše, co od batohu podobného typu a určení očekáváte. Hodně se mi líbí boční kapsička o velikosti tak akorát na CO2 bombičku. Samozřejmostí je kompatibilita s vodním vakem, ovšem ten není součástí balení.

Samostatný chránič páteře nese kompletní zádový systém a také popruhy jak bederní, tak hrudní. Aby jej šlo použít samostatně a vypadal přitom pěkně, je možné na něj připnout přední stěnu a vytvořit tak velkou vnitřní kapsu s jedním síťovaným organizérem. Chytrou pěnu, která při nárazu ztvrdne a pohltí energii nárazu dodal německý Sas-Tec. Chránič splňuje normu EN1621 Level 2 (která nabídne dvojnásobně větší ochranu než Level 1) a je vhodný pro postavy, které mají vzdálenost mezi pasem a rameny 46–48cm.
Co velmi potěší je taktéž možnost umístění vodního vaku, není zde pro něj sice speciální kapsa, ale dá bezproblémově vložit. Vznikne tak mikro batoh s vodním vakem – na závody či kratší pojezdy ideální.

Na zádech batoh sedí velmi příjemně, zádová část je spíše tužší s několika polštářky, tak aby bágl na zádech neseděl celou plochou, ale mohl tvoje záda i trochu odvětrávat. Odvětrané ramenní popruhy s dostatečnou šířkou netlačí a to ani při plně zatíženém batohu. Bederní pás má příjemnou šířku, pro prostorově výraznější jezdce bude možná širší část trochu krátká – stahovací popruh však obtáhne i opravdu velkého tlouštíka.

Velikost batohu, respektive jeho vnitřní objem 18 litrů, je dostačující pro celodenní bajkování. Váha batohu je lehce přes 1400 gramů včetně chrániče páteře a pokud odpojíš hlavní batoh a jedeš jen s páteřákem, tak ho na zádech skoro necítíš.

Za necelé tři tisíce dostanete super funkční batoh, který má velkou konkurenční výhodu v podobě možnosti jako samostatný páteřák. Za sebe mohu Kellys Switch jen doporučit.

Infobox

batoh Kellys Switch 18
Cena: 2.999 Kč

Podobné články

Komentáře

Publikovat jako anonymní uživatel - přihlášení, registrace


anonymní uživatel rexa (petr.drexler [zavinac] post.cz) 16.9.2019 v 10:34

Podle obrázku je tam chránič SCA-450 a ten nemám ochranu úrovně 2 ale jen 1. Matoucí je to označení normy EN 1621-2, kde ale ta dvojka neznačí úroveň. Stejný chránič mám v batohu od Amplifi www.amplifisports.com/...

anonymní uživatel Michal 13.9.2019 v 15:45

Podle fotek jsou ale tyto kapsičky na části o kterou člověk po odepnutí přijde...

anonymní uživatel Opi 13.9.2019 v 15:26

Tady jsou jeste postranni kapsicky kde ma Keli CO bombicky

anonymní uživatel Michal 13.9.2019 v 14:30

Camelbak toto řešení už taky chvíli využívá, u něj je to ale praktičtější díky síťovaným kapsičkám, kdy se mimo páteřák dají vzít pohodlně i nějaké drobnosti...

anonymní uživatel Opi 13.9.2019 v 11:20

to odepinani s tim coverem co z toho dela minibatoh s paterakem a vodnim vakem je fakt gut napad

anonymní uživatel ExFun 13.9.2019 v 8:21

Myšlenka KLS je kopie Dainese ProPack z roku 2014. Tam šli ještě dál a primárně to je chránič páteře, na který lze připnout batoh. www.youtube.com/...

profilová fotka modryorangutan 13.9.2019 v 7:16

Díky za test, batoh je pěkný. Pouze pár postřehů k odnímatelnému páteřáku (mám evoc). Teoreticky se to dá použít jako samostatný páteřák, ale v reálnym životě jsem tuhle funkci použil párkrát jako nouzovku, když jsem neměl po ruce normální páteřák. Vzhledem k tomu že z toho různě visí popruhy a má to kapsičky na bocích, tak se to nedá dát pod dres a ochrana samotná je taky lepší s normálnim páteřákem, který je delší hlavně v oblasti beder. Tady je naprosto pecka ta plachtička co z toho udělá v podstatě minibágl na vodu a sůšu s páteřákem, kolikrát už jsem si přál něco takového taky mít.

Přepnout barvu pozadí